#RydzowskiTeam

czekamy na Twój kontakt

Skorzystaj z pomocy naszych
doświadczonych specjalistów.

Pracujemy dla Ciebie
Klienci Indywidualni 17 770 72 12
pon - pt. 8:00 - 18:00 sob. 9:00 - 13:00
Obsługa Online 17 770 72 13
pon - pt. 8:00 - 18:00 sob. 9:00 - 13:00
Klienci Biznesowi 17 770 72 14
pon - pt. 8:00 - 18:00 sob. 9:00 - 13:00
Leasing i kredyt 17 770 72 62
pon - pt. 8:00 - 16:00
Likiwidacja Szkód 17 770 72 64
pon - pt 8:00 - 16:00
Nie czekaj! Sprawdź naszą ofertę online. Zadzwoń! 17 733 46 47

Blog


                    Jak zachować się na miejscu kolizji?
12 lipca

Jak zachować się na miejscu kolizji?

Autor: #RYDZOWSKITEAM
Oceń:
5
Udostępnij:

Uczestnictwo w stłuczce jest czymś niecodziennym. Nie powinno więc to dziwić, że w momencie oraz w pierwszych minutach po kolizji odczuwa się wielki stres. Trzeba jednak zachować chłodną głowę i wiedzieć, jak postępować na miejscu zdarzenia. Pomożemy Ci w tym!

W tym artykule dowiesz się:
- Co zrobić w pierwszych chwilach po zderzeniu
- W jakiej sytuacji wezwać Policję
- Jak wypełnić oświadczenie sprawcy kolizji

Pierwsze działania

Przede wszystkim, musisz ocenić skalę zdarzenia. Przy drobnej stłuczce można przyjąć, że nikt nie odniósł znaczących urazów, więc priorytetem jest upłynnienie ruchu poprzez usunięcie pojazdów z miejsca zdarzenia. Jeżeli zderzenie było poważniejsze, w pierwszej kolejności należy sprawdzić stan wszystkich kierowców i pasażerów. Dopiero wówczas podejmuje się decyzję o dalszym działaniu.
W przypadku, gdy ktoś odniósł uraz, trzeba wezwać Pogotowie Ratunkowe oraz Policję. Należy wówczas odpowiednio oznakować miejsce zdarzenia za pomocą trójkąta ostrzegawczego, nie wolno przestawiać samochodów ani oddalać się z tej lokalizacji. Telefon na numer alarmowy powinien zostać wybrany jeszcze w kilku innych wypadkach, o których możesz przeczytać TUTAJ.
Pamiętaj, że współuczestnicy zdarzenia mogą również być zdenerwowani i zestresowani zaistniałą sytuacją. W pierwszym momencie po zderzeniu możesz spotkać się nawet z agresją innych kierowców czy pasażerów. Postaraj się nie eskalować konfliktu, gdyż najprostszym rozwiązaniem mającym na celu szybkie działania jest wprowadzenie spokojnej atmosfery współpracy.

Co dalej?

W sytuacji, gdy na miejscu wypadku jest już patrol Policji, należy postępować zgodnie z wydawanymi przez funkcjonariuszy poleceniami. Przeprowadzą oni wszelkie czynności operacyjne i pomogą wprowadzić spokojniejszą atmosferę. Jeżeli jednak mamy do czynienia z kolizją i telefon na komisariat okazał się niepotrzebny, to kolejnym krokiem jest dokumentacja szkód. W tym celu ważne jest dokonanie kilkunastu zdjęć wszystkich pojazdów biorących udział w zdarzeniu. Fotografie powinny być wykonane z różnych stron samochodu, dobrą praktyką jest zawarcie na co najmniej jednym zdjęciu tablicy rejestracyjnej.
Jest to też pora na ustalenie przebiegu zdarzenia. Jeżeli w tym aspekcie jest pełna zgodność wśród uczestników stłuczki, a jeden z kierowców przyznaje się do zawinienia, wypełnić należy oświadczenie sprawcy kolizji. Szczegółową pomoc w uzupełnieniu (bądź stworzeniu od zera) takiego formularza znajdziesz w TYM MIEJSCU. Ważne jest, by w oświadczeniu zebrać dane osobowe uczestników kolizji oraz informacje o ubezpieczeniu sprawcy, opisać okoliczności zderzenia oraz uzyskać podpisy kierowców biorących udział w zderzeniu, jak również i naocznych świadków.
Może okazać się, że żaden z kierujących nie poczuwa się do poniesienia odpowiedzialności za wyrządzone szkody. Nieodzowna okaże się wtedy pomoc funkcjonariuszy Policji. Trzeba jednak pamiętać, że wzywając patrol na miejsce kolizji, kierowca uznany za winnego zdarzenia nie tylko odpowie za spowodowanie stłuczki w swoim Towarzystwie Ubezpieczeniowym, ale również otrzyma z tego powodu mandat.

To wszystko?

Po wypełnieniu oświadczenia sprawcy kolizji bądź też po zakończeniu interwencji Policji czynności na miejscu zdarzenia kończą się. Kierowcy mogą już udać się w dalszą drogę, bądź też czekać na transport uszkodzonego samochodu za pomocą autolawety. Następnym działaniem jest powiadomienie Towarzystwa Ubezpieczeniowego o zaistniałej sytuacji. Pracownicy ubezpieczalni przeprowadzą Cię przez kolejne etapy likwidacji szkody. O tym procesie przeczytasz pod TYM ADRESEM.
Document iconOC-sprawcy.pn

Wypełnij formularz.

Szybko i prosto!

Poznaj ofertę.

Document icon

Odwiedź nasze biuro.

Al. Niepodległości 5.

Mielec, 39-300

Document icon

Skontaktuj się z nami.

Oszczędź na OC.

tel: 17 773 46 47

Dodaj komentarz

Oceń wpis:
5
Wystąpił błąd

Komentarze

Brak komentarzy. Bądź pierwszą osobą która skomentuje.
Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.