#RydzowskiTeam

czekamy na Twój kontakt

Skorzystaj z pomocy naszych
doświadczonych specjalistów.

Pracujemy dla Ciebie
Klienci Indywidualni 17 770 72 12
pon - pt. 8:00 - 18:00 sob. 9:00 - 13:00
Obsługa Online 17 770 72 13
pon - pt. 8:00 - 18:00 sob. 9:00 - 13:00
Klienci Biznesowi 17 770 72 14
pon - pt. 8:00 - 18:00 sob. 9:00 - 13:00
Leasing i kredyt 17 770 72 62
pon - pt. 8:00 - 16:00
Likiwidacja Szkód 17 770 72 64
pon - pt 8:00 - 16:00
Nie czekaj! Sprawdź naszą ofertę online. Zadzwoń! 17 733 46 47

Blog


                    Vademecum oświadczenia sprawcy
26 lipca

Vademecum oświadczenia sprawcy

Autor: #RYDZOWSKITEAM
Oceń:
5
Udostępnij:

Nieszczęścia się zdarzają. Rozbity telefon, rozszczelniony kran w kuchni, rozładowany akumulator... Trzeba wiedzieć, jak sobie wtedy poradzić. Tak samo jest z kolizjami. Niezależnie czy stłuczkę spowodował ktoś inny, czy wina leży po Twojej stronie, najlepszym wyjściem z sytuacji jest wypełnienie oświadczenia sprawcy. Nie zawsze jednak przy sobie mamy przygotowany formularz. Całe szczęście nie jest to problemem, bo wszystkie potrzebne dane można zebrać na zwykłej kartce. Pomożemy Ci w tym procesie!

W tym artykule dowiesz się:
- Kiedy wystarczy wypełnić oświadczenie sprawcy
- Jakie dane muszą się znaleźć na oświadczeniu
- Co dzieje się po wypełnieniu formularza

Kolizja... i co dalej?

Pierwsze chwile po zdarzeniu są bardzo nerwowe. Prawdopodobnie będziesz mieć pretensje do drugiego kierowcy, tak samo jak drugi kierowca będzie mieć pretensje do Ciebie. Ważnym jest, żeby odłożyć ten początkowy gniew na bok. Obaj kierowcy muszą współpracować, by sprawnie i bezproblemowo wykonać wszystkie potrzebne czynności. 
Przede wszystkim trzeba upewnić się czy wszyscy uczestnicy wypadku nie odnieśli żadnych obrażeń. Jeżeli ktoś ucierpi, będzie trzeba wezwać zarówno Pogotowie Ratunkowe, jak i Policję. Jeżeli nikt nie został ranny, trzeba zająć się upłynnieniem ruchu oraz dokumentacją szkód. Następnie ustalany będzie przebieg zdarzenia. Jeśli wina bezapelacyjnie leży po czyjejś stronie, nie warto kłócić się o swoje, a przyznać się do błędu i wypełnić oświadczenie sprawcy. Oszczędzamy w ten sposób czas i sporo nerwów.
Jeżeli nie występują żadne niespodziewane okoliczności, o których napisaliśmy TUTAJ, kierowcy na miejscu zdarzenia mogą zająć się zbieraniem danych. Najwygodniejszą opcją jest uzupełnienie gotowego druku, jednak można sobie poradzić w przypadku jego braku. Jak sam zaraz zobaczysz, jest to łatwiejsze niż myślisz!

Co musisz zebrać?

Najwięcej danych rzecz jasna musi przekazać sprawca kolizji. Poza podstawowymi danymi kontaktowymi, takimi jak imię i nazwisko, adres, numer telefonu oraz seria dowodu osobistego, na oświadczeniu znaleźć się muszą informacje dotyczące uprawnień kierowcy (kategoria, data wydania i ważności prawa jazdy, organ wydający), właściciela samochodu (jeżeli sprawca nim nie jest) oraz ubezpieczenia pojazdu (towarzystwo ubezpieczeniowe, numer i data zakończenia polisy). Poszkodowany musi podać swoje dane osobowe oraz numer rejestracyjny swojego auta. Dobrze jest też zebrać dane kontaktowe od naocznych świadków. Wystarczy tutaj tylko imię i nazwisko, adres zamieszkania oraz numer telefonu. 
Następnym krokiem jest opis zdarzenia oraz uszkodzeń pojazdów. Należy określić miejsce oraz okoliczności kolizji - którego dnia i o jakiej porze, na jakiej ulicy, jakie obowiązywały znaki pionowe i poziome, jakie manewry wykonywali kierowcy, czy przekraczali dozwoloną prędkość. Dobrze jest wykonać schematyczny rysunek, na którym widać będzie przebieg stłuczki. Dokładnie wypisać trzeba również wszystkie szkody, które powstały w wyniku zdarzenia. 
Na końcu trzeba potwierdzić poprawność zebranych danych. Wystarczy do tego złożenie podpisu na dole strony. 

Czy to wszystko?

Tak, to wszystko. Jak widać, wypełnienie oświadczenia sprawcy nie jest trudne - zwłaszcza korzystając z naszych porad! Po zebraniu tych informacji poszkodowany zgłasza szkodę do towarzystwa ubezpieczeniowego, które to zajmuje się procesem likwidacji szkód z OC sprawcy. To jest jednak zupełnie inny temat, do którego z pewnością wrócimy prędzej niż później. 
Document icon

Wypełnij formularz.

Szybko i prosto!

Poznaj ofertę.

Document icon

Odwiedź nasze biuro.

Al. Niepodległości 5.

Mielec, 39-300

Document icon

Skontaktuj się z nami.

Oszczędź na OC.

tel: 17 773 46 47

Dodaj komentarz

Oceń wpis:
5
Wystąpił błąd

Komentarze

Brak komentarzy. Bądź pierwszą osobą która skomentuje.
Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.