Dodano: 17.10.2023
2 min.
Justyna Bąk - specjalistka ds. content marketingu.
Autor: Justyna Bąk

Ubezpieczenie OC zawodowe - kto musi je kupić?

Z tego artykułu dowiesz się:
Obowiązkowe ubezpieczenie OC zawodowe możesz kupić na rydzowski.pl

Wykonywanie różnych zawodów wiąże się z licznymi wyzwaniami i potencjalnymi ryzykami. Dlatego zdecydowanie warto się przed nimi zabezpieczyć. Ochroną przed finansowymi konsekwencjami może być ubezpieczenie OC zawodowe. Chroni ono w sytuacjach, gdy działalność zawodowa może prowadzić do wyrządzenia szkód osobom trzecim. Te szkody mogą przybierać różne formy, takie jak utrata zdrowia, uszczerbki na mieniu lub szkody materialne, a ubezpieczenie OC zawodowe służy zrekompensowaniu tych strat. Przeczytaj, kto musi i powinien je posiadać.

Czy OC zawodowe jest obowiązkowe?

Tak. Jednak nie we wszystkich przypadkach. Jest ono obowiązkowe dla wybranych grup zawodowych takich jak medycyna, prawo czy budownictwo. Ubezpieczenie OC zawodowe stanowi kluczowy element zabezpieczenia dla osób prowadzących różnego rodzaju działalność gospodarczą. To rodzaj polisy, który ma na celu zapewnić finansową ochronę w sytuacjach, gdy doszło do wyrządzenia szkód osobom trzecim, takim jak utrata zdrowia, uszczerbki na mieniu czy szkody materialne. Jednak nawet jeśli nie jest ono obowiązkowe, wielu przedsiębiorców decyduje się na zakup tego rodzaju polisy, aby zminimalizować ryzyko finansowe związanego z ewentualnymi roszczeniami osób trzecich. 

Kto musi wykupić OC zawodowe?

Jak już wspomnieliśmy, ubezpieczenie OC zawodowe jest obowiązkowe dla niektórych zawodów. Rozporządzenie to jest decyzją Ministra Finansów. Kto musi je posiadać?

  • Przedstawiciele branży medycznej: lekarze, dentyści, pielęgniarki, położne, fizjoterapeuci 
  • Przedstawiciele branży prawnej: adwokaci, radcy prawni, notariusze, komornicy sądowi
  • Przedstawiciele branży budowlanej: zarządcy nieruchomości, architekci, inżynierzy budownictwa
  • Przedstawiciele branży finansowej: księgowi i doradcy podatkowi
  • Przedstawiciele innych branż, np. rzeczoznawcy majątkowi, organizatorzy dużych imprez i wydarzeń, brokerzy ubezpieczeniowi, OC detektywa.

Zawody te wymagają dużej specjalizacji, a popełnienie błędu wiąże się z dużą szkodą dla klientów – niezależnie, czy jest to szkoda finansowa, czy szkoda zdrowotna. W takim przypadku OC zawodowe pomaga w jej pokryciu. 
 

Co grozi za brak ubezpieczenia OC zawodowego?

Brak ubezpieczenia OC zawodowego może mieć poważne konsekwencje zarówno dla osoby wykonującej zawód, jak i dla osób, które mogą ucierpieć w wyniku działań związanych z tym zawodem. W przypadku szkód wyrządzonych osobom trzecim osoba nieposiadająca polisy zawodowej może być zmuszona do pokrycia kosztów odszkodowań i naprawienia wyrządzonych szkód z własnych środków. Brak OC zawodowego wiąże się również z konsekwencjami prawnymi. Przepisy w zależności od wykonywanej profesji ustalają różne kary, np. finansowe, upomnienia, nagany, ale również czasowe lub stałe pozbawienie prawa do wykonywania zawodu czy w bardzo szczególnych przypadkach ograniczenie wolności.

OC zawodowe dobrowolne

Jeśli prowadzisz działalność, która nie jest objęta obowiązkiem posiadania OC zawodowego, możesz również skorzystać z tej polisy. Jest ona kierowana dla wszystkich, których praca niesie ryzyko wyrządzenia szkody innym. Na zakup OC zawodowego decydują się często elektrycy, fryzjerzy i kosmetyczki, farmaceuci, weterynarze, kucharze czy trenerzy sportowi. W ramach tego ubezpieczenia najczęściej objęte są nie tylko same osoby wykonujące dany zawód, ale również ich zatrudnieni pracownicy. Dodatkowo w zależności od natury prowadzonej działalności oraz podstawy roszczeń, mogą być również objęci ubezpieczeniem kontrahenci lub samodzielni przedsiębiorcy współpracujący z osobą ubezpieczoną.

OC zawodowe ile kosztuje?

Wiele osób zastanawia się, ile kosztuje OC zawodowe. Jednak nie ma tu jednoznacznej odpowiedzi. Cena OC zawodowego jest zależna od sumy ubezpieczeniowej oraz rodzaju wykonywanego zawodu. W przypadku przedstawicieli zawodów, którzy muszą posiadać tę polisę, ustawodawca z góry narzuca, jaka powinna być minimalna suma ubezpieczeniowa OC zawodowego. Przykładowo dla adwokatów jest to 50 tysięcy euro na każde zdarzenie, dla detektywów –15 tysięcy euro, a dla komorników sądowych – nie mniej niż 100 tysięcy euro na każde zdarzenie. Maksymalna suma zależy już od potrzeb przedsiębiorstwa. Zazwyczaj cena OC zawodowego wynosi 20-50 zł miesięcznie, jednak jeśli chcesz poznać dokładny koszt w przypadku Twojej firmy – skontaktuj się z nami. 

Gdzie kupić ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej?

Ubezpieczenie OC zawodowe można nabyć w wielu miejscach, ale jednym z wygodnych i szybkich sposobów jest zakup online - umożliwia zakup ubezpieczenia w dowolnym miejscu i czasie, bez konieczności wizyty w biurze stacjonarnym. W Rydzowski Ubezpieczenia wystarczy wypełnić formularz online, a my skontaktujemy się z Tobą jak najszybciej. Wiemy, że porównywanie ofert może być uciążliwe i wymaga czasochłonnej analizy. Dlatego chętnie Cię w tym wyręczymy! Sprawdzimy wszystkie dostępne oferty i zaproponujemy Ci najkorzystniejszą.

Justyna Bąk - specjalistka ds. content marketingu.

Autor artykułu:

Justyna Bąk

Wie, jak ważne jest bezpieczeństwo i woli chuchać na zimne. Ubezpieczenia traktuje jak pomocny element życia, a nie jak zbędny wydatek - o czym chce w zrozumiały sposób komunikować innym.  Od ponad trzech lat zajmuje się pisaniem tekstów, a od roku specjalizuje się w tematyce ubezpieczeń dla klientów indywidualnych. Po pracy spędza czas ze swoim królikiem i czyta książki kryminalne.

Oceń artykuł
0.0 / 5
liczba głosów: 0
Blog specjalistów o ubezpieczeniu.
Wyślij formularz
Wyślij wiadomość
Porady specjalistów do spraw ubezpieczeń.
Porozmawiaj ze specjalistą
Zadzwoń do nas
Blog o ubezpieczeniach.
Odwiedź nasze biuro
Przejdź do kontaktu