Dodano: 01.06.2022
5 min.
Autor bloga o ubezpieczeniach na stronie Rydzowski Ubezpieczenia.
Autor: Bartłomiej Matuszczak

Szkolne ubezpieczenie NNW dziecka: czy jest obowiązkowe?

Z tego artykułu dowiesz się:
Czy trzeba kupować ubezpieczenie szkolne NNW?

Sektor ubezpieczeń, podobnie jak cała branża finansowa, jest stosunkowo mocno regulowany prawnie. Podobnie sytuacja wygląda z przepisami o ubezpieczeniach dzieci. Ubezpieczenie uczniów i dzieci w szkole regulują zapisy prawne. Znaczna część rodziców i opiekunów chce wiedzieć, jak tak naprawdę wygląda od strony prawnej obowiązek ubezpieczenia dziecka na rok szkolny.

Ustawowe regulacje ws. szkolnych ubezpieczeń NNW

Dokładną podstawą prawną jest ustawa z dnia 22 maja 2003 roku. Ustawa dotyczy ubezpieczeń obowiązkowych, Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego i Polskiego Biura Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, (Dz. U. nr 124, poz. 1152 z późn. zm). Dokładną treść ustawy łatwo znajdziesz w Dzienniku Ustaw, 

Link do ustawy: dziennikustaw.gov.pl/D2003124115201.pdf

Ocena prawna Komisji Nadzoru Finansowego

Pytanie: czy polisa dziecka w szkole jest obowiązkowa, było przedmiotem badania i oceny Komisji Nadzoru Finansowego. W swoim raporcie Komisja nie tylko badała podstawy prawne i otoczenie przepisów prawnych.

Zwróciła również uwagę: na sposób współpracy i rozliczenia finansowe. Szczególnie pomiędzy branżą ubezpieczeń a dyrekcją i pracownikami placówek edukacyjnych. KNF już 13 lipca 2017 roku opublikowała swój obszerny: Komunikat w sprawie ubezpieczeń NNW dzieci i młodzieży szkolnej. Odbił się on głośnym echem i nie umknął uwadze mediów.

Link do komunikatu KNF: knf.gov.pl/o_nas/komunikaty?articleId=57474&p_id=18

Czy ubezpieczenie dziecka w szkole jest obowiązkowe?

Zgodnie z przepisami, ubezpieczenie NNW dziecka w szkole nie jest obowiązkowe. Potwierdza to również komunikat Ministerstwa Edukacji i Nauki.

Stanowisko Ministerstwa Edukacji i Nauki

,,Umowa w tym zakresie może być zawarta wyłącznie z woli rodziców. Dotyczy to zarówno nieszczęśliwych wypadków zaistniałych w czasie zajęć edukacyjnych realizowanych na terenie szkoły, jak i imprez oraz wycieczek szkolnych w kraju".

Według prawa jak i komunikatów KNF i Ministerstwa Edukacji i Nauki, nie ma przymusu ubezpieczania dziecka w szkole. Ochrona dziecka w ramach ogólnej szkolnej polisy jest dobrowolnym wyborem rodzica. Zarówno nauczyciele,jak i kierownictwo placówek edukacyjnych nie może w żaden sposób zmuszać lub wywierać wpływu. Każdy rodzic ma możliwość samodzielnego ubezpieczenia NNW swojej pociechy. 

Czy ubezpieczenie przedszkolaka jest obowiązkowe?

Po wakacjach do edukacji wracają również młodsze dzieci. Stąd wśród rodziców pojawia się pytanie: czy trzeba opłacić obowiązkowe ubezpieczenie NNW w przedszkolu?

Tutaj, podobnie jak w przypadku szkół, nie ma obowiązku ochrony ubezpieczeniowej przedszkolaka. Skorzystanie z propozycji placówki jest więc dobrą wolą i osobistą decyzją opiekuna prawnego. Tę kwestię reguluje ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych z dnia 22 maja 2003 roku. Nic nie stoi na przeszkodzie, by skorzystać z ochrony przedszkolaka przygotowanej przez specjalistów z zakresu ubezpieczeń uczniów i dzieci. 

Czy szkoła może żądać zaświadczenia o ubezpieczeniu ucznia?

Krótko odpowiadając na podstawie prawa: nie. Placówka szkolna nie ma podstaw by od rodziców żądać podpisywania oświadczeń o tym, że jeśli nie ubezpieczą dziecka- szkoła nie weźmie odpowiedzialności za ewentualny wypadek dziecka. 

Szkoła w osobie nauczyciela, opiekuna czy wychowawcy ponosi odpowiedzialność za ewentualne skutki po wypadku dziecka w czasie, gdy znajdowało się pod opieką placówki. Odpowiedzialność ta jest niezależna od posiadania ubezpieczenia.

Ubezpieczenie w żłobku, czy jest obowiązkowe?

Kolejną kwestią, która pojawia się szczególnie u młodych rodziców jest pytanie: czy dziecko w żłobku musi być ubezpieczone? Tę kwestię również reguluje przytoczona wyżej ustawa. Z prawnego punktu widzenia: obowiązek ubezpieczenia NNW dziecka w żłobku nie obowiązuje.  Jednak maluchy to grupa szczególnie narażona na nieszczęśliwe zdarzenia. Dlatego warto ochronę dopasować do ich wieku. Wygodnie zrobić to w formie samodzielnego ubezpieczenia dla malucha.

Czy trzeba płacić za ubezpieczenie w szkole?

To zagadnienie jest nieodłączne od pytania: czy dziecko musi być ubezpieczone w szkole? Już wiemy, że taki obowiązek nie istnieje. Dziecko bez ubezpieczenia może normalnie uczęszczać do szkoły. Nie musimy więc decydować się na ogólną ochronę w ramach szkolnej polisy. Nie trzeba koniecznie opłacać składki za ubezpieczenie dzieciaka w szkole czy przedszkolu. Wielu świadomych rodziców decyduje się na samodzielne ubezpieczenie dziecka. Wtedy szkolne NNW dostosowuje się do finansowych możliwości rodzica i odpowiednio dopasowanego zakresu ochrony. 

Nie każdy zdaje sobie również sprawę z tego, że nie istnieje obowiązek jakiegokolwiek ubezpieczenia szkolnego dziecka. Więc indywidualna ochrona jest również jedną z alternatyw a nie kolejnym obowiązkiem. Może jednak dojść do sytuacji, w której dodatkowa ochrona ucznia będzie niezbędna podczas zagranicznego wyjazdu lub wycieczki szkolnej. Dlatego, gdy nie chcemy korzystać z powszechnych pakietów dla szkół, warto zdecydować się na indywidualną ochronę dziecka w szkole. NNW ucznia nawet za 2 zł miesięcznie.

Potwierdzenie indywidualnego ubezpieczenia

Gdy nie zdecydujemy się na ubezpieczenie proponowane przez szkołę, często jesteśmy proszeni o dostarczenie potwierdzenia nabycia indywidualnego ubezpieczenia ucznia. Co prawda taki obowiązek nie jest wymagany przez prawo, jednak zawsze przygotowujemy dla rodziców odpowiedni certyfikat ubezpieczenia dziecka.

W niektórych przypadkach szkoła próbuje wymóc pisemne oświadczenie o rezygnacji i świadomości skutków rezygnacji z ubezpieczenia ucznia w ramach pakietu szkolnego. Jednak zgodnie z komunikatem Kuratora Oświaty,,żądanie jakichkolwiek oświadczeń w związku z odmową uiszczenia dobrowolnych ubezpieczeń, jest niedopuszczalną praktyką".

Autor bloga o ubezpieczeniach na stronie Rydzowski Ubezpieczenia.

Autor artykułu:

Bartłomiej Matuszczak

Z pomocą specjalistów z różnych działów Rydzowski Ubezpieczenia, stara się najpierw zrozumieć, a następnie przekazać naszym czytelnikom: najważniejsze porady i wskazówki ze świata ubezpieczeń. Chce by każdy Klient nie tylko wybrał odpowiedni zakres ochrony, ale również zakupił ją w jak najlepszej cenie.

Masz pytania lub uwagi do autora? Napisz: b.matuszczak@rydzowski.pl

Oceń artykuł
5.0 / 5
liczba głosów: 3
Blog specjalistów o ubezpieczeniu.
Wyślij formularz
Wyślij wiadomość
Porady specjalistów do spraw ubezpieczeń.
Porozmawiaj ze specjalistą
Zadzwoń do nas
Blog o ubezpieczeniach.
Odwiedź nasze biuro
Przejdź do kontaktu