OC przewoźnika w ruchu międzynarodowym

Bezpieczny transport towaru za granicę. Właściciel firmy kupił ubezpieczenie OCP.

Ubezpieczenie OCP przewoźnika w międzynarodowym transporcie to istotny element działalności związanej z przewozem różnego rodzaju przedmiotów. Gwarantuje ono ochronę przed nieprzewidzianymi zdarzeniami, dając przewoźnikom i ich klientom spokój i pewność, że ich towary są odpowiednio zabezpieczone. 

Ubezpieczenie OCP w ruchu międzynarodowym

Czy ubezpieczenie OCP jest obowiązkowe?

Wielu początkujących przedstawicieli branży transportowej zastanawia się, czy ubezpieczenie OCP jest obowiązkowe, szczególnie jeśli realizuje trasy poza granicami kraju, gdzie obowiązują inne przepisy. Warto więc zaznaczyć, że ta polisa jest opcjonalna, a nie wymagana przez prawo. Mimo wszystko wielu kierowców decyduje się na zakup ubezpieczenia OCP międzynarodowego. Posiadanie tego rodzaju ochrony jest ważne, ponieważ pomaga ograniczyć ewentualne straty związane z prowadzeniem działalności w branży transportowej, a jego zakres daje wiele korzyści.

Kup międzynarodowe OCP!

Ubezpieczenie OCP - co to jest?

Ubezpieczenie OCP, czyli ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej przewoźnika drogowego (inaczej OC przewoźnika), jest polisą, którą powinien mieć zawodowy kierowca zajmujący się transportem towarów. Ubezpieczenie OCP chroni przewożone towary, które podczas trasy mogłyby zostać uszkodzone, zniszczone lub skradzione i tym samym narazić całą firmę na duże straty finansowe. OCP jest zawierane na okres 12 miesięcy wraz z wybranym Towarzystwem Ubezpieczeniowym. Firmy transportowe – w zależności od obszaru działalności - wyróżniają dwa rodzaje polis OCP: 

Ubezpieczenie OC w ruchu międzynarodowym - zakres

Ubezpieczenie OCP międzynarodowe ma dość szeroki zakres ochrony. I choć może on się różnić w zależności od oferty danego Towarzystwa Ubezpieczeniowego, zazwyczaj polisą objęte się następujące elementy: 

 

  • Polisa OCP w ruchu międzynarodowym chroni przewoźnika przed stratami związanymi z uszkodzeniem, zniszczeniem, kradzieżą lub pożarem towarów przewożonych podczas transportu.
  • Ubezpieczenie OCP zapewnia ochronę w przypadku opóźnienia dostawy towarów, co może spowodować straty finansowe dla klientów.
  • Ochroną można również objąć awarię agregatu chłodniczego. Jeśli chłodnia, używana do transportu ładunku wymagającego odpowiedniej temperatury, ulegnie uszkodzeniu, ubezpieczyciel pokryje straty.
  • Ubezpieczenie OCP międzynarodowe oferuje również pomoc w sytuacji, gdy przewoźnik nie spełnia wymogów dotyczących ważnego badania technicznego pojazdu. Jeżeli w takim przypadku ładunek zostanie zniszczony, Ubezpieczyciel zaoferuje pomoc finansową.
  • Niektóre Towarzystwa Ubezpieczeniowe oferują dodatkowe zabezpieczenie w przypadku, gdy kierowca ciężarówki, będący pod wpływem alkoholu, doprowadzi do uszkodzenia przewożonego towaru. Po wypłacie odszkodowania, ubezpieczyciel ma możliwość dochodzenia zwrotu kosztów od nieodpowiedzialnego kierowcy.

 

Jesteś właścicielem firmy transportowej?

Chętnie przygotujemy dla Ciebie ofertę ubezpieczenia OCP!

Przesuń w prawo aby wysłać
Ubezpieczenie OCP w ruchu międzynarodowym. Rydzowski Ubezpieczenia.

 

Kiedy OCP (OC przewoźnika) nie zadziała?

Tak jak wspomnieliśmy, polisa OCP w ruchu międzynarodowym jest zawierana na 12 miesięcy. Po upływie tego terminu nie będzie ona ważna, ponieważ nie odnawia się automatycznie. Co ważne, umowa ubezpieczenia musi być zawarta przed rozpoczęciem transportu. Jednak to nie jedyny przypadek, kiedy ubezpieczenie OCP nie zadziała. Kolejną sytuacją jest przewóz materiałów niebezpiecznych, pieniędzy, dzieł sztuki czy żywych zwierząt, a nawet drogiej elektroniki. 

Zapytaj o zakres międzynarodowego OCP!

Międzynarodowe OCP - kiedy Ubezpieczyciel odmówi odszkodowania?

Ponadto należy zwrócić uwagę na nieprawidłowe zachowanie przewoźnika (np. przekroczenie dopuszczalnej prędkości) czy transport niezgodny z przepisami (np. brak odpowiednich dokumentów, niezabezpieczenie ładunków). Niektórzy Ubezpieczyciele odmówią wypłaty odszkodowania również wtedy, gdy pojazdu był nieprzystosowany do przewozu danego rodzaju towaru lub niesprawny technicznie, prowadzony przez osoby nieposiadające odpowiednich uprawnień czy pozostawiony bez opieki. Wszystkie wyłączenia można sprawdzić w OWU danego Towarzystwa Ubezpieczeniowego lub zapytać nas o tę kwestię. 
 

Na co zwrócić uwagę przy zakupie OC przewoźnika w ruchu międzynarodowym?

Przed podjęciem decyzji o zakupie ubezpieczenia OCP międzynarodowego, istotne jest dokładne zapoznanie się z wyłączeniami ochrony zawartymi w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU). Na co jeszcze zwrócić uwagę? Przedstawiamy kilka

  • Dostosuj sumę gwarancyjną Twojego ubezpieczenia OCP do wartości przewożonych towarów. Ważne, aby suma gwarancyjna dotyczyła jednego zdarzenia. 
  • Ubezpieczenie OCP może nie obejmować ochrony, jeśli ciężarówka z ładunkiem zostanie zaparkowana na niewłaściwym, niestrzeżonym miejscu. Zwróć uwagę na zasady dotyczące parkowania określone w polisie, szczególnie w krajach, w których realizujesz transporty.
  • Dokładnie sprawdź zasięg terytorialny ubezpieczenia OCP międzynarodowego.
  • Jeśli korzystasz z usług podwykonawców do przewozu towarów, standardowe ubezpieczenie OCP może nie obejmować takiego działania. Zapytaj, czy istnieje możliwość rozszerzenia polisy.

Ubezpieczenie OCP - cena

Koszt ubezpieczenia OCP międzynarodowego jest ustalany indywidualnie na podstawie wybranego zakresu ochrony. Cena może wynosić kilkaset lub kilka tysięcy złotych. Przy obliczaniu rocznej składki Ubezpieczyciele biorą pod uwagę dochody firmy transportowej, potrzebną sumę gwarantowaną, liczbę ubezpieczanych pojazdów czy ewentualne rozszerzenia. Duże znaczenie ma także zakres terytorialny polisy OCP w ruchu międzynarodowym. Jeśli chcesz poznać cenę ubezpieczenia OCP dla Twojej firmy, zgłoś się do nas! 

Zapytaj o cenę międzynarodowego OCP!

Klauzule dodatkowe - OCP (OC przewoźnika) w ruchu międzynarodowym

Jeśli zakres polisy oferowany przez firmę ubezpieczeniową nie jest wystarczający dla Twojej firmy, możesz go rozszerzyć za opłatą. Jakie dodatkowe pozycje oferują Ubezpieczyciele? Jedną z nich jest uwzględnienie w polisie „niestandardowych” towarów, jak np. zwierzęta, materiały niebezpieczne, leki, alkohol czy używane samochody. Polisa OCP w ruchu międzynarodowym oferuje pomoc finansową, jeśli do nieszczęścia dojdzie z winy przewoźnika. Dlatego wielu przedsiębiorców decyduje się rozszerzyć jej zakres o sytuacje spowodowane siłą wyższą czy takich, których nie można było zapobiec, np. siły przyrody, działania terrorystyczne czy zamieszki społeczne.   

Gdzie wykupić OCP?

Wiele renomowanych firm ubezpieczeniowych oferuje polisy OCP w ruchu międzynarodowym. Jednak przed podjęciem decyzji warto dokładnie porównać oferty, uwzględniając takie czynniki jak zakres ochrony, suma gwarancyjna, koszty składki, reputację Ubezpieczyciela czy opinie innych klientów. Z tego powodu wiele osób decyduje się skorzystać z porównywarek internetowych, gdzie przy określeniu wymagań, można znaleźć odpowiednie ubezpieczenia OCP międzynarodowe.

Międzynarodowe OCP - kup online

Jeśli nie wiesz, jaką polisę OCP w ruchu międzynarodowym wybrać, zgłoś się do nas! Działamy jak porównywarka ubezpieczeniowa – powiedz nam, czego potrzebuje Twoja firma, a my zaproponujemy Ci jak najkorzystniejsze oferty. By skorzystać z naszych usług, nie musisz nawet wychodzić z domu. Wystarczy, że wypełnisz formularz kontaktowy, a my skontaktujemy się z Tobą. Nasi Klienci zawsze mogą polegać na profesjonalnym doradztwie, konkurencyjnych cenach i skutecznym rozwiązywaniu ewentualnych szkód, dzięki czemu Rydzowski Ubezpieczenia jest godnym zaufania partnerem w zakupie każdego ubezpieczenia.

Najczęściej zadawane pytania:

Jakie korzyści daje OCP?
Na jaki czas zawierana jest umowa ubezpieczenia międzynarodowego OCP?
Jakie inne ubezpieczenia transportowe mogę kupić na rydzowski.pl?
Kontakt do firmy Rydzowski Ubezpieczenia.
Wyślij formularz
Wyślij wiadomość
Kontakt do firmy ubezpieczeniowej Rydzowski Ubezpieczenia.
Porozmawiaj ze specjalistą
Zadzwoń do nas
Ubezpieczenia w Brzesku.
Odwiedź nasze biuro
Przejdź do kontaktu