Dodano: 03.04.2024
2 min.
Justyna Bąk - specjalistka ds. content marketingu.
Autor: Justyna Bąk

Ubezpieczenie pojazdu wolnobieżnego | kompendium wiedzy

Z tego artykułu dowiesz się:
Mężczyzna, który kupił ubezpieczenie pojazdu wolnobieżnego na stronie Rydzowski Ubezpieczenia.

Jeśli chcesz ubezpieczyć pojazd wolnobieżny, wyślij do nas formularz. 

W dzisiejszych czasach, gdy pojazdy wolnobieżne są powszechnie używane w różnych sektorach gospodarki, zabezpieczenie ich odpowiednią – a nawet obowiązkową - polisą OC jest bardzo ważne. To nie tylko obowiązek, ale również pomoc finansowa w przypadku szkody wyrządzonej osobom trzecim. Jakie są jego korzyści ubezpieczenie pojazdu wolnobieżnego oraz jakie czynniki wpływaj na jego cenę? Odpowiedź znajdziesz poniżej. 

Co to jest pojazd wolnobieżny?

Pojazd wolnobieżny to rodzaj pojazdu mechanicznego, który porusza się zwykle z niewielką prędkością w porównaniu do standardowych pojazdów drogowych. Charakteryzuje się ograniczoną prędkością maksymalną (do 25 km/h) i może być używany głównie w celach roboczych, takich jak prace budowlane, rolnicze czy też do transportu np. w magazynie.  Czy koparko ładowarka jest pojazdem wolnobieżnym? Tak. Podobnie jak wózek widłowy, koparka, walec, spycharka, kombajn, kosiarka czy nawet melex. Te pojazdy mogą być również stosowane w transporcie osób lub towarów na krótkich dystansach w miejscach, gdzie większe pojazdy nie są wymagane lub praktyczne. Czy trzeba mieć prawo jazdy na pojazd wolnobieżny? Tak, jednak w większości przypadków wystarczy posiadanie prawa jazdy kat. B.

Czy pojazd wolnobieżny musi mieć OC?

Wielu właścicieli tego typu pojazdów zastanawia się, czy pojazd wolnobieżny musi mieć OC. W końcu czasami porusza się po ulicach i uczestniczy w ruchu drogowym. Według polskiego prawa – tak. Jednak nie we wszystkich przypadkach. To, czy pojazd wolnobieżny musi mieć OC, zależy od jego przeznaczenia. Jeśli jest on wykorzystywany wyłącznie do prac wewnątrz budynku np. w magazynie, to nie ma potrzeby i obowiązku kupowania polisy OC. Jeśli wystąpi jakaś szkoda, to zostanie ona zlikwidowana z OC prowadzonej działalności. Jeśli jednak pojazd włączy się do ruchu, np. wyjedzie na parking przed supermarketem lub na drogę, wtedy sytuacja wygląda inaczej. Według prawa pojazd wolnobieżny, który uczestniczy w ruchu, powinien mieć polisę OC. W takim przypadku ubezpieczenie pojazdu wolnobieżnego jest obowiązkowe. Jest to zabezpieczenie, które chroni właściciela przed finansowymi konsekwencjami szkód wyrządzonych innym osobom lub mieniu w wyniku użytkowania pojazdu.

Pojazd wolnobieżny na drodze publicznej a OC

Jak już wiesz, posiadanie OC dla pojazdu wolnobieżnego, który porusza się po drodze publicznej, jest obowiązkowe. Standardowe polisy obowiązują przez 12 miesięcy, jednak jeśli nie przemieszczasz się na co dzień takim pojazdem, a służy on jedynie wewnątrz budynku, roczne ubezpieczenie możne wydawać się niepotrzebne. Co w sytuacji, gdy np. musisz jednorazowo przejechać do danego miejsca drogą publiczną? Wtedy warto rozważyć ubezpieczenie OC krótkoterminowe. W przypadku pojazdów wolnobieżnych jest ono ważne minimum 3 miesiące. Polisa nie odnawia się automatycznie. 

Ubezpieczenie pojazdu wolnobieżnego online

Ubezpieczenie pojazdu wolnobieżnego można łatwo i wygodnie zakupić online. Gdzie? Oczywiście w Rydzowski Ubezpieczenia. Jak? Wypełniając nasz kalkulator OC pojazdu wolnobieżnego. To tylko kilka kliknięć, które dzielą Cię od naprawdę korzystnej – zarówno pod kątem zakresu polisy, jak i ceny – oferty ubezpieczenia pojazdu wolnobieżnego. To wygodny i szybki sposób zakupu, bez konieczności wychodzenia z domu. Skontaktuj się z nami, a znajdziemy dla Ciebie najlepsze ubezpieczenie. 

Ile kosztuje ubezpieczenie OC pojazdu wolnobieżnego?

Ubezpieczenie pojazdu wolnobieżnego jest jedną z tańszych ofert. Zazwyczaj cena polisy wynosi ok. 120-150 zł. Jednak ceny ubezpieczenia OC dla pojazdów wolnobieżnych mogą się różnić w zależności od wielu czynników, takich jak rodzaj pojazdu, jego przeznaczenie, wartość ubezpieczenia oraz ryzyko związane z jego użytkowaniem. Do polisy można dodać różne rozszerzenia, np. AC lub NNW, które mogą podnieść koszt, jednak w porównaniu z potencjalnymi szkodami i ich finansowymi konsekwencjami, nadal warto je rozważyć. Dlatego to, ile kosztuje ubezpieczenie OC pojazdu wolnobieżnego, nie jest jednoznaczną sprawą i warto o niej porozmawiać ze specjalistą. 

Ubezpieczenie pojazdu wolnobieżnego w praktyce

O tym, jak potrzebne jest ubezpieczenie pojazdu wolnobieżnego, przekonał się niedawno jeden z naszych klientów – właściciel niewielkiego sklepu z materiałami budowlanymi. Pewnego dnia na parkingu doszło do niefortunnego zdarzenia. Pracownik sklepu, używając wózka widłowego do przenoszenia towarów, niechcący zahaczył o zaparkowany samochód klienta sklepu. Niestety skutkiem tego nieszczęśliwego zdarzenia były rysy i uszkodzenia lakieru na bocznej części samochodu. Klient, który był świadkiem incydentu, zaniepokojony wysokimi kosztami naprawy, natychmiast zażądał ustalenia winnego oraz pokrycia szkód. Właściciel sklepu skontaktował się natychmiast z nami, aby zgłosić szkodę. Okazało się, że wózek transportowy, który spowodował szkodę, był objęty ubezpieczeniem OC. Dzięki temu bez problemu można było pokryć koszty naprawy samochodu klienta, a właściciel sklepu uniknął konieczności pokrycia kosztów szkody z własnej kieszeni.

Kalkulator OC pojazdu wolnobieżnego

Chcesz dowiedzieć się, ile kosztuje ubezpieczenie OC pojazdu wolnobieżnego w Twoim przypadku? By poznać naszą ofertę, możesz skorzystać ze specjalnego kalkulatora. Wypełnij formularz swoimi danymi, a następnie podaj informacje o pojeździe, takie jak marka i model pojazdu oraz jego rodzaj. Koparka, wózek widłowy, suwnica, podest/zwyżka, melex a może jeszcze inny pojazd? Zaznacz swój wybór w naszym kalkulatorze OC pojazdu wolnobieżnego. Po wypełnieniu wszystkich pól skontaktujemy się z Tobą, by przedstawić Ci najkorzystniejszą ofertę. 

Zobacz też: ubezpieczenie wózka widłowego, ubezpieczenie koparki

Justyna Bąk - specjalistka ds. content marketingu.

Autor artykułu:

Justyna Bąk

Wie, jak ważne jest bezpieczeństwo i woli chuchać na zimne. Ubezpieczenia traktuje jak pomocny element życia, a nie jak zbędny wydatek - o czym chce w zrozumiały sposób komunikować innym.  Od ponad trzech lat zajmuje się pisaniem tekstów, a od roku specjalizuje się w tematyce ubezpieczeń dla klientów indywidualnych. Po pracy spędza czas ze swoim królikiem i czyta książki kryminalne.

Oceń artykuł
0.0 / 5
liczba głosów: 0
Blog specjalistów o ubezpieczeniu.
Wyślij formularz
Wyślij wiadomość
Porady specjalistów do spraw ubezpieczeń.
Porozmawiaj ze specjalistą
Zadzwoń do nas
Blog o ubezpieczeniach.
Odwiedź nasze biuro
Przejdź do kontaktu