#RydzowskiTeam

czekamy na Twój kontakt

Skorzystaj z pomocy naszych
doświadczonych specjalistów.

Pracujemy dla Ciebie
Klienci Indywidualni 17 770 72 12
pon - pt. 8:00 - 18:00 sob. 9:00 - 13:00
Obsługa Online 17 770 72 13
pon - pt. 8:00 - 18:00 sob. 9:00 - 13:00
Klienci Biznesowi 17 770 72 14
pon - pt. 8:00 - 18:00 sob. 9:00 - 13:00
Leasing i kredyt 17 770 72 62
pon - pt. 8:00 - 16:00
Likiwidacja Szkód 17 770 72 64
pon - pt 8:00 - 16:00
Nie czekaj! Sprawdź naszą ofertę online. Zadzwoń! 17 733 46 47

Ubezpieczenie domu od pożaru

Ubezpieczenie domu od pożaru – zbędny koszt czy obowiązkowa polisa? Przy zakupie domu czy mieszkania mało kto myśli o sytuacjach takich jak pożar lub zalanie. I o ile w tym drugim przypadku szkody mogą nie być aż tak duże, to w przypadku pożaru nieruchomość zostaje najczęściej zniszczona w znacznej mierze. Dowiedz się, jak uzyskać pomoc w takim wypadku i co zrobić, by jak najlepiej zabezpieczyć swój dom.

Rydzowski Ubezpieczenie domu od pożaru - Rydzowski Ubezpieczenia

Czy ubezpieczenie od ognia jest obowiązkowe?

Ogień jest jednym z najniebezpieczniejszych żywiołów. Nic więc dziwnego, że tak wiele osób chce przed nim ochronić swój dom. Jednak, czy ubezpieczenie mieszkania od pożaru jest obowiązkowe? Nie. Zazwyczaj przy zakupie mieszkania czy domu nie musisz go ubezpieczać na tę ewentualność. Zmienia się to natomiast gdy mieszkanie kupione jest w oparciu o hipotekę. Wtedy to bank, który udzielił pożyczki, wymaga tego od kredytobiorców. Obowiązkowy jest zakup podstawowego wariantu, który obejmuje wyłącznie elementy stałe budynku, czyli konstrukcję, okna, drzwi oraz ściany. Ubezpieczenie dobytku można dokupić wedle własnego uznania.  Drugim przypadkiem, kiedy zakup ubezpieczenia od pożaru jest koniecznością, to sytuacja, gdy gospodarstwo rolne przekracza jeden hektar.

Ubezpieczenie od pożaru - czy warto?

Oczywiście. Ubezpieczenie mieszkania od pożaru to pomoc finansowa Towarzystwa Ubezpieczeniowego. Podstawowe ubezpieczenie nieruchomości chroni mury oraz ewentualnie elementy stałe, takie jak drzwi czy okna. Dlatego, by zyskać kompleksową ochronę, warto rozszerzyć ubezpieczenie również o mienie ruchome (wyposażenie mieszkania, które można swobodnie przestawiać, demontować, zmieniać ułożenie bez użycia siły lub narzędzi).

Zapytaj o ofertę ubezpieczenia domu

Kto powinien zdecydować się na ubezpieczenie od ognia?

Ponieważ ogień jest wyjątkowo destrukcyjnym żywiołem, tak naprawdę każda osoba indywidualna posiadająca dom czy mieszkanie powinna posiadać ubezpieczenie od pożaru. W końcu,  w wyniku pożaru można stracić cały dorobek życia, a pomoc finansowa Ubezpieczyciela w takim wypadku będzie zbawienna. Osobami, którymi szczególnie polecamy wykupić pełne ubezpieczenie domu od pożaru, są zarządcy budynków.

Ile kosztuje ubezpieczenie domu od pożaru?

Ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania od ognia? To pytanie zadaje sobie wiele osób zainteresowanych zakupem tej polisy. Cena ubezpieczenia do pożaru jest sprawą indywidualną, na którą składa się wiele czynników. Przy obliczeniu składki Towarzystwa Ubezpieczeniowe biorą pod uwagę wartość samej nieruchomości, jego powierzchnię użytkową, lokalizację, podpiwniczenie czy rok budowy. Istotna jest również sama budowa i użyte materiały – konstrukcje drewniane ze względu na łatwopalność będą wyceniane wyżej niż np. konstrukcje murowane. Ubezpieczyciel bierze również pod uwagę uwzględnione w domu zabezpieczenia przeciwpożarowe. Jeśli w nieruchomości znajdują się np. alarmy, czujniki dymu czy drzwi przeciwogniowe, cena składki może być niższa.

Przykład:

Dla domu, którego powierzchnia wynosi 100m2, a jego wartość oszacowano na 510 000 zł, wysokość rocznej składki za ubezpieczenie podstawowe (obejmujące mury oraz elementy stałe) może wynieść 180-480 zł. Natomiast przy rozszerzeniu polisy o elementy ruchome – 280-520 zł rocznie.

Kompleksowe ubezpieczenie domu od pożaru | Rydzowski Ubezpieczenia

Jaką kwotę można otrzymać po pożarze?

Wielkość odszkodowania jest szacowana na podstawie strat. Suma ubezpieczenia więc powinna być adekwatna do wartości posiadanego mienia, ponieważ przy szkodzie całkowitej, można liczyć na pełną rekompensatę finansową. Suma ubezpieczenia jest ustalana osobno dla murów, elementów stałych oraz ruchomości. Warto wiedzieć, że to właściciel nieruchomości wycenia swój dom. Ubezpieczyciel ją weryfikuje dopiero po ewentualnym zdarzeniu i na tej podstawie wypłaca odszkodowanie. Towarzystwa Ubezpieczeniowe wyróżniają szkodę częściową i szkodę całkowitą.

Szkoda całkowita

Szkoda całkowita to zniszczenie nieruchomości w takim stopniu, że naprawa nie jest możliwa, koszt remontu przekroczyłby wartość domu. Wtedy Ubezpieczyciel wypłaca całą sumę ubezpieczenia, a polisa na mocy wypłaty wygasa i należy wykupić nową.

Szkoda częściowa

Szkoda częściowa to zniszczenia nieruchomości lub jej wyposażenia, które można naprawić. Wtedy Towarzystwo Ubezpieczeniowe szacuje, jaki procent mieszkania/domu został uszkodzony i adekwatnie do niego wypłaca odszkodowanie, np. jeśli nieruchomość jest zniszczona w 40%, to odszkodowanie będzie równe 40% sumy ubezpieczenia.

Ubezpieczenie nieruchomości od ognia - wyłączenia

Jak wynika ze statystyk podawanych przez Państwową Straż Pożarną, częstą przyczyną pożaru jest zaniedbanie po stronie mieszkańców nieruchomości, np. pozostawienie włączonego żelazka, niedopałka papierosa czy wypalanie trawy w ogrodzie. Czy w takich przypadkach możliwe jest otrzymanie odszkodowania? Niestety nie zawsze. Wielu Ubezpieczycieli zastrzega, że stworzenie warunków sprzyjających rozprzestrzenianiu się ognia jest przeszkodą w udzieleniu pomocy finansowej po zdarzeniu.

  • Celowe zaprószenie ognia lub podpalenie.
  • Brak regularnych przeglądów instalacji gazowej i elektrycznej.
  • Nieodpowiednia konserwacja w przypadku domów drewnianych.
  • Wadliwość projektu, konstrukcji lub wykonania nieruchomości.

Czy ubezpieczenia mienia od wszystkich ryzyk to rozsądna opcja?

Nieruchomość można ubezpieczyć na wiele różnych sposobów, nie tylko od pożaru. Podstawowy wariant polisy mieszkaniowej warto rozszerzyć o takie dodatki jak: mienie ruchome, powódź i zalanie, kradzież z włamaniem, obiekty poza posesją jak domek letniskowy. Poza tym dobrym pomysłem może okazać się:

  • OC w życiu prywatnym, czyli zabezpieczenie przed szkodami wyrządzonymi osobom trzecim
  • Home Assistance, czyli usługi, które Ubezpieczyciel nieodpłatnie świadczy osobie ubezpieczonej, np. wezwanie hydraulika czy elektryka
  • Stłuczenie przedmiotów szklanych, np. szyb okiennych, witryn, luster, a nawet paneli fotowoltaicznych i solarnych

Formularz zapytania

Ubezpieczenie od ognia - jak działa w praktyce?

Pan Marek rok temu został właścicielem pięknego domu za miastem. Dom wymagał lekkiej przebudowy, dlatego mężczyzna powoli dostosowywał nieruchomość do potrzeb swojej rodziny. Niestety w nocy doszło do zwarcia instalacji w piwnicy, co spowodowało pożar. Instalacja była poprawnie wykonana. Została zniszczona znaczna część domu, a pan Marek musiał z własnej kieszeni naprawić straty. Co by się zmieniło, gdyby posiadał pełne ubezpieczenie domu od pożaru? Gdyby pan Marek posiadał odpowiednią polisę, Ubezpieczyciel pokryłby wszystkie koszty zniszczeń spowodowanych ogniem.

By otrzymać odszkodowanie, szkodę należy zgłosić swojemu Towarzystwu Ubezpieczeniowemu najpóźniej 3 dni po zdarzeniu. Należy również przestawić zdjęcia, które dokładnie dokumentują szkody powstałe w wyniku pożaru. Konieczne jest także dostarczenie Ubezpieczycielowi notatki sporządzonej przez policję lub straż pożarną, która określa, co wywołało ogień. Natomiast listę zniszczonych przedmiotów trzeba przesłać Towarzystwu Ubezpieczeniowemu do 7 dni. 

Rozszerzenie zakresu ubezpieczenia domu

Możliwości rozszerzenia podstawowej polisy jest wiele. Te, które wymieniliśmy wyżej, to dodatki, które cieszą się największą popularnością. Czy więc ubezpieczenia mienia od wszystkich ryzyk to rozsądna decyzja? Najlepiej przede wszystkimi zwrócić uwagę na swoje potrzeby i indywidualną sytuację życiową czy finansową. Warto pamiętać, że ubezpieczenie daje duży komfort i pewność pomocy w kryzysowych sytuacjach. Jeśli zastanawiasz się, jakie ubezpieczenie będzie odpowiednie i najkorzystniejsze właśnie w Twoim przypadku, chętnie pomożemy Ci w wyborze.

Gdzie najlepiej kupić ubezpieczenie od pożaru?

Ubezpieczenie od pożaru oferuje wielu Ubezpieczycieli. Warto więc przeanalizować wszystkie propozycje. Jeśli jednak nie chcesz pytać o ofertę dla siebie w każdej firmie - zwróć się do nas. Porównamy dla Ciebie różne opcje i podpowiemy, która z nich jest najkorzystniejsza. Dzięki temu Twoja polisa będzie dopasowana do potrzeb i zapewni Ci komfort.

Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.