Dodano: 09.05.2024
3 min.
Justyna Bąk - specjalistka ds. content marketingu.
Autor: Justyna Bąk

Jak ubezpieczyć auto na wyjazd za granicę?

Z tego artykułu dowiesz się:

Dodatkowe ubezpieczenie na wyjazd za granicę – czy warto z niego skorzystać? Wakacje coraz bliżej, a to idealny moment, by pomyśleć nie tylko o wymarzonych kierunkach, ale i o wartościowej i kompleksowej polisie. Warto dobrze przygotować się do wyjazdu i pomyśleć o odpowiedniej ochronie, która może przydać się szczególnie podczas zagranicznych wyjazdów. Na jakie ubezpieczenie samochodu się zdecydować? Podpowiadamy!

Ubezpieczenie OC auta – czy wystarczy na wyjazd za granicę?

W Polsce ubezpieczenie OC samochodu jest obowiązkowe i pokrywa szkody, które kierowca wyrządzi innym osobom lub ich mieniu. Czy wystarczy podczas zagranicznych wyjazdów autem? Nie wszędzie. Przede wszystkim warto wiedzieć, że OC zakupione w Polsce jest ważne we wszystkich krajach Unii Europejskiej na mocy Jednolitego Porozumienia między Biurami Narodowymi z 1 maja 2004 roku. Co więcej, polskie ubezpieczenie OC będzie również wystarczające w krajach takich jak Andora, Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra, Islandia, Liechtenstein, Norwegia, Serbia, Szwajcaria, Wielka Brytania. 

Jednak jeśli planujesz pojechać samochodem np. do Grecji, musisz przejechać również przez Macedonię lub Albanię, co komplikuje sprawę. Wtedy konieczne jest posiadanie dodatkowego dokumentu – Zielonej Karty. 

Jaki samochód chcesz ubezpieczyć?

Zielona Karta - gdzie jest potrzebna?

Zielona Karta to dokument, który potwierdza, że pojazd jest odpowiednio ubezpieczony. Zapewnia ochronę na terenie krajów spoza Europejskiego Porozumienia Gospodarczego (EEA). Zielona Karta to nie dodatkowe ubezpieczenie samochodu na wyjazd, a dowód na to, że Twój pojazd jest odpowiednio ubezpieczony na wypadek szkód wyrządzonych innym osobom lub ich mieniu. W niektórych krajach jej posiadanie jest obowiązkowe, dlatego też warto ją mieć przy sobie podczas podróży zagranicznych. Może to ułatwić załatwienie formalności w przypadku wypadku lub kontroli drogowej za granicą.

Gdzie Zielona Karta jest potrzebna?

 • Albania, 
 • Azerbejdżan, 
 • Białoruś, 
 • Iran,
 • Izrael, 
 • Macedonia, 
 • Maroko, Mołdawia, 

Ubezpieczenie auta na wyjazd wakacyjny - dodatkowe opcje ochrony

Posiadanie ubezpieczenia na wyjazd za granicę innego niż OC jest dobrowolną decyzją. Jednak należy pamiętać, że zagraniczna podróż wymaga odpowiedniego przygotowania i zadbania o bezpieczeństwo na wypadek różnych sytuacji. Z tego powodu warto rozważyć dodatkowe ubezpieczenia samochodu na wyjazd. Często wybieranymi polisami są:

 • Autocasco, czyli ubezpieczenie auta na wyjazd zwane potoczenie AC. To polisa, która jest pomocna w sytuacjach, gdy pojazd zostanie uszkodzony w wyniku działań, na które kierowca nie ma wpływu. Jest to m.in. kradzież samochodu, zniszczenia spowodowane niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi czy przez wandali. Na podstawie wyrządzonych szkód ustalana jest wysokość odszkodowania, które pomoże w naprawie czy odzyskaniu auta. Wato wiedzieć, że AC jest przydatne wszędzie, nie tylko za granicą, ale również w Polsce.  
 • NNW, czyli ubezpieczenie na wyjazd za granicę, gdy dojdzie do nieszczęśliwego wypadku. Zapewnia ochronę finansową w przypadku sytuacji, która prowadzi do śmierci, trwałego kalectwa lub inwalidztwa. Polisa NNW może również obejmować inne świadczenia, takie jak koszty leczenia czy utraty dochodu w wyniku wypadku. 

Czy można ubezpieczyć auto na miesiąc?

Tak. Tak działa ubezpieczenie assistance. Wspomniane wcześniej polisy obowiązują rok. Natomiast pakiet assistance można kupić na określony czas, np. miesiąc. To rodzaj dodatkowego ubezpieczenia na wyjazd za granicę, które zapewnia szeroki zakres pomocy w razie nagłych wypadków, awarii samochodu lub innych nieprzewidzianych sytuacji podczas podróży. W przypadku usterki pojazdu, jego uszkodzenia lub np. braku paliwa, ubezpieczyciel zapewnia pomoc drogową. 

Pomoc w ramach tego ubezpieczenia samochodu na wyjazd może obejmować naprawę na miejscu, holowanie auta do najbliższego warsztatu lub dostarczenie paliwa. Jeśli awaria pojazdu uniemożliwi kontynuowanie podróży, polisa może zorganizować powrót do domu dla kierowcy i pasażerów, na przykład poprzez organizację innego transportu lub pokrycie kosztów noclegu. Może uwzględniać również pomoc medyczną lub prawną. Z tego powodu ubezpieczenie to jest bardzo przydatne za granicą. 

Ubezpieczenie auta na wyjazd za granicę - dlaczego warto?

 • Podczas podróży za granicę, szczególnie do krajów, których nie znasz dobrze, warto mieć pewność, że w razie wypadku lub awarii samochodu będziesz odpowiednio zabezpieczony. Ubezpieczenie samochodu na wyjazd daje pewność, że masz wsparcie i ochronę w razie niespodziewanych sytuacji.
 • Bariera językowa może być dużą przeszkodą w rozwiązaniu różnych problemów, a posiadając polisę, np. pakiet assistance, nie jest to zmartwieniem. Wystarczy skontaktować się z Ubezpieczycielem, a firma pomoże rozwiązać problem. 
 • Ubezpieczenie auta na wyjazd, np. AC zapewnia ochronę finansową w przypadku zniszczenia pojazdu. Bez ubezpieczenia koszty naprawy na miejscu mogą być bardzo wysokie i ciężko je pokryć samemu.
 • Warto również zwrócić uwagę na koszt dodatkowych ubezpieczeń samochodu na wyjazd. Biorąc pod uwagę wszystkie koszty podróży, nie jest ono dużym wydatkiem. Szczególnie jeśli zestawisz go z potencjalnymi kosztami naprawy pojazdu czy innych problemów.
 • Zakup dodatkowego ubezpieczenia samochodu na wyjazd za granicę jest bardzo prosty i szybki. Przykładowo w Rydzowski Ubezpieczenia możesz to zrobić nawet bez wychodzenia z domu. Wystarczy, że wypełnisz nasz formularz online, a my skontaktujemy się z Tobą, by zapewnić najkorzystniejszą polisę.

Szkoda komunikacyjna za granicą - co zrobić?

W przypadku szkody komunikacyjnej za granicą przede wszystkim upewnij się, że wszyscy uczestnicy wypadku są bezpieczni. Jeśli ktoś został ranny, natychmiast wezwij pomoc medyczną, dzwoniąc na numer alarmowy, i czekaj na karetkę lub policję. Natomiast jeśli wszystko jest w porządku i wszyscy czują się dobrze, najlepiej od razu poinformuj swojego ubezpieczyciela o wypadku i zgłoś szkodę. Zwykle będą potrzebne wszystkie dokumenty związane z wypadkiem, takie jak raport policyjny, świadectwo ubezpieczenia, zdjęcia i inne dowody. Pod żadnym pozorem nie podpisuj porozumień lub oświadczeń z drugą stroną kolizji, zwłaszcza w języku, który nie do końca rozumiesz. Może mieć to przykre konsekwencje prawne i finansowe. Pamiętaj, że jeśli jesteś klientem Rydzowski Ubezpieczenia, w takiej sytuacji najlepszym i najszybszym rozwiązaniem będzie skontaktowanie się z nami. Nasz specjalista z działu likwidacji szkód pomoże Ci z dokumentacją, zgłosi szkodę i doradzi, co zrobić po powrocie do kraju. 

Ubezpieczenie samochodu na wyjazd - historia naszej Klientki

O tym, że warto posiadać dodatkowe ubezpieczenie samochodu na wyjazd za granicę, najlepiej świadczy przypadek pani Karoliny – mieszkanki Rzeszowa. Kobieta wraz z rodziną wyjechała na tygodniowy urlop na Chorwację. Z Polski wyruszyła własnym autem. Poruszała się przez kraje, które należą do Unii Europejskiej, dlatego posiadając ważne ubezpieczenie OC, nie zdecydowała się na dodatkowe polisy. Konsekwencje tej decyzji dały o sobie znać już na Węgrzech. Pojazd zatrzymał się na autostradzie, a próba szybkiej naprawy na miejscu nie udała się. Samochód już nie ruszył. Ponieważ pani Karolina podróżowała z małymi dziećmi, konieczne okazało się szybkie znalezienie hotelu na noc i holowanie samochodu, co było czasochłonne i finalnie okazało się bardzo dużym kosztem w porównaniu z dodatkowym ubezpieczeniem auta na wyjazd do Chorwacji.  Gdyby kobieta posiadała ubezpieczenie Assistance, wystarczyłoby, by się z nami skontaktowała, a nasz specjalista szybko rozwiązałby ten problem w ramach posiadanej polisy.

Wyjazd autem za granicę - kilka porad

 • Zakup dodatkowego ubezpieczenia samochodu na wyjazd za granicę jest bardzo prosty i szybki. Przykładowo w Rydzowski Ubezpieczenia możesz to zrobić nawet bez wychodzenia z domu. Wystarczy, ze wypełnisz nasz formularz online, a my skontaktujemy się z Tobą, by zapewnić najkorzystniejszą polisę.
 • Upewnij się, że wszystkie niezbędne dokumenty, takie jak paszport, prawo jazdy międzynarodowe (jeśli jest wymagane), dowód rejestracyjny pojazdu, ubezpieczenie OC lub Zielona Karta, są ważne.
 • Zanim wyruszysz w podróż, sprawdź stan techniczny pojazdu. Upewnij się, że opony są w dobrym stanie, wszystkie światła działają poprawnie, a także sprawdź poziom oleju i płynów eksploatacyjnych.
 • Sprawdź przepisy drogowe obowiązujące w kraju, do którego się wybierasz. Obejmują one nie tylko ograniczenia prędkości, ale także wymogi dotyczące wyposażenia samochodu, jak np. obowiązkowe wyposażenie awaryjne.
 • Pomyśl o ubezpieczeniu kosztów leczenia, które mogą się przydać, gdy trafisz do szpitala. Nie we wszystkich krajach respektowana jest Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), dlatego warto rozważyć dodatkowe ubezpieczenie, by móc korzystać z pełnej pomocy medycznej za granicą.
 • Zaopatrz się w kartę z informacjami, które w ramach wypadku (oby nie!) pomogą służbom ratunkowym, np. kartę I.C.E (in case of emergency). Zawiera ona dane kontaktowe do osoby, która powinna zostać poinformowana w tej sytuacji. Pomocna może okazać się również karta z grupą krwi. 
Justyna Bąk - specjalistka ds. content marketingu.

Autor artykułu:

Justyna Bąk

Wie, jak ważne jest bezpieczeństwo i woli chuchać na zimne. Ubezpieczenia traktuje jak pomocny element życia, a nie jak zbędny wydatek - o czym chce w zrozumiały sposób komunikować innym.  Od ponad trzech lat zajmuje się pisaniem tekstów, a od roku specjalizuje się w tematyce ubezpieczeń dla klientów indywidualnych. Po pracy spędza czas ze swoim królikiem i czyta książki kryminalne.

Oceń artykuł
0.0 / 5
liczba głosów: 0
Blog specjalistów o ubezpieczeniu.
Wyślij formularz
Wyślij wiadomość
Porady specjalistów do spraw ubezpieczeń.
Porozmawiaj ze specjalistą
Zadzwoń do nas
Blog o ubezpieczeniach.
Odwiedź nasze biuro
Przejdź do kontaktu