Ubezpieczenie skutera

Para, która zdecydowała się na ubezpieczenie skutera elektrycznego.

Ubezpieczenie skutera to popularny produkt. W ostatnim roku Polacy kupili grubo ponad 200 tysięcy skuterów. Do tego trzeba doliczyć kilka milionów pojazdów, które już poruszają się po naszych drogach. Gdzie ubezpieczyć skuter?

Kobieta jedzie na skuterze. Posiada polisę w firmie Rydzowski Ubezpieczenia.

Ubezpieczenie skutera, czy jest obowiązkowe?

Nieważne czy mówimy o pojazdach o pojemności 50 cm3 czy skuterach, które osiągają nawet 120 cm3. Zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem ubezpieczenie Odpowiedzialności Cywilnej posiadacza skutera jest obowiązkowe. Taka polisa gwarantuje pokrycie ewentualnych szkód w razie wypadku lub kolizji z udziałem skutera.

Kup ubezpieczenie skutera!

Ubezpieczenie skutera - co obejmuje?

By odpowiedzieć na to pytanie musimy zaznaczyć podział ubezpieczeń na:

 • obowiązkowe,
 • dobrowolne.

Obowiązkowe ubezpieczenie OC skutera ma za zadanie pokryć szkody i straty osób, które zostaną poszkodowane przez kierującego ubezpieczonym skuterem.

Jaki jednoślad chcesz ubezpieczyć?

Jakub, jadąc swoim skuterem nie ustąpił pierwszeństwa i uderzył w pojazd którym kierowała matka z dzieckiem. Wskutek tego zdarzenia uszkodzeniu uległa szyba samochodu, przednie drzwi i inne elementy karoserii. Dodatkowo kierująca zwichnęła kciuk a jej syn niestety rozciął sobie łuk brwiowy. W takiej sytuacji dzięki ubezpieczeniu OC dla skutera pana Jakuba: Ubezpieczyciel pokrył koszty naprawy samochodu, które wyniosły ponad 10 tys. zł. Dodatkowo poszkodowani otrzymali środki z tytułu szkód osobowych. Wszystkie formalności poszkodowani zlecili bezpłatnej obsłudze w ramach darmowej likwidacji szkód.
 

Kary w 2024 za brak ubezpieczenia OC skutera

Za brak ubezpieczenia, które według prawa jest obowiązkowe- ustawodawca przewidział kary finansowe. Egzekwowaniem tych należności zajmuje się Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. W 2024 roku wysokość kar za brak OC skutera wynosi:

 • 280 zł: brak OC do 3 dni, 
 • 710 zł: brak OC do 14 dni, 
 • 1410 zł: brak OC powyżej 14 dni. 

Jednak największym kłopotem nie jest sama wysokość kar. Jeśli kierujący skuterem bez ważnego ubezpieczenia spowoduje kolizję lub wypadek - wszelkie szkody będzie musiał pokryć z własnej kieszeni. Czasami takie koszty sięgają kilkudziesięciu tysięcy złotych. Egzekwowanie odszkodowania działa na zasadzie regresu. Najpierw poszkodowanym środki wypłaci Fundusz Gwarancyjny, a następnie będzie windykować sprawcę kolizji.

Ten skuter został ubezpieczony online w firmie Rydzowski Ubezpieczenia.

Ile kosztuje ubezpieczenie skutera?

Jak wynika ze statystyk formularza OC Rydzowski Ubezpieczenia, w 2024 roku składka za ubezpieczenie skutera zaczyna się już od 44 zł. Oczywiście była to oferta przygotowana dla kierowcy z długoletnim stażem bezszkodowej jazdy. Uśredniając ceny za polisę dla skutera oscylują w przedziale od 44 do około 150 zł.

Kup ubezpieczenie skutera!

Cena OC skuter - od czego zależy?

Podobnie jak w przypadku innych pojazdów na wysokość składki ma wpływ bardzo wiele czynników. To m.in.:

 • historia ubezpieczenia,
 • data uzyskania prawa jazdy,
 • marka i model skutera,
 • wiek i przebieg skutera,
 • wiek i miejsce zamieszkania ubezpieczającego.

Ubezpieczenie skutera: ceny

Statystycznie za polisę na skuter trzeba wydać kilkadziesiąt złotych. By wydatek był jak najmniejszy lepiej porównać oferty w formularzu OC skutera. Dzięki temu mamy pewność, że nasza oferta jest najniższą możliwą składką ze wszystkich ofert na rynku. Poniżej prezentujemy zbiór kilku ofert jakie nasi specjaliści przygotowali dla kierowców w trzecim kwartale 2023 roku.

Ubezpieczenie OC
Romet 767
44 zł

Ubezpieczający: Pan Piotr z Rzeszowa

Towarzystwo Ubezpieczeniowe: Warta

Kup!
Ubezpieczenie OC
Aprilla SRV 850 i.e.
83 zł

Ubezpieczający: Pan Zygmunt z Lublińca

Towarzystwo Ubezpieczeniowe: PZU

Kup!
Ubezpieczenie OC + NNW
Romet RXL50
97 zł

Ubezpieczający: Pani Magda z Wadowic

Towarzystwo Ubezpieczeniowe: Benefia

Kup!

Brak OC skutera - co wtedy?

W takiej sytuacji kierujący skuterem będzie musiał pokryć wszystkie szkody z własnych środków a dodatkowo zapłacić karę według stawek Funduszu Gwarancyjnego. Kwoty odszkodowań za zdarzenia komunikacyjne mogą być znaczące. Mówimy tu nie tylko o pokryciu strat w pojeździe ale również o rekompensacie za obrażenia ciała i inne szkody osobowe dla poszkodowanych w wypadku. W praktyce oznacza to kilkudziesięciotysięczne zobowiązania i najczęściej finansowym ratunkiem staje się wieloletnie kredytowanie.

Regres ubezpieczeniowy, gdy brak ubezpieczenia skutera

Regres odbywa się w określony przez prawo sposób. Najpierw to Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny wypłaca należne odszkodowanie dla strony poszkodowanej w zdarzeniu z udziałem skutera.Następnie sprawca, który poruszał się bez ważnego OC skutera otrzyma wezwanie do zapłaty. Wtedy musi w wymagalnym terminie pokryć koszty. W przeciwnym razie rozpoczyna się proces windykacji.

Kiedy kupić OC skutera?

Wszystkie skutery muszą być ubezpieczone już w momencie zakupu lub rejestracji. Tutaj również musimy wyróżnić dwa przypadki:

 • zakup nowego skutera - w takiej sytuacji nie odbierzemy od autoryzowanego dostawcy skutera zanim go nie zarejestrujemy. Prawo reguluje, że w dzień rejestracji musimy już posiadać ubezpieczenie skutera.
 • zakup skutera używanego - wtedy również musimy zadbać o ciągłość ubezpieczenia skutera. Nawet jeśli się nim nie poruszamy po drogach, ubezpieczenie chroni nas na przykład na wypadek samozapłonu. Ważne jest jednak to, że ubezpieczenie OC po zakupie używanego skutera nie wznawia się automatycznie. Pamiętaj więc o porównaniu ofert OC i ważnym ubezpieczeniu.
Ubezpieczenie OC i AC skutera - Rydzowski Ubezpieczenia.

Auto Casco skutera - czy warto?

Jak dotąd mówiliśmy o obowiązkowym ubezpieczeniu. Teraz czas na dobrowolne. Jednym z nich jest ubezpieczenie AC skutera. Kupując skuter Auto Casco otrzymasz pomoc w zakresie:

 • serwisu i naprawy uszkodzeń Twojego skutera wskutek wypadku czy kolizji,
 • naprawy po szkodach spowodowanych czynnikami atmosferycznymi,
 • zwrotu kosztów w razie kradzieży.
Kup AC skutera!

AC skutera

Często barierą przed wykupem polisy Auto Casco skutera jest obawa przed wysokością składki. Jak wynika ze statystyk formularza ubezpieczenia skutera: ceny zaczynają się już od 281zł. Średnio wysokość składki za tego typu ochronę waha się od wspomnianych 281 do około 450 zł. Biorąc pod uwagę niektóre modele skuterów - ich wartość sugeruje by zabezpieczyć się na wypadek zniszczeń z naszej winy. W zakresie AC skutera znajdą się też szkody spowodowane na przykład uszkodzeniem przez zerwaną gałąź podczas wichury.

Assistance dla skutera

Jeśli nie zdecydujemy się na wydatek związany z AC warto zastanowić się nad dobrowolnym ubezpieczeniem Assistance skutera. Taka polisa to koszt rzędu od 30 do około 90 zł. W ramach skuter Assistance możemy otrzymać pomoc w holowaniu lub transporcie uszkodzonego skutera do warsztatu lub naszego domu. Assistance do skutera to również wsparcie przy przebitej oponie, rozładowanym akumulatorze czy pomoc w razie kontuzji, do której doszło w czasie jazdy skuterem.

NNW przy ubezpieczeniu skutera

Jak wiemy na polskich drogach nadal dochodzi do wielu kolizji z udziałem jednośladów. By zabezpieczyć się w razie nieszczęśliwego wypadku warto skorzystać z ubezpieczenia NNW skuter. Wtedy możemy liczyć na odszkodowanie, jeśli doznamy uszczerbku na naszym zdrowiu lub odniesiemy kontuzję. Środki z polisy skuter NNW możemy wykorzystać na pokrycie kosztów ewentualnego leczenia, rehabilitacji czy wydatków na suplementy, sprzęt medyczny i leki. Wielu użytkowników jednośladów typu skuter to bardzo młodzi ludzie. Młodzieńcza fantazja i brawura może więc doprowadzić do kolizji. Dlatego tak ważne by zadbać o odpowiednią ochronę NNW przy ubezpieczeniu skutera. Koszt ubezpieczenia skuter NNW to zazwyczaj od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych. Konkretne porównania przygotują dla nas specjaliści - wystarczy wypełnić formularz ubezpieczenia.
 

Najczęściej zadawane pytania:

Zniżki na OC a ubezpieczenie skutera
Prawo jazdy na skuter - czy potrzebne?
Ile potrzeba lat, by jeździć na skuterze?
Kontakt do firmy Rydzowski Ubezpieczenia.
Wyślij formularz
Wyślij wiadomość
Kontakt do firmy ubezpieczeniowej Rydzowski Ubezpieczenia.
Porozmawiaj ze specjalistą
Zadzwoń do nas
Ubezpieczenia w Brzesku.
Odwiedź nasze biuro
Przejdź do kontaktu