Ubezpieczenie OC
O tym, że ubezpieczenie samochodu OC jest obowiązkowe, a za jego brak grożą wysokie kary wie każdy kierowca. Nie wszyscy jednak są świadomi jak dokładnie działa polisa OC i kiedy ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania. W artykule wyjaśniamy te kwestie i podpowiadamy, czym się kierować przy zakupie podstawowej ochrony pojazdu.
- Świadczenia z ubezpieczenia OC
- Jak sprawdzić czy ubezpieczenie OC jest ważne?
- Co grozi za brak ubezpieczenia OC?
- Za jakie szkody ubezpieczyciel nie weźmie odpowiedzialności?
- Formularz zapytania
- Na jakim terytorium działa ubezpieczenie OC?
- Co wpływa na cenę ubezpieczenia OC?
- Jak znaleźć najtańsze ubezpieczenie OC?
- Ubezpieczenie OC online
- Czy samo OC wystarczy?
- Najczęściej zadawane pytania:
Czym jest polisa OC?
Najprościej wyjaśniając, ubezpieczenie OC to zabezpieczenie finansowe na wypadek zdarzenia drogowego, w którym ucierpi osoba trzecia. Innymi słowy sprawca, który uszkodził samochód lub przyczynił się do szkody osobowej (uszkodzenie ciała jak np. złamania) nie będzie musiał pokrywać kosztów rekompensaty z własnej kieszeni. Odszkodowanie dla poszkodowanego lub jego rodziny wypłaci Ubezpieczyciel. Jednak sprawca zdarzenia musi mieć świadomość, że kolejne ubezpieczenie będzie kosztowało więcej niż w roku poprzednim. Na wysokość polisy OC samochodu wpływa między innymi historia jazdy. Przy czym bezszkodowi kierowcy są honorowani i płacą najmniej.
Świadczenia z ubezpieczenia OC
Osoba poszkodowana w zdarzeniu drogowym ma prawo do rekompensaty za uszkodzenia samochodu lub za szkody osobowe. W tym pierwszym przypadku może domagać się pokrycia kosztów holowania pojazdu, jego naprawy, a także najmu samochodu zastępczego. Co więcej, może także wnosić o rekompensatę za spadek wartości auta. W końcu, w chwili zdarzenia rynkowa atrakcyjność drastycznie spada. Natomiast, jeśli w zdarzeniu ucierpiała osoba to wtedy z OC sprawcy pokrywane są koszty leczenia, rehabilitacji. Wypłacone też powinno zostać odszkodowanie za utratę dochodów a także za cierpienia fizyczne i psychiczne.
Jak sprawdzić czy ubezpieczenie OC jest ważne?
Osoby, które są na etapie kupowania pojazdu często zastanawiają się czy dany pojazd posiada ważne ubezpieczenie OC. Warto wiedzieć, że można to bardzo łatwo sprawdzić. Wystarczy wejść na stronę UFG w zakładkę „Sprawdź OC dla pojazdu” i podać numer VIN lub numer rejestracyjny samochodu. Innym sposobem jest odwiedzenie strony historiapojazdu.gov.pl i wpisanie tam daty pierwszej rejestracji, numeru rejestracyjnego oraz VIN. Oczywiście, jeśli dana osoba nie chce tego robić przez Internet może zapytać o to naszego specjalistę ds. ubezpieczeń. Chętnie pomożemy i odpowiemy na pytanie: ubezpieczenie OC do kiedy ważne?
Co grozi za brak ubezpieczenia OC?
Jak już wspominaliśmy, ubezpieczenie OC samochodu jest obowiązkowe, a kwestia ta regulowana jest przez przepisy prawa. Brak ubezpieczenia OC jest więc równoznaczne z nałożeniem kary na właściciela pojazdu. Jej wysokość zależy od tego, ile dni kierowca będzie zwlekał z zapłatą. W przypadku samochodu osobowego za opóźnienie z opłatą do 3 dni zapłacimy około 1200 zł. Od 4 do 14 dni braku ubezpieczenia – 3010 zł. A jeśli czas ten wyniesie ponad dwa tygodnie – 6020 zł! Jednak to nie jedyna konsekwencja. Jeśli dojdzie do szkody, a kierowca nie będzie miał OC to będzie musiał pokryć ją z własnej kieszeni. Warto wiedzieć, że to bardzo kosztowne. Jeśli w wyniku wypadku bardzo poważnie ucierpiał człowiek to rekompensata może wynieść nawet milion złotych.
Za jakie szkody ubezpieczyciel nie weźmie odpowiedzialności?
Chociaż ubezpieczenie OC samochodu jest obowiązkowe i działa w przypadku wystąpienia szkód komunikacyjnych na osobach trzecich – w pewnych sytuacjach może się nie aktywować. Kiedy dokładnie? Ubezpieczyciel może dochodzić zwrotu odszkodowania, gdy okaże się, że:
- w chwili zdarzenia kierowca samochodu był pijany,
- kierujący pojazdem nie posiadał prawa jazdy,
- kierowca zbiegł z miejsca zdarzenia.

Formularz zapytania
Na jakim terytorium działa ubezpieczenie OC?
Osoby, które często podróżują zadają pytanie: czy ubezpieczenie OC, kupione w Polsce zadziała również poza jej granicami? Wyjaśniamy – wszystko zależy od tego, do jakiego kraju dana osoba się wybiera. Ubezpieczenie OC wystarczy na terytorium państw Unii Europejskiej, w Chorwacji, Islandii, Norwegii i Szwajcarii. Natomiast, w Macedonii czy Albanii konieczna jest już zielona karta.
Co wpływa na cenę ubezpieczenia OC?
Zakres ubezpieczenia samochodu OC w każdym przypadku jest taki sam. Niemniej jego cena może różnić się w poszczególnych Towarzystwach Ubezpieczeniowych. Poza tym, na finalny koszt polisy wpływają:
- parametry techniczne samochodu,
- dane kierowcy - przede wszystkim jego wiek i historia jazdy,
- miejsce zamieszkania kierowcy.
Jak znaleźć najtańsze ubezpieczenie OC?
Przede wszystkim – warto porównywać oferty. A tym właśnie zajmujemy się w naszej multiagencji ubezpieczeniowej. Sprawdzamy, jakie ceny proponują zarówno te popularne jak i nieco mniej znane Towarzystwa Ubezpieczeniowe. Współpracujemy z ponad 20 firmami: PZU ubezpieczenia OC, Warta ubezpieczenia OC, Trasti, Compensa, Generali, You Can Drive. Zatem warto zapytać u nas o ofertę dla siebie. Gwarantujemy najtańsze ubezpieczenie OC.
Ubezpieczenie OC online
Ochronę OC dla swojego pojazdu można nabyć na dwa sposoby: stacjonarnie lub online. Nie da się jednak ukryć, że coraz więcej osób wybiera drugą opcję. Niektórzy chętnie korzystają z porównywarek ubezpieczeń OC. Niemniej warto mieć świadomość, że porównywarka ubezpieczeń OC najczęściej zawiera sztywno wprowadzone ceny, których nie można negocjować. Lepszym pomysłem będzie więc skorzystanie z opcji dostępnej na naszej stronie: kalkulator ubezpieczenie OC. Trzeba tam wpisać podstawowe dane i wysłać formularz do nas. Wówczas nasi pracownicy przekalkulują różnorodne opcje, ocenią je pod kątem opłacalności i wprowadzą możliwe rabaty. Dzięki czemu, klienci mogą cieszyć się z najtańszego ubezpieczenia OC.
Czy samo OC wystarczy?
Warto wiedzieć, że OC samochodu osobowego to podstawowa ochrona, którą musi wykupić każdy kierowca. Natomiast, dodatkiem do polisy może być: ubezpieczenie AC, NNW, ASS, ochrona szyb czy bagażu samochodowego. Czy warto je wykupić? Zawsze warto być dobrze ubezpieczonym. Przykładowo, posiadając jedynie OC nie dostaniemy odszkodowania jeśli nasze auto zostanie uszkodzone przez grad. A jeśli będziemy mieć Autocasco to naprawę auta pokryje Ubezpieczyciel.
Najczęściej zadawane pytania:
Nawet, jeśli od dłuższego czasu nie używasz danego samochodu – powinieneś pamiętać o jego ubezpieczeniu. Brak ważnej polisy OC pojazdu wiąże się z karą od UFG.
Tak. Z polisy OC sprawcy zdarzenia pokrywane są także szkody osobowe – niezależnie od tego, czy do szkody doszło w związku z ruchem auta, wysiadaniem z niego, wsiadaniem czy też rozładunkiem.
Każde ubezpieczenie samochodowe OC ma taką samą sumę gwarancyjną. Jest ona dokładnie określona. W przypadku szkód w mieniu, Ubezpieczyciel odpowiada do kwoty 1 050 000 euro. A w przypadku szkód osobowych do wysokości 5 210 000 euro.
Tak, w przypadku samochodów osobowych ubezpieczenie zawierane jest na 12 miesięcy. Możesz je jednak opłacić w dwóch ratach. Natomiast ubezpieczenie krótkoterminowe może być zawarte w przypadku niektórych pojazdów wolnobieżnych jak na przykład kombajn, który użytkowany jest jedynie w sezonie letnim.