Dodano: 25.10.2021
6 min.

Ile kosztuje ubezpieczenie instalacji OZE? Jak kupić najtaniej?

Z tego artykułu dowiesz się:
Ubezpieczenie Instalacji OZE. Rydzowski Ubezpieczenia.

Jak popularne są instalacje fotowoltaiczne w Polsce?

Według portalu globenergia.pl w czerwcu 2021 roku w Polsce było zainstalowane już 602 021 instalacji fotowoltaicznych. Ich łączna moc wyniosła 3 980,0 MW. W naszym kraju w sektorze odnawialnych źródeł energii mamy do czynienia z bardzo wysokim tempem rozwoju. Mowa tutaj o skali wzrostów na poziomie nawet 60% rok do roku. Na pewno czynnikiem stymulującym tak imponujące tempo wzrostu jest dosyć duże wsparcie ze środków publicznych i ulgi podatkowe.

Ile kosztuje ubezpieczenie fotowoltaiki?

Tutaj musimy rozróżnić dwie sytuacje. Załóżmy, że na potrzeby porównania bierzemy pod uwagę podstawowy wariant i cenę ubezpieczenia fotowoltaiki. W przypadku ochrony instalacji OZE w ramach ubezpieczenia domu- koszt ubezpieczenia fotowoltaiki wyniesie co najmniej 225 złotych rocznie. Jeśli zdecydujemy się na polisę dedykowaną ochronie fotowoltaiki zapłacimy składkę w przedziale 109 do około 180 złotych rocznie.

Koszt ubezpieczenia paneli fotowoltaicznych

Przyjrzyjmy się więc teraz ofercie, która jest typowa dla ubezpieczenia fotowoltaiki. Ile kosztuje taka polisa na panele fotowoltaiczne? Tutaj stawki zaczynają się od 109 złotych w podstawowym wariancie PZU po 177 złotych w propozycji wariantu rozszerzonego o odpowiedzialność w razie przerwy w produkcji energii. 

Przykład

Pani Maria chciała ubezpieczyć swój jednorodzinny dom położony w Toruniu. Właśnie zainstalowała panele fotowoltaiczne wraz z pompą ciepła. W ofercie polisy na dom w wariancie all risk z zabezpieczeniem instalacji OZE najkorzystniejszą propozycję otrzymała w LINK4. Oferta opiewała na 376 złotych.

Jednak z pomocą naszego specjalisty porównała ofertę podstawowej ochrony domu i osobnej polisy na ubezpieczenie fotowoltaiki. Znów najlepsza ofertę zaproponował LINK4 jednak już ze składką 221 złotych. Koszt osobnej polisy na instalację fotowoltaiczną wyniósł 109 złotych. Sumarycznie Pani Maria zaoszczędziła 46 złotych.

Na czym polegała oszczędność?

Po pierwsze: zakres pierwotnej oferty był zbieżny z propozycją dwóch osobnych polis. Rozdzielając ochronę na dwie polisy nie zmniejszamy poziomu sum odpowiedniości. Wręcz przeciwnie: polisa stworzona specjalnie dla ubezpieczenia fotowoltaiki, gwarantuje nam spokój w razie awarii lub zniszczenia tej instalacji. W takiej sytuacji nie tylko posiadamy ochronę na wypadek szerokiego katalogu szkód ale nawet gdy dojdzie do szkody na instalacji fotowoltaicznej: wypłata na ten cel nie obniża nam sumy ubezpieczenia na domu. Dzięki temu de facto minimalizujemy ryzyko.

Co z ceną za ubezpieczenie pompy ciepła?

W naszej propozycji pompa ciepła została ubezpieczona na polisie domu jako element stały. To również gwarantuje nam taki sam poziom ochrony za mniejszą składkę- wystarczy poprosić specjalistę o porównanie ofert.

Jakie ubezpieczenie chcesz kupić?

Oferty ubezpieczenia instalacji fotowoltaicznej

Powyższy przykład dosyć dobrze zobrazował nam przykład realnej oszczędności. Teraz sprawdzimy gotowe oferty i ceny za ubezpieczenie fotowoltaiki. Składka 150 zł za ochronę instalacji fotowoltaicznej o wartości 15000 złotych w opcji all risk to średnia cena ubezpieczenia paneli fotowoltaicznych.

PZU ubezpieczenie fotowoltaiki - cena

Teraz czas na propozycję największego Ubezpieczyciela- czyli firmy PZU. Swoją propozycję PZU oferuje w trzech wariantach. Ile kosztuje ubezpieczenie fotowoltaiki w PZU? W zależności od wybranej opcji składki wynoszą: 106, 133 lub 177 złotych za rok. PZU odpowiadając na ogromną potrzebę rynku instalacji OZE w tym roku wprowadził zupełnie nową ofertę: to PZU Eko Energia. Poza konkurencyjnymi stawkami oferuje opcję niedostępną w innych Towarzystwach- to świadczenie za przerwy w produkcji energii.

Ubezpieczenie instalacji OZE w polisie domowej

Jak już wiesz swoją instalację możesz ubezpieczyć również w ramach polisy dla domu. Jak to wygląda cenowo? Ile kosztuje ubezpieczenie fotowoltaiki w polisie domu? Standardowa instalacja fotowoltaiczna podnosi wartość ubezpieczonego domu- może to być nawet 10 % wartości. To oczywiście wpływa na wysokość składki jaką musimy zapłacić za ochronę naszego budynku. Przeciętnie cena za ubezpieczenie instalacji fotowoltaicznej w ramach polisy ubezpieczenia domu to koszt między 225 a 550 zł. Tak duże pole zmian składki jest uzależnione od wielu czynników, które mają wpływ na wysokość składki.

Ubezpieczenie domu vs ubezpieczenie fotowoltaiki

Jak już wspomnieliśmy swoją instalację OZE możesz ubezpieczyć w ramach polisy na dom. Na którą opcję się zdecydować? Tak naprawdę wszystko zależy od oferty jaką otrzymasz oraz od… pracy Twojego agenta ubezpieczeniowego.

By nie przepłacać należy po pierwsze sprawdzić w jakich Towarzystwach oraz na jakich warunkach możesz chronić panele fotowoltaiczne. Następnie w tych Towarzystwach warto przygotować dwie oferty- z uwzględnieniem ubezpieczenia fotowoltaiki oraz bez takiego zakresu ochrony. Następnie możesz zapoznać się z ofertami osobnej polisy na ubezpieczenie instalacji OZE i porównać ją z dwoma poprzednimi opcjami.

Może się to wydawać skomplikowane prawda? Dlatego nie warto tej pracy wykonywać samemu. Wystarczy skorzystać z pomocy odpowiedniego specjalisty. W Rydzowski Ubezpieczenia możemy porównać dla Ciebie wszystkie oferty i pomożemy skonfigurować najlepszy wariant ochrony. Ułatwi to prosty formularz kontaktowy.

Ubezpieczenie paneli solarnych a ubezpieczenie domu

Teraz czas na rozwiązanie, które choć obecnie mniej popularne niż fotowoltaika, to jednak nadal stanowi ważną gałąź branży OZE. Wysokość składki za ubezpieczenie paneli solarnych również możemy zestawić z opcją ubezpieczenia ich w ramach polisy domowej.

Jeśli chcesz zaoszczędzić na ubezpieczeniu paneli solarnych w ramach ubezpieczenia domu:

 • sprawdź gdzie możesz ubezpieczyć solary w ramach polisy na dom
 • poproś o ofertę w dwóch wariantach: z ochroną solarów i bez niej
 • sprawdź oferty ubezpieczenia paneli solarnych na osobnej polisie
 • porównaj warianty i sprawdź najkorzystniejszą opcję

Ubezpieczenie paneli solarnych i słonecznych- ile kosztuje polisa?

Ile kosztuje ubezpieczenie paneli solarnych i słonecznych? Tutaj stawki wahają się od 75 do 160 złotych za rok. Jeśli chodzi o ofertę PZU Eko Energia to ubezpieczenie paneli solarnych kosztuje odpowiednio: 106 zł, 115 zł lub 125 zł za rok w zależności od wybranego pakietu.

Ile kosztuje ubezpieczenie pompy ciepła?

Cena za ubezpieczenie pompy ciepła to wydatek rzędu od 109 do nawet 280 zł za polisę all risk. Jeśli pompę ciepła chcemy ubezpieczyć w ramach polisy na dom musimy się liczyć z wydatkiem, w zależności od warunków polisy, od 280 do nawet 510 złotych za rok.

Od czego zależy cena za ubezpieczenie fotowoltaiki?

Na wysokość składki za ubezpieczenie fotowoltaiki ma wpływ:

 • wybór oferty konkretnego Towarzystwa
 • wariant polisy: czy jest to zakres nazwany lub all risk
 • suma ubezpieczenia, zazwyczaj wraz ze wzrostem sumy rośnie również składka
 • sposób ubezpieczenia: na osobnej polisie lub w ramach ubezpieczenia domu
 • akcje promocyjne i rabaty za łączenie różnych produktów u jednego Ubezpieczyciela
Ubezpieczenie instalacji OZE

Jak kupić tanie ubezpieczenie fotowoltaiki?

By nie przepłacać i kupić tanie ubezpieczenie fotowoltaiki warto przede wszystkim przed zakupem:

 • zapytać o ofertę ubezpieczenia fotowoltaiki na polisie ochrony domu
 • sprawdzić ofertę ubezpieczenia fotowoltaiki na osobnej polisie
 • poprosić agenta lub samemu porównać oferty w od różnych firm ubezpieczeniowych i w kilku konfiguracjach.

Gdzie znaleźć najtańszą polisę ubezpieczenia instalacji fotowoltaicznej?

Biorąc pod uwagę Ubezpieczycieli - dużą popularnością obecnie cieszy się produkt PZU Eko Energia. Jeśli chodzi o kanał i sposób poznania oferty ogromnym zainteresowaniem cieszą się internetowe formularze i szybkie ścieżki sprzedaży. Dlatego w Rydzowski Ubezpieczenia stworzyliśmy dla Ciebie bardzo prosty formularz kontaktowy. Poza łatwą dostępnością masz gwarancję dostępu do doświadczonych specjalistów, którzy przygotują dla Ciebie indywidualną ofertę.

Instalacja OZE a ulgi podatkowe

Koszt ubezpieczenia paneli fotowoltaicznych i montażu samej instalacji możemy pomniejszyć o ulgi podatkowe. W zależności od tego w jakiej formie i stawce się rozliczamy możemy skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej. Dzięki temu zaoszczędzimy 17, 19 lub 32% wartości instalacji. 

Ubezpieczenie fotowoltaiki kalkulator online

Ogromna popularność instalacji OZE i zainteresowanie ich ubezpieczeniem powoduje powstawanie wygodnych form i ścieżek zakupu polisy. Ubezpieczenie fotowoltaiki online możesz załatwiać za pomocą kalkulatora ubezpieczenia fotowoltaiki i instalacji OZE.

Jednak w Rydzowski Ubezpieczenia mamy dla Ciebie jeszcze bardziej wygodne rozwiązanie. To bardzo prosty formularz kontaktowy, dzięki czemu zaoszczędzisz sporo czasu. Nasz specjalista skontaktuje się z Tobą i zapyta o kilka podstawowych kwestii. Ubezpieczenie fotowoltaiki online dzięki #RydzowskiTeam nie tylko będzie tanie ale również bardzo wygodne.

Zniżki na ubezpieczenie fotowoltaiki

Jak już wspomnieliśmy na cenie ubezpieczenia fotowoltaiki oczywiście również możemy zaoszczędzić. Kiedy i na jakich zasadach?

 • jeśli w PZU posiadasz już inne polisy na ubezpieczenie fotowoltaiki możesz uzyskać nawet 20% rabatu
 • w większości innych Towarzystw, jeśli zdecydujesz się na pakietowe ubezpieczenie lub posiadasz już wcześniejsze polisy również otrzymasz odpowiednie rabaty
 • czasami trwają okresowe akcje promocyjne, warto zapytać o to naszych specjalistów.

Czy ubezpieczenie fotowoltaiki się opłaca?

Ubezpieczenie fotowoltaiki- czy się opłaca to pytanie z kategorii tych bardziej filozoficznych. Jeśli za ubezpieczenie instalacji zapłacimy, uwzględniając wzrost cen w przyszłości, około 140 zł rocznie to na przestrzeni 20 lat korzystania z OZE wydamy na ten cel 2800 złotych. Zazwyczaj to mniej niż 10% wartości inwestycji.

Z wielkim prawdopodobieństwem możemy spodziewać się, że w ciągu tych 20 lat i tak dojdzie do szkody lub szkód na naszej instalacji. Czy sumarycznie na naprawę wydamy mniej niż 2800zł? Tutaj również mamy niestety małe szanse, taka kwota może nie wystarczyć. Dodatkowo jeśli nie mamy ubezpieczenia- taki koszt musimy ponieść nagle i jednorazowo. Podczas gdy składkę za polisę opłacamy w formie rocznej czy nawet miesięcznej.

Ubezpieczenie fotowoltaiki: jakie odszkodowanie?

Jakie odszkodowanie za ubezpieczenie fotowoltaiki to pytanie każdego, kto myśli jak dobrze ochronić swoją instalację fotowoltaiczną, słoneczną czy pompę ciepła. Zobrazujemy to na konkretnym przykładzie, w ramach oferty PZU Eko Energia:

Przykład:

Szkoda polegała na tym, że przewrócone przez wichurę drzewo uszkodziło 10 paneli fotowoltaicznych. Niestety wskutek tego w okresie od 20.05 aż do 23.06.2021 nie produkowały one energii elektrycznej.

Koszt naprawy uszkodzonej instalacji wyniósł aż 12 tys. 456 złotych. Tak wysoki koszt był wynikiem potrzeby wymiany niektórych paneli oraz naprawy elementów na powierzchni praktycznie całej instalacji. Do tej sumy odszkodowania należy doliczyć świadczenie za przerwę w produkcji energii. Za przerwę w produkcji w danym terminie PZU wypłaciło dokładnie 435,90 złotych. Te środki możemy wykorzystać na pokrycie rachunków za prąd zakupiony bezpośrednio z sieci energetycznej.

Innym przykładem będzie sytuacja Pana Kazimierza. Zamontował on swoje panele solarne na fundamencie gruntowym. Inwestycję uszkodził cofając rolniczym ciągnikiem. Wskutek tego jeden panel uległ znacznemu wygięciu a drugi został stłuczony. Koszt wymiany dwóch paneli, utylizacji poprzednich oraz montażu nowych wyniósł 3 tys. 258 zł. Taką kwotę po okazaniu faktur pokryło PZU- to tam pan Kazimierz wykupił polisę.

Oceń artykuł
0.0 / 5
liczba głosów: 0
Blog specjalistów o ubezpieczeniu.
Wyślij formularz
Wyślij wiadomość
Porady specjalistów do spraw ubezpieczeń.
Porozmawiaj ze specjalistą
Zadzwoń do nas
Blog o ubezpieczeniach.
Odwiedź nasze biuro
Przejdź do kontaktu