#RydzowskiTeam

czekamy na Twój kontakt

Skorzystaj z pomocy naszych
doświadczonych specjalistów.

Pracujemy dla Ciebie
Klienci Indywidualni 17 770 72 12
pon - pt. 8:00 - 18:00 sob. 9:00 - 13:00
Obsługa Online 17 770 72 13
pon - pt. 8:00 - 18:00 sob. 9:00 - 13:00
Klienci Biznesowi 17 770 72 14
pon - pt. 8:00 - 18:00 sob. 9:00 - 13:00
Leasing i kredyt 17 770 72 62
pon - pt. 8:00 - 16:00
Likiwidacja Szkód 17 770 72 64
pon - pt 8:00 - 16:00
Nie czekaj! Sprawdź naszą ofertę online. Zadzwoń! 17 733 46 47

Blog


                    Rejestracja samochodu z Austrii - ubezpieczenie i opłaty
30 listopada

Rejestracja samochodu z Austrii - ubezpieczenie i opłaty

Autor: #RYDZOWSKITEAM
Oceń:
0
Udostępnij:

Zakup samochodu za granicą to częste rozwiązanie, na które decydują się polscy kierowcy. Wiele osób obawia się jednak formalności. Rejestracja samochodu z Austrii tak naprawdę nie jest trudna. Dowiedz się, jak wygląda rejestracja samochodu z Austrii krok po kroku i co jest potrzebne do ubezpieczenia OC dla samochodu sprowadzonego z zagranicy.

Chcę ubezpieczyć pojazd z Austrii!

Zakup samochodu z Austrii - co jest ważne?

Pomimo że Austria nie jest popularnym krajem, z którego kierowcy sprowadzają pojazdy, ma wielu zwolenników. Samochody z Austrii są bardzo często prawdziwymi okazami motoryzacyjnymi. Wynika to z wyjątkowo rygorystycznych przeglądów w tym kraju i dokładnego serwisowania pojazdów przez Austriaków. Jednak mimo to warto przed zakupem zwrócić uwagę na kilka kwestii i poprosić sprzedawcę o przesłanie danych auta, takich jak numer rejestracyjny, numer VIN datę pierwszej rejestracji czy przebieg. Dane te pozwolą sprawdzić historię pojazdu. Warto również wiedzieć, że sprowadzenie samochodu z Austrii może okazać się dość kosztowne.

Pojazd sprowadzony z Austrii a podatek akcyzowy

Po zakupie samochodu z zagranicy – w tym również z Austrii – należy go zarejestrować w Polsce. Jest na to 30 dni. Jednak by można było udać się do urzędu, trzeba odprowadzić podatek akcyzowy. Jest to warunek rejestracji. Ile kosztuje akcyza za auto z Austrii? Podatek akcyzowy jest uzależniony od pojemności silnika samochodu. Jeśli wynosi ona mniej niż 2000 cm3, trzeba uiścić opłatę w wysokości 3,1% wartości pojazdu. Natomiast jeśli silnik ma większą pojemność, podatek akcyzowy wyniesie 18,6% wartości samochodu. Wyjątek stanowią samochody hybrydowe plug-in. W ich przypadku podatek akcyzowy jest o połowę mniejszy i wynosi odpowiednio 1,55% i 9,3% wartości pojazdu.

Rejestracja samochodu z Austrii - krok po kroku 

Każdy nowy samochód należy zarejestrować. W tym celu trzeba udać się do odpowiedniej instytucji nie później niż 30 dni po nabyciu pojazdu. Gdzie? Do wydziału komunikacji urzędu adekwatnego do miejsca zamieszkania – urzędu starostwa powiatowego, urzędu miasta lub do urzędu dzielnicy (w Warszawie). Kupno pojazdu można zgłosić również przez internet. Jest to możliwe na oficjalnej, polskiej rządowej stronie internetowej – gov.pl – w zakładce poświęconej samochodom. By dokonać rejestracji, konieczne będzie przygotowanie kilku dokumentów, które należy przedstawić urzędnikowi osobiście lub przesłać kopie online.

Samochód sprowadzony z Austrii

Jakie dokumenty są potrzebne do rejestracji pojazdu z Austrii?

Tak jak wspomnieliśmy wcześniej, by móc w pełni korzystać z samochodu z Austrii, należy go zarejestrować w ciągu 30 dni od zakupu. By dokonać rejestracji auta z Austrii, konieczne będzie przygotowanie kilku dokumentów. Pierwszym z nich jest umowa kupna-sprzedaży, która musi być przetłumaczona przez tłumacza przysięgłego. Do wypełnionego wniosku o rejestrację auta z Austrii konieczne będzie załączenie austriackich dokumentów – odpowiedników polskiego dowodu rejestracyjnego i karty pojazdu – potwierdzenie wyrejestrowania pojazdu z Austrii oraz zaświadczenia o wykonaniu przeglądu według polskich przepisów. Ważnym punktem na liście dokumentów potrzebnych do rejestracji samochodu jest również obowiązkowe ubezpieczenie OC.

Ile kosztuje rejestracja pojazdu z zagranicy?

Niestety sprowadzenie samochodu wiąże się z większymi kosztami. Pierwszym kosztem, który musi ponieść nowy posiadacz samochodu z Austrii, jest akcyza. Jej opłacenie jest konieczne do rejestracji pojazdu. Konieczne jest również posiadanie tłumaczeń przysięgłych, co także oznacza nieznaczny wydatek. Samo zarejestrowanie pojazdu w urzędzie kosztuje 256 zł. Ważne, by dopilnować terminu rejestracji, ponieważ po jego przekroczeniu koszty mogą dużo wzrosnąć. Kara za niezarejestrowanie pojazdu może wynieść nawet 1000 zł.

Ubezpieczenie samochodu z Austrii

Wszystkie samochody – również te sprowadzone z Austrii – muszą posiadać polisę OC. Jest ona konieczna również do zarejestrowania pojazdu. Ubezpieczenie OC dla samochodu sprowadzonego z zagranicy jest również niezbędne do osobistego sprowadzenia auta do Polski. Jeśli chcesz przyjechać zakupionym pojazdem do kraju, należy wykupić ubezpieczenie krótkoterminowe. Jest ono zawierane na okres jedynie 30 dni. Po tym czasie polisa wygasa i kierowca musi ją przedłużyć. Rozwiązanie to dotyczy samochodów wyrejestrowanych przez poprzednich właścicieli lub jeszcze zarejestrowanych, jednak nieposiadających ważnego OC lub Zielonej Karty.

Ile kosztuje ubezpieczenie pojazdu z Austrii?

Krótkoterminowe ubezpieczenie OC to koszt około 100 zł. A ponieważ po upływie 30 dni, polisa nie odnowi się automatycznie, trzeba samodzielnie ją wykupić. Koszt ubezpieczenia OC dla samochodu sprowadzonego z zagranicy nie różni się wiele od kosztów ubezpieczenia pojazdu z Polski. Jednak niektórzy Ubezpieczyciele wymagają od swoich klientów informacji na temat kraju pierwszej rejestracji pojazdu. Na cenę ubezpieczenia OC składa się wiele czynników, np. wiek, miejsce zamieszkania, historię ewentualnych szkód czy okres posiadania prawa jazdy przez właściciela. Jednak na koszt ma wpływ również marka, model, rocznik lub pojemność silnika pojazdu.

Rydzowski Ubezpieczenia - kalkulator OC

Jeśli chcesz znaleźć najtańsze ubezpieczenie OC, warto skorzystać z dostępnych w sieci kalkulatorów OC. Taki kalkulator znajdziesz w Rydzowski Ubezpieczenia. Wystarczy wypełnić formularz, a system pokaże Ci korzystne dla Ciebie oferty. Pamiętaj jednak, że to jedynie szacunek. Skontaktuj się z jednym z naszych specjalistów, a wspólnie wybierzemy ubezpieczenie, które spełni Twoje oczekiwania i potrzeby.

Dodaj komentarz

Oceń wpis:
0

Komentarze

Bądź pierwszą osobą, która skomentuje.
Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.