Ubezpieczenie domu od kradzieży
Kradzież to sytuacja, której na pewno nikt nigdy nie chciałby doświadczyć. Niestety statystyki policyjne mówią same za siebie, dlatego warto zabezpieczyć się na tę ewentualność i wykupić ubezpieczenie domu od kradzieży. Dowiedz się, jak działa to ubezpieczenie, ile kosztuje oraz czy można ubezpieczyć dom w trakcie budowy.
- Jak często dochodzi do kradzieży i włamań w domach?
- Ubezpieczenie domu przed kradzieżą - jak działa?
- Jak uzyskać odszkodowanie po kradzieży w domu?
- Ubezpieczenie mieszkania od kradzieży - wyłączenia
- Ubezpieczenie domu w budowie od kradzieży
- Ile kosztuje ubezpieczenie domu od kradzieży?
- Ubezpieczenie domu przed kradzieżą – gdzie kupić?
- Formularz zapytania
- Ubezpieczenie nieruchomości od kradzieży online
- Najczęstsze pytania odnośnie ubezpieczenie domu od kradzieży:
Jak często dochodzi do kradzieży i włamań w domach?
Kradzież to jedna z najczęstszych przyczyn wypłaty odszkodowania przez Ubezpieczycieli. Jak podają statystyki Policji, w 2021 roku stwierdzono 71 625 kradzieży z włamaniem, a zaledwie w przypadku połowy z nich udało się znaleźć sprawcę. Jednak szacuje się, że takich sytuacji mogło być o wiele więcej. W końcu nie każdy decyduje się na zgłoszenie sprawy policji. Kradzież z włamaniem jest realnym zagrożeniem dla każdego. Nic więc dziwnego, że wiele osób chce zapewnić sobie bezpieczeństwo pod tym względem, a ubezpieczenie domu od kradzieży jest korzystnym i rozsądnym rozwiązaniem.
Ubezpieczenie domu przed kradzieżą - jak działa?
Towarzystwa Ubezpieczeniowe rozróżniają 3 formy kradzieży. Pierwsza z nich, kradzież zwykła dotyczy sytuacji, podczas której złodzieje weszli do domu bez śladów włamania, np. wcześniej ukradli klucz i w ten sposób dostali się do nieruchomości. Ubezpieczyciele w tym przypadku uwzględniają również kradzież przedmiotów osobistych z balonu lub tarasu, jednak niewielu z nich oferuje odszkodowanie w przypadku kradzieży bez włamania. Natomiast w przypadku kradzieży z włamaniem sprawca zostawia wyraźne ślady, np. wybitą szybę czy wyważone drzwi. Najczęściej podstawowe ubezpieczenie domu nie uwzględnia tego przypadku i wymagane jest dokupienie rozszerzenia. Ostatnia z form kradzieży - rabunek to zdarzenie, kiedy pod groźbą użycia siły skradziono osobie ubezpieczonej przedmioty osobiste, także poza nieruchomością objętą polisą.
Jak uzyskać odszkodowanie po kradzieży w domu?
Jeśli posiadasz odpowiednie ubezpieczenie, możesz odzyskać odszkodowanie. Ta pomoc finansowa od Twojego Ubezpieczyciela pomoże Ci pokryć koszty wyrządzonych szkód. Aby uzyskać odszkodowanie, należy:
- Powiadomić policję o zdarzeniu - ważne, by nie dotykać niczego, nie przestawiać porozrzucanych przez włamywacza przedmiotów, ponieważ może tu utrudnić dochodzenie. Jest to również wymagane przez większość Towarzystw Ubezpieczeniowych.
- Zweryfikować, jakie rzeczy zaginęły - pomoże to w czynnościach policyjnych, ale także w uzyskaniu odszkodowania od Ubezpieczyciela.
- Zgłosić kradzież swojemu Towarzystwu Ubezpieczeniowemu - można to zrobić telefonicznie lub przez Internet. Większość Ubezpieczycieli daje na to 3 dni, jednak nie jest to regułą. Ubezpieczyciel poda datę oględzin o poprosi i podanie informacji takich jak: dane osobowe, numer polisy, okoliczności i szczegóły zdarzenia, zakres szkody, numer konta bankowego w celu wypłaty odszkodowania.
- Dostarczyć Towarzystwu Ubezpieczeniowemu wymagane dokumenty - są one różne w zależności od Ubezpieczyciela. Przykładowe dokumenty, o jakie może on poprosić, to potwierdzenie zgłoszenia zdarzenia na policji wraz z numerem dochodzenia, umowa najmu, akt własności czy faktury za naprawę uszkodzeń.
Ubezpieczenie mieszkania od kradzieży - wyłączenia
Tak jak wiele innych polis, również ubezpieczenie domu od kradzieży posiada pewne wyłączenia. Przede wszystkim wszelkie „umożliwienie” kradzieży, np. pozostawienie otwartego okna, może być przeszkodą w uzyskaniu odszkodowania. Dlatego też kradzież bez śladów włamania nie jest przez Ubezpieczycieli brana pod uwagę. Kwestię tę uzasadnia ryzyko, że wiele osób stale próbuje wyłudzać odszkodowania. W podstawowym ubezpieczeniu mieszkania ochroną są objęte mury i elementy stałe, natomiast wyposażenie mieszkania należy zabezpieczyć rozszerzeniem polisy. W przypadku ubezpieczenia domu od kradzieży najczęściej wyłączone są przedmioty takie jak:
- broń palna i trofea myśliwskie, egzotyczne zwierzęta,
- wartościowe przedmioty przechowywane na balkonie,
- dane elektroniczne i anteny satelitarne,
- dzieła sztuki, kolekcje filatelistyczne i numizmatyczne.
Ubezpieczenie domu w budowie od kradzieży
Wiele osób decyduje się na ubezpieczenie domu w budowie od kradzieży. Jest to rozwiązanie dla wszystkich inwestorów, jednak bardzo często korzystają z niego osoby prywatne. Ochrona ta trwa od podpisania umowy do wykończenia domu do takiego stanu, że będzie można w nim zamieszkać i zostanie odebrany przez nadzór techniczny. Aby ubezpieczenie domu w budowie od kradzieży zadziałało, musi on być już w stanie zamkniętym surowym. Polisa ta najczęściej dotyczy tylko elementów stałych, czyli np. drzwi, okien, zamontowanych już elementów takich jak kominek czy armatura łazienkowa.
Ile kosztuje ubezpieczenie domu od kradzieży?
Przede wszystkim warto wiedzieć, że ubezpieczenie mieszkania od kradzieży nie jest dostępne jako oddzielny produkt. Można o nie rozszerzyć polisę mieszkaniową. Z tego powodu przy cenie tego dodatku jest brana pod uwagę lokalizacja mieszkania, metraż, wartość domu, elementów stałych i ruchomych czy zakres ochrony. Sam dodatek może kosztować około 18-30 zł rocznie. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jaka jest cena ubezpieczenia domu od kradzieży w Twoim przypadku, zgłoś się do nas!
Ubezpieczenie domu przed kradzieżą – gdzie kupić?
Ubezpieczenie domu przed kradzieżą można nabyć w wielu Towarzystwach Ubezpieczeniowych. Sprawdziliśmy, co wyróżnia najpopularniejsze z nich na tle innych pod kątem tej polisy.
W wariancie Warta Dom możliwe jest również ubezpieczenie gotówki, przed popularnymi oszustwami, np. metodzie „na wnuczka” czy „policjanta”. Ubezpieczenie od kradzieży obejmuje elementy stałe nieruchomości, obiekty małej architektury, ruchomości domowych, rzeczy studenta w akademiku lub internacie, urządzenia techniczne, elementy nagrobka.
W PZU ubezpieczenie od kradzieży obejmuje elementy stałe i ruchome, jednak tylko gdy dojdzie do włamania. Jednak przy kradzieży biżuterii, Ubezpieczyciel wypłaci aż do 40% sumy ubezpieczenia i maksymalnie do 50 000 zł.
W Uniqua ubezpieczenie mienia od kradzieży obejmuje również piwnicę oraz komórkę lokatorską.
W Generali możesz ubezpieczyć samochód w garażu od kradzieży z włamaniem, pod warunkiem że mury garażu zostaną ubezpieczone w polisie. Ochroną przed kradzieżą mogą zostać objęte siłowniki i automatyka bram. Ponadto Generali zapewnia ochronę nawet przy otwartych drzwiach lub oknach.

Formularz zapytania
Ubezpieczenie nieruchomości od kradzieży online
Ubezpieczenie domu lub mieszkania od kradzieży możesz również kupić, nie wychodząc z domu! Polisa ta jest dostępna online u wielu Ubezpieczycieli, między innymi w Rydzowski Ubezpieczenia. Nasi specjaliści chętnie Ci doradzą w wyborze najlepszej i najtańszej polisy mieszkaniowej, która będzie zawierać wszystkie niezbędne dla Ciebie elementy.
Najczęstsze pytania odnośnie ubezpieczenie domu od kradzieży:
Na ubezpieczenia mieszkania wraz z ubezpieczeniem od kradzieży najczęściej decydują się klienci w przypadku najmu mieszkania. Wtedy jedną polisę wykupuje właściciel i lokator.Zaleca się jednak, by zrobić to w jednym Towarzystwie Ubezpieczeniowym.
Tak. Do ubezpieczenia mieszkania nie jest wymagany akt notarialny. Zazwyczaj to właściciel mieszkania może ubezpieczyć nieruchomość, jednak w niektórych przypadkach nie jest to koniecznością. Mogą to zrobić również lokatorzy danego domu.
Niestety w tej sytuacji otrzymanie odszkodowania może być trudne. Wielu Ubezpieczycieli nie udziela pomocy, jeśli nie ma śladów włamania. Powodem odmowy są obawy przed nadużyciem i próbą wyłudzenia odszkodowania.
Podejrzenie kradzieży należy przede wszystkim niezwłocznie zgłosić policji. Po wstępnych oględzinach i sporządzeniu notatki policyjnej należy skontaktować się z Towarzystwem Ubezpieczeniowym. Najczęściej jest to termin do 3 dni, jednak o szczegóły warto zapytać Ubezpieczyciela.