
Autocasco jest dobrowolną ochroną auta, ale wybiera ją coraz więcej kierowców. W końcu, dodatkowe zabezpieczenie w postaci AC daje pewność, że w przypadku szkody komunikacyjnej, Ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie.

Jaka jest różnica między OC a AC?
Warto wiedzieć, że jedynym obowiązkowym (komunikacyjnym) ubezpieczeniem jest OC. Jednak z jego budżetu pokrywane są jedynie te szkody, które wyrządzimy innym kierowcom. Oznacza to, że jeśli sami uderzymy w słupek przy cofaniu lub gdy nieznany sprawca zdemoluje nasz samochód – z OC nie dostaniemy rekompensaty. Natomiast w przypadku AC już tak. Autocasco jest więc gwarancją wypłaty odszkodowania nawet, jeśli sami spowodujemy wypadek, zostanie on zniszczony przez niekorzystne warunki atmosferyczne, a nawet, jeśli zostanie skradziony. Zatem, dobrze jest rozważyć opcję takiego zabezpieczenia – i to nie tylko wtedy, gdy posiadamy nowy samochód. Ochroną Autocasco można objąć nawet kilku i kilkunastoletnie pojazdy.
W jakich sytuacjach przyda się Autocasco?
Od czego zależy cena Autocasco?
Cena ochrony AC zależy od wielu czynników. Do najważniejszych z nich można zaliczyć wartość pojazdu – im jest wyższa tym więcej zapłacimy za ubezpieczenie Autocasco. W końcu, im nowszy pojazd tym bardziej skomplikowana i droższa jego konstrukcja. Zatem, w przypadku szkody Ubezpieczyciel musi wypłacić wysoką kwotę odszkodowania. Niemniej, oprócz wartości pojazdu, na koszt polisy AC wpływają także inne aspekty. Zatem, podczas zakupu ochrony można spotkać się z pytaniem o miejsce parkowania samochodu. Im lepsze zabezpieczenia tym mniejsze ryzyko kradzieży czy zniszczenia auta np. przez grad. Nie bez znaczenia jest też historia jazdy kierowcy i zakres ochrony AC. Możliwy jest bowiem wybór zarówno AC all risk jak i minicasco o bardziej okrojonym zakresie.
Jaki pojazd chcesz ubezpieczyć?
Rodzaje ubezpieczeń Autocasco
Co ważne, zakres ubezpieczenia autocasco jest zależy od tego jaki wariant zostanie wybrany przez właściciela pojazdu. Do najpopularniejszych można zaliczyć: Autocasco all risk oraz mini autocasco. Pierwszy z nich jest najbezpieczniejszą opcją - obejmuje praktycznie wszystkie sytuacje jakie mogą zdarzyć się w trasie lub podczas postoju. Oznacza to, że jeśli stanie się coś niekorzystnego z samochodem – można starać się o odszkodowanie. Rekompensatę można więc otrzymać nawet za zdarzenia, które nie były przewidziane w OWU. Dla przypomnienia dodajmy, wybierając standardowe AC otrzymamy rekompensatę tylko za zdarzenia opisane w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia.

Ile kosztuje Autocasco?
Wybierając podstawowe OC samochodu można kierować się ceną i wybrać najtańszą opcję. Natomiast w przypadku AC sytuacja wygląda już inaczej – tu liczy się solidny zakres i wysoka suma ubezpieczenia. Zatem, trudno jednoznacznie określić widełki cenowe polisy AC. Dla przykładu, właściciel samochodu z 2010 roku o pojemności 1,6l za pakiet OC Autocasco i NNW w Towarzystwie Ubezpieczeniowym Benefia zapłaci 751 złotych. Natomiast, posiadacz Mercedesa z 2018 roku, wybierając taki sam pakiet musi przygotować się na wydatek przekraczający 1200 złotych. O cenę najlepiej pytać indywidualnie lub wysłać formularz dostępny na naszej stronie, a nasi specjaliści sprawdzą ofertę. To zdecydowanie rozsądniejsza opcja od szukania w sieci narzędzi jak: kalkulator autocasco, który ma sztywne ramy cenowe i nieelastyczny zakres.
Jakie są wyłączenia w Autocasco?
Podobnie jak w przypadku innych ubezpieczeń, w Autocasco są pewne wyłączenia. Innymi słowy, Ubezpieczyciel nie wypłaci odszkodowania jeśli:
- samochód został skradziony na wskutek rażącego niedbalstwa właściciela – na przykład jeśli w samochodzie zostaną zostawione klucze, a drzwi pojazdu będą otwarte,
- pojazdem kierowała osoba pod wpływem narkotyków, alkoholu lub innego środka odurzającego,
- w chwili szkody samochód był prowadzony przez osobę bez uprawnień,
- pojazd nie miał ważnych badań technicznych.

Co obejmuje mini Autocasco?
Nieco inaczej sytuacja wygląda w przypadku mini autocasco. Jest to wariant dedykowany dla osób, które mają ograniczony budżet, a także dla tych, którzy z racji młodego wieku nie mają jeszcze wypracowanych zniżek. Mini AC chroni w przypadku kradzieży lub szkody całkowitej. Natomiast nie uwzględnia drobnych zarysowań czy niegroźnych kolizji. Jego zaletą jest względnie niska cena, a także możliwość ubezpieczenia nawet kilkunastoletniego samochodu.
W jakiej firmie najlepiej kupić Autocasco?
Wielu kierowców zastanawia się gdzie kupić ochronę Autocasco. W końcu, każde Towarzystwo Ubezpieczeniowe oferuje nieco inne warunki zawarcia polisy. Warto je przeanalizować i wybrać mądrze.
Najczęściej zadawane pytania