#RydzowskiTeam

czekamy na Twój kontakt

Skorzystaj z pomocy naszych
doświadczonych specjalistów.

Pracujemy dla Ciebie
Klienci Indywidualni 17 770 72 12
pon - pt. 8:00 - 18:00 sob. 9:00 - 13:00
Obsługa Online 17 770 72 13
pon - pt. 8:00 - 18:00 sob. 9:00 - 13:00
Klienci Biznesowi 17 770 72 14
pon - pt. 8:00 - 18:00 sob. 9:00 - 13:00
Leasing i kredyt 17 770 72 62
pon - pt. 8:00 - 16:00
Likiwidacja Szkód 17 770 72 64
pon - pt 8:00 - 16:00
Nie czekaj! Sprawdź naszą ofertę online. Zadzwoń! 17 733 46 47

Blog


          Ile wynosi kara za brak OC?
17 lutego

Ile wynosi kara za brak OC?

Autor: Agencja Magico
Oceń:
5
Udostępnij:

Skończyło Ci się OC w Twoim samochodzie? Jeździsz samochodem służbowym albo przerzuciłeś się na rower, więc stwierdzasz, że bez sensu opłacać swoją polisę skoro auto stoi nieużytkowane pod blokiem? Nic bardziej mylnego! Kara za brak ważnego ubezpieczenia OC Twojego pojazdu może okazać się bardzo nieprzyjemne w skutkach.

Co grozi mi za brak polisy OC?

Jeżeli nie wykupiliśmy obowiązkowego ubezpieczenia OC w odpowiednim czasie lub doszło do przerwania ciągłości w zawarciu polisy naszego pojazdu, narażamy się na karę nałożoną przez UFG (Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny). Dodatkowo będziemy zobowiązani do zapłaty wszystkich kosztów wyrządzonych poszkodowanemu, wynikłych z nieprzewidzianych zdarzeń drogowych. 

Czy nieużywany pojazd musi posiadać ważne ubezpieczenie OC?

O kosztach pojawiających się przy najczęstszych zdarzeniach drogowych oraz tych, które występują rzadziej, pisaliśmy we wcześniejszych publikacjach dotyczących obowiązkowego ubezpieczenia OC dla każdego posiadacza pojazdu mechanicznego. Wynika z nich jasno, że w żadnym przypadku nie opłaca się „przegapić” terminu zawarcia polisy. Każdy, nawet nieużywany pojazd mechaniczny, powinien mieć aktywną polisę OC. Często dochodzi do sytuacji, gdzie pojazd stoi pod blokiem nie używany, ponieważ Ty, jako właściciel przebywasz za granicą, albo korzystasz z pojazdu służbowego, więc nie wykorzystujesz swojego prywatnego samochodu. Niejednokrotnie też pojazd może być uszkodzony, więc stoi w serwisie lub w warsztacie znajomego mechanika co naturalnie powoduje, że przez najbliższe tygodnie nikt go nie użytkuje. Ostatnim czasem, można śmiało powiedzieć, że Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny robi znaczne postępy, jeżeli chodzi o skuteczność weryfikacji pojazdów bez ważnego ubezpieczenia. 

Kto może sprawdzić czy  moja polisa OC jest ważna?

Warto też wspomnieć, że we wprowadzony system CEPIK, wyposażeni są: 

 • policjanci podczas kontroli drogowych
 • wydziały komunikacji przy wszystkich czynnościach dotyczących zmian w dokumentacji naszych pojazdów
 • stacje kontroli pojazdów podczas przeprowadzania okresowych badań technicznych

Od czego zależy wysokość nałożonej kary?

 • okresu w jakim nie było aktywnej polisy
 • rodzaju pojazdu, którego dotyczy przerwany okres ubezpieczenia
 • aktualnej stawki minimalnego wynagrodzenia w roku, gdzie doszło do przerwy

Na jakie koszty narażam się w przypadku braku polisy OC?

Dla przykładu, kara za brak aktywnego ubezpieczenia za 20 dni w samochodzie osobowym w roku 2020 wyniesie 5 200 zł - kara dla pojazdów osobowych powyżej 14 dni liczy dwu-krotność minimalnego wynagrodzenia - minimalne wynagrodzenie w 2020 roku wynosi 2 600 zł brutto. Dokładniej wyjaśniamy poniżej: 

Samochody osobowe:

 • poniżej 3 dni - 1 040 zł
 • od 3 do 14 dni - 2 600 zł
 • powyżej 14 dni - 5 200 zł

Samochody ciężarowe:

 • poniżej 3 dni - 1 560 zł
 • od 3 do 14 dni - 3 900 zł
 • powyżej 14 dni - 7 800 zł

Pozostałe pojazdy:

 • poniżej 3 dni - 170 zł
 • od 3 do 14 dni - 435 zł
 • powyżej 14 dni - 870 zł

Nie ma możliwości odwołania się od nałożonej kary, którą nałożył na nas Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny - jednak możemy starać się o rozłożenie jej na raty.

Fundusz z reguły pozytywnie rozpatruje tego typu wnioski, chociaż istnieją szczególne przypadki, gdzie po spełnieniu określonych wytycznych, zdarzało się, że Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny w całości umorzył wymierzoną karę.

Proszę pamiętać, że ubezpieczenie można zawrzeć z odroczonym terminem płatności lub po prostu rozłożyć składkę na raty. Oczywiście najpierw trzeba wybrać najkorzystniejszą ofertę z tych, które oferują firmy ubezpieczeniowe dostępne na polskim rynku. Jeżeli chcesz poznać szczegóły, z przyjemnością przedstawimy Ci dostępne oferty oraz doradzimy i pomożemy wybrać najlepszą dla Ciebie!

Komentarze

Dodaj komentarz
Wystąpił błąd

Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.