Dodano: 12.07.2021
6 min.

Jak zachować się na miejscu kolizji? Najważniejsze wskazówki dla kierowców

Z tego artykułu dowiesz się:
Mężczyzna ma kolizję samochodową i zgłasza szkodę do firmy Rydzowski Ubezpieczenia.

Kolizja samochodowa - i co dalej?

Kolizja drogowa ma znacznie łagodniejszy przebieg niż wypadek. Nie zmienia to jednak faktu, że jest wydarzeniem bardzo stresującym. Wiele osób nie wie jak zachować się na miejscu kolizji. Podpowiadamy więc, jakie działania są w takim przypadku priorytetowe. W artykule znajdują się także informacje o wzywaniu policji i zgłaszaniu szkody do Ubezpieczyciela.

Wypadek a kolizja drogowa

Warto wiedzieć, że naprzemienne używanie sformułowań „kolizja drogowa” i „wypadek drogowy” to spory błąd. Słowa te oznaczają zupełnie coś innego. Przede wszystkim, kolizje drogowe mają charakter materialny. Oznacza to, że w ich wyniku uszkodzeniu mogą ulec pojazdy i znajdujące się wewnątrz nich przedmioty. Jednak sami uczestnicy kolizji nie w żaden sposób poszkodowani. Natomiast, w wyniku wypadku drogowego dochodzi do uszkodzeń ciała, rozstroju zdrowia czy w skrajnych przypadkach do śmierci. Wypadki są więc klasyfikowane do kategorii przestępstw, natomiast kolizje do wykroczeń.

Kolizja - jak się zachować?

Co zatem zrobić, gdy jesteśmy uczestnikami zdarzenia drogowego? Przede wszystkim należy upewnić się, że nikt nie ucierpiał i nie potrzebuje pomocy. Innymi słowy, trzeba zorientować się czy na pewno jest to kolizja. Jeśli szkody są wyłącznie rzeczowe, warto przestawić samochód na pobocze, by nie stanowić zagrożenia dla innych. A później postępować według naszych wskazówek, zamieszczonych poniżej.

Nie utrudniaj ruchu innym kierowcom

Po stłuczce, priorytetem jest zadbanie o bezpieczeństwo innych kierowców. O ile kolizja na parkingu nie zagraża bezpieczeństwu, ta na drodze tamuje ruch i stanowi zagrożenie. Jeśli wiec po kolizji pojazd jest w miarę sprawny, warto przestawić go na pobocze. W przypadku poważniejszych strat, można spróbować zepchnąć go z drogi. Jeśli to się jednak nie uda, pozostaje oznakowanie miejsca zdarzenia.
 

Zabezpiecz miejsca zdarzenia

Kolizja - co dalej? Kolejnym krokiem, gdy pojazdu nie da się przestawić na pobocze jest zabezpieczenie miejsca zdarzenia. W jaki sposób to zrobić? By dobrze oznakować stłuczkę warto:

założyć kamizelkę odblaskową – warto, by miały ją wszystkie osoby, biorące udział w zdarzeniu
uruchomić światła awaryjne – to już z daleka będzie sygnalizować, że doszło do kolizji
postawić trójkąt ostrzegawczy - metr za pojazdem w terenie zabudowanym i 30-50m za pojazdem w terenie niezabudowanym.
Co ważne, nieodpowiednie zabezpieczenie miejsca kolizji może przyczynić się do kolejnych zdarzeń. Dodatkowo, złe oznakowanie jest karane mandatem.

Oświadczenie o kolizji. Sprawdź więcej na rydzowski.pl

Wezwij policję do kolizji lub zadbaj o oświadczenie sprawcy

Wezwanie policji do kolizji nie jest obowiązkowe, ale w niektórych przypadkach zasadne. To, kiedy zadzwonić pod numer 112 wyjaśniliśmy dokładnie we wpisie Kiedy wezwać policję na miejsce zdarzenia drogowego. Najprościej wyjaśniając, należy to zrobić, gdy sprawca jest problematyczny, gdy nie wiadomo kto jest winny, a także wtedy jak sprawca jest pod wpływem alkoholu. Natomiast, jeśli jest jedna wersja zdarzeń i kierowcy są skłonni do porozumienia – można podpisać oświadczenie sprawcy.

Zgłoś szkodę!

Jak powinno wyglądać oświadczenie po kolizji?

Oświadczenie sprawcy kolizji może być sporządzone na specjalnym druku lub na zwykłej kartce papieru. Ważne by zawierało: datę, miejsce, okoliczności i opis zdarzenia. Istotne są także dane wszystkich uczestników kolizji, dane samochodów, numery polis ubezpieczeniowych. Schemat oświadczenia sprawcy po kolizji możesz pobrać z naszej strony. Dokument znajduje się pod tym wpisem blogowym. Przygotowali je nasi specjaliści z multiagencji Rydzowski Ubezpieczenia.

Udokumentuj zdarzenie

By w pełni odpowiedzieć na pytanie kolizja co robić warto też wspomnieć o dokumentacji zdarzenia. Po kolizji warto zrobić zdjęcia uszkodzonych pojazdów. Będzie to dobre uzupełnienie dokumentacji kolizji, pomocne podczas analizy zdarzenia drogowego. Oczywiście, pod warunkiem, że zdjęcie zostanie wykonane prawidłowo. Ważne jest, by fotografia była wyraźna. Innymi słowy: by pozwalała na jednoznaczną identyfikację samochodów i miejsca zdarzenia.

Powiadom o szkodzie Ubezpieczyciela

Co robić po kolizji? Ostatnim krokiem jest powiadomienie o szkodzie Towarzystwa Ubezpieczeniowego. Jeśli nie wiesz jak to zrobić, możesz poprosić o wsparcie specjalistów ds. likwidacji szkód z multiagencji Rydzowski Ubezpieczenia. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że wszystkie formalności są dopilnowane. By uzyskać wsparcie wystarczy wypełnić formularz kontaktowy. Należy tam wpisać swoje dane, preferowaną godzinę kontaktu. Możesz też zawrzeć krótką notatkę, dzięki której specjalista będzie wiedział w jaki sposób może pomóc.

Co warto wiedzieć?

Jestem sprawcą kolizji - co dalej?
Kolizja z obcokrajowcem - jak się zachować?
Oceń artykuł
0.0 / 5
liczba głosów: 0
Blog specjalistów o ubezpieczeniu.
Wyślij formularz
Wyślij wiadomość
Porady specjalistów do spraw ubezpieczeń.
Porozmawiaj ze specjalistą
Zadzwoń do nas
Blog o ubezpieczeniach.
Odwiedź nasze biuro
Przejdź do kontaktu