#RydzowskiTeam

czekamy na Twój kontakt

Skorzystaj z pomocy naszych
doświadczonych specjalistów.

Pracujemy dla Ciebie
Klienci Indywidualni 17 770 72 12
pon - pt. 8:00 - 18:00 sob. 9:00 - 13:00
Obsługa Online 17 770 72 13
pon - pt. 8:00 - 18:00 sob. 9:00 - 13:00
Klienci Biznesowi 17 770 72 14
pon - pt. 8:00 - 18:00 sob. 9:00 - 13:00
Leasing i kredyt 17 770 72 62
pon - pt. 8:00 - 16:00
Likiwidacja Szkód 17 770 72 64
pon - pt 8:00 - 16:00
Nie czekaj! Sprawdź naszą ofertę online. Zadzwoń! 17 733 46 47

Ubezpieczenie kampera

Ubezpieczenie kampera to temat, który powinien zainteresować wszystkich miłośników karawaningu i turystyki samochodowej. W końcu o dom na kółkach - podobnie jak o standardowe mieszkanie czy samochód - trzeba zadbać. A także objąć go ochroną. W artykule wyjaśniamy, które warianty ubezpieczenia kampera są obowiązkowe, a które można nabyć dodatkowo. Przeczytaj i ciesz się pełnym bezpieczeństwem podczas podróży!

Ochrona kampera - OC, AC, NNW, ASS.

Ile kosztuje samochód kempingowy?

Samochód kempingowy to spora inwestycja. Oczywiście, na rynku są pojazdy o wartości 10 tysięcy złotych. Jednak za taką cenę nie można spodziewać się luksusu, bezawaryjności czy estetyki. Stare kampery najczęściej są objęte korozją i mają wady. Na takie niedogodności nie mogą pozwolić sobie osoby, pokonujące dalekie trasy. Ile zatem kosztuje zupełnie nowy kamper? Okazuje się, że ceny rozpoczynają się od 170 tysięcy złotych. Oczywiście wszystko zależy od roku produkcji pojazdu, wartości kampera czy jego wyposażenia.

Natomiast, jeśli chodzi o formę finansowania pojazdów specjalnych kempingowych to może być to: zakup za gotówkę, leasing lub kredyt. Niemniej, niezależnie od formy płatności, warto zwrócić uwagę na ubezpieczenie kampera. Jak podkreślają firmy ubezpieczeniowe - w przypadku leasingu dla tego pojazdu musi zostać zakupione OC+AC.

Czy masz obowiązek ubezpieczyć kamper?

Oczywiście! Co prawda kampery są klasyfikowane jako pojazdy specjalne. Niemniej, nawet pojazd specjalnego przeznaczenia musi być objęty ubezpieczeniem OC. W końcu, wyjeżdża on na drogę, a kierowca kampera może spowodować szkodę. Dokładnie regulują to przepisy prawa - ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych. Co więcej, za zignorowanie tego obowiązku UFG może nałożyć wysoką karę. Przykładowo, jeśli w dowodzie rejestracyjnym kamper został zakwalifikowany jako pojazd ciężarowy, a właściciel nie kupił OC to kara wyniesie:

 • 1810 zł - w przypadku braku ważnego ubezpieczenia do 3 dni,
 • 4520 zł - jeśli właściciel kampera nie zapłaci za OC przez 14 dni,
 • 9030 zł - w przypadku, gdy obowiązkowa polisa nie zostanie opłacona przez więcej niż 14 dni.
Kamper, który posiada pakiet ubezpieczeń OC+AC+NNW.

Ile kosztuje ubezpieczenie kampera?

Obowiązkowe ubezpieczenie to koszt mieszczący się w przedziale 500-1500 złotych. Rozbieżność cenowa jest duża, bo w przypadku polis znaczenie ma każdy szczegół. Zawsze warto więc pytać o najkorzystniejszą ofertę w multiagencji Rydzowski Ubezpieczenia. Dzięki porównywaniu jesteśmy w stanie zaoferować najlepszą opcję. Przykładowo, bardzo korzystne OC przygotowaliśmy dla kierowcy samochodów kempingowych, który posiada prawo jazdy od 23 lat. Mężczyzna miał bezszkodową historię ubezpieczeniową, a posiadany kamper był zadbany. Suma składki ubezpieczeniowej w przypadku ubezpieczenia kampera wyniosła więc 418 zł za rok!

Od czego zależy cena polisy na pojazd specjalny - kamper?

Jak już wspominaliśmy na wysokość składki ubezpieczeniowej wpływa kilka czynników. Ubezpieczyciele zwracają więc uwagę na:

 • parametry techniczne pojazdu - markę, model, rok produkcji, wyposażenie pojazdu,
 • historię jazdy właściciela kampera - w przypadku szkód, koszt polisy kampera może być wyższy niż normalnie,
 • wiek kierowcy - warto wiedzieć, że obowiązkowe ubezpieczenia samochodów kosztują więcej jeśli kierowca ma mniej niż 26 lat.

Oczywiście, koszt ochrony zależy też od Towarzystwa Ubezpieczeniowego - w niektórych koszt ubezpieczenia kampera może być wysoki, w innych może mieć przystępną cenę. Poza tym, ważne jest czy koszty polisy ubezpieczeniowej zostaną rozłożone na raty. Wysokość składki ubezpieczeniowej, w przypadku rozłożenia płatności na dwie raty jest zawsze wyższa niż podczas jednorazowej płatności.

Dodatkowe ubezpieczenie kampera?

Już wiemy, że każdy właściciel musi ubezpieczyć kampera w podstawowym zakresie OC. Czy to jednak jest wystarczająca ochrona? Jak się okazuje - niekoniecznie. Turystyczny samochód to spora inwestycja. A samo podróżowanie kamperem jest obarczone sporym ryzykiem - w końcu pokonywane kilometry liczy się w tysiącach. Na trasie może wiele się wydarzyć - również z winy kierującego. Warto więc wykupić ubezpieczenie dodatkowe. Dzięki temu, posiadany kamper będzie solidnie zabezpieczony.

Dodatkowa ochrona kampera - dostępna w multiagencji Rydzowski Ubezpieczenia!

Ubezpieczenie assistance kampera

Jednym z wariantów ubezpieczenia pojazdów kempingowych jest assistance. Assistance wspomoże w przypadku nagłej awarii kampera. Wówczas jako kierowca możesz liczyć na pomoc mechanika, odstawienie pojazdu do warsztatu czy zorganizowanie auta zastępczego. Dodatkowo, w zakresie assistance może pojawić się usługa dostawy paliwa oraz pokrycie kosztów jednorazowego zakwaterowania w hotelu.

Warto jest też zwrócić uwagę na zakres terytorialny. W przypadku ubezpieczenia assistance mogą pojawić się zapisy ograniczające np. maksymalny dystans holowania pojazdu. Dlatego ubezpieczenie kampera warto skonsultować z niezależnym specjalistą. Najtańsze assistance można wykupić nawet za około 150zł. Czyli w cenie nieco większej niż w przypadku samochodów osobowych.

Ubezpieczenie NNW w przypadku kampera

Dodatkowe ubezpieczenie kampera może też obejmować opcję ochrony NNW.  Może ona okazać się nieocenionym wsparciem, jeżeli Ty lub Twój pasażer ucierpicie w wypadku drogowym. Uzyskane środki pomogą w powrocie do zdrowia - pokryją koszty leczenia i rehabilitacji.  Co ważne, cena ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków jest niska - wynosi około 30zł. Oczywiście trzeba zwrócić uwagę na warunki ubezpieczenia, gdyż z niską składką wiąże się również niewysoka suma ubezpieczenia. Temat polisy ubezpieczeniowej kampera najlepiej skonsultować z naszymi specjalistami. Eksperci z naszej firmy ubezpieczeniowej, oferując ubezpieczenie kampera,  odpowiedzą na pytania dotyczące takich zagadnień np. koszty leczenia, ubezpieczenia koszty.

Samochód kempingowy a AC

Ubezpieczenie assistance i NNW to nie wszystko. W przypadku samochodów kempingowych warto też rozważyć zakup dodatkowego ubezpieczenia AC. Posiadając je, właściciele pojazdów mogą mieć pewność, że nawet w przypadku uszkodzenia pojazdu z własnej winy czy kradzieży otrzymają odszkodowanie. AC zapewnia także spokój w przypadku zderzenia z dzikim zwierzęciem czy uszkodzeń związanych z ekstremalnymi warunkami pogodowymi (np. gradobiciem). Komu w szczególności polecamy taką ochronę ubezpieczeniową? Ubezpieczenia autocasco kampera nie mogą - naszym zdaniem - przeoczyć osoby poruszające się nowym modelem kampera.

GAP - cena ubezpieczenia

Warto mieć świadomość, że kamper traci na wartości zdecydowanie szybciej niż w samochody osobowe. Uchronić przed tym może GAP. Celem polisy jest zamrożenie wartości pojazdu - tak, by po kilku latach, samochód kempingowy był wart tyle, ile w dniu zakupu. Praktyczny przykład podajemy poniżej.

Praktyczny przykład

Podróżowanie kamperem było największym marzeniem Anny i Piotra. W 2020 roku para kupiła samochód specjalny kempingowy za 100 tysięcy. Składki ubezpieczenia kampera nie należały do najniższych, ale Piotr postawił na solidną ochronę. Towarzystwa Ubezpieczeniowe, w tym Europa Ubezpieczenia przekonywały go do zakupu rozbudowanej polisy ubezpieczeniowej.

Piotr zakupił: ubezpieczenie NNW, assistance kampera oraz GAP. Gdy zimą pojazd specjalnego przeznaczenia prowadziła Anna, doszło do nieszczęśliwego zdarzenia. Kamper wpadł w poślizg. Zniszczenia były duże, więc Towarzystwa Ubezpieczeniowe uznały to jako szkodę całkowitą.

Z polisy ubezpieczeniowej kampera AC para otrzymała 70 tysięcy (tyle kamper był wart w dniu szkody), a z polisy GAP 30 tysięcy. Innymi słowy odzyskali wartość całkowitą pojazdu.

Ile kosztuje ubezpieczenie GAP? W tym przypadku zależy to głównie od wartości kampera. Konkurencja na rynku jest mała - ochroną GAP kampera zajmują się tylko dwa Towarzystwa Ubezpieczeniowe. My współpracujemy z Defend Insurance i możemy pochwalić się najniższymi cenami GAP w Polsce!

Ochrona GAP dla kampera - Rydzowski Ubezpieczenia

Na co zwrócić uwagę przy zakupie ochrony?

Po zakupie samochodu kempingowego warto od razu przystąpić do zakupu ochrony. Posiadając ważne ubezpieczenie, po zbywcy dobrze jest zapytać o ofertę dla siebie. Na co zwrócić uwagę? Przede wszystkim na takie kwestie jak:

 • ile kosztuje ubezpieczenie samochodu typu kamper - ważne, by ubezpieczenia koszty nie przekraczały naszych możliwości finansowych,
 • czy w polisie są jakieś wyłączenia,
 • OWU - Ogólne Warunki Ubezpieczenia,
 • Towarzystwo Ubezpieczeniowe - innymi słowy czy jest to np. PZU czy Europa Ubezpieczenia,
 • czy w ofercie ubezpieczenie samochodu jest płatne jednorazowo czy może jest podzielone na dwie raty.

Gdzie kupić ubezpieczenie samochodu kempingowego?

Oczywiście tam, gdzie dostaniesz najkorzystniejszy pakiet ubezpieczeń! Firmy ubezpieczeniowe proponują różnorodne opcje. Zawsze warto je ze sobą zestawić i zdecydować mądrze! Tym bardziej, że cenę polisy można porównać nawet bez wychodzenia z domu. Oczywiście nie mówimy tu o kalkulatorze ubezpieczenia kampera - tam rzadko kiedy można znaleźć zindywidualizowaną ofertę. Narzędzie najczęściej ma sztywny cennik, zaproponowany przez wybrane firmy ubezpieczeniowe. Lepiej więc wysłać formularz kontaktowy do naszej multiagencji i porozmawiać z nami o tym, dotyczącym ubezpieczenia kampera, zagadnieniu. Jesteśmy elastyczni i dopasujemy ochronę ubezpieczeniową do potrzeb i możliwości finansowych!

Formularz zapytania

Wyjeżdżasz - może Ci się przydać ubezpieczenie turystyczne!

Każdy właściciel kampera powinien pomyśleć o ubezpieczeniu turystycznym - w szczególności jeśli trasy wyjazdów są dalekie. W końcu, nigdy nie można mieć pewności, co wydarzy się podczas podróży. Ubezpieczenie turystyczne można nabyć w cenie kilku złotych za dzień. Tak niewielka kwota daje gwarancję wypłaty odszkodowania w przypadku nieszczęśliwego zdarzenia (zwichnięcia lub złamania nogi, zawału, konieczności leczenia stomatologicznego czy zgubienia bagażu). Innymi słowy firmy ubezpieczeniowe biorą wtedy odpowiedzialność na siebie i niejednokrotnie pokrywają koszty leczenia stomatologicznego, koszty leczenia chirurgicznego czy koszty leczenia szpitalnego.

Najczęściej zadawane pytania

Czy ubezpieczenie kampera jest obowiązkowe?

Według ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych kamper musi zostać objęty ochroną OC. Natomiast, obligatoryjnie nie trzeba kupować ubezpieczenia autocasco kampera. AC jest bowiem zaliczane do kategorii ubezpieczeń dodatkowych. Podobnie jak NNW, w ramach, którego można liczyć na pokrycie kosztów leczenia (pamiętaj jeśli nie masz ubezpieczenia koszty leczenia najprawdopodobniej Cię przerosną!)

Jak musi być wyposażony kamper?

Wyposażenie pojazdu musi umożliwiać kilka podstawowych czynności:

- przygotowanie posiłku - ważnym elementem pojazdu kamper jest wewnętrzna kuchnia.

- sen - pojazd specjalnego przeznaczenia musi mieć też wygospodarowane miejsce na sypialnię.

Kto może kierować kamperem?

Uprawnienia do prowadzenia pojazdów specjalnych kempingowych to temat, którym interesuje się wielu podróżników. Co ważne, w przypadku samochodu specjalnego do masy 3,5 tony wystarczy samo prawo jazdy kategorii B.

Niemniej zdarzają się też takie sytuacje, że kamper ma masę około 4, 25 tony. Wtedy konieczne jest jeszcze doświadczenie w prowadzeniu samochodów osobowych. Chodzi konkretnie o 2 lata doświadczenia za kółkiem. Samochód kempingowy stanowi bowiem spore wyzwanie i świeżo upieczony kierowca mógłby niefortunnie spowodować kolizję. A jak wiadomo, w przypadku szkód, wartość pojazdu znacznie spada.

Czy można kupić krótkoterminowe ubezpieczenie samochodu specjalnego?

Chcesz obniżyć cenę polisy lub ubezpieczyć pojazd tylko na czas wyjazdu? Niestety, zwykły kamper musi mieć polisę OC ważną przez cały rok. Niemniej, warto zwrócić uwagę, że zupełnie inaczej jest w przypadku kampera zabytkowego. Chociażby ubezpieczenie kampera jest możliwe wtedy na miesiąc.

Kamper na wynajem - czy można ubezpieczyć?

Tak. Firmy, zajmujące się wynajmem samochodów osobowych kamper mają obowiązek ubezpieczyć pojazd.

Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.