Dodano: 21.02.2022
3 min.

Czy warto wykupić polisę GAP?

Z tego artykułu dowiesz się:
Kobieta, która stwierdziła, że warto kupić ubezpieczenie GAP i zawarła umowę na rydzowski.pl

Ubezpieczenie GAP – co to takiego?

Kupując samochód lub biorąc go w leasing można spotkać się ze sformułowaniem: polisa GAP. Co oznacza skrót GAP? I na czym polega to ubezpieczenie? Rozwinięcie słowa GAP w języku angielskim to Guaranteed Auto Protection. Jest to więc ubezpieczenie od straty finansowej w przypadku szkody całkowitej lub kradzieży samochodu. Dzięki niemu, właściciel pojazdu może liczyć na odpowiednią rekompensatę, która pozwoli na zakup nowego pojazdu lub spłatę pozostałych rat leasingowych czy kredytowych.

Jaki pojazd chcesz ubezpieczyć?

Czy ubezpieczenie GAP jest obowiązkowe?

Wiele osób zastanawia się czy ubezpieczenie GAP jest obowiązkowe? Polskie prawo nie nakłada na kierowców takiego obowiązku. Jedyna, obligatoryjna polisa komunikacyjna to OC pojazdu. Natomiast osoby korzystające z leasingu, powinny wykupić polisy OC i AC. Oznacza to, że ubezpieczenie GAP w leasingu jest również w pełni dobrowolne. Mimo to, na taką ochronę decyduje się coraz więcej kierowców. Dzięki temu zyskują oni dodatkową ochronę- przed utratą wartości samochodu. W niektórych przypadkach jest to szczególnie ważne.

Czy warto kupić GAP?

Ubezpieczenie GAP to wariant ochrony, który powstał z myślą o właścicielach nowych lub drogich aut. To właśnie te samochody najszybciej tracą na wartości. Według ekspertów, w pierwszych pięciu latach spadek może sięgać od 30 do nawet 50%. Zatem odpowiedź na pytanie „ubezpieczenie GAP czy warto” brzmi w wielu przypadkach: tak. Jest to opłacalne rozwiązanie, które ma swoje zalety.

Ubezpieczenie GAP a wartość początkowa pojazdu

Jak już wspomnieliśmy, najważniejszą zaletą GAP ubezpieczenia, jest ochrona przed utratą wartości początkowej. Standardowe Autocasco to gwarancja odszkodowania odpowiadającego wartości auta na dzień powstania szkody. Natomiast GAP fakturowy rekompensuje różnicę między wartością początkową a aktualną (rynkową) ceną pojazdu. Ubezpieczenie GAP jak działa w praktyce?

Przykład:

Jacek kupił auto za 120 tysięcy złotych. Po dwóch latach wartość rynkowa wynosiła 80 tysięcy złotych. Po spowodowaniu szkody całkowitej dostał z AC 80 tysięcy złotych. Pozostałe 40 tysięcy odzyskał dzięki ubezpieczeniu GAP.

Ubezpieczenie GAP a szkoda całkowita

Kolejną korzyścią z ubezpieczenia GAP, jest pokrycie przez Ubezpieczyciela strat finansowych po szkodzie całkowitej. Dlaczego jest to tak ważne? Wyobraźmy sobie, że do całkowitej kasacji auta lub kradzieży doszło w trakcie leasingu. W takiej sytuacji właściciel zostaje bez samochodu. Jednak raty leasingowe musi spłacać! Ubezpieczenie GAP chroni przed realizacją tego czarnego scenariusza. Właściciel pojazdu ma więc gwarancję finansowego bezpieczeństwa. Ubezpieczenie GAP w leasingu jest więc przydatną opcją.

Zalety ubezpieczenia GAP

Co zatem można zaliczyć do największych zalet posiadania tej polisy? Niewątpliwie, korzyściami ubezpieczenia GAP są:

  1. zabezpieczenie wartości samochodu nawet na kilka lat,
  2. pewność, że w razie szkody całkowitej lub kradzieży pojazdu- Ubezpieczyciel pokryje straty finansowe,
  3. możliwość spłaty i zamknięcia umowy leasingu lub kredytu po otrzymaniu rekompensaty od Ubezpieczyciela.

Wady ubezpieczenia GAP

Jak już wspominaliśmy, jest kilka plusów ubezpieczenia GAP. Jednak, obiektywnie oceniając, każde rozwiązanie ma pewne minusy. Jakie mankamenty ma polisa GAP? Naturalnie, w trakcie użytkowania samochodu może nie dojść do szkody całkowitej lub kradzieży. Oczywiście, ten fakt powinien cieszyć. Wielu kierowców może jednak uważać wtedy koszt ubezpieczenia GAP za zbędny wydatek na polisę. Obecnie sytuacja rynkowa sprzyja powolnemu spadkowi wartości samochodów lub nawet całkowitego zatrzymaniu takiego procesu. Wtedy GAP z najwyższymi limitami odszkodowania nie jest konieczny- można zdecydować się na podstawowe limity.

Polisa GAP dla osoby fizycznej

Wiele osób zastanawia się, dla kogo przeznaczone jest ubezpieczenie GAP. Czy wykupić go mogą jedynie przedsiębiorcy? Bez obaw. Polisa GAP jest dostępna również dla osoby fizycznej. Co więcej, na taką opcję zdecydować mogą się zarówno właściciele nowych jak i starszych modeli samochodów. Dotyczy to pojazdów finansowanych w formie leasingu, kredytu czy zakupionych za gotówkę.

Ubezpieczenie GAP czy się opłaca?

Zastanawiasz się, ile kosztuje ubezpieczenie GAP? Cena zależy od rodzaju polisy. Przypomnijmy, do wyboru są: GAP indeksowy, GAP fakturowy, GAP Casco, GAP finansowy.

  • 0,4 – 0,5% wartości pojazdu rocznie (GAP finansowy)
  • 0,7 - 0,8% wartości pojazdu rocznie (GAP indeksowy)
  • 0,7 do 1,2% wartości pojazdu rocznie (GAP fakturowy)

Warto tutaj dodać, że w Rydzowski Ubezpieczenia sprzedajemy najtańszy GAP w Polsce! Dodatkowo zapewniamy pakiet ubezpieczenia OC i AC. Zapytaj naszych specjalistów o propozycję taniej polisy GAP dla Ciebie. Wiele osób stara się dokładnie wyliczyć wartość polisy. Wyszukują wtedy narzędzi takich jak np. kalkulator GAP. Oczywiście, pozwala to wstępnie zorientować się w cenie. Jednak, dokładną informację można uzyskać dopiero po konsultacji ze specjalistą. Merytoryczną radą w tej kwestii służą eksperci z multiagencji Rydzowski Ubezpieczenia.

Ubezpieczenie GAP opinie

Ubezpieczenie GAP. Opinie na temat tego rodzaju ubezpieczenia z pewnością są zróżnicowane. W sieci można znaleźć wiele wypowiedzi na ten temat. Po dokładnym przeglądnięciu stron z zapytaniem ubezpieczenie GAP opinie, nasuwa się jeden wniosek. Większość osób, które zdecydowanie polecają polisę GAP, miało na swoim koncie szkodę całkowitą. Oto kilka wypowiedzi:

,,Długo zastanawiałam się nad ubezpieczeniem GAP. Początkowo nie byłam przekonana. Dopiero po czasie zdecydowałam się na GAP Casco. Doceniłam je, dopiero po szkodzie! Dzięki polisie moja rekompensata od Ubezpieczyciela była wyższa o kilkanaście tysięcy złotych."

,,Pech trafił, że niecały rok po zakupie nowego samochodu, przed maskę wyskoczyły mi sarny. Ubezpieczyciel stwierdził szkodę całkowitą. Z AC dostałem 70 tysięcy złotych, a z GAP 30 tysięcy. Właśnie dlatego polecam pomyśleć o tej polisie."

Oceń artykuł
4.5 / 5
liczba głosów: 2
Blog specjalistów o ubezpieczeniu.
Wyślij formularz
Wyślij wiadomość
Porady specjalistów do spraw ubezpieczeń.
Porozmawiaj ze specjalistą
Zadzwoń do nas
Blog o ubezpieczeniach.
Odwiedź nasze biuro
Przejdź do kontaktu