Zielona karta to specjalny dokument, który umożliwia wjazd do niektórych krajów. Jeśli więc planujesz zagraniczną wycieczkę, sprawdź, jak działa zielona karta dowiedz się, gdzie można ją zdobyć.
Czym jest i do czego służy zielona karta?
Zielona karta jest szczególnie ważna przy planowaniu wyjazdu za granicę samochodem. Dokument ten potwierdza, że pojazd posiada aktualne ubezpieczenie OC. Celem tego systemu jest przede wszystkim pomoc osobom poszkodowanym w wypadku samochodowym za granicą w odzyskaniu odszkodowania od firmy ubezpieczeniowej sprawcy z innego kraju. A także ułatwienie swobodnego podróżowania bez konieczności kupowania ubezpieczenia OC przy przekraczaniu granicy niektórych państw. Co ważne, w zależności od Towarzystwa Ubezpieczeniowego, Zielona Karta może mieć różne nazwy: Międzynarodowa Karta Ubezpieczenia Samochodowego (Allianz, Warta), Międzynarodowy Certyfikat Ubezpieczeniowy (Link4),
Międzynarodowy Certyfikat Ubezpieczenia Komunikacyjnego (Uniqa).
Jak dokładnie działa zielona karta?
Zielona karta jest wydawana na 12 miesięcy, a jej minimalny okres ważności to minimum 15 dni (o ile w tym czasie nie skończy się ubezpieczenie OC samochodu). Czas, na który będzie potrzebny dokument, ustalany jest bezpośrednio z Towarzystwem Ubezpieczeniowym. Ochrona jest aktywna najwcześniej od momentu przekroczenia granicy kraju, w którym obowiązuje Zielona Karta.
Gdzie zielona karta nie jest wymagana?
Nie we wszystkich krajach wymagana jest zielona karta. Nie obowiązuje ona na terenie aż 27 europejskich krajów. Wynika to z Porozumienia Wielostronnego, które podpisały państwa należące do Unii Europejskiej oraz Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA). Obecnie zielona karta nie jest potrzebna przy wjeździe do krajów takich jak: Austria, Andora, Belgia, Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Litwa, Łotwa, Luksemburg, Malta, Niemcy, Portugalia, Rumunia, Serbia, Słowacja, Słowenia, Szwecja, Włochy oraz Węgry. Ponadto polskie ubezpieczenie OC jest ważne w Norwegii, Szwajcarii, Lichtensteinie, Gibraltarze, Islandii, Monako, Wyspach Owczych, San Marino oraz w Bośni i Hercegowinie.
W jakich krajach zielona karta jest potrzebna?
Zastanawiasz się, gdzie jest potrzebna zielona karta? Przygotowaliśmy dla Ciebie listę państw, do których nie wjedziesz samochodem bez ważnego dokumentu. Są to: Albania, Azerbejdżan, Białoruś, Iran, Izrael, Maroko, Mołdawia, Macedonia, Rosja, Tunezja, Turcja, Ukraina.
Jak uzyskać zieloną kartę?
Zastanawiasz się, jak zdobyć zieloną kartę? Wystarczy, że udasz się do Towarzystwa Ubezpieczeniowego, w którym masz zawartą polisę OC samochodu. Możesz to zrobić także w naszej multiagencji, a nasi specjaliści zawsze chętnie Ci pomogą. By uzyskać ważny dokument, należy podać jedynie kraj, do którego się wybierasz oraz dane Twojego ubezpieczenia.
Jaki pojazd chcesz ubezpieczyć?
Ile kosztuje zielona karta?
Cena zielonej karty zależy od państwa, na teren którego wjedziesz samochodem. Największy koszt trzeba ponieść w Maroko – tu za 15 dni należy zapłacić 57 euro. Natomiast najniższa cena to 4,5 euro/15 dni. Obowiązuje ona w Mołdawii.
Co w przypadku braku zielonej karty?
Bez zielonej karty nie możesz wjechać do kraju, w którym jest ona wymagana. Nie ma również możliwości zakupu tego dokumentu podczas przekraczania samochodem granicy kraju, w którym jest wymagany. W związku z tym nie przekroczysz legalnie granicy państwa i konieczny będzie wówczas zakup ubezpieczenia granicznego.
Jakie są zasady uzyskania zielonej karty w poszczególnych Towarzystwach Ubezpieczeniowych?
Każde Towarzystwo Ubezpieczeniowe wydaje zielone karty na własnych warunkach. Są one związane z warunkami zakupu ubezpieczenia samochodu OC. Najczęściej są to możliwości takie jak:
- bezpłatny dodatek do polisy OC (Aviva, Benefia, Beesefe, Compensa, Generali, Link4, Proama, PZU, Trasti, Uniqa),
- zakup za dodatkową dopłatą (Alianz, Ergo Hestia, HDI, TUZ Ubezpieczenia, Warta, Wiener - dawne Gothaer).
Czy zieloną kartę można kupić za granicą?
Ponieważ na zieloną kartę oczekuje się zazwyczaj tydzień lub dwa (wszystko zależy od danego Towarzystwa Ubezpieczeniowego), nie możesz jej kupić za granicą. Nasza rada: O zieloną kartę warto zadbać nawet kilka tygodni przed planowanym wyjazdem. Nie jest ona wydawana od ręki, dlatego aby uniknąć stresujących sytuacji, warto zadbać o to wcześniej. Jeśli masz pytania lub chciałbyś dowiedzieć się więcej, zapraszamy do kontaktu! Nasi specjaliści czekają na Ciebie.