Ubezpieczenie autobusu

Ubezpieczenie autobusu to jeden z ważnych obowiązków, które muszą spełnić przedsiębiorcy działający w branży transportu. Sprawdź jak wyglądają stawki za OC autokaru w 2023 roku i z jakich ubezpieczeń dodatkowych można skorzystać.

Ten autobus jest ubezpieczony w firmie Rydzowski Ubezpieczenia.

Czy ubezpieczenie autobusu jest obowiązkowe?

Na to pytanie jest tylko jedna właściwa odpowiedź - według przepisów polskiego prawa ubezpieczenie autobusu jest obowiązkowe. Oczywiście wymagana jest tylko podstawowa ochrona pojazdu, czyli OC komunikacyjne. Co ważne, zakres polisy ustalany jest ustawowo, więc właściciele autobusów mogą spokojnie poszukać najtańszej opcji. Natomiast, jeśli zignorują aspekt ochrony autokaru- muszą liczyć się z konsekwencjami.

Ubezpiecz autobus!

Jaka jest kara za brak ubezpieczenia OC autokaru?

Nawet 10 470 złotych kary mogą otrzymać właściciele autobusów, którzy zignorują obowiązek ubezpieczenia pojazdów. To kolosalna kwota! W tej cenie można zakupić ochronę nawet na 4 lata. Zatem, jak widać nie opłaca się ignorować obowiązującego prawa i wyjeżdżać nieubezpieczonym autokarem w trasę. Konsekwencje takiego zachowania mogłyby być bardzo dotkliwe dla portfela i… samej reputacji firmy transportowej. W końcu, pasażerowie z pewnością straciliby zaufanie do przewoźnika. Natomiast jeśli chodzi o sam aspekt finansowy to kary za brak ubezpieczenia autobusu kształtują się następująco:

 • do 3 dni spóźnienia z opłatą za OC autobusu: kara 2096 złotych,
 • od 4 do 14 dni przerwy w ubezpieczeniu autokaru: UFG może nałożyć 5 240 złotych kary,
 • brak OC autokaru powyżej 14 dni: 10 470 zł kary!
Ile kosztuje ubezpieczenie autobusu?

Ile kosztuje ubezpieczenie OC autobusu?

Średni koszt ubezpieczenia OC autobusu waha się w przedziale 1200 do 1700 zł. Chociaż oczywiście część firm opłaca składki w wysokości oscylującej około 2000 zł. Jak już wspominaliśmy cena ochrony autokaru zależna jest od kilku aspektów. Oznacza to więc, że niektórzy właściciele mogą kupić OC w zdecydowanie niższej cenie. Zdarzały się nam przypadki, że po zebraniu wszystkich danych przygotowywaliśmy ofertę za niecały tysiąc złotych! Największe sumy musieli płacić Klienci o dużej szkodowości. Wówczas koszt OC wzrastał nawet kilkukrotnie.

Zapytaj o cenę OC autobusu!

Od czego zależy koszt ubezpieczenia autobusu?

Finalna cena ubezpieczenia OC autobusu jest zależna od kilku czynników. Ubezpieczyciele zwracają uwagę zarówno na stan techniczny pojazdu jak i na samą historię szkodowości właściciela. Jeśli autobus zarejestrowany jest na osobę prywatną lub w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej- Ubezpieczyciel ocenia prywatną historię właściciela. W przypadku spółek- historię szkód na pojazdach w firmie. Dokładne czynniki, które wpływają na koszt ubezpieczenia autobusu rozpisaliśmy poniżej:

 • marka, model i rok produkcji autobusu,
 • ilość miejsc w autobusie,
 • wiek właściciela autobusu,
 • historia szkodowości- z czego najważniejsza jest ilość szkód w ostatnich latach,
 • wybór konkretnej oferty Towarzystwa Ubezpieczeniowego.

Dodatkowe ubezpieczenie autobusu

W Polsce flota autobusów z roku na rok należy do coraz bardziej nowoczesnej i mocno zmodernizowanej. Dlatego właściciele firm z branży transportu osób często dopytują o ofertę ubezpieczeń w ramach polis Autocasco, NNW pasażerów czy Assistance.

Autocasco na autobus
Ile kosztuje AC autobusu?
Ubezpieczenie NNW autokaru
Ubezpieczenie assistance autobusu
Kalkulator ubezpieczenia autobusu na rydzowski.pl

Kalkulator ubezpieczenia autobusu

Z pewnością duża część właścicieli autobusów szuka w sieci szybkiego kalkulatora OC autobusu. Obecnie żadna porównywarka ubezpieczeń nie daje możliwości kalkulowania ostatecznej oferty ubezpieczenia autobusu. Jednak jak podkreślaliśmy w poprzedniej części artykułu- by nie przepłacać warto odpowiednio wcześniej poprosić naszych specjalistów o sprawdzenie i porównanie każdej oferty. Dlatego poniżej można skorzystać z łatwego formularza kontaktowego- poza danymi kontaktowymi warto tutaj podać interesujący nas zakres ubezpieczenia. Nasz zespół obsługi biznesu skontaktuje się by zweryfikować potrzebne do kalkulacji dane i przygotuje odpowiednią propozycję.

Ubezpiecz autobus!

Gdzie tanio ubezpieczyć autobus?

Prowadząc działalność, szczególnie w branży transportowej, z pewnością chcesz redukować stałe koszty- takie jak obowiązkowe ubezpieczenie OC autokaru. Warto pamiętać, że nie każde Towarzystwo Ubezpieczeniowe ma w swojej ofercie polisę OC autobusu. To ryzyko chcą ubezpieczyć m.in.:

 • multiagencja Rydzowski Ubezpieczenia
 • PZU
 • WARTA
 • Uniqa
 • Ergo Hestia

Co do zasady w dwóch pierwszych firmach można ubezpieczyć pojedyncze pojazdy, inne Towarzystwa celują w oferty flotowe. Jak w większości przypadków kluczem do optymalizowania wydatków jest dokładna analiza oraz zestawienie ofert.

Jak zapłacić mniej za ubezpieczenie autobusu?

Poza standardowym działaniem koszty ubezpieczenia autobusów można obniżyć jeszcze bardziej. To wszystko dzięki wspomnianej wyżej ofercie flotowej. Takie rozwiązanie jest idealne dla firm, które posiadają co najmniej 5 pojazdów. Wtedy w ramach jednej umowy Ubezpieczyciel chroni wszystkie autobusy czy inne samochody, których właścicielem jest jedna firma. Największymi zaletami takiego rozwiązania jest możliwość większej negocjacji stawek, a także zryczałtowane, stałe w ramach rocznej umowy stawki. Dzięki temu nabywając kolejny pojazd wystarczy tylko poinformować o tym fakcie nasz zespół. Koszt ubezpieczenia jest wtedy z góry znany.

Czy w Rydzowski Ubezpieczenia otrzymam flotową ofertę ubezpieczenia?

Jak najbardziej. Od lat branża transportu jest ważną grupą naszych Klientów. W przypadku ubezpieczenia autobusów najpierw skompletujemy wymaganą dokumentację by określić dokładnie typ i rodzaj wykonywanych usług a także ich zakres terytorialny. Następnie przedstawimy przygotowaną dla Twojej firmy umowę flotową.

Kontakt do firmy Rydzowski Ubezpieczenia.
Wyślij formularz
Wyślij wiadomość
Kontakt do firmy ubezpieczeniowej Rydzowski Ubezpieczenia.
Porozmawiaj ze specjalistą
Zadzwoń do nas
Ubezpieczenia w Brzesku.
Odwiedź nasze biuro
Przejdź do kontaktu