#RydzowskiTeam

czekamy na Twój kontakt

Skorzystaj z pomocy naszych
doświadczonych specjalistów.

Pracujemy dla Ciebie
Klienci Indywidualni 17 770 72 12
pon - pt. 8:00 - 18:00 sob. 9:00 - 13:00
Obsługa Online 17 770 72 13
pon - pt. 8:00 - 18:00 sob. 9:00 - 13:00
Klienci Biznesowi 17 770 72 14
pon - pt. 8:00 - 18:00 sob. 9:00 - 13:00
Leasing i kredyt 17 770 72 62
pon - pt. 8:00 - 16:00
Likiwidacja Szkód 17 770 72 64
pon - pt 8:00 - 16:00
Nie czekaj! Sprawdź naszą ofertę online. Zadzwoń! 17 733 46 47

Ubezpieczenie skutera

Ubezpieczenie skutera to bardzo popularny produkt. W ostatnim roku Polacy kupili grubo ponad 200 tysięcy skuterów. Do tego trzeba doliczyć kilka milionów tych pojazdów, które już poruszają się po naszych drogach i ulicach. Gdzie ubezpieczyć skuter i ile zapłacić za jego polisę?

Porównaj OC skutera.

Skutery to niepozorne pojazdy, które należą już do klasyki ruchu drogowego w Polsce.

Co prawda kojarzą się w dużej mierze z młodymi motocyklistami. Jednak badania pokazują, że skutery cieszą się ogromną i niesłabnącą popularnością również w grupach wiekowych powyżej 35 roku życia.

Ostatnio obserwujemy znaczący trend wykorzystywania skuterów w transporcie miejskim czy we flocie firm kurierskich i pocztowych.  

Skuter możesz ubezpieczyć przez Internet. Na zdjęciu pani prezentuje zniżkę na ubezpieczenie skutera i motorynki.

Ubezpieczenie skutera, czy jest obowiązkowe?

Nieważne czy mówimy o pojazdach o pojemności 50 cm3 czy skuterach, które osiągają nawet 120 cm3. Zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem ubezpieczenie Odpowiedzialności Cywilnej posiadacza skutera jest obowiązkowe. Taka polisa gwarantuje pokrycie ewentualnych szkód w razie wypadku lub kolizji z udziałem skutera.

Ubezpieczenie skutera- co obejmuje?

By odpowiedzieć na to pytanie musimy zaznaczyć podział ubezpieczeń na:

Obowiązkowe ubezpieczenie OC skutera ma za zadanie pokryć szkody i straty osób, które zostaną poszkodowane przez kierującego ubezpieczonym skuterem.

Przykład:

Pan Jakub jadąc swoim skuterem nie ustąpił pierwszeństwa i uderzył w pojazd którym kierowała matka z dzieckiem. Wskutek tego zdarzenia uszkodzeniu uległa szyba samochodu, przednie drzwi i inne elementy karoserii. Dodatkowo kierująca zwichnęła kciuk a jej syn niestety rozciął sobie łuk brwiowy.

W takiej sytuacji dzięki ubezpieczeniu OC dla skutera pana Jakuba: Ubezpieczyciel pokrył koszty naprawy samochodu, które wyniosły ponad 10 tys. zł. Dodatkowo poszkodowani otrzymali środki z tytułu szkód osobowych. Wszystkie formalności poszkodowani zlecili bezpłatnej obsłudze w ramach darmowej likwidacji szkód.

ubezpieczenie skutera poradnik

Uwaga!

W tej sytuacji ubezpieczenie pokryło szkody wyłącznie po stronie kierującej samochodem. Pan Jakub jako winny zdarzenia musiał pokryć naprawę skutera z własnego portfela. Miał wykupione wyłącznie ubezpieczenie OC.

Kary w 2021 za brak ubezpieczenia OC skutera.

Za brak ubezpieczenia, które według prawa jest obowiązkowe- ustawodawca przewidział kary finansowe. Egzekwowaniem tych należności zajmuje się Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. W 2021 roku wysokość kar za brak OC skutera wynosi:

 • 190zł: brak OC do 3 dni,
 • 470zł: brak OC do 14 dni,
 • 930zł: brak OC powyżej 14 dni.

Jednak największym kłopotem nie jest sama wysokość kar. Jeśli kierujący skuterem bez ważnego ubezpieczenia spowoduje kolizję lub wypadek- wszelkie szkody będzie musiał pokryć z własnej kieszeni. Czasami takie koszty sięgają kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Egzekwowanie odszkodowania działa na zasadzie regresu. Najpierw poszkodowanym środki wypłaci Fundusz Gwarancyjny, a następnie będzie windykować sprawcę kolizji.

Ile kosztuje ubezpieczenie skutera?

Jak wynika ze statystyk formularza OC Rydzowski Ubezpieczenia, w 2021 roku składka za ubezpieczenie skutera zaczyna się już od 44zł. Oczywiście była to oferta przygotowana dla kierowcy z długoletnim stażem bezszkodowej jazdy.

Uśredniając ceny za polisę dla skutera oscylują w przedziale od 44 do około 150zł.

Cena OC skuter- od czego zależy?

Podobnie jak w przypadku innych pojazdów na wysokość składki ma wpływ bardzo wiele czynników. To m.in.:

 • historia ubezpieczenia,
 • data uzyskania prawa jazdy,
 • marka i model skutera,
 • wiek i przebieg skutera,
 • wiek i miejsce zamieszkania ubezpieczającego.

Ubezpieczenie skutera: ceny.

Statystycznie za polisę na skuter trzeba wydać kilkadziesiąt złotych. By wydatek był jak najmniejszy lepiej porównać oferty w formularzu OC skutera. Dzięki temu mamy pewność, że nasza oferta jest najniższą możliwą składką ze wszystkich ofert na rynku.

Poniżej prezentujemy zbiór kilku ofert jakie nasi specjaliści przygotowali dla kierowców w trzecim kwartale 2021 roku.

Ubezpieczenie skutera możemy porównać w internetowych porównywarkach. Na grafice zobaczysz przykłady najtańszych ubezpieczeń skutera w Rzeszowie, Wadowicach i Lublińcu.

Brak OC skutera- co wtedy?

W takiej sytuacji kierujący skuterem będzie musiał pokryć wszystkie szkody z własnych środków a dodatkowo zapłacić karę według stawek Funduszu Gwarancyjnego. Kwoty odszkodowań za zdarzenia komunikacyjne mogą być znaczące. Mówimy tu nie tylko o pokryciu strat w pojeździe ale również o rekompensacie za obrażenia ciała i inne szkody osobowe dla poszkodowanych w wypadku.

W praktyce oznacza to kilkudziesięciotysięczne zobowiązania i najczęściej finansowym ratunkiem staje się wieloletnie kredytowanie.

Regres ubezpieczeniowy gdy brak ubezpieczenia skutera.

Regres odbywa się w określony przez prawo sposób. Najpierw to Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny wypłaca należne odszkodowanie dla strony poszkodowanej w zdarzeniu z udziałem skutera.

Następnie sprawca, który poruszał się bez ważnego OC skutera otrzyma wezwanie do zapłaty. Wtedy musi w wymagalnym terminie pokryć koszty. W przeciwnym razie rozpoczyna się proces windykacji.

Kiedy kupić OC skutera?

Wszystkie skutery muszą być ubezpieczone już w momencie zakupu lub rejestracji. Tutaj również musimy wyróżnić dwa przypadki:

Zakup nowego skutera.

W takiej sytuacji nie odbierzemy od autoryzowanego dostawcy skutera zanim go nie zarejestrujemy. Prawo reguluje, że w dzień rejestracji musimy już posiadać ubezpieczenie skutera.

Ubezpieczenie nowego skutera.

Zakup skutera używanego.

Wtedy również musimy zadbać o ciągłość ubezpieczenia skutera. Nawet jeśli się nim nie poruszamy po drogach, ubezpieczenie chroni nas na przykład na wypadek samozapłonu.

WAŻNE! Ubezpieczenie OC po zakupie używanego skutera nie wznawia się automatycznie. Pamiętaj więc o porównaniu ofert OC i ważnym ubezpieczeniu.

Porównaj OC skutera.

Auto Casco skutera- czy warto?

Jak dotąd mówiliśmy o obowiązkowym ubezpieczeniu. Teraz czas na dobrowolne. Jednym z nich jest ubezpieczenie AC skutera. Kupując skuter Auto Casco otrzymasz pomoc w zakresie:

 • serwisu i naprawy uszkodzeń Twojego skutera wskutek wypadku czy kolizji,
 • naprawy po szkodach spowodowanych czynnikami atmosferycznymi,
 • zwrotu kosztów w razie kradzieży.

AC skutera od 281zł.

Często barierą przed wykupem polisy Auto Casco skutera jest obawa przed wysokością składki. Jak wynika ze statystyk formularza ubezpieczenia skutera: ceny zaczynają się już od 281zł.

Średnio wysokość składki za tego typu ochronę waha się od wspomnianych 281 do około 450 zł. Biorąc pod uwagę niektóre modele skuterów- ich wartość sugeruje by zabezpieczyć się na wypadek zniszczeń z naszej winy. W zakresie AC skutera znajdą się też szkody spowodowane na przykład uszkodzeniem przez zerwaną gałąź podczas wichury.

Assistance dla skutera.

Jeśli nie zdecydujemy się na wydatek związany z AC warto zastanowić się nad dobrowolnym ubezpieczeniem Assistance skutera. Taka polisa to koszt rzędu od 30 do około 90zł.

Skuter Assistance.

W ramach skuter Assistance możemy otrzymać pomoc w holowaniu lub transporcie uszkodzonego skutera do warsztatu lub naszego domu. Assistance do skutera to również wsparcie przy przebitej oponie, rozładowanym akumulatorze czy pomoc w razie kontuzji, do której doszło w czasie jazdy skuterem.

NNW przy ubezpieczeniu skutera.

Jak wiemy na polskich drogach nadal dochodzi do wielu kolizji z udziałem jednośladów. By zabezpieczyć się w razie nieszczęśliwego wypadku warto skorzystać z ubezpieczenia NNW skuter. Wtedy możemy liczyć na odszkodowanie jeśli doznamy uszczerbku na naszym zdrowiu lub odniesiemy kontuzję. Środki z polisy skuter NNW możemy wykorzystać na pokrycie kosztów ewentualnego leczenia, rehabilitacji czy wydatków na suplementy, sprzęt medyczny i leki.

Porównaj skuter NNW.

Wielu użytkowników jednośladów typu skuter to bardzo młodzi ludzie. Młodzieńcza fantazja i brawura może więc doprowadzić do kolizji. Dlatego tak ważne by zadbać o odpowiednią ochronę NNW przy ubezpieczeniu skutera.

Koszt ubezpieczenia skuter NNW to zazwyczaj od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych. Konkretne porównania przygotują dla nas specjaliści- wystarczy wypełnić formularz ubezpieczenia.

Wygodne ubezpieczenie skutera.

Wypełnij formularz

To tylko 4 proste kroki do taniego ubezpieczenia.

Porozmawiaj ze specjalistą

Zadzwonimy w wybranym przez Ciebie terminie.

Odwiedź nas w biurze.

Czekamy na Ciebie w naszym biurze.

Zniżki na OC a ubezpieczenie skutera.

Odpowiedź na pytanie: czy zniżki na OC przechodzą ze skutera na samochód jest niejednoznaczna. Wszystko w praktyce zależy od zasad jakie w swoich działaniach przyjmują Towarzystwa Ubezpieczeniowe. Niektórzy Ubezpieczyciele biorą pod uwagę zniżki jakie kierowca wypracował sobie podczas działania polisy dla skutera. Dosyć często stosowaną praktyką jest działanie, gdy Towarzystwa biorą pod uwagę zniżki ale tylko te wypracowane na skuterach o pojemności powyżej 125cm3.

55% zniżki na ubezpieczenie skutera.

Prawo jazdy na skuter- czy potrzebne?

Wszystko zależy od pojemności naszego skutera. Do 50 cm3 wystarczy prawo jazdy kategorii AM, o które można się strać mając nawet 14 lat. Jeśli chodzi o wyższe pojemności wymagane może być prawo jazdy kategorii A1 (od 16 roku życia), A2 (od 18 roku życia) czy A (od 24 lat).

Ile potrzeba lat by jeździć na skuterze?

Tutaj również w grę wchodzi pojemność naszego skutera. Przy czym musimy zaznaczyć, że skuterem o pojemności do 50 cm3 mogą bez prawa jazdy poruszać się osoby urodzone przed 19 stycznia 1995 roku lub posiadające kartę motorowerową.

Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.