Dodano: 16.02.2024
2 min.
Edyta Gąsior. Specjalistka ds. contentu, copywriter Mielec.
Autor: Edyta Gąsior

Czy ubezpieczenie mieszkania jest obowiązkowe?

Z tego artykułu dowiesz się:
Rodzina, która zdecydowała się na ubezpieczenie mieszkania w firmie Rydzowski Ubezpieczenia.

Zdecydowałeś się na zakup mieszkania? A może jako osoba wynajmująca, chcesz zadbać o bezpieczeństwo lokum? Świetnie trafiłeś. W naszym artykule wyjaśnimy w jakich przypadkach ubezpieczenie mieszkania jest obowiązkowe i doradzamy jak kupić ubezpieczenie nieruchomości online.

Ubezpieczenie mieszkania - czy jest obowiązkowe?

Zastanawiasz się, czy ubezpieczenie mieszkania jest obowiązkowe i czy za brak polisy można otrzymać karę? Wyjaśniamy. Zakup ubezpieczenia mieszkania to w większości przypadków Twój dobrowolny wybór. Przepisy prawa nie narzucają takiego obowiązku, więc za brak polisy nie otrzymasz kary finansowej jak w przypadku braku oc pojazdu. Nie oznacza to jednak, że o zakup ubezpieczenia mieszkania nie poproszą Cię placówki bankowe lub, że w regulaminie wspólnoty mieszkaniowej nie będzie zapisu o wymogu ubezpieczenia lokum.

Ubezpieczenie kredytowanej nieruchomości

Jeśli chcesz wziąć kredyt na mieszkanie to musisz mieć na uwadze, że banki zazwyczaj wymagają od kredytobiorców ubezpieczenia nieruchomości od ognia i innych zdarzeń losowych jako zabezpieczenia kredytu. Obowiązkowe ubezpieczenie mieszkania ma chronić przed nieprzewidzianymi zdarzeniami, które mogłyby obniżyć wartość lokum. W takim przypadku, polisa musi być aktualna przez cały okres trwania kredytu hipotecznego.

Jaką  nieruchomość chcesz ubezpieczyć?

Obowiązkowe ubezpieczenie mieszkania - wspólnoty i spółdzielnie

Czasami regulaminy wspólnot mieszkaniowych lub spółdzielni mogą wymagać od mieszkańców posiadania ubezpieczenia. Chociaż nie jest to prawnie narzucone z zewnątrz, takie wymogi są częścią wewnętrznych przepisów danej wspólnoty czy spółdzielni i mogą dotyczyć ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym lub ubezpieczenia mienia.

Obowiązkowe ubezpieczenie nieruchomości w praktyce

Kamil i Marta od dawna marzyli o własnym mieszkaniu. Niestety ich zarobki nie były wystarczające, by wymarzone lokum kupić za gotówkę. Z tego względu zdecydowali się na kredyt hipoteczny. W trakcie rozmów z przedstawicielem banku dowiedzieli się, że mają obowiązek ubezpieczenia nieruchomości. Bez podstawowej polisy nie otrzymaliby zgody na finansowanie. Ze względu na brak czasu zdecydowali się na ubezpieczenie przez internet. Przyszły właściciel mieszkania otrzymał informacje na temat zabezpieczenia budynku i szybko załatwił formalności, tym samym spełniając wymogi banku. Wszystkie dokumenty para otrzymała na skrzynkę mailową, dzięki czemu w dowolnym momencie mogła sprawdzać zakres ochrony.

Dobrowolne ubezpieczenie budynku mieszkalnego

Jeśli cenisz sobie spokój i dbasz o bezpieczeństwo finansowe, to warto byś zadbał o kompleksowe ubezpieczenie mieszkania (nawet jeśli nie narzuca Ci tego bank czy spółdzielnia). Ubezpieczenie budynku mieszkalnego może okazać się przydatne w przypadku różnych nieprzewidzianych zdarzeń, jak np. zniszczenie szklanych przedmiotów, pożar w nieruchomości czy nieszczęśliwy wypadek. Wybór ubezpieczenia mieszkania warto więc wcześniej przemyśleć, a zakres ochrony ubezpieczenia przedyskutować ze specjalistą. W Rydzowski Ubezpieczenia chętnie wytłumaczymy Ci na czym polegają poszczególne warianty polisy, takie jak np:

  • home assistance, 
  • OC w życiu prywatnym, 
  • NNW.

Kalkulator ubezpieczenia mieszkania

Zastanawia Cię koszt ubezpieczenia mieszkania? By go poznać możesz najpierw wypełnić formularz ubezpieczenia mieszkania. Kalkulator dostępny na naszej stronie składa się dosłownie z kilku kroków. Na samym początku zapytamy Cię o adres lokum oraz o kilka ważnych dla nas informacji - między innymi o metraż nieruchomości czy o o to, na którym piętrze znajduje się mieszkanie. Później zaś o zakres ochrony ubezpieczenia. Potrzebne nam będą również Twoje podstawowe dane jak np. imię i nazwisko, numer telefonu czy adres e-mail. Gdy wszystko wypełnisz, jeden z naszych specjalistów skontaktuje się z Tobą, by ewentualnie doprecyzować kwestię ubezpieczenia i by przedstawić Ci kilka wariantów ochrony. Oczywiście doradca może zarekomendować Ci najkorzystniejszą opcję, ale finalnie i tak Ty podejmiesz ostateczną decyzję. Wszelkie formalności załatwisz zdalnie, bez wychodzenia z domu.

 

Przeczytaj także: ubezpieczenie domu obowiązkowe

Najczęściej zadawane pytania 

Kupiłem nieruchomość, czy teraz muszę zawrzeć ubezpieczenie?
Ubezpieczenie domu online
Czy można ubezpieczyć dom w budowie?
Edyta Gąsior. Specjalistka ds. contentu, copywriter Mielec.

Autor artykułu:

Edyta Gąsior

Oceń artykuł
0.0 / 5
liczba głosów: 0
Blog specjalistów o ubezpieczeniu.
Wyślij formularz
Wyślij wiadomość
Porady specjalistów do spraw ubezpieczeń.
Porozmawiaj ze specjalistą
Zadzwoń do nas
Blog o ubezpieczeniach.
Odwiedź nasze biuro
Przejdź do kontaktu