#RydzowskiTeam

czekamy na Twój kontakt

Skorzystaj z pomocy naszych
doświadczonych specjalistów.

Pracujemy dla Ciebie
Klienci Indywidualni 17 770 72 12
pon - pt. 8:00 - 18:00 sob. 9:00 - 13:00
Obsługa Online 17 770 72 13
pon - pt. 8:00 - 18:00 sob. 9:00 - 13:00
Klienci Biznesowi 17 770 72 14
pon - pt. 8:00 - 18:00 sob. 9:00 - 13:00
Leasing i kredyt 17 770 72 62
pon - pt. 8:00 - 16:00
Likiwidacja Szkód 17 770 72 64
pon - pt 8:00 - 16:00
Nie czekaj! Sprawdź naszą ofertę online. Zadzwoń! 17 733 46 47

Ubezpieczenie ciągnika siodłowego

Czy wiesz, że większość przedsiębiorców z branży transportowej przepłaca za ubezpieczenie ciągników siodłowych? By temu zapobiec, przygotowaliśmy kompleksowy poradnik dla biznesu. Podpowiadamy w nim, jakie tricki zastosować, by zapłacić mniej za ochronę pojazdów firmowych i wyjaśniamy dlaczego kontakt z brokerem lub agentem jest lepszą opcją niż korzystanie z porównywarek ubezpieczeniowych. 

Właściciel firmy transportowej, który kupił ubezpieczenie ciągnika siodłowego.

Czy ubezpieczenie ciągnika siodłowego jest obowiązkowe?

Oczywiście. W końcu ciągnik siodłowy, jak każdy inny pojazd mechaniczny, podlega ustawie o ubezpieczeniach obowiązkowych. Jak podkreślił jeden ze specjalistów z multiagencji Rydzowski Ubezpieczenia - zapisy zawarte w tym dokumencie dotyczą jedynie podstawowej ochrony pojazdu, czyli OC. Polisa daje gwarancję, że w przypadku kolizji lub wypadku drogowego, sprawca nie będzie musiał z własnej kieszeni pokrywać kosztów likwidacji szkód. To bardzo ważne, bo powypadkowe koszty mogą sięgać nawet kilkuset tysięcy złotych! Poza tym, za zignorowanie obowiązku ubezpieczenia można otrzymać karę.

Ile wynosi kara za brak OC ciągnika siodłowego?

Za brak ubezpieczenia ciągnika siodłowego UFG może nałożyć nawet 9030 zł kary! Nie da się więc ukryć, że tak surowa sankcja może mieć zgubne, dla kondycji finansowej firmy, skutki. Poza tym, warto mieć świadomość, że w wielu przypadkach kara wynosi zdecydowanie więcej niż roczna polisa. Przedstawia się to następująco:

 • 1810 zł - za spóźnienie z płatnością do 3 dni,
 • 4520 zł - w przypadku spóźnienia z płatnością do 14 dni,
 • 9030 zł - jeśli właściciel zwleka z zakupem obowiązkowego ubezpieczenia ciągnika ponad 14 dni.
Najlepsza oferta ubezpieczenia ciągnika siodłowego - Rydzowski Ubezpieczenia

Koszt ubezpieczenia ciągnika siodłowego

Nie ulega wątpliwości, że cena polisy ciągnika siodłowego jest wyższa od kosztu ochrony pojazdu osobowego. Nie oznacza to jednak, że ceny są wygórowane - po prostu ciągniki siodłowe najczęściej posiadają firmy transportowe, które często wysyłają kierowców w dalekie trasy. Prawdopodobieństwo kolizji lub innego niekorzystnego zdarzenia jest więc duże. Zatem, ile kosztuje OC w przypadku ciągników siodłowych? Firmy ubezpieczeniowe proponują różne ceny, najczęściej znajdujące się w przedziale kilku - kilkunastu tysięcy. Bardzo dobrą ofertę ma firma Rydzowski Ubezpieczenia. Średni koszt za OC to 3 tysiące złotych. Oczywiście, cena może nieco spaść lub wzrosnąć - w zależności od kilku czynników, o których piszemy poniżej.

Co wpływa na cenę ubezpieczeń komunikacyjnych?

Towarzystwa Ubezpieczeniowe wymieniają szereg czynników, które mają wpływ na cenę zawarcia umowy ubezpieczenia OC. Koszt ochrony zależy od:

 • sposobu użytkowania ciągnika siodłowego - to czy jeździsz w kraju, po Europie lub wjeżdżasz do Wielkiej Brytanii ma duże znaczenie,
 • historii ubezpieczeniowej - jeśli miałeś odnotowane szkody spowodowane z winy kierowcy Twojego samochodu, cena OC może być wyższa,
 • danych technicznych pojazdu - chociaż w przypadku ciągników siodłowych ma to mniejsze znaczenie to jednak model ciągnika siodłowego ma pewien wpływ na stawkę OC,
 • roku produkcji - wiek samochodu ciężarowego również jest bardzo ważny,
 • Towarzystwa Ubezpieczeniowego - warunki ubezpieczenia w przypadku OC są takie same, więc na cenę ochrony wpływa niekiedy marka Ubezpieczyciela. Większy koszt ubezpieczenia w przypadku OC, nie jest sensownym wydatkiem. Warto więc poszukać najlepszej oferty.
Ubezpieczenie całej floty pojazdów w firmie Rydzowski Ubezpieczenia.
Jeśli chcesz zaoszczędzić na ochronie floty samochodowej - skontaktuj się z Nami!

Jak obniżyć cenę polisy?

Jeśli uważasz, że ubezpieczenie ciągnika siodłowego jest drogie - mamy dla Ciebie kilka porad. Najbardziej oczywista z nich to samodzielne porównanie ofert ubezpieczeń lub wysłanie zapytania do multiagencji Rydzowski Ubezpieczenia. Dzięki temu zyskasz świadomość jakie są różnice cenowe między poszczególnymi wariantami i będziesz mógł wybrać najlepszą opcję. Sporą oszczędność może przynieść Ci też:

 • ochrona całej floty pojazdów - broker będzie mógł wtedy wynegocjować dla Ciebie korzystną cenę ochronę,
 • przeanalizowanie zakresu ubezpieczenia - jeśli wybierasz samo OC, sprawa jest jasna. Natomiast w przypadku dobierania dodatkowych wariantów, warto przemyśleć, czy wszystkie z nich są niezbędne.

Dodatkowe ubezpieczenie pojazdu

Czy warto wykupić dodatkowe na ciągnik siodłowy? Odpowiedź na to pytanie jest oczywista. Kompleksowe ubezpieczenie ciągnika to racjonalne posunięcie. W końcu, koszt zakupu nowych pojazdów ciężarowych i ciągników siodłowych wynosi nawet 200 -300 tysięcy złotych. Trudno więc wyobrazić sobie powstałe z winy kierowcy zniszczenia ciągnika siodłowego i...pokrycie kosztów naprawy z własnej kieszeni. A jednak takie scenariusze są codziennością w branży transportowej - bez dodatkowej ochrony ciągnika siodłowego, trzeba ponosić ogromne koszty. Właśnie dlatego zakres ubezpieczenia samochodu firmowego nie powinien kończyć się na OC. Poniżej prezentujemy najważniejsze warianty polisy.

AC dla właścicieli pojazdów ciężarowych

To jeden z najważniejszych wariantów ubezpieczenia samochodu ciężarowego. W przypadku uszkodzenia pojazdu (nawet z winy kierowcy lub w wyniku niekorzystnych warunków atmosferycznych) można mieć pewność, że Ubezpieczyciel wypłaci świadczenie finansowe. Pieniądze przydadzą się na naprawę lub na spłatę finansowania - jeśli był to leasing ciągnika siodłowego. AC to również gwarancja dla właściciela pojazdu, że otrzyma gotówkę w przypadku kradzieży ciągnika siodłowego.

NNW na ciągnik siodłowy

Ubezpieczając ciągnik siodłowy ważne jest też NNW - ochrona potrzebna w przypadku zdarzenia w którym będą poszkodowani. Jeśli ucierpią kierowca lub pasażerowie- Ubezpieczyciel wypłaci gotówkę, która pozwoli pokryć koszty leczenia, leków, rehabilitacji itd.

Assistance ciągnika siodłowego ubezpieczenia

Równie ważną (jak OC, AC i NNW) opcją ochrony dla ciągnika balastowego lub siodłowego jest ubezpieczenie assistance. Co zapewnia Assistance? Przede wszystkim, posiadając ten wariant ochrony, można liczyć na pomoc w przypadku awarii ciągnika balastowego lub siodłowego. Ubezpieczyciel zapewni też holowanie do warsztatu lub do domu i otoczy opieką poszkodowanych.

Ciągnik siodłowy, który jest objęty ochroną OC, AC, NNW i ASS.

Najczęstsze szkody z udziałem ciągników siodłowych

Warto zdawać sobie sprawę z tego, że ciągniki siodłowe ciągną ciężkie ładunki, których masa niekiedy wynosi kilka ton. Nie da się więc ukryć, że należą one do tych rodzajów pojazdów, które są najbardziej podatne na szkody. Poniżej przedstawiamy najczęstsze zdarzenia z ich udziałem:

 • awaria na autostradzie - najczęściej wynikająca z intensywnej eksploatacji ciągnika siodłowego,
 • wpadnięcie w poślizg - skutkuje to nie tylko zniszczeniem pojazdu, ale też ciągnik siodłowy jednocześnie może uszkodzić przewożony towar,
 • zderzenie z innym uczestnikiem ruchu drogowego
 • kradzież ciągnika siodłowego - mimo, że wydaje się to mało prawdopodobne, polska i zagraniczna policja odnotowuje takie przypadki.

Polisa a wysokość odszkodowania

O tym, że wybór kompleksowego ubezpieczenia to dobra decyzja, najczęściej przekonujemy się... w chwili szkody. W końcu, od zakresu umowy ubezpieczeniowej zależy wysokość odszkodowania. Jeśli ochrona jest solidna - można mieć pewność, że otrzymane finanse wystarczą na pokrycie kosztów: naprawy ciągnika, spłaty leasingu w przypadku szkody całkowitej, a także na sfinansowanie leczenia kierowcy lub pasażerów. Warto pomyśleć więc o tym aspekcie dużo wcześniej niż na etapie likwidacji szkód.

Porównywarka ubezpieczeń - czy to dobra opcja?

"Podaj dane pojazdu, a zobaczysz cenę ochrony" - to popularne, na stronach porównywarek, hasło. I oczywiście jest ono w pełni prawdziwe. Jednak, warto sobie zdawać sprawę, że dostępne tam oferty nie są spersonalizowane. Niektóre firmy ubezpieczeniowe oferują znacznie lepsze oferty. Poza tym, jak już wspominaliśmy cena ochrony ciągnika siodłowego uzależniona jest od wielu kryteriów. Reasumując - porównywarka ubezpieczeń ciągników nie jest tak dobrą opcją jak mogłoby się początkowo wydawać.

Formularz zapytania

Kalkulator ubezpieczenia ciągnika

Na nieco innych zasadach funkcjonuje formularz porównania, dostępny na naszej stronie Korzystając z tego narzędzia zobaczysz prośbę "wskaż zakres ubezpieczenia". Na tym etapie możesz wybrać opcję samego OC lub OC +AC, NNW, ASS. Kolejnym krokiem będzie wpisanie danych ciągnika balastowego lub siodłowego. I oczywiście - kilku danych osobowych. Po wysłaniu do nas zapytania - nie zobaczysz od razu cen. Dlaczego?

Po pierwsze - koszt OC ciągnika siodłowego liczymy ręcznie, dzięki czemu oferta jest zindywidualizowana. Po drugie uważamy, że kwestię OC ciągnika siodłowego należy omówić z kimś kompetentnym w tej dziedzinie. Z naszego doświadczenia wiemy, że po rozmowie ze specjalistą Klienci zmieniają zdanie na temat zakresu ochrony (zatem to, co początkowo wpisują w polu "wskaż zakres ubezpieczenia" przestaje być aktualne) Po trzecie, niektórzy nie zaznaczają, że posiadają flotę ciągników siodłowych, a to może pozytywnie wpłynąć na cenę. Reasumując - po przeliczeniu i rozmowie dopasujemy ubezpieczenie ciągnika najlepiej jak potrafimy.

Dlaczego warto wybrać firmę Rydzowski Ubezpieczenia?

Nasza firma funkcjonuje na rynku od ponad 12 lat. Mamy więc ogromne doświadczenie w branży i możemy pochwalić się szeroką ofertą. Obsługujemy Klientów biznesowych i indywidualnych. W praktyce oznacza to, że ochroną obejmiemy zarówno ciągniki siodłowe jak i Twój samochód osobowy. W naszej firmie dostępne są więc ubezpieczenia pojazdu osobowego i większości ciągników siodłowych. Oprócz tego ubezpieczyć możemy majątek firmy, pracowników firmy itd. Co ważne, przedstawienie ofert jest u nas niezobowiązujące. Poza tym, uzupełniając wymagane pola na naszej stronie www można mieć pewność, że przetwarzanie danych jest w pełni bezpieczne! Klauzula o ochronie danych osobowych znajduje się na końcu każdego formularza.

Najważniejsze pytania

Czy ubezpieczenie pojazdu warto skonsultować ze specjalistami?

Właściciele ciągników siodłowych nierzadko sami podejmują decyzję o ochronie OC. My jednak stoimy po stronie, że w przypadku pojazdów ciężarowych lepiej jest poprosić o konsultację i przedstawienie ofert niż samodzielnie szukać informacji na ten temat. Z pomocą specjalistów można bowiem uzyskać dużo korzystniejszą ofertę.

Chcę poznać opcję ochrony - gdzie znajdę kalkulator?

Formularz dedykowany dla posiadaczy ciągnika siodłowego https://www.rydzowski.pl/kalkulator-oc/#/vehicle

Szukam ofert leasingu ciągników - gdzie je znajdę?

Leasing ciągnika balastowego lub siodłowego można wziąć w firmie Rydzowski Leasing. Dostępne są tu różne opcje finansowania: leasing operacyjny, finansowy, zwrotny. Warto też mieć na uwadze, że dla firm które leasingują ciągnik siodłowy istotne jest czy jako przedsiębiorca masz dobrą historię finansową i jak długo prowadzisz działalność gospodarczą.

Natomiast specjaliści z Rydzowski Leasing nie odrzucają żadnych wniosków - zawsze sprawdzają czy dostępna jest dla Ciebie oferta finansowania. A w razie potrzeby informują jakie dokumenty musisz dostarczyć, by otrzymać leasing ciągnika balastowego/siodłowego.

Czym dostanę dowód zakupu polisy ubezpieczeniowej?

Oczywiście! Jeśli zdecydujesz się na zakup ochrony online, wszystkie dokumenty otrzymasz mailowo lub (jeśli tak będziesz wolał) pocztą tradycyjną.

Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.