Dodano: 12.04.2024
2 min.
Justyna Bąk - specjalistka ds. content marketingu.
Autor: Justyna Bąk

Ubezpieczenia dla kierowców zawodowych - jakie wybrać?

Z tego artykułu dowiesz się:

Praca „za kółkiem” łączy się z różnymi niebezpieczeństwami, dlatego odpowiednie ubezpieczenie dla kierowców zawodowych to podstawa. Niezależnie, czy jesteś przedsiębiorcą zatrudniającym kierowców, czy sam jeździsz w dalekie trasy, warto pomyśleć o właściwej ochronie. Ubezpieczenia dla kierowców zawodowych – jakie wybrać, by mieć pewność, że nie zaskoczy Cię żadna sytuacja? Odpowiedź znajdziesz w artykule. 

Jakiej ochrony potrzebuje kierowca zawodowy?


Praca w transporcie nie należy do najłatwiejszych, a podczas wykonywania codziennych obowiązków w pracy może dojść do wypadku. Wtedy kluczową rolę odgrywają ubezpieczenia dla kierowców, które pomagają zminimalizować potencjalne szkody. Podstawową polisą jest komunikacyjne OC, które pokrywa szkody wyrządzone innym osobom lub ich mieniu podczas prowadzenia pojazdu. Jeśli kierowca działa jako przewoźnik, przyda się również ubezpieczenie OCP. 
Jednak oprócz samych pojazdów i przewożonego towaru, warto rozważyć ubezpieczenie na życie dla zawodowych kierowców. To ono pomoże stanąć na nogi, gdy dojdzie do poważnego wypadku. Każdy kierowca powinien być zabezpieczony w razie sytuacji takich jak wypadek drogowy lub w pracy, poważne zachorowanie, pobyt w szpitalu czy operacja. 

Obowiązkowe ubezpieczenie pojazdu

Polskie prawo jasno nakłada obowiązek posiadania komunikacyjnego ubezpieczenia OC. Dotyczy to zarówno pojazdów osobowych, jak i samochodów ciężarowych, autobusów czy ciągników siodłowych. Brak polisy mógłby być bardzo kosztowny - już za jednodniową przerwę w ochronie UFG może nałożyć wysoką karę. A w przypadku zwlekania z ochroną kilkanaście dni, kara wyniesie kilkanaście tysięcy złotych! Dodatkowo,  OC  chroni kierowcę przed kosztami związanymi z roszczeniami o odszkodowanie lub kosztami sądowymi. Gdy dojdzie do szkody osób trzecich spowodowanych przez kierowcę, ubezpieczenie to pokryje. W przeciwnym razie, musiałby płacić za wszystko z własnej kieszeni. 

Jaki pojazd chcesz ubezpieczyć?

Dodatkowe warianty ubezpieczenia pojazdów

Wielu kierowców każdego dnia pokonuje trasy nie tylko krajowe, jak i zagraniczne.  Dlatego często wybieranym ubezpieczeniem dla kierowców zawodowych jest assistance. To usługa świadczona przez całą dobę i gwarantuje pomoc w różnych sytuacjach awaryjnych na drodze. Obejmuje to pomoc w przypadku awarii pojazdu, wypadków drogowych, utraty kluczyków, braku paliwa, przebicia opony czy potrzeby holowania pojazdu. Warto również rozważyć ubezpieczenie dla kierowców zawodowych od następstw nieszczęśliwych wypadków. NNW zapewni finansowe wsparcie w przypadku obrażeń, konieczności leczenia lub rehabilitacji. Inne warianty to:

  • GAP TRUCK - polisa stanowi uzupełnienie AC i zadziała w przypadku szkody całkowitej lub kradzieży auta.
  • Zielona Karta - stanowi potwierdzenie w innych krajach, że OC pojazdu jest aktywne. 
  • Ochrona szyb

Ubezpieczenie na życie dla kierowcy - czy warto?

Kolejną propozycją, nad którą warto się zastanowić, jest ubezpieczenie na życie kierowcy. W końcu wypadki drogowe zdarzają się dość często. Według policyjnych statystyk W 2023 roku  zgłoszono 20 936 wypadków drogowych mających miejsce na drogach publicznych, w strefach zamieszkania lub strefach ruchu. Są to dane z kraju, a wielu kierowców zawodowych podróżuje przecież po różnych częściach Europy czy nawet świata.

Dlatego odpowiadając na pytanie, czy warto kupić ubezpieczenie na życie dla kierowcy, jesteśmy zdecydowanie na tak. Dla kierowców zawodowych, którzy często są głównymi źródłami dochodu dla swoich rodzin, polisa ta może zapewnić wsparcie finansowe dla pozostałych członków rodziny w przypadku ich śmierci. Stanowi również dodatkową pomoc w przypadku choroby, wizytami u lekarza, hospitalizacją, lekami i innymi usługami medycznymi – również psychologiem – dla całej rodziny.

Ile kosztuje ubezpieczenie dla kierowcy zawodowego?


Ubezpieczenie na życie dla kierowcy nie jest dużym wydatkiem w porównaniu z potencjalnymi kosztami w wypadku śmierci czy utraty zdrowia. Podstawowy pakiet ubezpieczenia na życie dla jednej osoby kosztuje tylko 61 zł, a obejmuje takie wsparcie jak świadczenie z tytułu nowotworu do 5 000 zł, zagraniczną konsultację medyczną czy pomoc psychologa. Pakiet, który zawiera większą sumę ubezpieczenia i gwarantuje większą pomoc finansową, możesz u nas kupić już za 88 zł. Ponadto ubezpieczeniem na życie możesz objąć grupę ludzi, np. dzieci, rodziców, małżonka czy partnera życiowego. Wtedy podstawowa ochrona finansowa wynosi 93 zł i gwarantuje takie wsparcie jak suma ubezpieczenia do 150 000 zł, świadczenie już od 1 doby w szpitalu, 1 000 zł za urodzenie dziecka oraz pomoc psychologa.

Przykład kierowcy zawodowego - Pana Krzysztofa

Pan Krzysztof, doświadczony kierowca zawodowy, uległ wypadkowi podczas regularnej trasy. Inny pojazd zjechał na jego pas ruchu, powodując kolizję boczną. Pan Krzysztof odniósł obrażenia, w tym złamanie ręki i uraz kręgosłupa, co wymagało kilku tygodni leczenia i rehabilitacji. Na szczęście miał odpowiednie ubezpieczenie. Polisa zawierała kompleksową ochronę, w tym ubezpieczenie OC przewoźnika oraz ubezpieczenie NNW dla kierowców. Dzięki temu udało się pokryć koszty leczenia, rehabilitacji oraz odszkodowanie za czas niezdolności do pracy. Ubezpieczenie zapewniło Panu Krzysztofowi i jego rodzinie finansowe wsparcie w trudnym czasie, pozwalając mu jak najszybciej wrócić do zdrowia i pracy.

Jakie jeszcze ubezpieczenia są potrzebne dla kierowcy zawodowego?


By prowadzić działalność gospodarczą związaną z transportem drogowym – zarówno krajowym, jak i międzynarodowym – potrzebna jest licencja transportowa. Jednym z warunków, by ją uzyskać jest wpłata zabezpieczenia finansowego lub alternatywnie zakup OC do licencji. Ze swojej strony polecamy bardziej drugą z wymienionych opcji. Dlaczego? Przede wszystkim nie trzeba niepotrzebnie zamrażać środków finansowych, a samo ubezpieczenie do licencji transportowej jest zdecydowanie tańszym wariantem!  W Rydzowski Ubezpieczenia możemy zaproponować cenę już od 85 zł za pojazd do 3,5 tony. 

Ubezpieczenie floty pojazdów

Ubezpieczenie floty pojazdów to forma ubezpieczenia, która obejmuje grupę pojazdów należących do jednego właściciela lub jednej firmy. Jest to korzystne dla przedsiębiorstw posiadających minimum 5 pojazdów, np. w firmie transportowej czy taxi. Dlaczego jest to korzystne rozwiązanie? Ubezpieczenie floty pojazdów często jest tańsze niż ubezpieczenie indywidualne dla każdego pojazdu, ponieważ jej wielkość pozwala na negocjowanie lepszych warunków i stawek ubezpieczeniowych. Zamiast zarządzać wieloma polisami dla każdego pojazdu osobno, właściciel może połączyć wszystkie ubezpieczenia w jedną polisę, co ułatwia zarządzanie dokumentacją i płatnościami. W ten sposób można zapewnić ochronę na różnych poziomach, obejmując ubezpieczenie OC, AC, assistance, ubezpieczenie od kradzieży i inne opcjonalne dodatki, dostosowane do potrzeb konkretnej firmy.

Gdzie kupić ubezpieczenia dla kierowcy?

Takie pytanie nurtuje wielu przedsiębiorców, dlatego nasza odpowiedź brzmi: tam, gdzie najkorzystniej. A najkorzystniejsze ubezpieczenia dla kierowców znajdziesz w Rydzowski Ubezpieczenia. W naszej multiagencji wszystkie polisy są dostępne online. Wystarczy, że wypełnisz formularz na naszej stronie, a my jak najszybciej się z Tobą skontaktujemy. A gdy opowiesz nam o swoich potrzebach, przygotujemy kompleksowe ubezpieczenie dla kierowców zawodowych, które będzie adekwatne zarówno do potrzeb Twojej firmy, jak i jej możliwości finansowych. 

Przeczytaj też: jakie ubezpieczenia są potrzebne firmie transportowej

Justyna Bąk - specjalistka ds. content marketingu.

Autor artykułu:

Justyna Bąk

Wie, jak ważne jest bezpieczeństwo i woli chuchać na zimne. Ubezpieczenia traktuje jak pomocny element życia, a nie jak zbędny wydatek - o czym chce w zrozumiały sposób komunikować innym.  Od ponad trzech lat zajmuje się pisaniem tekstów, a od roku specjalizuje się w tematyce ubezpieczeń dla klientów indywidualnych. Po pracy spędza czas ze swoim królikiem i czyta książki kryminalne.

Oceń artykuł
5.0 / 5
liczba głosów: 1
Blog specjalistów o ubezpieczeniu.
Wyślij formularz
Wyślij wiadomość
Porady specjalistów do spraw ubezpieczeń.
Porozmawiaj ze specjalistą
Zadzwoń do nas
Blog o ubezpieczeniach.
Odwiedź nasze biuro
Przejdź do kontaktu