Dodano: 02.01.2023
3 min.

Jakie ubezpieczenia są potrzebne firmie transportowej?

Z tego artykułu dowiesz się:
Przedsiębiorca z firmy transportowej, który chce kupić ubezpieczenie OC ciągnika siodłowego oraz ubezpieczenie do licencji.

By bezpiecznie prowadzić biznes w branży transportowej, warto pomyśleć o solidnym ubezpieczeniu.

Ubezpieczenie OC zawodowe przewoźnika to przydatny element każdego przedsiębiorstwa oferującego działalność transportową lub ubiegającego się o wydanie licencji transportowej. Firmy transportowe mają również obowiązek wykupić ubezpieczenie OC dla każdego pojazdu znajdującego się we flocie samochodowej. Co jeszcze warto wiedzieć o polisach w firmie transportowej? Szczegóły znajdziesz poniżej.

Po pierwsze: ubezpieczenie transportowe do licencji

Licencja transportowa jest swego rodzaju pozwoleniem do podjęcia i wykonywania działalności gospodarczej, która jest ściśle związana z transportem drogowym. W szczególności dotyczy międzynarodowego przewozu osób i towarów, transportu drogowego w zakresie pośrednictwa oraz krajowego transportu osób samochodem osobowym czy taksówką. Ubiegając się o licencję, należy potwierdzić, że posiada się odpowiednie środki finansowe, które traktowane są jako zabezpieczenie. Według przepisów unijnych wynosi ono 9000 euro na pierwszy samochód ciężarowy oraz 5000 euro na każdy kolejny. Takie zabezpieczenie majątkowe może stanowić ubezpieczenie OC zawodowego przewoźnika. A podpisana umowa z Ubezpieczycielem jest w pełni respektowana przez organ odpowiedzialny za wydawanie licencji. Dodatkowo, koszt ubezpieczenia pod licencję transportową nie jest wysoki.

 

Prowadzisz firmę transportową?

Zapytaj o ubezpieczenie dla Twojego biznesu!

Przesuń w prawo aby wysłać

Ubezpieczenie OC ciągników siodłowych

Jednym z rodzajów aut transportowych są ciągniki siodłowe. Ubezpieczenie OC ciągnika siodłowego nie należy do najtańszych, jednak prawo nakłada obowiązek jego posiadania. Na jego cenę wpływa kilka czynników, takie jak przebieg, pojemność silnika, wiek pojazdu, marka i model czy historia szkód. Koszty można jednak obniżyć, porównując oferty za pomocą kalkulatora OC ciągnika siodłowego. Innym sposobem jest wykupienie polisy dla całej floty samochodowej. Awarie na drodze, wpadnięcie w poślizg czy kolizja z innymi uczestnikami ruchu drogowego to częste przypadki na drogach. Ubezpieczenie ciągnika siodłowego pomoże pokryć powstałe szkody.

Mężczyzna, który prowadzi firmę transportową i zawsze dba o odpowiednią ochronę. Między innymi o ochronę przewożonych towarów.

Ubezpieczenie przewożonych towarów

Na rynku ubezpieczeniowym jest dostępne jeszcze kilka produktów ubezpieczeniowych, które mogą się okazać szczególnie potrzebne zawodowym kierowcom. Jednym z nich jest ubezpieczenie OC przewoźnika drogowego (tzw. OCP). Nie jest ono obowiązkowe, jednak warto je mieć. I warto wiedzieć, że w świetle prawa za przewoźnika uznaje się zarówno firmę zajmującą się transportem towarów w celach zarobkowych, jak i przewozem osób. Co obejmuje OC przewoźnika? Polega na ochronie towarów przed uszkodzeniem lub nawet utratą od momentu ich przyjęcia aż do zdania w punkcie docelowym. Odszkodowanie jest często wypłacane również w przypadku kradzieży towaru czy zniszczenia przez osoby trzecie.

Zapytaj o ochronę dla firmy transportowej!

Masz ponad 5 pojazdów? Pomyśl o ubezpieczeniu flotowym

Ubezpieczenie floty to produkt ubezpieczeniowy kierowany do firm, które posiadają kilka pojazdów. Pomimo że nie ma ograniczeń co do profilu prowadzonej działalności, najczęściej korzystają z niego firmy transportowe i spedycyjne. Na czym polega to ubezpieczenie? Flotą samochodową nazywane są pojazdy, które wykorzystywane są w jednym przedsiębiorstwie. Dzięki temu właściciele firm nie muszą ubezpieczać każdego samochodu, a wszystkie za jednym razem na korzystnych warunkach. Aby móc skorzystać z takiej polisy, należy posiadać minimum 5 pojazdów. W takim wypadku można wykupić tylko polisę OC lub stworzyć pakiety, w których znajdują się popularne ubezpieczenia komunikacyjne, jak np. autocasco, ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków, ubezpieczenie assistance czy ubezpieczenie szyb, opon.

Ubezpieczenie majątku firmowego

Jako przedsiębiorca możesz ubezpieczyć również majątek firmowy. Jaką polisę wybrać? Wystarczające najczęściej jest ubezpieczenie, które chroni budynek lub lokal, maszyny, urządzenia, ale także obejmuje zdarzenia losowe, np. zniszczenia wskutek niekorzystnych warunków atmosferycznych. Majątek można również ubezpieczyć na wypadek kradzieży z włamaniem, rabunku lub wandalizmu. Warto poznać ubezpieczenie OC Spedytora. Choć nie ma ono bezpośredniego kontaktu z majątkiem firmy, może pomóc w likwidacji szkód. Ubezpieczenie to stanowi ochronę na wypadek nierzetelnego lub całkowitego niewykonania zlecenia spedycyjnego. Jeśli przez takie zdarzenie Twoja firma poniesie straty finansowe, likwidacją szkody zajmie się ubezpieczyciel. Odszkodowanie otrzyma właściciel towaru lub osoba/firma zlecająca jego przewóz.

Przedsiębiorca z branży transportowej, który zdecydował się na zakup ubezpieczenia grupowego dla swoich pracowników.

Polisa dla Twoich pracowników

Podstawą każdej firmy transportowej są pracownicy, w szczególności zawodowi kierowcy. Warto zadbać również o ich bezpieczeństwo, które może być zagrożone w różnych sytuacjach podczas pracy. Kierowcom warto zaoferować przede wszystkim polisę na życie. Powinna ona zapewniać pomoc nie tylko samemu ubezpieczonemu, ale także jego rodzinie, np. w przypadku śmiertelnego wypadku na drodze. Warto także sprawdzić, czy polisa obejmuje zdarzenia poza terytorium Polski w sytuacji, gdy przedsiębiorstwo realizuje dłuższe, zagraniczne trasy. W ofercie wielu Towarzystw Ubezpieczeniowych można znaleźć grupowe ubezpieczenia, w skład których wchodzą np. wypadki komunikacyjne, wypadki przy pracy, pobyt w szpitalu czy operacje chirurgiczne.

Zapytaj o ubezpieczenie dla firmy!

Kiedy warto skorzystać z usług brokera ubezpieczeniowego?

Na początku warto wiedzieć, czy zajmuje się broker ubezpieczeniowy. Jest to osoba, która reprezentuje klienta w kontakcie z Towarzystwem Ubezpieczeniowym. Nie jest ona związana z żadnym Towarzystwem. Zadaniem brokera jest ocenianie ryzyka w firmie i negocjowanie najlepszych warunków polisy, dzięki czemu można nie tylko zaoszczędzić, ale przede wszystkim dopasować ochronę do potrzeb czy zlikwidować te polisy, które nie są już potrzebne. Z usług brokera ubezpieczeniowego mogą korzystać zarówno małe i duże firmy, jak i instytucje. Kiedy się to najbardziej opłaca? Jest to dobre rozwiązanie dla zapracowanych przedsiębiorców, które same nie mają czasu na analizowanie i szukanie najkorzystniejszego ubezpieczenia dla swojej firmy i potrzebują pomocy specjalisty.

Oceń artykuł
0.0 / 5
liczba głosów: 0
Blog specjalistów o ubezpieczeniu.
Wyślij formularz
Wyślij wiadomość
Porady specjalistów do spraw ubezpieczeń.
Porozmawiaj ze specjalistą
Zadzwoń do nas
Blog o ubezpieczeniach.
Odwiedź nasze biuro
Przejdź do kontaktu