Dodano: 24.01.2024
2 min.
Justyna Bąk - specjalistka ds. content marketingu.
Autor: Justyna Bąk

Jakie dokumenty do ubezpieczenia domu?

Z tego artykułu dowiesz się:
Ubezpieczenie domu w Rydzowski Ubezpieczenia

Dom to oaza bezpieczeństwa i miejsce, o które warto szczególnie dbać. Z tego powodu wiele osób decyduje się na ubezpieczenie nieruchomości przed różnorodnymi zdarzeniami losowymi. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że koszty naprawy czy odbudowy mogą być ogromne, a właściwie dobrana polisa ubezpieczeniowa staje się dobrą ochronną dla naszego majątku. Jakie dokumenty do ubezpieczenia domu należy przygotować? Odpowiedź znajdziesz poniżej. 

Jaką  nieruchomość chcesz ubezpieczyć?

Dlaczego warto ubezpieczyć dom?

Ubezpieczenie domu jest istotne z kilku powodów. Najważniejszym z nich jest ochrona przed różnymi ryzykami i sytuacjami, które mogą prowadzić do strat finansowych. Wtedy to Ubezpieczyciel pokrywa koszty naprawy lub odbudowy domu oraz rekompensuje utracone mienie. Polisa działa w przypadku pożaru, zalania nieruchomości, ale również czynników atmosferycznych, np. huraganu czy gradobicia. Ubezpieczenie domu może również chronić właściciela przed roszczeniami odszkodowawczymi wynikającymi z obrażeń lub szkód materialnych na terenie nieruchomości. Na przykład, jeśli ktoś dozna urazu na twojej posesji – poślizgnie się na chodniku lub przypadkiem zarysujesz samochód sąsiada -  polisa może pokryć koszty związane z żądaniem poszkodowanego. 

Dokumenty do ubezpieczenia domu - jakie są potrzebne?

Ubezpieczenie domu jest niezwykle proste. Można je wykupić przez internet, wypełniając formularz. Do zakupu polisy nie są potrzebne dokumenty potwierdzające własność nieruchomości, ale za to niezbędne będą informacje o metrażu mieszkania, lokalizacji, roku budowy. Ubezpieczyciel nie sprawdza prawdziwości tych informacji, jednak ich błędne podanie może mieć duże znaczenie w przypadku zgłoszenia szkody. Jeśli przechowujesz w swoim domu drogocenne przedmioty, np. dzieła sztuki, które wymagają szczególnego zabezpieczenia, wtedy Ubezpieczyciel może poprosić Cię o poświadczenie ich wartości przez rzeczoznawcę. Ponadto do zakupu ubezpieczenia nieruchomości potrzebne będą informacji osobowe, takie jak dane kontaktowe. 

Ubezpieczenie nieruchomości z hipoteką

W przypadku, gdy zakup domu był finansowany za pomocą kredytu hipotecznego, bank zazwyczaj wymaga ubezpieczenia domu jako zabezpieczenia. Utrzymanie aktualnej polisy ubezpieczeniowej może być warunkiem uzyskania lub kontynuowania kredytu. W takim przypadku konieczne może być dokonanie cesji. Czym jest cesja? To przeniesienie uprawnień przysługujących dotychczasowemu wierzycielowi na nowego nabywcę, w tym przypadku bank. W sytuacji, gdy dom ulegnie poważnym uszkodzeniom, na przykład w wyniku pożaru czy huraganu, uprawnienia do otrzymania odszkodowania przechodzą na bank udzielający kredytu hipotecznego. W takim przypadku to Ubezpieczyciel odpowiada za uregulowanie zobowiązań kredytowych, a osoba mieszkająca w domu nie musi martwić się spłatą długu. Pamiętaj, że bank nie może narzucić Towarzystwa Ubezpieczeniowego, w którym należy wykupić polisę.

Ubezpieczenie domu a zgłoszenie szkody

Gdy dojdzie do szkody objętej polisą ubezpieczeniową, należy jak najszybciej poinformować ubezpieczyciela o zdarzeniu. Następnie konieczne jest wypełnienie formularza (dostępnego zazwyczaj na stronie internetowej Towarzystwa Ubezpieczeniowego), podając m.in. dane ubezpieczenia domu, numer polisy, opis uszkodzeń czy strat, numer rachunku bankowego do wypłaty odszkodowania oraz wysokość oczekiwanego odszkodowania. Jednak samo pisemne  określenie szkody może być niewystarczające, Ubezpieczyciel może wezwać do potwierdzenia strat, np. poprzez rachunki, paragony czy opinię rzeczoznawcy. Gdzie szukać informacji o tym, jak przebiega zgłoszenie szkody? Wszystkie wytyczne znajdziesz w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU), czyli najważniejszym przewodnikiem po Twojej polisie. Jednak jeśli posiadasz ubezpieczenie nieruchomości zakupione w Rydzowski Ubezpieczenia, nie musisz się niczym przejmować – wystarczy, że skontaktujesz się z nami za pomocą formularza zgłoszenia szkody majątkowej, a my rozwiążemy sprawę z Twoim Ubezpieczycielem. 

Ile kosztuje ubezpieczenie nieruchomości?

Cena ubezpieczenia domu może znacząco się różnić po uwzględnieniu różnorodnych czynników, takich jak: 

  • miejsce lokalizacji,
  • rozmiar posiadłości, 
  • charakterystyka i wiek budynku, 
  • wartość zgromadzonego majątku, 
  • poziom świadczonej ochrony,
  • osobiste historie ubezpieczeniowe właścicieli.

Towarzystwa Ubezpieczeniowe biorą pod uwagę te wszystkie czynniki i ustalają cenę, która nie wszędzie będzie taka sama. Z tego powodu koszty ubezpieczenia domu wahają się zazwyczaj od 200 do 500 złotych rocznie. Jeśli chciałbyś poznać dokładną cenę polisy dostosowaną do Twojej sytuacji, zachęcamy do kontaktu z nami. Podpowiemy Ci również, czy i jakie dokumenty do ubezpieczenia domu będą Ci potrzebne. 

Gdzie ubezpieczyć dom?

Najkorzystniejsze ubezpieczenie domu z łatwością możesz nabyć online za pośrednictwem Rydzowski Ubezpieczenia. U nas możesz skorzystać z usług specjalistów, którzy dokładnie porównają dla Ciebie różnorodne oferty ubezpieczeniowe, a następnie zaoferują Ci najbardziej korzystną opcję. Kupując ubezpieczenie domu w Rydzowski Ubezpieczenia, zyskujesz dostęp do szerokiej gamy polis, a jednocześnie możesz liczyć na profesjonalne doradztwo, które pomoże dopasować ubezpieczenie do Twoich indywidualnych potrzeb.

Przeczytaj też: czy ubezpieczenie domu jest obowiązkowe?

Justyna Bąk - specjalistka ds. content marketingu.

Autor artykułu:

Justyna Bąk

Wie, jak ważne jest bezpieczeństwo i woli chuchać na zimne. Ubezpieczenia traktuje jak pomocny element życia, a nie jak zbędny wydatek - o czym chce w zrozumiały sposób komunikować innym.  Od ponad trzech lat zajmuje się pisaniem tekstów, a od roku specjalizuje się w tematyce ubezpieczeń dla klientów indywidualnych. Po pracy spędza czas ze swoim królikiem i czyta książki kryminalne.

Oceń artykuł
0.0 / 5
liczba głosów: 0
Blog specjalistów o ubezpieczeniu.
Wyślij formularz
Wyślij wiadomość
Porady specjalistów do spraw ubezpieczeń.
Porozmawiaj ze specjalistą
Zadzwoń do nas
Blog o ubezpieczeniach.
Odwiedź nasze biuro
Przejdź do kontaktu