#RydzowskiTeam

czekamy na Twój kontakt

Skorzystaj z pomocy naszych
doświadczonych specjalistów.

Pracujemy dla Ciebie
Klienci Indywidualni 17 770 72 12
pon - pt. 8:00 - 18:00 sob. 9:00 - 13:00
Obsługa Online 17 770 72 13
pon - pt. 8:00 - 18:00 sob. 9:00 - 13:00
Klienci Biznesowi 17 770 72 14
pon - pt. 8:00 - 18:00 sob. 9:00 - 13:00
Leasing i kredyt 17 770 72 62
pon - pt. 8:00 - 16:00
Likiwidacja Szkód 17 770 72 64
pon - pt 8:00 - 16:00
Nie czekaj! Sprawdź naszą ofertę online. Zadzwoń! 17 733 46 47

Blog


                    Szkolne NNW dziecka- czy jest obowiązkowe?
01 czerwca

Szkolne NNW dziecka- czy jest obowiązkowe?

Autor: #RYDZOWSKITEAM
Oceń:
5
Udostępnij:

Czy ubezpieczenie szkolne NNW ucznia jest obowiązkowe?

Ubezpieczenie szkolne NNW ucznia jest obowiązkowe? Zbliża się początek roku szkolnego. To również czas na wydatki, dlatego wielu rodziców zastanawia się czy trzeba płacić za ubezpieczenie w szkole? Jakie przepisy i podstawy prawne regulują ubezpieczenia szkolne? Te wątpliwości rozwieją specjaliści #RydzowskiTeam.

Ubezpieczenie uczniów: przepisy i podstawa prawna.

Sektor ubezpieczeń, podobnie jak cała branża finansowa, jest stosunkowo mocno regulowany prawnie. Podobnie sytuacja wygląda z przepisami o ubezpieczeniach dzieci. Ubezpieczenie uczniów i dzieci w szkole regulują zapisy prawne.

Ustawowe regulacje szkolnych NNW.

Dokładną podstawą prawną jest ustawa z dnia 22 maja 2003 roku. Ustawa dotyczy ubezpieczeń obowiązkowych, Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego i Polskiego Biura Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, (Dz. U. nr 124, poz. 1152 z późn. zm). Dokładną treść ustawy łatwo znajdziesz w Dzienniku Ustaw.  

Ocena prawna Komisji Nadzoru Finansowego.

Pytanie: czy polisa dziecka w szkole jest obowiązkowa, było przedmiotem badania i oceny Komisji Nadzoru Finansowego. W swoim raporcie Komisja nie tylko badała podstawy prawne i otoczenie przepisów prawnych. Zwróciła również uwagę na sposób współpracy i rozliczenia finansowe. Szczególnie pomiędzy branżą ubezpieczeń a dyrekcją i pracownikami placówek edukacyjnych.

KNF już 13 lipca 2017 roku opublikowała swój obszerny: Komunikat w sprawie ubezpieczeń NNW dzieci i młodzieży szkolnej. Odbił się on głośnym echem i nie umknął uwadze mediów.

Czy ubezpieczenie dziecka w szkole jest obowiązkowe?

Zgodnie z przepisami, ubezpieczenie NNW dziecka w szkole nie jest obowiązkowe. Potwierdza to również komunikat Ministerstwa Edukacji i Nauki

,,Umowa w tym zakresie może być zawarta wyłącznie z woli rodziców. Dotyczy to zarówno nieszczęśliwych wypadków zaistniałych w czasie zajęć edukacyjnych realizowanych na terenie szkoły, jak i imprez oraz wycieczek szkolnych w kraju".

Ministerstwo Edukacji i Nauki

Według prawa jak i komunikatów KNF i Ministerstwa Edukacji i Nauki, nie ma przymusu ubezpieczania dziecka w szkole. Ochrona dziecka w ramach ogólnej szkolnej polisy jest dobrowolnym wyborem rodzica. Zarówno nauczyciele jak i kierownictwo placówek edukacyjnych nie może w żaden sposób zmuszać lub wywierać wpływu.

Każdy rodzic ma możliwość samodzielnego ubezpieczenia NNW swojej pociechy. 

Czy ubezpieczenie przedszkolaka jest obowiązkowe?

Po wakacjach do edukacji wracają również młodsze dzieci. Stąd wśród rodziców pojawia się pytanie: czy trzeba opłacić obowiązkowe ubezpieczenie NNW w przedszkolu?

Tutaj, podobnie jak w przypadku szkół, nie ma obowiązku ochrony ubezpieczeniowej przedszkolaka. Skorzystanie z propozycji placówki jest więc dobrą wolą i osobistą decyzją opiekuna prawnego. Tą kwestię reguluje ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych z dnia 22 maja 2003 roku. 

Nic nie stoi na przeszkodzie by skorzystać z ochrony przedszkolaka przygotowanej przez specjalistów z zakresu ubezpieczeń uczniów i dzieci. 

Czy szkoła może żądać zaświadczenia o ubezpieczeniu?

Krótko odpowiadając na podstawie prawa: NIE. Placówka szkolna nie ma podstaw by od rodziców żądać podpisywania oświadczeń o tym, że jeśli nie ubezpieczą dziecka- szkoła nie weźmie odpowiedzialności za ewentualny wypadek dziecka. Szkoła w osobie nauczyciela, opiekuna czy wychowawcy ponosi odpowiedzialność za ewentualne skutki po wypadku dziecka w czasie, gdy znajdowało się pod opieką placówki.

Odpowiedzialność ta jest niezależna od posiadania ubezpieczenia.

Ubezpieczenie w żłobku, czy jest obowiązkowe?

Kolejną kwestią, która pojawia się szczególnie u młodych rodziców jest pytanie: czy dziecko w żłobku musi być ubezpieczone? Tę kwestię również reguluje przytoczona wyżej ustawa. Z prawnego punktu widzenia: obowiązek ubezpieczenia NNW dziecka w żłobku nie obowiązuje. 

Jednak maluchy to grupa szczególnie narażona na nieszczęśliwe zdarzenia. Dlatego warto ochronę dopasować do ich wieku. Wygodnie zrobić to w formie samodzielnego ubezpieczenia dla malucha.

Czy trzeba płacić za ubezpieczenie w szkole?

To zagadnienie jest nieodłączne od pytania: czy dziecko musi być ubezpieczone w szkole? Już wiemy, że taki obowiązek nie istnieje. Dziecko bez ubezpieczenia może normalnie uczęszczać do szkoły. Nie musimy więc decydować się na ogólną ochronę w ramach szkolnej polisy. Nie trzeba koniecznie opłacać składki za ubezpieczenie dzieciaka w szkole czy przedszkolu. 

Wielu świadomych rodziców decyduje się na samodzielne ubezpieczenie dziecka. Wtedy szkolne NNW dostosowuje się do finansowych możliwości rodzica i odpowiednio dopasowanego zakresu ochrony. 

Nie każdy zdaje sobie również sprawę z tego, że nie istnieje obowiązek jakiegokolwiek ubezpieczenia szkolnego dziecka. Więc indywidualna ochrona jest również jedną z alternatyw a nie kolejnym obowiązkiem. 

Może jednak dojść do sytuacji, w której dodatkowa ochrona ucznia będzie niezbędna podczas zagranicznego wyjazdu lub wycieczki szkolnej. Dlatego, gdy nie chcemy korzystać z powszechnych pakietów dla szkół, warto zdecydować się na indywidualną ochronę dziecka w szkole. NNW ucznia nawet za 2 zł miesięcznie.

Potwierdzenie indywidualnego ubezpieczenia.

Gdy nie zdecydujemy się na ubezpieczenie proponowane przez szkołę, często jesteśmy proszeni o dostarczenie potwierdzenia nabycia indywidualnego ubezpieczenia ucznia. Co prawda taki obowiązek nie jest wymagany przez prawo, jednak zawsze przygotowujemy dla rodziców odpowiedni certyfikat ubezpieczenia dziecka.

W niektórych przypadkach szkoła próbuje wymóc pisemne oświadczenie o rezygnacji i świadomości skutków rezygnacji z ubezpieczenia ucznia w ramach pakietu szkolnego. Jednak zgodnie z komunikatem Kuratora Oświaty: ,,żądanie jakichkolwiek oświadczeń w związku z odmową uiszczenia dobrowolnych ubezpieczeń, jest niedopuszczalną praktyką".

Jeśli artykuł był dla Ciebie przydatny: podziel się wiedzą. Udostępnij materiał swoim znajomym lub na profilach społecznościowych.

Dodaj komentarz

Oceń wpis:
5

Komentarze

Lukasz
20 września 2021

Jasne tylko co roku wymusza się od rodziców oświadczenie o rezygnacji z ubezpieczenia. Jest to forma presji.

Alek
22 listopada 2021

Tak jak pan Łukasz napisał niby nie można ale cisną o jakieś papierki i oświadczenia. Kupiłem w końcu w tym roku na Waszej stronie i muszę przyznać, że całkiem fajnie to cenowo wychodzi.

Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.