Dodano: 19.07.2021
4 min.

Kiedy wezwać policję na miejsce zdarzenia drogowego?

Z tego artykułu dowiesz się:
Kolizja samochodowa. Mężczyzna zastanawia się, czy wezwać policję.

Zdarzenie drogowe – i co dalej?

Nikt z nas nie chciałby być uczestnikiem kolizji lub wypadku samochodowego. Niestety, do tego typu zdarzeń dochodzi praktycznie każdego dnia. Jak się zachować, gdy sami znajdziemy się w takiej sytuacji? Warto pamiętać, że zawsze najważniejsze jest bezpieczeństwo. Po upewnieniu się, że nic nam nie grozi, trzeba zadbać o innych. Chodzi tu o zabezpieczenie miejsca zdarzenia drogowego, a także o udzielenie pomocy poszkodowanym. Kluczowe jest też wezwanie służb. 

Kiedy wezwać policję do wypadku?

Wiele osób zastanawia się czy wzywać policję do wypadku. Co do tej kwestii nie powinno być jednak żadnych wątpliwości. Powiadomienie policji o zdarzeniu, którego uczestnicy doznali obrażeń jest obowiązkowe. Regulują to przepisy prawa. Zapisy na ten temat znajdują się w ustawie Prawo o ruchu drogowym (art.44 pkt 2). Zatem nawet jeśli ranny nie chce, by wzywać policję – trzeba to zrobić!

Kolizja samochodowa – czy trzeba ją zgłaszać na policję?

Nieco mniej restrykcyjne prawo funkcjonuje w przypadku kolizji lub stłuczki samochodowej. Wtedy uczestnicy zdarzenia mogą sami zdecydować czy wezwać policję na miejsce zdarzenia. W wielu przypadkach, obecność służb jest zbędna. W szczególności wtedy, gdy uczestnicy kolizji mają taką samą wersję zdarzeń i chcą się porozumieć. Wtedy wystarczy tylko spisać oświadczenie sprawcy. Dokument ten będzie niezbędny do uzyskania pieniędzy z odszkodowania z tytułu OC i AC. Niemniej, w niektórych przypadkach uczestnicy zdarzenia nie są skłonni do bezkonfliktowego rozwiązania problemu.

Kiedy wezwać policję do wypadku?

Wiele osób zastanawiasz się czy wzywać policję do wypadku. Co do tej kwestii nie powinno być jednak żadnych wątpliwości. Powiadomienie policji o zdarzeniu, którego uczestnicy doznali obrażeń jest obowiązkowe. Regulują to przepisy prawa. Zapisy na ten temat znajdują się w ustawie Prawo o ruchu drogowym (art.44 pkt 2). Zatem nawet jeśli ranny nie chce, by wzywać policję – trzeba to zrobić!

Oświadczenie sprawcy – w jakich przypadkach wystarczy?

Spisanie oświadczenia wystarczy, gdy wszyscy uczestnicy kolizji są zgodni co do przebiegu zdarzeń. Warto zaznaczyć, że dokument jest potrzebny do uzyskania odszkodowania z OC sprawcy. Jeśli nie mamy gotowego druku można spisać je na zwykłej kartce papieru. Trzeba wtedy pamiętać o takich danych jak: dane samochodów, numery polis ubezpieczeniowych czy nazwa Towarzystwa Ubezpieczeniowego. Oczywiście nie można też pominąć podstawowych informacji, takich jak dane uczestników zdarzenia. Oprócz tego, trzeba tam dokładnie opisać okoliczności zdarzenia. 

Kiedy lepiej wezwać policję do kolizji?

 

Jak już ustaliliśmy, wezwanie policji do kolizji nie jest obligatoryjne. Jednak, w niektórych przypadkach lepiej to zrobić. Kiedy wezwać policję do kolizji? Jest to zasadne, gdy:

  • podejrzewasz, że sprawca zdarzenia jest pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających,
  • polisa ubezpieczeniowa sprawcy wzbudza Twoje podejrzenia,
  • sprawca nie uznaje swojej winy lub jest kilka wersji tego zdarzenia,
  • sprawca chce oddalić się z miejsca zdarzenia.

Oprócz tego, policję warto wezwać, gdy doszło do stłuczki z obcokrajowcem. Nie tylko ze względu na ewentualne problemy komunikacyjne, ale także dlatego, że policja dokładnie sprawdzi dokumenty.

Na co jeszcze uważać?

Co ważne, warto też uważać na kierowców, którzy zbyt chętnie dążą do porozumienia. Niekiedy może to wynikać z ich strachu przed policją. Na przykład, kiedy sprawca miał zatrzymane prawo jazdy lub nigdy nie posiadał uprawnień do prowadzenia pojazdów. Wtedy, wezwanie policji do kolizji skończyłoby się dla niego bardzo wysokim mandatem. Kontakt ze służbami będzie też nieprzychylny oceniany przez kierowców z dużą ilością punktów karnych lub przez…przestępców poszukiwanych przez policję.

Jakie są zalety wezwania policji do zdarzenia drogowego?

Zgłoszenie kolizji na policję ma pewne zalety. Przede wszystkim, w większości przypadków już na miejscu zdarzenia rozstrzyga się kto jest sprawcą. Wszystko jest dobrze udokumentowane i nie trzeba pisać oświadczenia sprawcy. Oprócz tego już na miejscu badana jest trzeźwość sprawcy i są sprawdzane dokumenty. Zaletą jest więc to, że w razie nieprawidłowości sprawca ponosi odpowiedzialność za swoje cyny. 

Mandat za wezwanie policji do kolizji

Często jednak, przed wezwaniem policji, kierowcy mają wątpliwości. Zastanawiają się czy obecność służb jest równoznaczna z odpowiedzialnością finansową. Niestety. Jeśli jesteśmy sprawcami kolizji, możemy być pewni, że otrzymamy karę za nieprawidłową jazdę. Niekiedy zdarza się też, że mandat otrzymują obie strony kolizji. Kiedy tak się dzieje? Przede wszystkim, mandat za wezwanie policji do kolizji otrzymać mogą kierowcy, gdy wina nie jest jednoznaczna. Przykład?

Przykład

Dwóch mijających się kierowców zderzyło się lusterkami. Nie mogli dojść do porozumienia, więc zadzwonili pod numer 112. Policja stwierdziła, że kierowcy nie zachowali bezpiecznego odstępu. Z tego względu obaj zostali ukarani mandatem.

Wezwanie policji a wysokość odszkodowania

Wezwanie policji a wysokość odszkodowania. Czy między tymi kwestiami istnieje jakaś korelacja? Nie. Obecność służb nie wpływa na wysokość odszkodowania. Może jedynie ułatwić i usprawnić dochodzenie roszczeń z ubezpieczenia sprawcy. Notatka policyjna czy zeznania świadków to dowody, które nie pozostawiają żadnych wątpliwości co do zdarzenia.

Co warto jeszcze wiedzieć?

Ile czasu ma policja na ustalenie sprawcy kolizji?
Zgłoszenie kolizji po fakcie – czy to możliwe?
Oceń artykuł
0.0 / 5
liczba głosów: 0
Blog specjalistów o ubezpieczeniu.
Wyślij formularz
Wyślij wiadomość
Porady specjalistów do spraw ubezpieczeń.
Porozmawiaj ze specjalistą
Zadzwoń do nas
Blog o ubezpieczeniach.
Odwiedź nasze biuro
Przejdź do kontaktu