#RydzowskiTeam

czekamy na Twój kontakt

Skorzystaj z pomocy naszych
doświadczonych specjalistów.

Pracujemy dla Ciebie
Klienci Indywidualni 17 770 72 12
pon - pt. 8:00 - 18:00 sob. 9:00 - 13:00
Obsługa Online 17 770 72 13
pon - pt. 8:00 - 18:00 sob. 9:00 - 13:00
Klienci Biznesowi 17 770 72 14
pon - pt. 8:00 - 18:00 sob. 9:00 - 13:00
Leasing i kredyt 17 770 72 62
pon - pt. 8:00 - 16:00
Likiwidacja Szkód 17 770 72 64
pon - pt 8:00 - 16:00
Nie czekaj! Sprawdź naszą ofertę online. Zadzwoń! 17 733 46 47

Blog


          Jak sprawdzić ilość punktów karnych?
12 września

Jak sprawdzić ilość punktów karnych?

Autor: #RYDZOWSKITEAM
Oceń:
0
Udostępnij:

Punkty karne 2022

Nawet jeśli jeździsz bardzo bezpiecznie i przestrzegasz przepisów, może zdarzyć się chwila nieuwagi, które efektem będzie mandat i punkty karne. Trzeba jednak pilnować, żeby nie przekroczyć limitu, bo grozi za to utrata prawa jazdy. W naszym artykule wyjaśniamy, jak sprawdzić ilość punktów karnych.

Sprawdź też ubezpieczenie OC!

Ile punktów karnych mam? Jak to sprawdzić?

Jeśli należysz do grona kierowców, którym zdarza się od czasu do czasu dostać mandat, nawet za „drobne” przewinienie, z pewnością interesuje Cię, w jaki sposób możesz sprawdzić, ile punktów karnych posiadasz na swoim koncie. W tym wypadku lepiej nie polegać tylko na samodzielnych, szacunkowych obliczeniach. Błąd może bowiem słono kosztować – za przekroczenie limitu punktów karnych grozi utrata prawa jazdy. Dostęp do tych danych jest bardzo prosty, wystarczy posiadać komputer. Zatem jak sprawdzić, ile mam punktów karnych?

Ile punktów karnych mogę mieć w 2022 roku?

Punkty karne to obok mandatu kara za wykroczenie drogowe. Jednak często to właśnie punkty są bardziej dotkliwe, zwłaszcza, że za osiągnięcie limitu grożą poważne konsekwencje, do których zalicza się także utrata prawa jazdy. Zatem ile punktów maksymalnie można uzbierać?

 • Dla kierowców posiadających prawo jazdy dłużej niż rok, limit wynosi 24 punkty.
 • Dla młodych kierowców, którzy posiadają uprawnienia krócej niż rok, granica jest niższa i wynosi tylko 20 punktów.

Jak długo są ważne punkty karne?

Od 17 września 2022 punkty karne będą usuwane dopiero po dwóch latach, a nie po roku, jak dotychczas. Dodatkowo czas ten liczony jest nie od momentu popełnienia wykroczenia, ale opłacenia grzywny lub uprawomocnienia się wyroku.

Gdzie sprawdzić punkty karne?

Punkty karne można sprawdzić na dwa sposoby – samodzielnie przez Internet oraz na komendzie. Sam proces sprawdzania punktów na swoim koncie jest bardzo prosty i zajmuje tylko kilka minut, o ile wcześniej się do tego przygotujemy, zakładając profil zaufany. To właśnie w ten sposób możliwe jest potwierdzenie swojej tożsamości w sieci. Na szczęście nie jest to nic nadmiernie skomplikowanego.

Kto może sprawdzić ilość punktów karnych?

Jeśli zastanawiasz się, kto może sprawdzić ilość punktów karnych, odpowiedź jest jedna – tylko Ty. Zgodnie z przepisami nie ma możliwości sprawdzenia konta bliskich osób. Specjaliści z naszej multiagencji Rydzowski Ubezpieczenia również nie nie mają takiej opcji. Dostęp do takich informacji mają tylko odpowiednie służby.

Sprawdzenie punktów karnych online

Sprawdzenie punktów karnych online jest szybkie i proste, jeśli mamy już profil zaufany.

Jak sprawdzć punkty karne online?

1. Wejdź na stronę www.obywatel.gov.pl i przejdź do zakładki „Kierowcy i pojazdy”.

2. Kliknij w opcję „Sprawdź swoje punkty karne”, znajdującą się w sekcji „Kary i mandaty”.

3. Następnie kliknij w przycisk „Zaloguj się” i wprowadź dane konieczne do zalogowania przez profil zaufany.

4. Gdy na ekranie zobaczysz komunikat „Wniosek o dostęp do usługi online na platformie obywatel.gov.pl", kliknij „Podpisz profilem zaufanym".

5. Pojawi się prośba o autoryzację. Potwierdź zamiar podpisania wniosku o sprawdzenie liczby punktów karnych poprzez kliknięcie przycisku „Autoryzuj i podpisz dokument”.

6. W kolejnym kroku wprowadź jednorazowy kod otrzymany SMS-em.

7. Po wpisaniu kodu, zostaniesz ponownie przekierowany na stronę www.obywatel.gov.pl, gdzie możesz sprawdzić liczbę punktów karnych

8. Na stronie znajdziesz dokładną liczbę aktualnie posiadanych punktów karnych, zarówno aktywnych, jak i tymczasowych, które czekają na orzeczenia sądu. Sprawdzić można także okoliczności i datę otrzymania punktów. Baza aktualizowana jest raz dziennie.

9. Pozyskane w ten sposób dane można pobrać jako PDF i wydrukować, ale posłuży to tylko w charakterze informacyjnym. Nie jest to dokument urzędowy.

10. Sprawdzić można tylko swoje punkty, a nie na przykład współmałżonka.

Jak założyć profil zaufany - szybka instrukcja

Założenie profilu zaufanego jest bardzo szybkie i można zrobić to online lub częściowo stacjonarnie. W tym celu należy wejść na stronę www.gov.pl, a następnie przejść do sekcji „Profil zaufany”. Do wyboru są dwie opcje:

 • Założenia konta online za pośrednictwem jednego z następujących banków: T-Mobile Usługi Bankowe, PKO BP, ING Bank Śląski, Bank Millennium, Inteligo, Bank Pekao, mBank, Santander Bank Polska, Alior Bank, serwis pocztowy Envelo.
 • Wypełnienie prostego formularza, a następnie potwierdzenie założenia profilu zaufanego stacjonarnie, w jednym z 1500 punktów w całej Polsce. Na stronie rządowej pojawiła się także opcja weryfikacji poprzez wideo rozmowę z urzędnikiem, co dla niektórych osób z pewnością jest dużym udogodnieniem.

Ilość punktów karnych - jak zalogować się na profil zaufany?

Logowanie na profil zaufany odbywa się poprzez zalogowanie do platformy bankowej lub wpisanie odpowiedniego loginu i hasła uzyskanego w trakcie zakładanie profilu.

Sprawdzenie punktów karnych na komendzie

Jeśli preferujesz tradycyjny sposób na uzyskanie informacji o liczbie punktów karnych, możesz w tym celu udać się na komendę. Potrzebujesz jedynie dokumentu potwierdzającego tożsamość, a udzielenie takiej informacji jest bezpłatne. Na komisariacie masz także możliwość uzyskania oficjalnego, urzędowego zaświadczenia o liczbie punktów. Koszt takiego dokumentu to 17 zł. Może być przydatny na przykład w sądzie lub do okazania przyszłemu pracodawcy.

Ilość punktów karnych - zmiany w 2022 roku

Od 17 września 2022 obowiązuje wiele zmian dotyczących punktów karnych. Przede wszystkich maksymalna liczba nałożonych jednorazowo punktów wzrosła z 10 do 15. Przyznawane są one za najcięższe przewinienia, m.in. związane z naruszeniami wobec pieszych. Dodatkowo punkty są kasowane dopiero po dwóch latach, a nie po roku, jak do tej pory. W życie weszła tak zwana „recydywa mandatowa”, która zakłada podwójne stawki mandatów za popełnienie tego samego wykroczenia drugi raz. Obowiązuje też nowy taryfikator mandatów. Zmiany dotyczą także kwestii szkoleń reedukacyjnych i „kasowania” w ten sposób punktów. Natomiast, niezmiennie od lat kierowcy muszą mieć na uwadze ubezpieczenie OC samochodu - za jego brak grozi kara z UFG, która w tym roku również jest wyższa niż standardowo.

Najważniejsze pytania

Co gdy przekroczę limit punktów karnych?

Jeśli przekroczysz limit 24 punktów karnych, dostaniesz wezwanie od starosty. Na podstawie jego decyzji zostaniesz skierowany na badania psychologiczne i egzamin, którego celem jest sprawdzenie kwalifikacji do prowadzenia pojazdów. Nie zaliczenie skutkuje utratą prawa jazdy i koniecznością wyrobienia go ponownie.

Zasady te nie dotyczą młodych kierowców, ze stażem poniżej jednego roku – oni tracą prawo jazdy od razu po osiągnięciu limitu 20 punktów.

Czy ilość punktów karnych można zredukować?

Dotychczas wiele kierowców korzystało z opcji kursów reedukujących, które można było odbyć raz na pół roku i w ten sposób wymazać 6 punktów karnych. Wraz z nowymi zmianami, pojawiły się doniesienia o zaniechaniu tej procedury. Pojawiła się jednak nadzieja, że kursy zostaną wznowione, ale na innych zasadach – będą dłuższe (28 godz. w 4 dni), a ich koszt ma wynosić 500 zł. Jednak wciąż czekamy na oficjalne informacje w tej sprawie.

Ilość punktów karnych a koszt ubezpieczenia

W wyniku zmian w prawie towarzystwa ubezpieczeniowe uzyskały dostęp do bazy CEPiK. W ten sposób mogą pozyskiwać informacje na temat liczby punktów karnych i mandatów kierowców. Co za tym idzie, podwyżki OC dla osób z burzliwą historią przewinień drogowych to pewnik. Jak można sobie poradzić w takiej sytuacji?

Rekomendujemy przede wszystkim dokładne sprawdzanie warunków umownych przed podpisaniem dokumentów. Polecamy także kontakt ze specjalistami Rydzowski Ubezpieczenie, którzy wyjaśnia wszystkie wątpliwości i zaprezentują najbardziej korzystne finansowo rozwiązanie.

Dodaj komentarz

Oceń wpis:
0

Komentarze

Bądź pierwszą osobą, która skomentuje.
Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.