OC fizjoterapeuty położnych i pielęgniarek

Przedstawiciele branży medycznej, którzy kupili OC zawodowe: dla fizjoterapeuty, położnej i pielęgniarki.

Działasz w branży medycznej? W takim razie powinieneś pomyśleć o ubezpieczeniu zawodowym. W artykule dokładnie wyjaśniamy najważniejsze kwestie, związane z polisą OC dla fizjoterapeuty, położnej i pielęgniarki.

Ubezpieczenie OC dla przedstawicieli zawodów medycznych: fizjoterapeutów, położnych i pielęgniarek.

Ubezpieczenie OC fizjoterapeuty - czy jest obowiązkowe?

Ubezpieczenie OC dla fizjoterapeuty jest obowiązkowe dla osób, które świadczą usługi medyczne w ramach własnej działalności (indywidualnej praktyki fizjoterapeutycznej). Określa to dokładnie rozporządzenie Ministra Finansów z 2019 roku. W dokumencie zawarta jest też informacja o minimalnej sumie gwarancyjnej - wynosi ona 30 000 euro za jedno zdarzenie i 150 000 euro w odniesieniu do wszystkich zdarzeń. Oczywiście, możliwe jest także rozszerzenie ochrony i wykupienie dodatkowego ubezpieczenia OC fizjoterapeuty.

Kto nie musi wykupić ubezpieczenia OC fizjoterapeuty?

Tak jak wspominaliśmy, obowiązkowe oc fizjoterapeuty tyczy się osób, które prowadzą własną działalność. Co natomiast z osobami, które wykonując zawód fizjoterapeuty mają podpisaną umowę o pracę, zlecenie lub o dzieło? W tym przypadku, rekomendujemy jednak wykupienie dobrowolnego OC dla tego zawodu. Ubezpieczenia oc w branży medycznej są bowiem niezwykle ważne i stanowi zabezpieczenie na wypadek popełnienia błędu podczas pracy. Gdyby doszło do takiego zdarzenia, to pracodawca mógłby zażądać od fizjoterapeuty sumy 3 miesięcznych wynagrodzeń!

Fizjoterapeutka, która ma wykupione obowiązkowe OC fizjoterapeuty.

Zakres ubezpieczenia OC fizjoterapeuty

Ze względu na to, że obowiązek wykupienia ubezpieczenia ma każdy fizjoterapeuta, (prowadzący własną działalność) zakres polisy jest odgórnie ustalony. Suma gwarancyjna dla jednego zdarzenia wynosi 30 000 €, a dla wszystkich do 150 000 €. Zakres ubezpieczenia oc fizjoterapeuty obejmuje wszystkie czynności fizjoterapeutyczne, m.in. takie jak masaże, fizykoterapia, kinezyterapia.

Cena OC fizjoterapeuty

Zastanawiasz się, ile kosztuje ubezpieczenie zawodowe, które fizjoterapeuta ma obowiązek kupić? Konkretna cena zależy od kilku czynników, ale zazwyczaj koszt tej polisy zaczyna się od 50 zł/rocznie. By otrzymać dokładną informację na temat wysokości składki, z pewnością specjalista ds. ubezpieczeń zapyta Cię o następujące kwestie:

  • jaką formę działalności prowadzisz - czy jest to podmiot leczniczy czy praktyka fizjoterapeutyczna,
  • czy w ostatnich 36 miesiącach, podczas prowadzenia działalności było wypłacane odszkodowanie z tytułu obowiązkowego lub dobrowolnego ubezpieczenia dla fizjoterapeutów (w przypadku, gdy było wypłacane odszkodowanie i zadośćuczynienie to trzeba mieć świadomość, że ubezpieczyciel zaproponuje wyższe sumy ubezpieczenia.

Wykluczenia ubezpieczenia OC

W niektórych sytuacjach ubezpieczenie OC fizjoterapeuty może nie zadziałać. W praktyce oznacza to, że ubezpieczyciel nie weźmie odpowiedzialności za zdarzenia, wykluczone w OWU. Przykładowo, ubezpieczenie nie pokryje zadatków czy odszkodowań o charakterze karnym, do zapłacenia których zobowiązany jest ubezpieczony. Polisa nie pokryje też roszczeń, które dotyczą naruszenia dóbr osobistych, innych niż życie i zdrowie człowieka.

Brak ubezpieczenia OC fizjoterapeuty

Jak już wyjaśniliśmy, fizjoterapeuta ma obowiązek zakupu OC, jeśli prowadzi własną praktykę fizjoterapeutyczną. A to oznacza, że za brak polisy, grozi odpowiedzialność. Jaka konkretnie? W tym przypadku jest kilka opcji:

  • upomnienie lub nagana - to najłagodniejszy wymiar kary,
  • kara finansowa - od 1 tysiąca do nawet 10 tysięcy złotych,
  • ograniczenie, dotyczące wykonywanej działalności leczniczej,
  • zawieszenie wykonywania zawodu na okres od 1 roku do 5 lat,
  • pozbawienie praw do wykonywania zawodu fizjoterapeuty.

Czy mogę wykupić ubezpieczenie fizjoterapeuty online?

Jeśli nie chcesz tracić czasu na dojazd do biura ubezpieczeń, możesz zdecydować się na ubezpieczenie online. Taka opcja dostępna jest również w firmie Rydzowski Ubezpieczenia. By kupić ubezpieczenie dla fizjoterapeuty przez Internet, możesz wysłać prosty formularz dostępny na naszej stronie internetowej. Nasi specjaliści skontaktują się z Tobą i przedstawią najkorzystniejszą ofertę.  Jeśli zdecydujesz się na zakup, wszystkie formalności załatwisz online - polisę prześlemy drogą mailową lub, tradycyjnie - za pośrednictwem poczty.

 

Potrzebujesz zawodowego ubezpieczenia OC?

Napisz do nas - przedstawimy ofertę dedykowaną dla Twojej branży!

Przesuń w prawo aby wysłać

Najczęściej zadawane pytania 

Pracuję tylko na etacie. Czy muszę kupić OC fizjoterapeuty?
Czy w Rydzowski Ubezpieczenia jest dostępne OC dla innych zawodów?
Gdzie obowiązuje ubezpieczenie OC fizjoterapeuty, OC położnej i pielęgniarki?
Kontakt do firmy Rydzowski Ubezpieczenia.
Wyślij formularz
Wyślij wiadomość
Kontakt do firmy ubezpieczeniowej Rydzowski Ubezpieczenia.
Porozmawiaj ze specjalistą
Zadzwoń do nas
Ubezpieczenia w Brzesku.
Odwiedź nasze biuro
Przejdź do kontaktu

Inne ubezpieczenia dla branży medycznej 

Obowiązkowe OC dla fizjoterapeuty to nie wszystko. Warto pamiętać, że przedstawiciele innych zawodów z branży medycznej też powinni wykupić ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej. Do zawodów takich należy zaliczyć między innymi pielęgniarki czy położne.