#RydzowskiTeam

czekamy na Twój kontakt

Skorzystaj z pomocy naszych
doświadczonych specjalistów.

Pracujemy dla Ciebie
Klienci Indywidualni 17 770 72 12
pon - pt. 8:00 - 18:00 sob. 9:00 - 13:00
Obsługa Online 17 770 72 13
pon - pt. 8:00 - 18:00 sob. 9:00 - 13:00
Klienci Biznesowi 17 770 72 14
pon - pt. 8:00 - 18:00 sob. 9:00 - 13:00
Leasing i kredyt 17 770 72 62
pon - pt. 8:00 - 16:00
Likiwidacja Szkód 17 770 72 64
pon - pt 8:00 - 16:00
Nie czekaj! Sprawdź naszą ofertę online. Zadzwoń! 17 733 46 47

Blog


          Kiedy wzywać Policję na miejsce zdarzenia drogowego?
19 lipca

Kiedy wzywać Policję na miejsce zdarzenia drogowego?

Autor: #RYDZOWSKITEAM
Oceń:
5
Udostępnij:

Nie zawsze trzeba wzywać Policję na miejsce zdarzenia drogowego. W przypadku zwykłej kolizji spokojnie można obyć się bez telefonu na 112. Wystarczy wówczas spisać oświadczenie sprawcy, o którym szerzej napisaliśmy w TYM WPISIE. Są jednak bardzo konkretne sytuacje, w których obecność policjantów staje się niezbędna.

Z tego artykułu dowiesz się:
- Jaka jest różnica między wypadkiem a kolizją drogową
- Kiedy trzeba wezwać Policję na miejsce zdarzenia
- Co należy zrobić, jeżeli sprawca kolizji nie akceptuje swojej winy

Wypadek a kolizja.

Na początku ustalmy czym różni się wypadek od kolizji, gdyż nie są to pojęcia zamienne i charakter zdarzenia ma znaczenie w decyzji o wykonaniu telefonu na komisariat Policji. 
Kolizja drogowa to takie zdarzenie, w którym żaden uczestnik nie ucierpiał, bądź też obrażenia odniesione nie są poważne i leczenie ich zajmie maksymalnie 7 dni. W przypadku kolizji nie trzeba wzywać funkcjonariuszy Policji, aczkolwiek może okazać się to konieczne.
Wypadkiem drogowym nazywamy z kolei zdarzenie, gdzie co najmniej jeden uczestnik ponosi śmierć (na miejscu bądź w szpitalu wskutek odniesionych obrażeń) bądź też mamy do czynienia z urazami wymagającymi leczenia dłuższego niż tydzień. Na miejscu wypadku zawsze muszą pojawić się policjanci.

Kiedy wezwać Policję do kolizji?

Tak jak wspomnieliśmy, obecność funkcjonariuszy na miejscu kolizji nie jest obowiązkowa. Są jednak takie wydarzenia, w których konieczne jest zadzwonić po policyjny patrol. 
 • Brak zgody o winie - W momencie, gdy żaden z kierowców uczestniczących w zdarzeniu drogowym nie przyznaje się do spowodowania kolizji i nie chce wypełnić oświadczenia sprawcy, nieunikniona jest pomoc funkcjonariuszy drogówki. Ustalą oni przebieg zdarzenia i zadecydują, który kierowca popełnił błąd prowadzący do kraksy. Notatka służbowa sporządzona na miejscu posłuży towarzystwu ubezpieczeniowemu w likwidacji szkody z OC sprawcy. On sam zostanie również ukarany mandatem karnym. Jeżeli wciąż nie przyjmie do wiadomości swojej winy i nie przyjmie wystawionego mandatu, sprawa może zobaczyć swój finał na sali sądowej.
 • Sprawca może być pod wpływem - Jeżeli mamy choć najmniejsze podejrzenie, że inny kierowca uczestniczący w zdarzeniu może znajdować się pod wpływem alkoholu czy też innych środków odurzających, bezwzględnie należy wezwać Policję. Jeśli podejrzenie okaże się prawdziwe, otrzymamy odszkodowanie od towarzystwa ubezpieczeniowego sprawcy, a on będzie musiał oddać ubezpieczycielowi całą kwotę.
 • Sprawca uciekł z miejsca zdarzenia - W tym przypadku trzeba będzie przekazać jak najwięcej charakterystycznych informacji o pojeździe, który spowodował szkody - najbardziej cenną informacją jest numer rejestracyjny, ale warto podać chociaż markę i model samochodu czy jego kolor.
 • Kolizja z rowerzystą - Mało który rowerzysta ma wykupione (dla niego dobrowolne) ubezpieczenie OC. To powoduje, że w wyniku spowodowania kolizji za wszelkie szkody będzie odpowiadać z własnych środków. Przez to z kolei rowerzyści nie są chętni do współpracy na miejscu zdarzenia, zwłaszcza jeżeli wina leży po stronie cyklisty. Rowery również nie posiadają tablic rejestracyjnych, więc w celu identyfikacji danych potrzebnych do wypełnienia oświadczenia sprawcy trzeba liczyć na prawdomówność rowerzysty. Policja pomoże ustalić tożsamość kierującego rowerem, co może okazać się kluczowe w procesie likwidacji szkody.

Reasumując...

Są pewne konkretne sytuacje, w których wizyta funkcjonariuszy na miejscu zdarzenia jest nieunikniona. Na szczęście kierowcy coraz lepiej znają swoje prawa i obowiązki. Z reguły wiedzą, że w przypadku wyrządzenia szkody w wyniku kolizji najlepszym rozwiązaniem jest polubowne rozwiązanie sprawy i wypełnienie oświadczenia sprawcy. Dzięki temu oszczędza się sporo cennego czasu, unika się również interwencji Policji, która może zakończyć się dodatkowym mandatem i otrzymaniem punktów karnych. 
Document icon

Wypełnij formularz.

Szybko i prosto!

Poznaj ofertę.

Document icon

Odwiedź nasze biuro.

Al. Niepodległości 5.

Mielec, 39-300

Document icon

Skontaktuj się z nami.

Oszczędź na OC.

tel: 17 773 46 47

Dodaj komentarz

Oceń wpis:
5
Wystąpił błąd

Komentarze

Brak komentarzy. Bądź pierwszą osobą która skomentuje.
Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.