#RydzowskiTeam

czekamy na Twój kontakt

Skorzystaj z pomocy naszych
doświadczonych specjalistów.

Pracujemy dla Ciebie
Klienci Indywidualni 17 770 72 12
pon - pt. 8:00 - 18:00 sob. 9:00 - 13:00
Obsługa Online 17 770 72 13
pon - pt. 8:00 - 18:00 sob. 9:00 - 13:00
Klienci Biznesowi 17 770 72 14
pon - pt. 8:00 - 18:00 sob. 9:00 - 13:00
Leasing i kredyt 17 770 72 62
pon - pt. 8:00 - 16:00
Likiwidacja Szkód 17 770 72 64
pon - pt 8:00 - 16:00
Nie czekaj! Sprawdź naszą ofertę online. Zadzwoń! 17 733 46 47

Zielona karta

Zielona karta to specjalny dokument, który umożliwia wjazd do niektórych krajów. Niedługo rozpocznie się sezon turystyczny, a wiele osób już teraz zastanawia się, jakie kierunki obrać w tym roku. Aby nie dać się zaskoczyć przed samym wyjazdem, warto dokładnie sprawdzić warunki wjazdu do poszczególnych krajów. Chcesz dowiedzieć się, jak zdobyć zieloną kartę, jak dokładnie działa ten dokument i do jakich krajów jest potrzebny? Zapraszamy do lektury!

Turystka, której będzie potrzebna Zielona Karta

Czym jest i do czego służy zielona karta?

Zielona karta jest szczególnie ważna przy planowaniu wyjazdu za granicę samochodem. Dokument ten potwierdza, że pojazd posiada aktualne ubezpieczenie OC. Celem tego systemu jest przede wszystkim pomoc osobom poszkodowanym w wypadku samochodowym za granicą w odzyskaniu odszkodowania od firmy ubezpieczeniowej sprawcy z innego kraju. A także ułatwienie swobodnego podróżowania bez konieczności kupowania ubezpieczenia OC przy przekraczaniu granicy niektórych państw. Co ważne, w zależności od Towarzystwa Ubezpieczeniowego, Zielona Karta może mieć różne nazwy:

  • Międzynarodowa Karta Ubezpieczenia Samochodowego (Allianz, Warta),
  • Międzynarodowy Certyfikat Ubezpieczeniowy (Link4),
  • Międzynarodowy Certyfikat Ubezpieczenia Komunikacyjnego (Uniqa).

Jak dokładnie działa zielona karta?

Zielona karta jest wydawana na 12 miesięcy, a jej minimalny okres ważności to minimum 15 dni (o ile w tym czasie nie skończy się ubezpieczenie OC samochodu). Czas, na który będzie potrzebny dokument, ustalany jest bezpośrednio z Towarzystwem Ubezpieczeniowym. Ochrona jest aktywna najwcześniej od momentu przekroczenia granicy kraju, w którym obowiązuje Zielona Karta

W jakich krajach zielona karta jest potrzebna?

Zastanawiasz się, gdzie jest potrzebna zielona karta? Przygotowaliśmy dla Ciebie listę państw, do których nie wjedziesz samochodem bez ważnego dokumentu. Są to: Albania, Azerbejdżan, Białoruś, Iran, Izrael, Maroko, Mołdawia, Macedonia, Rosja, Tunezja, Turcja, Ukraina

Zapytaj o szczegóły

Na które państwa w szczególności zwrócić uwagę?

Podczas podróży zagranicznych warto wspomnieć również o Kosowie. To państwo jako jedyne w Europie w ogóle nie akceptuje zielonej karty. Aby wjechać na terytorium, należy wykupić dodatkowe ubezpieczenie graniczne, którego koszt to około 30 euro/15 dni lub 41 euro/30 dni. Wyjątek stanowi także Wielka Brytania. Ponieważ państwo to w 2020 roku opuściło Unię Europejską, zaleca się posiadanie zielonej karty. A co z popularną zieloną kartą do USA? Ten przypadek jest nieco inny i nie ma związku z przekraczaniem granicy kraju samochodem. Zielona karta do USA to Karta Stałego Pobytu Stanów Zjednoczonych, która jest kartą identyfikacyjną rezydenta USA, nieposiadającego obywatelstwa tego kraju. 

Gdzie zielona karta nie jest wymagana?

Nie we wszystkich krajach wymagana jest zielona karta. Nie obowiązuje ona na terenie aż 27 europejskich krajów. Wynika to z Porozumienia Wielostronnego, które podpisały państwa należące do Unii Europejskiej oraz Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA). Obecnie zielona karta nie jest potrzebna przy wjeździe do krajów takich jak: Austria, Andora, Belgia, Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Litwa, Łotwa, Luksemburg, Malta, Niemcy, Portugalia, Rumunia, Serbia, Słowacja, Słowenia, Szwecja, Włochy oraz Węgry. Ponadto polskie ubezpieczenie OC jest ważne w Norwegii, Szwajcarii, Lichtensteinie, Gibraltarze, Islandii, Monako, Wyspach Owczych, San Marino oraz w Bośni i Hercegowinie.

Jak uzyskać zieloną kartę?

Zastanawiasz się, jak zdobyć zieloną kartę? Wystarczy, że udasz się do Towarzystwa Ubezpieczeniowego, w którym masz zawartą polisę OC samochodu. Możesz to zrobić także w naszej multiagencji, a nasi specjaliści zawsze chętnie Ci pomogą. By uzyskać ważny dokument, należy podać jedynie kraj, do którego się wybierasz oraz dane Twojego ubezpieczenia.

Formularz zapytania

Ile kosztuje zielona karta?

Cena zielonej karty zależy od państwa, na teren którego wjedziesz samochodem. Największy koszt trzeba ponieść w Maroko – tu za 15 dni należy zapłacić 57 euro. Natomiast najniższa cena to 4,5 euro/15 dni. Obowiązuje ona w Mołdawii.

Jakie są zasady uzyskania zielonej karty w poszczególnych Towarzystwach Ubezpieczeniowych?

Każde Towarzystwo Ubezpieczeniowe wydaje zielone karty na własnych warunkach. Są one związane z warunkami zakupu ubezpieczenia samochodu OC. Najczęściej są to możliwości takie jak:

  • Bezpłatny dodatek do polisy OC (Aviva, Benefia, Beesefe, Compensa, Generali, Link4, Proama, PZU, Trasti, Uniqa),
  • Zakup za dodatkową dopłatą (Alianz, Ergo Hestia, HDI, TUZ Ubezpieczenia, Warta, Wiener - dawne Gothaer).

Co w przypadku braku zielonej karty?

Bez zielonej karty nie możesz wjechać do kraju, w którym jest ona wymagana. Nie ma również możliwości zakupu tego dokumentu podczas przekraczania samochodem granicy kraju, w którym jest wymagany. W związku z tym nie przekroczysz legalnie granicy państwa i konieczny będzie wówczas zakup ubezpieczenia granicznego. 

Czy zieloną kartę można kupić za granicą?

Ponieważ na zieloną kartę oczekuje się zazwyczaj tydzień lub dwa (wszystko zależy od danego Towarzystwa Ubezpieczeniowego), nie możesz jej kupić za granicą. Nasza rada: O zieloną kartę warto zadbać nawet kilka tygodni przed planowanym wyjazdem. Nie jest ona wydawana od ręki, dlatego aby uniknąć stresujących sytuacji, warto zadbać o to wcześniej. Jeśli masz pytania lub chciałbyś dowiedzieć się więcej, zapraszamy do kontaktu! Nasi specjaliści czekają na Ciebie.   

Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.