#RydzowskiTeam

czekamy na Twój kontakt

Skorzystaj z pomocy naszych
doświadczonych specjalistów.

Pracujemy dla Ciebie
Klienci Indywidualni 17 770 72 12
pon - pt. 8:00 - 18:00 sob. 9:00 - 13:00
Obsługa Online 17 770 72 13
pon - pt. 8:00 - 18:00 sob. 9:00 - 13:00
Klienci Biznesowi 17 770 72 14
pon - pt. 8:00 - 18:00 sob. 9:00 - 13:00
Leasing i kredyt 17 770 72 62
pon - pt. 8:00 - 16:00
Likiwidacja Szkód 17 770 72 64
pon - pt 8:00 - 16:00
Nie czekaj! Sprawdź naszą ofertę online. Zadzwoń! 17 733 46 47

Blog


          Vademecum oświadczenia sprawcy - o czym należy pamiętać?
10 października

Vademecum oświadczenia sprawcy - o czym należy pamiętać?

Autor: #RYDZOWSKITEAM
Oceń:
0
Udostępnij:

Oświadczenie sprawcy kolizji jest przydatne nawet przy drobnej stłuczce. Dzięki niemu Towarzystwo Ubezpieczeniowe nie ma wątpliwości przy likwidacji szkody. A sama wypłata  odszkodowania z OC sprawcy następuje w szybkim tempie. Jest jednak jeden warunek - oświadczenie sprawcy powinno być poprawnie wypełnione. W artykule wyjaśniamy co powinno zawierać oświadczenie sprawcy. Podpowiadamy też co zrobić w przypadku błędnie podpisanego dokumentu. Sprawdź. 

Kiedy podpisać oświadczenie sprawcy?

W niektórych przypadkach, do rozwiązania problemu nie trzeba wzywać policji. Wystarczy podpisać oświadczenie sprawcy. Kiedy tak zrobić? Przede wszystkim, wtedy, gdy w zdarzeniu drogowym nikt nie ucierpiał. A szkody mają wymiar wyłącznie materialny. Co więcej, by podpisać oświadczenie sprawcy obie strony zdarzenia powinny być ze sobą zgodne. W praktyce oznacza to: przyznanie się sprawcy do winy i chęć współpracy poszkodowanego ze sprawcą.

Oświadczenie sprawcy kolizji – co powinno zawierać?

Oświadczenie sprawcy kolizji – jakie dane powinno zawierać?  To kwestia nad którą zastanawiają się uczestnicy zdarzenia drogowego.  By rozwiać wszelkie wątpliwości, w tekście zawarliśmy i opisaliśmy punkty, których nie może zabraknąć w dokumencie. Pierwszą informacją, która powinna znaleźć się w oświadczeniu sprawcy kolizji jest oczywiście data zdarzenia. Ten z pozoru nieistotny punkt ma duże znaczenie dla Towarzystw Ubezpieczeniowych. Czas, który ma poszkodowany na zgłoszenie szkody  zaczyna bowiem upływać od momentu zdarzenia. 

Szczegółowe dane poszkodowanego i sprawcy kolizji

Oświadczenie sprawcy kolizji nie byłoby ważne, gdyby nie zawierało danych uczestników zdarzenia. Konieczna jest więc weryfikacja tożsamości poszkodowanego i sprawcy. Do dokumentu trzeba wpisać: imię, nazwisko, pesel, adres zamieszkania i numer kontaktowy uczestników zdarzenia. Konieczne jest również podanie w tym miejscu numeru i serii dowodu osobistego oraz prawa jazdy.

Pojazdy, które brały udział w stłuczce

Co się powinno znaleźć w oświadczeniu sprawcy? Kolejne, ważne informacje, które powinny być w nim zawarte dotyczą samochodów (sprawcy i poszkodowanego). Do dokumentu trzeba więc wpisać:

 • markę pojazdu,
 • numer rejestracyjny i kraj rejestracji,
 • dane właścicieli pojazdu

Co ważne, w oświadczeniu sprawcy warto odróżnić kierującego od właściciela pojazdu.

Opis zdarzenia

Jednym z najważniejszych punktów oświadczenia sprawcy kolizji jest opis zdarzenia. Przy tym podpunkcie, warto się rozwinąć i dokładnie opisać co się wydarzyło. Niektórzy robią w tym miejscu szkic całej sytuacji, a następnie go opisują. W części tekstowej powinny znaleźć się informacje o okolicznościach kolizji, złamaniu przepisów drogowych, a także o uszkodzeniu pojazdów i przedmiotów, które były przewożone w samochodach. Jak podkreślił jeden ze specjalistów z multiagencji Rydzowski Ubezpieczenia:

"Do oświadczenia sprawcy kolizji warto również dołączyć zeznania świadków. Oczywiście wraz z ich danymi i ręcznymi podpisami. Dobrze jest też udokumentować całość zdarzenia za pomocą zdjęć."

Informacje o Towarzystwie Ubezpieczeniowym

W oświadczeniu sprawcy powinny znaleźć się także informacje o Towarzystwach Ubezpieczeniowych. Są to: nazwa i adres zakładu ubezpieczającego, okres ważności ubezpieczenia i numer polisy OC. To potrzebne do likwidacji szkody i w późniejszym etapie – wypłaty odszkodowania z OC sprawcy.

Podpisy obu stron

Warto mieć świadomość, że oświadczenie sprawcy nie będzie ważne bez podpisu obu stron. Zatem, warto pamiętać, by pod dokumentem podpisał się zarówno sprawca jak i poszkodowany. Jest to bowiem potwierdzenie, że spisana powyżej uczestnicy zdarzenia mają takie samo zdanie odnośnie przebiegu zdarzeń.

Wypłata odszkodowania – kiedy nastąpi?

Poprawnie wypełnione oświadczenie sprawcy jest niezwykle ważne z perspektywy Towarzystwa Ubezpieczeniowego. Jest ono przydatne w procesie likwidacji szkody z OC sprawcy. Zatem, im mniej wątpliwości związanych z tym dokumentem, tym szybsze rozpatrzenie sprawy. A nad kwestią wypłata odszkodowania – kiedy nastąpi zastanawia się najwięcej osób. Warto jednak mieć świadomość, że na to wybrane Towarzystwo Ubezpieczeniowe ma 30 dni od momentu otrzymania zgłoszenia.

Oświadczenie sprawcy do pobrania

Jak już wspominaliśmy, oświadczenie sprawcy można spisać na zwykłej kartce papieru. Jednak, w chwili zdarzenia, kiedy poziom stresu jest wysoki, łatwo popełnić błąd lub zapomnieć o istotnej informacji. Najrozsądniejszą opcją jest więc wcześniejsze wydrukowanie tego dokumentu i wożenie go ze sobą w samochodzie. Wzór oświadczenia sprawcy opracowali specjaliści z multiagencji Rydzowski Ubezpieczenia. Znajdziesz je na samym dole artykułu (oświadczenie sprawcy kolizji pdf).

Oświadczenie sprawcy a oświadczenie o zdarzeniu drogowym

Osoby, które brały udział w kolizji drogowej, a nie wożą ze sobą oświadczenia przeszukują Internet. Warto jednak uważać na to, by po wpisaniu frazy oświadczenie sprawcy kolizji wzór czy oświadczenie sprawcy kolizji doc, nie pojawiły się błędne wyniki. Często może się wtedy pojawić oświadczenie o zdarzeniu drogowym, które znacznie różni się od oświadczenia sprawcy kolizji. Czym? Przede wszystkim, w oświadczeniu o zdarzeniu drogowym potwierdza jedynie tożsamość uczestników i przebieg zdarzenia. Nie ma w nim najważniejszej informacji – przyznania się do winy przez daną osobę. Natomiast, oświadczenie sprawcy kolizji jednoznacznie wskazuje osobę, która doprowadziła do nieszczęśliwego zdarzenia.

Błędnie podpisane oświadczenie sprawcy – co zrobić?

Niekiedy zdarza się, że uczestnicy zdarzenia są bardzo zestresowani. W emocjach podpisują dokument, nie czytając go dokładnie. Co więc zrobić w sytuacji, gdy opis zdarzenia będzie nieprawidłowy, a kierowca pod nim złożył podpis? Sprawa wtedy się nieco komplikuje. By wyjaśnić sytuację można posunąć się do trzech opcji. Najbardziej restrykcyjna to wstąpienie na drogę sądową. Wyjściem z sytuacji może być też powołanie rzeczoznawcy lub zwrócenie się o pomoc do swojego Towarzystwa Ubezpieczeniowego.

Jak wypełnić oświadczenie sprawcy?

W artykule zawarliśmy wskazówki jak wypełnić oświadczenie sprawcy. Podsumujmy, o czym należy pamiętać. Przede wszystkim dokument trzeba sporządzić na miejscu zdarzenia. Nie jest jednak ważne czy będzie on spisywany na zwykłej kartce papieru czy też zostanie użyte do tego specjalne oświadczenie sprawcy do druku. Istotne jest bowiem zawarcie w nim najważniejszych informacji: danych uczestników zdarzenia, informacji o samochodach i Towarzystwie Ubezpieczeniowym. Oczywiście całość musi być ręcznie podpisana przez poszkodowanego i sprawcę. Warto więc dokładnie czytać podpisywany dokument, by później nie było z tym problemu.

Oświadczenie sprawcy kolizji wzór

Dodaj komentarz

Oceń wpis:
0

Komentarze

Brak komentarzy. Bądź pierwszą osobą która skomentuje.
Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.