#RydzowskiTeam

czekamy na Twój kontakt

Skorzystaj z pomocy naszych
doświadczonych specjalistów.

Pracujemy dla Ciebie
Klienci Indywidualni 17 770 72 12
pon - pt. 8:00 - 18:00 sob. 9:00 - 13:00
Obsługa Online 17 770 72 13
pon - pt. 8:00 - 18:00 sob. 9:00 - 13:00
Klienci Biznesowi 17 770 72 14
pon - pt. 8:00 - 18:00 sob. 9:00 - 13:00
Leasing i kredyt 17 770 72 62
pon - pt. 8:00 - 16:00
Likiwidacja Szkód 17 770 72 64
pon - pt 8:00 - 16:00
Nie czekaj! Sprawdź naszą ofertę online. Zadzwoń! 17 733 46 47

Blog


          Kasowanie punktów karnych a najnowsze zmiany w prawie- poradnik.
19 września

Kasowanie punktów karnych a najnowsze zmiany w prawie- poradnik.

Autor: #RYDZOWSKITEAM
Oceń:
5
Udostępnij:

Redukcja i kasowanie punktów karnych w 2022 roku- jak to zrobić?

Od 17 września 2022 w życie weszło wiele zmian, których celem jest zwiększenie bezpieczeństwa na polskich drogach. Nowe zasady uderzą w tych kierowców, którzy dopuszczają się łamania przepisów. Zmiany będą dotyczyć między innymi redukcji punktów karnych. Kursy, które pozwalały je skasować, będą dłuższe i droższe. Będzie można wziąć w nich udział co dwa lata, a nie co roku, jak dotychczas. Na jakie jeszcze zmiany powinni przygotować się kierowcy?

Redukcja punktów karnych – jak to było dotąd?

Dla wielu kierowców punkty karne to bardziej dotkliwa kara niż mandat. W końcu uzbieranie pełnej puli grozić może zatrzymaniem prawa jazdy i innymi przykrymi konsekwencjami. Do tej pory kierowcy, którzy byli z przepisami drogowymi na bakier i zdarzyło im się trochę zagalopować na drodze, po prostu trzymali rękę na pulsie i sprawdzali ilość punktów karnych.

Kiedy widzieli, że zaczynają zbliżać się niebezpiecznie do limitu 24 punktów, kasowali punkty. Jak to możliwe? Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego w całej Polsce do tej pory organizowały specjalne kursy. Za udział w trwającym 6 godzin szkoleniu można było zbić maksymalnie 6 najstarszych punktów karnych. W kursie można było uczestniczyć raz na sześć miesięcy. Koszt to od 300 do 400 zł.

Limit punktów karnych – jak to wygląda w 2022?

Dla kierowców, którzy posiadają prawo jazdy dłużej niż rok, limit punktów karnych wynosi 24. Inaczej sprawa wygląda, jeśli chodzi o młodych kierowców. Dla tych, którzy zdali egzamin na prawo jazdy w ciągu ostatniego roku i wciąż znajdują się pod specjalnym nadzorem, Ustawodawca przewidział mniejszy limit punktów karnych, wynoszący jedynie 20. Po uzbieraniu pełnej puli młody kierowca traci uprawnienia do kierowania pojazdami.

Zmiany w punktach karnych od 17 września 2022.

Zmiany w redukcji punktów karnych to nie jedyne nowości, jakie wprowadzono dla kierowców 17 września. Znacznie wzrastają mandaty za wykroczenia drogowe. Najsurowiej karane będą zwłaszcza występki wobec pieszych, na przykład nie udzielenie pierwszeństwa na pasach. A oto najważniejsze zmiany:

 • zwiększenie maksymalnej liczby punktów karnych, które można otrzymać za jedno wykroczenie do 15 (dotychczas było to 10),
 • wyższy taryfikator mandatów,
 • „recydywa mandatowa”, czyli dwukrotnie wyższa wartość mandatu, jeśli wykroczenie zostało popełnione drugi raz w przeciągu dwóch lat,
 • do tej pory punkty karne kasowały się po roku, teraz dopiero po dwóch latach od zapłacenia mandatu, a nie popełnienia wykroczenia,
 • w razie niezapłacenia mandatu, punkty nie tracą ważności
 • zmiany w kursach redukujących punkty,
 • kierowcy posiadający prawo jazdy krócej niż rok, mogą utracić uprawnienia do kierowania pojazdami po przekroczeniu liczby 20 punktów karnych.

Kursy redukujące punkty karne- zamieszanie z nowymi przepisami.

O ile większość zmian została zakomunikowana dość klarownie, o tyle jeśli chodzi o kursy redukujące punkty karne pojawiło się pewne zamieszanie. Szkolenia stały pod znakiem zapytania, a kierowcy szukali informacji w Wojewódzkich Ośrodkach Ruchu Drogowego, jednak właściwie niemożliwe było uzyskanie jednoznacznej odpowiedzi.

W wyniku tego kursy kasujące punkty przeżyły prawdziwe oblężenie – kierowcy, niepewni przyszłości, masowo zapisywali się na szkolenia.

Kursy likwidujące punkty karne – będą nadal dostępne?

Obecnie wiadomo już, że szkolenia będą dostępne, ale w innej formule. Projekt rozporządzenia został opracowany przez Ministerstwo Infrastruktury. Kurs reedukacyjny będzie znacznie dłuższy – potrwa 28 godzin, które trzeba będzie zrealizować w ciągu 4 dni. Na szkoleniu prezentowane i omawiane będą skutki wypadków drogowych, a także problematyka przeciwdziałania nadużywaniu alkoholu.

Wyższy będzie koszt, ale nieznacznie- opłata wzrośnie do 500 zł. Część WORD-ów protestuje, wskazując, że to stanowczo zbyt mało i sugerując, że kurs powinien wynosić nawet 900 zł. Argumentem ma być nie tylko wzrost kosztów organizacji, ale także wymiar wychowawczy poniesionych przez kierowcę środków finansowych.

Okres ważności punktów karnych

Bardzo istotną zmianą, która może dotknąć wielu kierowców, jest termin ważności punktów karnych. Punkty kasują się dopiero po dwóch latach, a nie po roku, jak dotychczas. I co najważniejsze, czas liczony jest dopiero od daty opłaceniu mandatu, a nie popełnienia wykroczenia.

Redukcja punktów karnych online.

W związku z wielkim zainteresowaniem kierowców, niektóre WORD-y organizują kursy reedukujące w formie online. Jest to dobra okazja, żeby skorzystać z takiego szkolenia jeszcze na starych warunkach. Organizowane są na przykład przez Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Łomży i Białymstoku.

Ile kosztuje redukcja punktów karnych?

Jaki jest koszt zbijania punktów karnych w 2022? Dotychczas trzeba było zapłacić od 300 do 400 zł. Od października koszt ma wzrosnąć do 500 zł. Jednak nie ma gwarancji, że cena nie zostanie podniesiona jeszcze wyżej, jeśli Ministerstwo weźmie pod uwagę protesty WORD-ów. Według wielu Wojewódzkich Ośrodków Ruchu Drogowego koszt kursu reedukującego powinien wynosić minimum 900 zł.

Liczba punktów karnych a koszt polisy OC

Zmiany w prawie polegające na zaostrzeniu przepisów drogowych mają wpływ także na wzrost kosztów polis OC samochodu. Towarzystwa Ubezpieczeniowe mają możliwość sprawdzenia w bazie CEPiK historii punktów karnych i mandatów kierowcy. Na tej podstawie przygotowywana będzie oferta, która, jak można się domyślić, może być mniej korzystna. Jeśli jednak nie chcesz płacić więcej za ubezpieczenie swojego samochodu- skorzystaj z naszego formularza a nasi specjaliści porównają wszystkie oferty ubezpieczenia. Wtedy masz pewność, że nie przepłacasz.

Dodaj komentarz

Oceń wpis:
5

Komentarze

Bądź pierwszą osobą, która skomentuje.
Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.