#RydzowskiTeam

czekamy na Twój kontakt

Skorzystaj z pomocy naszych
doświadczonych specjalistów.

Pracujemy dla Ciebie
Klienci Indywidualni 17 770 72 12
pon - pt. 8:00 - 18:00 sob. 9:00 - 13:00
Obsługa Online 17 770 72 13
pon - pt. 8:00 - 18:00 sob. 9:00 - 13:00
Klienci Biznesowi 17 770 72 14
pon - pt. 8:00 - 18:00 sob. 9:00 - 13:00
Leasing i kredyt 17 770 72 62
pon - pt. 8:00 - 16:00
Likiwidacja Szkód 17 770 72 64
pon - pt 8:00 - 16:00
Nie czekaj! Sprawdź naszą ofertę online. Zadzwoń! 17 733 46 47

Blog


          Dlaczego warto wybrać leasing finansowy?
08 czerwca

Dlaczego warto wybrać leasing finansowy?

Autor: #RYDZOWSKITEAM
Oceń:
0
Udostępnij:

Leasing finansowy, podobnie jak leasing operacyjny, przynosi wiele korzyści. Poniżej przedstawiamy Wam jego największe atuty. Jeśli wahasz się przed wyborem tej opcji finansowania - koniecznie przeczytaj nasz artykuł!

 • Jednorazowa amortyzacja 

Leasing finansowy wybiorą Klienci, którzy chcą skorzystać z przyspieszonej amortyzacji przedmiotu leasingu. W przypadku leasingu finansowego to leasingobiorca dokonuje amortyzacji i może to zrobić na wszelkie, dostępne prawnie sposoby. Jednym z nich jest jednorazowa amortyzacja, pozwalająca skutecznie obniżyć podatek dochodowy w danym roku, dzięki jednorazowemu zaliczeniu w koszty wydatku o wysokiej wartości. Jednorazowej amortyzacji może podlegać większość maszyn, urządzeń, narzędzi, przedmiotów, a także pojazdów. Wyjątek stanowią samochody osobowe — w tym przypadku nie można skorzystać z jednorazowej amortyzacji.

 • Zakup przedmiotu o niższej stawce VAT

Leasing finansowy jest bardziej korzystny od operacyjnego również w przypadku finansowania przedmiotów opodatkowanych stawką VAT 8%, np. sprzętu medycznego. W przypadku leasingu finansowego - VAT w większości Firm Leasingowych jest płatny od razu, wraz z pierwszą ratą. Jego wysokość zależy od stawki podatku VAT na dany przedmiot, czyli za przedmioty opodatkowane 8% stawką trzeba będzie odprowadzić 8% podatek. Oznacza to, że leasing finansowy będzie w tego typu przypadkach tańszy od operacyjnego.

 • Samochody na fakturę VAT marża

Z podobnych przyczyn leasing finansowy opłaca się bardziej przy zakupie samochodu na fakturę VAT marża - zwykle podczas zakupu z komisu. Na tej fakturze nie ma podanej wartości podatku VAT, jest on liczony tylko od marży pośrednika. Dotyczy to większości aut sprowadzonych z zagranicy, a także tych, których właścicielem jest osoba prywatna, która wstawiła je w komis. Leasing operacyjny traktowany jest jako usługa. W związku z tym każda rata leasingu jest powiększona o 23% podatku VAT. Mimo tego, że samochód jest sprzedawany bez VAT to leasingodawca musi go doliczyć do rat leasingowych. Jeśli natomiast samochód będzie wykorzystywany zarówno do celów działalności, jak i prywatnych - wówczas Klient może odliczyć tylko 50% VAT. To tak, jakby zapłacić za samochód o 11,5% więcej (50% VAT). Z tego powodu większość leasingobiorców decyduje się na leasing finansowy. W tym wypadku VAT doliczany jest tylko do odsetek, nie do kapitału.  

 • Leasing finansowy dla ryczałtowców i nievatowców

Leasing finansowy może być również bardziej opłacalny dla podatników, którzy zdecydowali się na rzadziej wybierane formy opodatkowania, np. ryczałt. Wówczas wysokość kosztów nie ma wpływu na wysokość płaconych podatków — tarcza podatkowa w postaci możliwości wliczenia całości raty przy leasingu operacyjnym w koszty - traci tu zupełnie swoje korzyści.

Dodaj komentarz

Oceń wpis:
0

Komentarze

Brak komentarzy. Bądź pierwszą osobą która skomentuje.
Mateusz
13 kwietnia 2021

Bardzo ciekawy tekst;)

Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.