#RydzowskiTeam

czekamy na Twój kontakt

Skorzystaj z pomocy naszych
doświadczonych specjalistów.

Pracujemy dla Ciebie
Klienci Indywidualni 17 770 72 12
pon - pt. 8:00 - 18:00 sob. 9:00 - 13:00
Obsługa Online 17 770 72 13
pon - pt. 8:00 - 18:00 sob. 9:00 - 13:00
Klienci Biznesowi 17 770 72 14
pon - pt. 8:00 - 18:00 sob. 9:00 - 13:00
Leasing i kredyt 17 770 72 62
pon - pt. 8:00 - 16:00
Likiwidacja Szkód 17 770 72 64
pon - pt 8:00 - 16:00
Nie czekaj! Sprawdź naszą ofertę online. Zadzwoń! 17 733 46 47

Blog


          Kara za brak OC. Wiemy ile wyniesie w 2022 roku!
15 listopada

Kara za brak OC. Wiemy ile wyniesie w 2022 roku!

Autor: #RYDZOWSKITEAM
Oceń:
0
Udostępnij:

Maksymalna kara za brak OC dotychczas wynosiła 5600 złotych. Teraz, kierowcy samochodów osobowych mogą spodziewać się jeszcze wyższych mandatów. Jakiego rzędu są to stawki? I czy w jakiś sposób można uniknąć sankcji za brak OC? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdują w artykule, opracowanym przez specjalistów z multiagencji Rydzowski Ubezpieczenia.

Kilka słów o ubezpieczeniu pojazdów

Wielu kierowców zastanawia się czy w każdym przpadku ubezpieczenie OC pojazdu jest obowiązkowe. By rozwiać wszelkie wątpliwości, sięgnęliśmy do ustawy z 22 maja 2003 roku. Jej zapisy jednoznacznie wskazują, że polisę OC muszą mieć wszyscy posiadacze zarejestrowanych pojazdów mechanicznych. Oznacza to, że nawet jeśli pojazd stoi nieużywany lub jest zepsuty - powinien być objęty komunikacyjnym OC. W przeciwnym razie, UFG może nałożyć karę na właściciela pojazdu.

Jak sprawdzić czy polisa OC jest aktualna?

Niekiedy zdarzają się jednak takie sytuacje, że kierowca nie jest pewny czy OC pojazdu jest aktualne. Wątpliwości takie mogą też pojawić się przy zakupie samochodu z drugiej ręki. W takich przypadkach najlepiej zweryfikować okres ubezpieczenia w systemie CEPiK. Serwis pozwala na znalezienie wielu danych, dotyczących pojazdu: polisa OC, ważność badań technicznych, zmiany właścicieli czy stan licznika. Oczywiście, nie jest to jedyna możliwość. Na uzyskanie informacji o polisie komunikacyjnej pozwalają też oficjalne strony internetowe. Takie jak: www.ufg.pl oraz www.historiapojazdu.gov.pl. Wystarczy tam wpisać numer rejestracyjny lub numer VIN i wybrać opcję sprawdź OC. Z kolei, kierowcy, którzy nie są pewni, kiedy przypada płatność kolejnej raty za OC mogą zadzwonić do swojego Towarzystwa Ubezpieczeniowego. Specjaliści ds. ubezpieczeń z pewnością udzielą odpowiedzi na to pytanie.

Kara za brak OC – jakich sankcji się spodziewać?

Mimo, że kary za brak OC są wysokie, to polscy kierowcy są i tak w komfortowej sytuacji. Sankcje mają charakter wyłącznie finansowy. Dla porównania, użytkownicy pojazdów w innych krajach Europy, za brak ubezpieczenia OC mogą nawet trafić do więzienia! Tak jest w 9 krajach, w tym w Niemczech. Z kolei, z konfiskatą pojazdu można spotkać się między innymi w Danii, Francji czy w Wielkiej Brytanii. Wyruszanie w zagraniczną trasę bez ważnego OC może więc skończyć się bardzo źle. Nieodpowiedzialny kierowca ponosi bowiem taką karę, jaką przewidują przepisy na danym terytorium.

Kara za brak OC – od czego zależy jej wysokość?

W Polsce, za brak OC kary są zróżnicowane. Jedni za zignorowanie obowiązku ubezpieczenia zapłacą 200 złotych, inni nawet 9 tysięcy! Od czego zależy wysokość nałożonego przez UFG mandatu? Jest to uzależnione od kilku czynników:

 • długości okresu w którym nie było aktywnej polisy
 • rodzaju nieubezpieczonego pojazdu – największych sankcji mogą spodziewać się właściciele samochodów ciężarowych
 • aktualnej stawki minimalnego wynagrodzenia.

Kara za brak OC 2021 – ile wynosiła?

Jeszcze w 2021 roku sankcje za brak ubezpieczenia OC przedstawiały się następująco. Kierowcy samochodów osobowych za brak OC do 3 dni musieli płacić 1120 złotych. Jeśli zaś przekroczyli termin opłat od 3 do 14 dni, to suma ta wzrastała do 2800 złotych. Najwięcej kosztował brak OC powyżej 14 dni. Wtedy UFG mogło nałożyć mandat o wysokości 5600 złotych. Nieco inaczej wyglądało to w przypadku samochodów ciężarowych, autobusów oraz ciągników: 1680 zł, 4200 zł lub 8400 zł.

Brak OC – kara w 2022 roku

Niestety, kary za brak OC nie utrzymają się na tym samym poziomie. Już wiadomo, że znacznie one wzrosną. Wynika to z faktu, że od stycznia 2022 roku wzrośnie stawka minimalnego wynagrodzenia. A wartość ta jest jedną ze składowych, którą UFG bierze pod uwagę przy ustalaniu wysokości mandatu. Poniżej przedstawiamy, jak będzie to wyglądać w 2022 roku.

Ile zapłacę za brak komunikacyjnego OC w 2022 roku?

Za brak ważnego OC, kierowcy pojazdów osobowych z 2022 roku zapłacą 1200 zł (brak polisy do 3 dni) , 3000 zł (brak OC od 3 do 14 dni) lub 6000 zł (brak ubezpieczenia powyżej 14 dni). Nieco inna będzie to stawka w przypadku samochodów ciężarowych. Wówczas kary te będą przedstawiały się następująco:

 • poniżej 3 dni - 1800 zł,
 • od 3 do 14 dni - 4500 zł,
 • powyżej 14 dni - 9000 zł

Kwestii ubezpieczenia OC pilnować powinni więc w szczególności właściciele flot samochodowych. W ich przypadku, kara za kilka lub kilkanaście pojazdów mogłaby zagrozić stabilności finansowej firmy. Natomiast najmniejszą karę poniosą właściciele motocykli. Najniższa sankcja w ich przypadku to 200 złotych, a najwyższa 1000 złotych.

Po jakim czasie przychodzi kara za OC?

Jak podaje Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny – kara za brak OC przychodzi błyskawicznie. UFG na bieżąco sprawdza ważność polis komunikacyjnych. W przypadku nieprawidłowości następuje weryfikacja w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców i w Towarzystwie Ubezpieczeniowym. Następnie, podejmowany jest kontakt z uprawnioną osobą, a następnie (w przypadku braku wyjaśnień) nakładane są konsekwencje.

Czy UFG umorzył komuś karę?

Wielu kierowców zastanawia się czy UFG umorzył komuś karę. Co ciekawe, takie przypadki miały miejsce. Działo się tak, gdy to UFG popełnił błąd, a kierowca zorientował się i zareagował w ciągu 30 dni od wezwania do zapłaty. Umorzenie kary za brak OC następowało więc, gdy:

 • samochód był ubezpieczony, a Towarzystwo Ubezpieczeniowe przekazało błędną informację do UFG,
 • pojazd został sprzedany, więc odpowiedzialność za brak OC ponosił ktoś inny,
 • kierowca nie musiał posiadać ważnego OC, bo np. auto zostało skradzione.

Jak uniknąć kary za brak OC?

Co jednak w sytuacji, gdy kierowca zapomniał o ubezpieczeniu pojazdu? Czy wtedy może uniknąć kary za brak OC? Zainteresowanie tym tematem jest ogromne. Świadczy o tym ilość zapytań, wpisywanych w wyszukiwarkę „kara za brak OC jak uniknąć”, „OC po terminie forum”, „kara za brak OC odwołanie”. Okazuje się, że w szczególnych sytuacjach Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny może całkowicie anulować płatność. Jest też opcja przesunięcia terminu płatności lub rozłożenia jej na raty. Dzieje się tak jednak tylko w wyjątkowych sytuacjach. Zaliczyć do nich można: bardzo trudną sytuację finansową, przewlekłą chorobę, utratę majątku w wyniku klęski żywiołowej czy też konieczność utrzymywania osoby niepełnosprawnej.

Jakie mogą być inne skutki braku polisy OC?

Warto mieć świadomość, że kierowcy, którzy nie kupują polisy OC narażają się na dodatkowy wydatek. W przypadku wypadku lub kolizji drogowej, sprawca będzie musiał zwrócić UFG koszty, związane z naprawą auta lub leczeniem poszkodowanych. Kwota ta może być więc bardzo wysoka.

Tanie OC – gdzie kupić?

By uniknąć niepotrzebnego stresu i wydatków, warto zadbać o ważność komunikacyjnego OC. Tym bardziej, że można je kupić w dosyć niskiej cenie. By znaleźć najkorzystniejszą opcję, warto porównać oferty wielu Towarzystw Ubezpieczeniowych. Zrobić mogą to także specjaliści z multiagencji Rydzowski Ubezpieczenia. Na prośbę klienta wyszukają najkorzystniejszego ubezpieczenia OC. Co więcej, jeśli koszt polisy i tak będzie zbyt wysoki – rozłożą płatność na raty.

Brak OC się nie opłaca!

Według statystyk, prowadzonych przez UFG, po polskich drogach jeździ około 100 tysięcy nieubezpieczonych samochodów. Z czego to wynika? Najczęściej wynika to z braku świadomości lub zapomnienia. Wielu kierowców myśli, że skoro pojazd stoi w garażu nieużywany to nie musi być ubezpieczany. Co oczywiście jest błędnym przekonaniem, które dodatkowo może wiele kosztować. Tym bardziej, że polisa OC kosztuje średnio 400 złotych, a kara za jej brak kilkukrotnie wyższa. 

Dodaj komentarz

Oceń wpis:
0

Komentarze

tomasz
23 listopada 2021

polecam bonus 150zł https://mubi.pl/id-176U1D

Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.