#RydzowskiTeam

czekamy na Twój kontakt

Skorzystaj z pomocy naszych
doświadczonych specjalistów.

Pracujemy dla Ciebie
Klienci Indywidualni 17 770 72 12
pon - pt. 8:00 - 18:00 sob. 9:00 - 13:00
Obsługa Online 17 770 72 13
pon - pt. 8:00 - 18:00 sob. 9:00 - 13:00
Klienci Biznesowi 17 770 72 14
pon - pt. 8:00 - 18:00 sob. 9:00 - 13:00
Leasing i kredyt 17 770 72 62
pon - pt. 8:00 - 16:00
Likiwidacja Szkód 17 770 72 64
pon - pt 8:00 - 16:00
Nie czekaj! Sprawdź naszą ofertę online. Zadzwoń! 17 733 46 47

Blog


          Czy warto wykupić polisę GAP?
21 lutego

Czy warto wykupić polisę GAP?

Autor: #RYDZOWSKITEAM
Oceń:
0
Udostępnij:

Ubezpieczenie GAP nie jest obowiązkowe. W związku z tym, wiele osób zastanawia się czy warto je wykupić. By podjąć dobrą decyzję warto najpierw zorientować się na czym polega ubezpieczenie GAP i jak działa w praktyce. W artykule wyjaśniamy te kwestie i przedstawiamy wady i zalety dodatkowej polisy. Przeczytaj i wybierz mądrze!

Ubezpieczenie GAP – co to takiego?

Kupując samochód lub biorąc go w leasing można spotkać się ze sformułowaniem: polisa GAP. Co oznacza skrót GAP? I na czym polega to ubezpieczenie? Rozwinięcie słowa GAP w języku angielskim to Guaranteed Auto Protection. Jest to więc ubezpieczenie od straty finansowej w przypadku szkody całkowitej lub kradzieży samochodu. Dzięki niemu, właściciel pojazdu może liczyć na odpowiednią rekompensatę, która pozwoli na zakup nowego pojazdu lub spłatę pozostałych rat leasingowych czy kredytowych.

Czy ubezpieczenie GAP jest obowiązkowe?

Wiele osób zastanawia się czy ubezpieczenie GAP jest obowiązkowe? Polskie prawo nie nakłada na kierowców takiego obowiązku. Jedyna, obligatoryjna polisa komunikacyjna to OC pojazdu. Natomiast osoby korzystające z leasingu, powinny wykupić polisy OC i AC. Oznacza to, że ubezpieczenie GAP w leasingu jest również w pełni dobrowolne. Mimo to, na taką ochronę decyduje się coraz więcej kierowców. Dzięki temu zyskują oni dodatkową ochronę- przed utratą wartości samochodu. W niektórych przypadkach jest to szczególnie ważne.

Czy warto kupić GAP?

Ubezpieczenie GAP to wariant ochrony, który powstał z myślą o właścicielach nowych lub drogich aut. To właśnie te samochody najszybciej tracą na wartości. Według ekspertów, w pierwszych pięciu latach spadek może sięgać od 30 do nawet 50%. Zatem odpowiedź na pytanie „ubezpieczenie GAP czy warto” brzmi w wielu przypadkach: tak. Jest to opłacalne rozwiązanie, które ma swoje zalety.

Ubezpieczenie GAP a wartość początkowa pojazdu.

Jak już wspomnieliśmy, najważniejszą zaletą GAP ubezpieczenia, jest ochrona przed utratą wartości początkowej. Standardowe Autocasco to gwarancja odszkodowania odpowiadającego wartości auta na dzień powstania szkody. Natomiast GAP fakturowy rekompensuje różnicę między wartością początkową a aktualną (rynkową) ceną pojazdu. Ubezpieczenie GAP jak działa w praktyce?

polisa GAP- czy warto

Jacek kupił auto za 120 tysięcy złotych. Po dwóch latach wartość rynkowa wynosiła 80 tysięcy złotych. Po spowodowaniu szkody całkowitej dostał z AC 80 tysięcy złotych. Pozostałe 40 tysięcy odzyskał dzięki ubezpieczeniu GAP.

Ubezpieczenie GAP a szkoda całkowita.

Kolejną korzyścią z ubezpieczenia GAP, jest pokrycie przez Ubezpieczyciela strat finansowych po szkodzie całkowitej. Dlaczego jest to tak ważne? Wyobraźmy sobie, że do całkowitej kasacji auta lub kradzieży doszło w trakcie leasingu. W takiej sytuacji właściciel zostaje bez samochodu. Jednak raty leasingowe musi spłacać! Ubezpieczenie GAP chroni przed realizacją tego czarnego scenariusza. Właściciel pojazdu ma więc gwarancję finansowego bezpieczeństwa. Ubezpieczenie GAP w leasingu jest więc przydatną opcją.

Zalety ubezpieczenia GAP.

Co zatem można zaliczyć do największych zalet posiadania tej polisy? Niewątpliwie, korzyściami ubezpieczenia GAP są:

 1. zabezpieczenie wartości samochodu nawet na kilka lat,
 2. pewność, że w razie szkody całkowitej lub kradzieży pojazdu- Ubezpieczyciel pokryje straty finansowe,
 3. możliwość spłaty i zamknięcia umowy leasingu lub kredytu po otrzymaniu rekompensaty od Ubezpieczyciela.

Wady ubezpieczenia GAP.

Jak już wspominaliśmy, jest kilka plusów ubezpieczenia GAP. Jednak, obiektywnie oceniając, każde rozwiązanie ma pewne minusy. Jakie mankamenty ma polisa GAP? Naturalnie, w trakcie użytkowania samochodu może nie dojść do szkody całkowitej lub kradzieży. Oczywiście, ten fakt powinien cieszyć. Wielu kierowców może jednak uważać wtedy koszt ubezpieczenia GAP za zbędny wydatek na polisę.

Polisa GAP dla osoby fizycznej.

Wiele osób zastanawia się, dla kogo przeznaczone jest ubezpieczenie GAP. Czy wykupić go mogą jedynie przedsiębiorcy? Bez obaw. Polisa GAP jest dostępna również dla osoby fizycznej. Co więcej, na taką opcję zdecydować mogą się zarówno właściciele nowych jak i starszych modeli samochodów. Dotyczy to pojazdów finansowanych w formie leasingu, kredytu czy zakupionych za gotówkę.

Ubezpieczenie GAP czy się opłaca?

Zastanawiasz się, ile kosztuje ubezpieczenie GAP? Cena zależy od rodzaju polisy. Przypomnijmy, do wyboru są: GAP indeksowy, GAP fakturowy, GAP Casco, GAP finansowy.

 • 0,4 – 0,5% wartości pojazdu rocznie (GAP finansowy)
 • 0,7 - 0,8% wartości pojazdu rocznie (GAP indeksowy)
 • 0,7 do 1,2% wartości pojazdu rocznie (GAP fakturowy)

Wiele osób stara się dokładnie wyliczyć wartość polisy. Wyszukują wtedy narzędzi takich jak np. kalkulator GAP. Oczywiście, pozwala to wstępnie zorientować się w cenie. Jednak, dokładną informację można uzyskać dopiero po konsultacji ze specjalistą. Merytoryczną radą w tej kwestii służą eksperci z multiagencji Rydzowski Ubezpieczenia.

Ubezpieczenie GAP opinie.

Ubezpieczenie GAP. Opinie na temat tego rodzaju ubezpieczenia z pewnością są zróżnicowane. W sieci można znaleźć wiele wypowiedzi na ten temat. Po dokładnym przeglądnięciu stron z zapytaniem ubezpieczenie GAP opinie, nasuwa się jeden wniosek. Większość osób, które zdecydowanie polecają polisę GAP, miało na swoim koncie szkodę całkowitą. Oto kilka wypowiedzi:

,,Długo zastanawiałam się nad ubezpieczeniem GAP. Początkowo nie byłam przekonana. Dopiero po czasie zdecydowałam się na GAP Casco. Doceniłam je, dopiero po szkodzie! Dzięki polisie moja rekompensata od Ubezpieczyciela była wyższa o kilkanaście tysięcy złotych."

,,Pech trafił, że niecały rok po zakupie nowego samochodu, przed maskę wyskoczyły mi sarny. Ubezpieczyciel stwierdził szkodę całkowitą. Z AC dostałem 70 tysięcy złotych, a z GAP 30 tysięcy. Właśnie dlatego polecam pomyśleć o tej polisie."

Dodaj komentarz

Oceń wpis:
0

Komentarze

Bądź pierwszą osobą, która skomentuje.
Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.