Blog

Jak odczytać tablice rejestracyjne z Ukrainy?
W wyniku rosyjskiej inwazji na Ukrainę i dużej liczby uchodźców, na polskich drogach spotkać można coraz więcej samochodów na ukraińskich rejestracjach. Tablice wizualnie przypominają te, które występują w Polsce, jednak posiadają inny układ znaków. Dzięki zastosowanej rejonizacji możemy jednak bez trudno sprawdzić, z jakiego obszaru pochodzi dany pojazd. Jeśli chcesz sprawdzić, z którego obwodu pochodzi samochód napotkany na drodze, pomocny będzie nasz przewodnik po ukraińskich tablicach rejestracyjnych.
Graficzny wygląd ukraińskich tablic rejestracyjnych.
Jeśli chodzi o graficzny wygląd współczesnych ukraińskich tablic rejestracyjnych, przypominają one te używane na terenie Unii Europejskiej. Tablica jest koloru białego. Widnieje na niej ciąg dwóch liter, czterech cyfr i dwóch liter, zapisany kolorem czarnym. Pierwsze dwie litery oznaczają obwód rejestracji samochodu, a cztery cyfry i ostatnie dwie litery to znaki seryjne. Po lewej stronie znajduje się niebieski pasek z flagą i skrótem nazwy kraju: UA. Przypomina to euroband (europasek), czyli niebieski pasek z europejską flagą i oznaczeniem państwa, który stosowany jest na tablicach rejestracyjnych krajów należących do Unii Europejskiej. Ukraińskie tablice rejestracyjne zmieniały się na przestrzeni lat. Obecna seria wydawana jest od 1 stycznia 2015 roku.

Tablice rejestracyjne na Ukrainie na przestrzeni lat.
Aktualny wzór tablic z niebieskim paskiem stosowany jest w Ukrainie od roku 2015. Oznacza to, że tablice bez tego paska, za to z samą flagą Ukrainy, zostały wydane przed 2015. Jednak to nie koniec modyfikacji, bo zanim w obieg weszły współczesne tablice, po drodze było kilka wersji. Do pierwszej połowy lat 90. używano tradycyjnych, białych tablic bez flagi państwowej. Następnie wprowadzono odmianę zawierającą flagę Ukrainy. A tak ukraińskie tablice rejestracyjne zmieniały się na przestrzeni lat:

tablice rejestracyjne dla pojazdów prywatnych składały się z litery, czterech cyfr i dwóch liter oznaczających obwód. Dla pojazdów państwowych i służących do przewozów komercyjnych składały się z czterech cyfr i trzech liter (pierwsze 2 oznaczały obwód), tablice były białe, a znaki czarne.

do tablicy dodano flagę Ukrainy po lewej stronie i wyróżnik określający państwo: czyli UA.

nowy system rejestracji pojazdów. Na tablicy widniał ciąg pięciu cyfr i dwóch liter, które oznaczały obwód rejestracji, po lewej stronie pod flagą umieszczony był dwucyfrowy numer obwodu, który zastąpił miejsce używanego wcześniej wyróżnika państwa.

zaczęto stosować obecny system rejestracji. Na tablicach samochodowych i motocyklowych w wersji indywidualnej i tranzytowej, po lewej stronie znajduje się flaga ukraińska, na górnym niebieskim tle umieszczono herb, a na dolnym żółtym skrót określający państwo, czyli UA.
Jak odczytać rejestrację z Ukrainy?
W zgodzie z aktualnie obowiązującym schematem dwie pierwsze litery na tablicy rejestracyjnej określają dany obwód (odpowiednik polskiego województwa) lub miasto. Jeśli zamiast tych liter znajduje się znak II, oznacza to, że pojazd jest w posiadaniu służb państwowych.
Na aktualnych tablicach rejestracyjnych w Ukrainie widnieją także cztery cyfry numeru rejestracyjnego oraz dwie kolejne litery, oznaczające serię. W użytku są także indywidualne, personalizowane tablice, z nazwą, którą proponuje właściciel pojazdu. Tak wyglądają rodzaje ukraińskich tablic rejestracyjnych:
- zwykłe – standardowe tablice,
- indywidualne – wprowadzone w 2004 roku,
- motocyklowe – tablice trzyrzędowe, mają taki sam układ znaków, jak samochodowe,
- motorowerowe – tablice dwurzędowe, mają cztery litery i cztery cyfry,
- dla traktorów – tablice dwurzędowe, mają pięć cyfr i 2 litery,
- tablice tymczasowe – posiadają białe znaki na czerwonym tle,
- policyjne – tablice mają niebieskie tło i białe znaki,
- wojskowe – posiadają białe znaki na czarnym tle,
- dyplomatyczne – zaczynają się od liter DP, po których następuje sześć cyfr.
Lista skrótów ukraińskich rejestracji.
Znajomość skrótów pozwoli na szybką identyfikację, skąd pochodzi dany pojazd. A tak prezentują się skróty ukraińskich rejestracji, określających obwód lub miasto.
Ukraińskie tablice rejestracyjne, wzór obowiązujący po 2015 roku:
- AA – Kijów
- AB – obwód winnicki
- AC – obwód wołyński
- AE – obwód dniepropetrowski
- AH – obwód doniecki
- AI – obwód kijowski
- AK – Republika Autonomiczna Krymu
- AM – obwód żytomierski
- AO – obwód zakarpacki
- AP – obwód zaporoski
- AT – obwód iwanofrankowski
- AX – obwód charkowski
- BA – obwód kirowohradzki
- BB – obwód ługański
- BC – obwód lwowski
- BE – obwód mikołajowski
- BH – obwód odeski
- BI – obwód połtawski
- BK – obwód rówieński
- BM – obwód sumski
- BO – obwód tarnopolski
- BT – obwód chersoński
- BX – obwód chmielnicki
- CA – obwód czerkaski
- CB – obwód czernihowski
- CE – obwód czerniowiecki
- CH – miasto Sewastopol
Ukraińskie tablice rejestracyjne, wzór obowiązujący przed rokiem 2015:
- AA, KA – Kijów
- AB, KB – obwód winnicki
- AC, KC – obwód wołyński
- AE, KE – obwód dniepropetrowski
- AH, KH – obwód doniecki
- AI, KI – obwód kijowski
- AK, KK – Krym
- AM, KM – obwód żytomierski
- AO, KO – obwód zakarpacki
- AP, KP – obwód zaporoski
- AT, KT – obwód iwanofrankowski
- BA, HA – obwód kirowogradzki
- BB, HB – obwód ługański
- BC, HC – obwód lwowski
- BE, HE – obwód mikołajowski
- BH, HH – obwód odeski
- BI, HI – obwód połtawski
- BK, HK – obwód rówieński
- BM, HM – obwód sumski
- BO, HO – obwód tarnopolski
- BT, HT – obwód chersoński
- BX, HX – obwód chmielnicki
- CA, IA – obwód czerkaski
- CB, IB – obwód czernihowski
- CE, IE – obwód czerniowiecki
- CH, IH – miasto Sewastopol
Branża ubezpieczeniowa zaangażowana w pomoc.
Po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji na Ukrainę do Polski przybywa wielu uchodźców, szukających schronienia. W pomoc angażują się zarówno osoby prywatne, jak i firmy. Branża ubezpieczeniowa także nie pozostaje obojętna. PZU pomaga rodzinom ponad 700 pracowników swoich spółek w Ukrainie. Zapewnia zakwaterowanie, opiekę medyczną, wsparcie psychologiczne, a także niezbędne środki do życia.
Grupa PZU jest także operatorem zainicjowanej przez Ministerstwo Zdrowia Teleplatformy Pierwszego Kontaktu. Pozwala ona na zapewnienie stałego wsparcia konsultantów i lekarzy poza godzinami pracy placówek podstawowej opieki zdrowotnej, a więc również w nocy, w weekendy i święta. Platforma dostępna jest w języku polskim i ukraińskim.
Bezpłatne OC graniczne dla uchodźców z Ukrainy.
Wsparcie grupy PZU, skierowane w stronę uchodźców z Ukrainy, obejmuje także bezprecedensową akcję w branży ubezpieczeniowej. Skierowana jest do uchodźców, którzy przekraczają polską granicę bez obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego. Ubezpieczyciel pokrywa koszt składki 30-dniowej polisy OC dla tych osób.
Ze wsparcia można skorzystać u dyżurujących na przejściach granicznych agentów PZU oraz pod nr telefonu 22 505 15 63. Infolinia dostępna jest w języku polskim oraz ukraińskim. Z bezpłatnego OC granicznego można skorzystać także w multiagencji Rydzowski Ubezpieczenia.
Dodaj komentarz
Komentarze
Dawid Staniszewski.
W sumie ciekawy artykuł- teraz nie szukam już na szybko w necie. Zapisałme sobie Waszą stronę i na bieżąco sprawdzam oznaczenia;)
Gość
A tablice zaczynające się od literki K? Brakuje ich na waszej liście.