Dodano: 21.06.2022
6 min.

Odszkodowanie za wypadek w szkole - co warto wiedzieć?

Z tego artykułu dowiesz się:
Odszkodowanie za wypadek w szkole - Rydzowski Ubezpieczenia

Kiedy mówimy o wypadku w szkole?

W wielu szkołach to właśnie sama placówka proponuje grupowe ubezpieczenie obejmujące wszystkich uczniów. Większość rodziców korzysta z tej okazji, a szkoła zajmuje się wszelkimi formalnościami. Jest to popularne rozwiązanie, jednak nie każdy rodzic zdaje sobie sprawę z zakresu tej polisy i nie wie, że nie jest to obowiązkowe. Możesz ubezpieczyć swoje dziecko na własnych warunkach i w wybranych przez Ciebie Towarzystwie Ubezpieczeniowym.

Kiedy mówimy o wypadku w szkole? Jest to „nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną, powodujące uraz lub śmierć, które nastąpiło między innymi w czasie zajęć dydaktycznych, wychowawczych lub opiekuńczych realizowanych przez jednostki organizacyjne systemu oświaty”. Natomiast jako uraz traktuje „uszkodzenie tkanek ciała lub narządów człowieka wskutek działania czynnika zewnętrznego”. Definicje te pochodzą z ustawy z dnia 30 października 2002 r. o zaopatrzeniu z tytułu wypadków lub chorób zawodowych powstałych w szczególnych okolicznościach.

Co to oznacza w praktyce? Jeśli Twoje dziecko posiada ubezpieczenie szkolne, a w tracie zajęć edukacyjnych doszło do wypadku, możesz otrzymać odpowiednie do wielkości szkody odszkodowanie.

Rodzaje wypadków w szkole

Szkoła to miejsce, w którym młodzi ludzie spędzają znaczną część swojego dnia. Nic więc dziwnego, że również tutaj zdarzają się wypadki. Wypadek w szkole na lekcji wf-u, wypadek na drabinkach w szkole czy wypadek na przerwie w szkole… Przykłady można wymieniać i wymieniać.  Co może stać się dziecku? Klasyfikacja wypadków w szkole to:

  • wypadki lekkie - czyli takie, gdzie uszkodzenie ciała jest niewielkie, np. zadrapanie lub stłuczenie
  • wypadki ciężkie - czyli takie, gdzie uszkodzenie ciała jest już poważniejsze, np. złamanie, skręcenie, utrata słuchu, zaburzenia psychiczne
  • wypadki śmiertelne - czyli takie, gdzie w ciągu pół roku od zdarzenia nastąpiła śmierć.

Rodzaje wypadków w szkole to niekończąca się opowieść. W końcu dziecięca wyobraźnia nie zna granic. Do wypadków najczęściej dochodzi podczas aktywności sportowych lub w trakcie przerw międzylekcyjnych. Często zdarzają się urazy rąk czy nóg, np. w trakcie lekcji WF. Natomiast konsekwencje takie jak oparzenia, zatrucia, urazy wewnętrzne czy śmierć są bardzo rzadkie.

Wypadek w szkole - co robić?

Aby zdarzenie zostało zakwalifikowane jako wypadek w szkole, należy spełnić kilka punktów. Jakich? Przede wszystkim niezwłocznie po wypadku należy udzielić pomocy poszkodowanemu uczniowi. Może to zrobić nauczyciel lub opiekun, a jeśli wymaga tego sytuacja – odpowiednie służby ratunkowe, np. pogotowie lub policja.

W późniejszej kolejności o wypadku w szkole powinni zostać poinformowani rodzice lub prawni opiekunowie dziecka. Informacja o zdarzeniu powinna też dotrzeć do pracownika BHP, społecznego inspektora pracy, rady rodziców oraz organu prowadzącego szkołę. Jeśli wynikiem wypadku jest śmierć, poinformowana musi zostać prokuratura, natomiast jeśli doszło do zatrucia - Państwowa Inspekcja Sanitarna. 

Co ważne, wypadek dziecka w szkole musi zostać odnotowany w rejestrze wypadków uczniów. Taki zapis musi znaleźć się również w dzienniku. Natomiast do obowiązków dyrektora placówki należy powołanie zespołu powypadkowego, sporządzi odpowiedni protokół powypadkowy i przeprowadzi całe postępowanie. Protokół należy sporządzić do 21 dni zakończenia procedur powypadkowych.

Kto odpowiada za wypadek w szkole?

Dziecko, przebywając zarówno w szkole, jak i poza nią, np. na lekcjach plenerowych czy wycieczce szkolnej, znajduje się pod opieką placówki. Kto więc odpowiada za jego wypadek? Odpowiedzialność prawną ponosi wtedy szkoła i zarządzający nią organ.  To nauczyciel powinien dbać o bezpieczeństwo Twojego dziecka, dlatego jeśli dojdzie do wypadku podczas prowadzonej przez niego lekcji, musi udowodnić, że był uważny i zachował wszelkie środki bezpieczeństwa. Wtedy odszkodowanie zostanie wypłacone z polisy OC szkoły. Może się zdarzyć, że szkoła zapewniła wszelkie środki ubezpieczenia, a wypadek zdarzył się przez nieuwagę samego dziecka. Jeśli posiada ono ubezpieczenie NNW, może liczyć na odszkodowanie z tego tytułu od swojego Ubezpieczyciela. A kto ponosi odpowiedzialność za wypadek dziecka w przedszkolu? Ubezpieczenie szkolne można wykupić także dla dzieci w wieku przedszkolnym i – podobnie jak w szkole – bezpieczeństwo powinien zapewnić opiekun przedszkola. 

Kiedy należy się odszkodowanie za wypadek ucznia w szkole?

Każdy uczeń może być ubezpieczony polisą NNW lub otrzymać odszkodowanie w ramach ubezpieczenia OC posiadanego przez szkołę. W razie wypadku może otrzymać pomoc finansową z tytułu tych dwóch świadczeń. Kiedy może uzyskać odszkodowanie za wypadek w szkole? Kiedy na jej terenie doszło do sytuacji, w wyniku której dziecko zostało ranne.

Rekompensata z tytułu szkolnego NNW
Odszkodowanie z polisy OC szkoły

Odszkodowanie nie jest jedyną pomocą, jakie może otrzymać dziecko, jeśli w placówce dojdzie do wypadku. Pozostałe roszczenia, których może się domagać poszkodowany to: zadośćuczynienie, które zrekompensuje niematerialne krzywdy (np. cierpienie psychiczne po wypadku), zwrot kosztów leczenia czy renta.

Dziecko idzie do szkoły. Posiada ubezpieczenie NNW, kupione na rydzowski.pl

Wypadek w drodze do szkoły - czy należy się odszkodowanie?

O odszkodowanie można się ubiegać, jeśli dziecko znajduje się pod opieką pedagoga, nauczyciela czy opiekuna szkolnego. Dlatego jeśli w drodze do szkoły zdarzy się wypadek, a dziecko jest samo lub pod opieką rodzica, Ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania.

Od czego zależy wysokość odszkodowania za wypadek w szkole?

Tak jak wspomnieliśmy wcześniej, wysokość odszkodowania zależy od Ubezpieczyciela. To on ustala, jaką kwotę otrzymasz za poszczególne zdarzenia. Im wyższa suma ubezpieczenia, tym większą pomoc finansową otrzymasz.

Ile odszkodowania za wypadek w szkole?
Ile odszkodowania za uszkodzone okulary w szkole?
Ile odszkodowania za uraz w szkole?

Ubezpieczenie w szkole - wybierz je mądrze!

Ubezpieczenie NNW dla dziecka to decyzja, która należy wyłącznie do rodzica. Szkoła nie ma prawa zmuszać do zakupu tej polisy. Nie ma prawa domagać się roszczeń, jeśli rodzic zechce ubezpieczyć swoje dziecko w innym Towarzystwie Ubezpieczeniowym niż to, które proponuje placówka. Szkoły bardzo często współpracują z jedynym Ubezpieczycielem i nie porównują ofert innych. Czym kierować się przy wyborze ubezpieczenia szkolnego?

  • Sprawdź, z czego dokładnie składa się szkolna polisa NNW.
  • Porównaj, ile wynosi kwota odszkodowania.
  • Przeczytaj Ogólne Warunki Ubezpieczenia.
  • Pamiętaj, żeby przede wszystkim kierować się dobrem dziecka.

Przykładowe pakiety ubezpieczeń szkolnych - Rydzowski Ubezpieczenia

W Rydzowski Ubezpieczenia znajdziesz szereg ofert, które zapewnią Twojemu dziecku bezpieczeństwo w szkole. Przygotowaliśmy dla Ciebie 9 ofert ubezpieczenia szkolnego NNW. Najtańszą z nich możesz mieć już za 30 zł rocznie! Pakiet ten zawiera między innymi 120 zł za każdy procent uszczerbku na zdrowiu oraz ochronę w zakresie sportu, pogryzienia przez zwierzęta, boreliozę i odkleszczowe zapalenie opon mózgowych.

Jednak najczęściej wybieranym wariantem jest ubezpieczenie kosztujące 55 zł za rok. W jego zakres wchodzi 300 zł za każdy procent uszczerbku na zdrowiu, do 7 500 zł zwrotu kosztów pomocy medycznych, borelioza i odkleszczowe zapalenie opon mózgowych, zdarzenia będące wynikiem uprawiania sportu itd.

Skorzystaj z naszego rankingu i znajdź najlepsze ubezpieczenie szkolne dla swojego dziecka. Jeśli masz wątpliwości, chętnie pomożemy Ci z wyborem i odpowiemy na wszystkie pytania.

Szukasz najlepszego ubezpieczenia dla swojego dziecka?

Skontaktuj się z nami!

Przesuń w prawo aby wysłać
Oceń artykuł
0.0 / 5
liczba głosów: 0
Blog specjalistów o ubezpieczeniu.
Wyślij formularz
Wyślij wiadomość
Porady specjalistów do spraw ubezpieczeń.
Porozmawiaj ze specjalistą
Zadzwoń do nas
Blog o ubezpieczeniach.
Odwiedź nasze biuro
Przejdź do kontaktu