#RydzowskiTeam

czekamy na Twój kontakt

Skorzystaj z pomocy naszych
doświadczonych specjalistów.

Pracujemy dla Ciebie
Klienci Indywidualni 17 770 72 12
pon - pt. 8:00 - 18:00 sob. 9:00 - 13:00
Obsługa Online 17 770 72 13
pon - pt. 8:00 - 18:00 sob. 9:00 - 13:00
Klienci Biznesowi 17 770 72 14
pon - pt. 8:00 - 18:00 sob. 9:00 - 13:00
Leasing i kredyt 17 770 72 62
pon - pt. 8:00 - 16:00
Likiwidacja Szkód 17 770 72 64
pon - pt 8:00 - 16:00
Nie czekaj! Sprawdź naszą ofertę online. Zadzwoń! 17 733 46 47

OC zawodowe przewoźnika pod licencję

Każdy przedsiębiorca, który zajmuje się przewozem osób lub rzeczy, powinien pomyśleć o ubezpieczeniu, jakim jest OC zawodowe przewoźnika. Ochrona jest potrzebna do uzyskania licencji transportowej. Jeśli więc działasz w branży, koniecznie przeczytaj artykuł. Zawarliśmy w nim najważniejsze informacje na temat polisy dla przewoźnika i wyjaśniliśmy co wpływa na cenę ochrony.

Kierowca kupił ubezpieczenie transportowe w firmie Rydzowski Ubezpieczenia,

Licencja transportowa w pigułce

Licencja transportowa jest potrzebna kierowcom, którzy zajmują się przewozem towarów lub ludzi. Dotyczy to zarówno przedsiębiorców, których pojazdy przekraczają masę 3,5 tony (ciężarówki, ciągniki siodłowe, autobusy) jak i tych, którzy jeżdżą busami (czyli pojazdami o masie poniżej 3,5 tony). Jeśli więc jesteś posiadaczem takich pojazdów i chcesz dostać licencję transportową, powinieneś udać się do lokalnego Starostwa Powiatowego. Warto jednak byś był świadomy, że dokumentu nikt nie wydaje od ręki. By go dostać musisz spełnić jeden z dwóch warunków:

 • potwierdzić, że posiadasz zabezpieczenie finansowe - tu jednak wymagane sumy są dosyć duże. Przykładowo, w przypadku pierwszego pojazdu ciężarowego trzeba mieć 9000 euro, a w przypadku pierwszego pojazdu do 3,5 tony - 900 euro. Uzyskanie takiej zdolności finansowej to spore wyzwanie w szczególności dla początkujących przedsiębiorców.
 • lub wykupić ubezpieczenie zawodowe przewoźnika pod licencję - ta opcja jestbardziej komfortowa i znacznie tańsza. Rocznie składka wynosi około 120 - 150 złotych.

Ubezpieczenie dla przewoźnika drogowego

Wymagane zabezpieczenie finansowe w wysokości ponad 40 tysięcy złotych na pierwszy pojazd ciężarowy, według wielu osób jest kolosalną kwotą! Z tego względu przewoźnicy chętniej wybierają ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej przewoźnika (OCZP) Umowa ubezpieczenia zawierana jest wówczas na rok i jest gwarancją, że za powstałe szkody przedsiębiorca nie będzie musiał płacić z własnej kieszeni.

Ubezpieczenie OCZP - dla kogo jest dedykowane?

Polisa OCPZ jest dedykowana osobom, które ubiegają się o wydanie zezwolenia/ licencji transportowej. A także przedsiębiorcom, którzy posiadają już licencję przewoźnika na przewóz rzeczy lub osób. Przy czym, nie ma znaczenia czy kierowca porusza się wyłącznie po drogach krajowych czy pokonuje trasy międzynarodowe. 

Rydzowski Ubezpieczenia - ubezpieczenia dla branży transportowej

Ubezpieczenie przewoźnika drogowego - w świetle prawa

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej zawodowej przewoźnika jest regulowane przez przepisy prawne. Według rozporządzenia parlamentu europejskiego, każdy przewoźnik powinien mieć zabezpieczenie na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń. Jeśli nie ma minimalnej zdolności finansowej, powinien pomyśleć o ubezpieczeniu. Suma ubezpieczenia jest ustalona odgórnie i wynosi:

 • 9 000 euro na pierwszy pojazd powyżej 3,5 tony
 • 5 000 euro na każdy kolejny pojazd ilnikowy lub zespół pojazdów, których masa całkowita przekracza 3,5 tony
 • 1 800 euro - na pierwszy pojazd dla pojazdów od 2,5 do 3,5 tony
 • 900 euro - na każdy następny pojazd dla pojazdów od 2,5 do 3,5 tony.

Ile kosztuje ubezpieczenie do licencji transportowej?

Co ciekawe, ubezpieczenie działalności przewoźnika nie jest drogie. Oczywiście, cena zależna od kilku czynników, w tym na przykład od wybranego Towarzystwa Ubezpieczeniowego. Niemniej, najczęściej roczna składka znajduje się w przedziale 120-150 złotych. Ponadto, firmy, które mają dużo pojazdów, mogą liczyć na jeszcze korzystniejszą ofertę. By poznać dokładną cenę polisy odpowiedzialności cywilnej przewoźnika drogowego - najlepiej zapytaj o indywidualną ofertę w Rydzowski Ubezpieczenia. 

Przewoźnik, który kupił ubezpieczenie pod licencję w cenie 120 zł

Gdzie kupić ubezpieczenie odpowiedzialności zawodowej przewoźnika?

Jeśli zdecydowałeś się na ubezpieczenie przewoźnika, masz dwie opcje. Możesz skontaktować się bezpośrednio z agentem lub załatwić sprawę online/telefonicznie. Obie możliwości są dostępne w multiagencji Rydzowski Ubezpieczenia. Nie da się jednak ukryć, że w przypadku tak prostego ubezpieczenia, potrzebnego do wykonywania zawodu przewoźnika, szybciej jest dokonać zakupu online. Specjalista opowie o ofercie ubezpieczenia dla działalności transportowej i wyśle na maila ogólne warunki ubezpieczenia.

O co może zapytać agent ubezpieczeniowy?

O tę kwestię bardzo często obawiają się osoby, zajmujące się zawodowym przewozem towarów. Zupełnie niepotrzebnie! Kupując ubezpieczenie OC zawodowe przewoźnika, można spotkać się z podstawowymi pytaniami:

 • jaki typ pojazdów posiadasz - np. czy są to busy do 3,5 tony czy pojazdy ciężarowe,
 • ile posiadasz pojazdów,
 • czy na swoim koncie masz jakieś szkody komunikacyjne,
 • czy jest prowadzone przeciw Tobie postępowanie egzekucyjne.

Formularz zapytania

Jakie informacje są potrzebne do zawarcia umowy?

Ubezpieczenie zawodowego przewoźnika podpisuje się w biurze lub zdalnie. Poniżej, dla przedsiębiorców wykonujących przewozy, udostępniamy pomocną listę. Zostały tam przedstawione dane, które trzeba zawrzeć w dokumencie. Są to:

 • imię, nazwisko, adres zamieszkania
 • informacje o pojazdach - jeśli potrzebujesz licencji transportowej i ubezpieczenia, musisz nam podać markę pojazdu, rodzaj pojazdu, numer rejestracyjny,
 • wnioskowaną wysokość sumy gwarancyjnej

Kiedy OC zawodowe przewoźnika może nie zadziałać?

Warto być świadomym, że w przypadku ubezpieczenia, potrzebnego do uzyskania licencji transportowej, mogą wystąpić pewne wyłączenia. Oczywiście, wszystko zależy od Towarzystwa Ubezpieczeniowego, ale najczęściej są to dosyć powtarzalne przypadki. Ubezpieczyciele nie ponoszą bowiem odpowiedzialności finansowej (mogą nie wypłacić odszkodowania), gdy szkoda powstała w związku z bezprawnym użytkowaniem pojazdu. Poza tym, wyłączeniem może być sytuacja, gdy zdarzenie drogowe spowodował nielegalnie zatrudniony pracownik lub kierowca bez stosownych uprawnień. Odszkodowania nie można też dostać za szkody powstałe wskutek wojny, aktów terroryzmu lub strajków i zamieszek. A także za szkody wynikające z działalności przewozowej, prowadzonej bez odpowiedniego zezwolenia lub licencji. 

Ubezpieczenie dla branży transportowej - oferty

Ze względu na to, że jesteśmy multiagencją ubezpieczeniową, specjalnie dla osób wykonujących przewozy, przygotowaliśmy zestawienie dwóch ofert. Oczywiście w każdej ofercie ubezpieczenia dostępne są takie same sumy gwarancyjne, ale warunki ochrony nieco się różnią.

Warta - OCZP

Jeśli poszukujesz odpowiedniego ubezpieczenia przewoźnika, możesz rozważyć ofertę Warty. Ubezpieczenie, oferowane przez to Towarzystwo nie zawiera ograniczeń terytorialnych, zatem będzie odpowiednie w również w międzynarodowym transporcie drogowym. Umowa zawierana jest na rok, a składka powinna być opłacana zgodnie z informacjami zamieszczonymi w dokumencie ubezpieczenia. Do obowiązków przewoźnika drogowego zgodnie z OWU, należy:

- użycie wszelkich dostępnych środków w celu zapobieżenia szkodzie lub zmniejszenia jej rozmiarów,

- zgłoszenie do Warty wypadku ubezpieczeniowego, nie później iż 7 dni roboczych od daty wypadku.

W przypadku szkody, odszkodowanie wypłacane jest osobie do tego uprawnionej w terminie do 30 dni od momentu zgłoszenia szkody.

Wiener

Ofertę dla osób, posiadających obowiązek posiadania licencji przedstawiło także Towarzystwo Wiener. Oferta skierowana jest do kierowców posiadających pojazdy powyżej 3,5 tony oraz - jwąli wykonują trasy międzynarodowe - pojazdy do 3,5 tony. Ubezpieczeniem pozwalającym przewoźnikowi uzyskanie licencji jest oczywiście OCZP . Ubezpieczenie zabezpiecza przewoźnika na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń.

W ofercie ubezpieczenia dostępne są standardowo cztery sumy gwarancyjne. 9000 Euro dla jednego pojazdu silnikowego powyżej 3,5 tony, a na kolejny pojazd pojazdy 5000 Euro. Natomiast w przypadku pojazdów do przewozów międzynarodowych poniżej 3,5 tony - 1 800 i 900 euro. By ochrona była jednak ważna, trzeba pamiętać o terminach płatności. Oczywiście, zdajemy sobie sprawę, że wykonywanie działalności przewozowej jest angażujące, ale w Wienerze po nieopłaceniu składki, Ubezpieczyciel może ze skutkiem natychmiastowym rozwiązać umowę

Pojazd ubezpieczony w Rydzowski Ubezpieczenia.

Dodatkowe ubezpieczenie przewoźnika - czy warto?

W niektórych sytuacjach samo ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej przewoźnika (do licencji) nie jest wystarczające. Wykonywanie transportu drogowego wiąże się bowiem z licznymi zagrożeniami. Dotyczą one zarówno przewozu drogowego towarów jak i nawet zdrowia i życia. W końcu, warunków wykonywania zawodu nie można jednoznacznie określić. Kierowcy nie mogą odpowiadać za innych uczestników ruchu drogowego ani przewidzieć ich zachowania. Warto więc kupić dodatkowo:

 • ubezpieczenie NNW - w przypadku, gdyby doszło do nieszczęśliwego wypadku, zakład ubezpieczeń wypłaci środki finansowe, które później można przeznaczyć na rehabilitację czy na leki. Natomiast w najgorszym przypadku, środki wypłacone z NNW będą wsparciem dla Twoich najbliższych,
 • ubezpieczenie mienia CARGO - w tym przypadku przedmiotem ubezpieczenia jest przewożony towar.
 • ubezpieczenie OCP - to nieobowiązkowe, ale bardzo przydatne ubezpieczenie. Zabezpiecza ono firmę transporową przed odpowiedzialności za szkody nad powierzonym jej zadaniem.- w tym przypadku przedmiotem ubezpieczenia jest przewożony towar.

Najważniejsze pytania:

Czy warto wykupić ubezpieczenie?

Oczywiście - w zawodzie przewoźnika towarów to standard. Tym bardziej, że ubezpieczenie jest alternatywą dla posiadania zdolności finansowej w wysokości 9 000 Euro i 5 000 Euro na następny pojazd, używany do transportu drogowego. Mowa tu oczywiście o pojazdach, przekraczających 3,5 tony. Wymóg posiadania minimalnej zdolności finansowej dla osób wykonujących przewozy jest - zdaniem wielu osób, starających się o wydanie licencji - zbyt surowy.

Ubezpieczenie warto też wykupić w przypadku przewoźników, którzy wykonują międzynarodowe trasy pojazdami o masie poniżej 3,5 tony. Innymi słowy - wyjeżdżają poza granice kraju busami.

Czy OC dla przewoźników działa tylko w transporcie krajowym?

Nie tylko. Jeśli nabywasz polisę odpowiedzialności zawodowej, to powinieneś wiedzieć, że działa ona zarówno w transporcie międzynarodowym jak i krajowym.

Co w sytuacji już zawartej umowy ubezpieczenia?

Jeśli posiadasz już posiadasz licencję przewoźnika. A dodatkowo, zgodnie z wymogami dla działalności transportowej kupowałeś polisę odpowiedzialności cywilnej przewoźnika drogowego - warto byś pod koniec umowy sprawdził inne opcje.

Z naszego doświadczenia wiemy, że różnice w cenie między jednym a drugim Towarzystwem Ubezpieczeniowym mogą być duże. A jak wiadomo, w działalności przewoźników drogowych, każda zaoszczędzona złotówka ma znaczenie. Specjaliści w zakresie transportu drogowego mogą je przeznaczyć na dodatkowe wyposażenie pojazdów itd.

Czy OC zawodowe przewoźnika jest popularne?

Ubezpieczenie dla wykonującego transport pojazdami jest bardzo popularną polisą. W końcu w przypadku niewystarczającej zdolności finansowej przewoźnika, polisa to konieczność. Umożliwia ona uzyskanie stosownych dokumentów. A przecież każdy musi posiadać licencję transportową.

Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.