Dodano: 28.10.2024
3 min.
Justyna Bąk - specjalistka ds. content marketingu.
Autor: Justyna Bąk

Ubezpieczenie samochodu dostawczego - kalkulator

Z tego artykułu dowiesz się:
Ubezpieczenie samochodu dostawczego w firmie Rydzowski Leasing.

Kompleksowe ubezpieczenie ciężarówki, dostawczaka czy samochodu osobowego to podstawa, o czym doskonale wie każdy kierowca. Nic dziwnego, że wiele osób zastanawia się, gdzie znaleźć tanią polisę AC, OC czy Assistance. Z pomocą przychodzi kalkulator, z którym porównasz ceny OC czy innych polis i znajdziesz takie ubezpieczenie, które zapewni Ci pełną ochronę. Przeczytaj najważniejsze informacje o ubezpieczeniu samochodu dostawczego i sprawdź, jak działa nasz kalkulator.

Jakie ubezpieczenia powinien mieć samochód dostawczy?

Ubezpieczenie dostawczaka - czyli lekkiego pojazdu ciężarowego (do 3,5 tony), który służy do przewozu mniejszych ładunków lub osób - to bardzo istotna kwestia, o czym doskonale wie zarówno każdy przedsiębiorca działający w branży transportowej, jak i prywatny właściciel auta. Oferta Towarzystw Ubezpieczeniowych jest ogromna, lecz jeśli szukasz najkorzystniejszych polis warto zacząć od najważniejszego - jakie ubezpieczenia w ogóle powinien posiadać samochód dostawczy?

Ubezpieczenie OC

Działa na takiej samej zasadzie jak OC dla każdego samochodu osobowego. Jest to obowiązkowe ubezpieczenie, które chroni kierowcę przed finansowymi konsekwencjami szkód wyrządzonych osobom trzecim w wyniku wypadku drogowego. Gdy kierowca samochodu dostawczego spowoduje kolizję, jego ubezpieczenie OC pokryje koszty naprawy uszkodzonego pojazdu, leczenia poszkodowanych, a także inne związane z tym wydatki (np. odszkodowanie za straty materialne). Polisa OC nie obejmuje jednak napraw szkód w samochodzie sprawcy – do tego potrzebne jest dodatkowe ubezpieczenie, np. AC. Pamiętaj, że kary za brak ubezpieczenia OC są bardzo wysokie i wiążą się z poważnymi konsekwencjami.

Ubezpieczenie AC

AC, czyli ubezpieczenie autocasco, chroni właściciela auta przed finansowymi stratami związanymi z uszkodzeniem lub kradzieżą jego samochodu. Przykładowo, jeśli samochód dostawczy zostanie uszkodzony w wyniku kolizji, zderzenia z innym pojazdem, wandalizmu, pożaru, czy nawet zostanie skradziony, ubezpieczenie AC pokryje koszty naprawy lub odszkodowania za utratę pojazdu.

Pozostałe polisy, które warto poznać 

OC i AC to nie wszystkie polisy, które warto rozważyć. Poza nimi - które są absolutną podstawą - można pomyśleć również o:

  • NNW - chroni kierowcę i pasażerów samochodu dostawczego na wypadek uszczerbku na zdrowiu lub śmierci w wyniku wypadku drogowego. NNW działa niezależnie od tego, kto spowodował zdarzenie i obejmuje zarówno wypadki, do których doszło podczas jazdy, jak i podczas wsiadania, wysiadania czy załadunku pojazdu.
  • Assistance - oferuje pomoc kierowcy i pasażerom samochodu dostawczego w razie nieprzewidzianych sytuacji na drodze, takich jak awaria pojazdu, wypadek, przebita opona czy brak paliwa. Zakres tej pomocy może być bardzo szeroki i zależy od konkretnej oferty Ubezpieczyciela i zakresu ubezpieczenia Assistance.
  • GAP - pokrywa różnicę między wartością rynkową samochodu a kwotą pozostałą do spłaty kredytu lub leasingu w razie jego utraty (np. kradzieży lub szkody całkowitej).
  • Zielona Karta - międzynarodowe ubezpieczenie OC, które zapewnia ochronę odpowiedzialności cywilnej kierowcy poza granicami kraju, w państwach, które wymagają tego dokumentu.
  • Ochrona szyb - pokrywa koszty naprawy lub wymiany uszkodzonych szyb w pojeździe.

Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu dostawczego?

Cena ubezpieczenia dostawczaka - podobnie jak wielu innych pojazdów - zależy od wielu czynników. Bez analizy kilku aspektów nie można jednoznacznie określić kosztu ubezpieczenia tej mniejszej ciężarówki. Kompleksowa ochrona dla pojazdu może wynosić od 400 zł do 3000 zł. Od czego zależy składka ubezpieczenia?

Jednym z najważniejszych aspektów dla Ubezpieczyciela jest to, jakiej polisy potrzebujesz, ponieważ im większy pakiet ubezpieczeń, tym jego cena będzie wyższa. Jednak warto pamiętać, że nie zawsze się to sprawdza, ponieważ wiele Towarzystw oferuje różne promocje czy zniżki za zakup kompleksowego pakietu (np. jeśli decydujesz się na ubezpieczenie floty). 

Od czego jeszcze zależy koszt ubezpieczenia? Kolejnym ważnym czynnikiem jest suma ubezpieczenia. To maksymalna kwota, jaką Ubezpieczyciel wypłaci w przypadku zdarzenia objętego polisą. Istotna jest także wartość i wiek pojazdu – nowsze i droższe samochody ciężarowe są droższe do ubezpieczenia, ponieważ ewentualne naprawy generują wyższe koszty. W obliczaniu składki OC nie można też zapominać o przeznaczeniu pojazdu, pojemności silnika oraz masy pojazdu.

Jak znaleźć tanie ubezpieczenie OC samochodu dostawczego?

Aby znaleźć tanie OC dla samochodu dostawczego, warto zastosować kilka sprawdzonych strategii. Kluczowe jest porównanie ofert różnych Ubezpieczycieli. Szczegóły dotyczące polisy zawsze znajdziesz w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia. Taki dokument można zazwyczaj pobrać bezpłatnie ze strony internetowej danej firmy. Ważnym krokiem jest również rozważenie możliwości wykupienia polis w pakiecie, na przykład łącząc OC z AC lub Assistance. Zdajemy sobie sprawę, że samodzielne porównanie wszystkich ofert jest czasochłonne i nie należy do najłatwiejszych. Dlatego, by ułatwić Ci znalezienie najlepszej polisy, proponujemy skorzystać z naszego darmowego narzędzia - kalkulatora ubezpieczenia samochodu ciężarowego, dostawczego lub osobowego. 

Kalkulator ubezpieczenia OC samochodu dostawczego

Jak działa nasz kalkulator OC i AC? To bardzo intuicyjne narzędzie. Wystarczy kilka kroków, by poznać cenę polisy dla dostawczaka.

  1. Najpierw uzupełnij dane pojazdu. Konieczne będzie podanie takich informacji jak numer rejestracyjny samochodu, jego marka i model, na kogo zarejestrowany jest pojazd, pojemność silnika oraz inne szczegółowe cechy samochodu.
  2. Wybierz zakres ubezpieczenia - czy potrzebujesz jedynie obowiązkowego OC, czy może dodatkowej ochrony?
  3. Teraz uzupełnij informacje na temat kierowcy i użytkowania auta, m.in. czy pojazdem będzie poruszała się osoba poniżej 26 roku życia, od ilu lat masz prawo jazdy czy prognozowany roczny przebieg.
  4. Ostatnim krokiem jest podanie podstawowych danych kontaktowych. 
  5. Gdy otrzymamy Twój formularz, nasi specjaliści porównają za Ciebie wszystkie dostępne polisy i zaproponują Ci oferty, które będą odpowiadać na Twoje potrzeby.

Ubezpiecz swój pojazd online

Zastanawiasz się, gdzie kupić ubezpieczenie samochodu dostawczego? Tam, gdzie możesz zrobić to szybko, tanio i wygodnie. Czyli w Rydzowski Ubezpieczenia. Jak widzisz, nasz kalkulator OC jest bardzo prostym i szybkim narzędziem, dzięki któremu możesz otrzymać kompleksową ofertę nawet bez wychodzenia z domu. Posiadamy wieloletnie doświadczenie i współpracujemy z wieloma Towarzystwami Ubezpieczeniowymi, dlatego możesz być pewny, że z nami zapewnisz sobie bezpieczeństwo i komfortową jazdę, bez martwienia się o potencjalne szkody. 

Justyna Bąk - specjalistka ds. content marketingu.

Autor artykułu:

Justyna Bąk

Wie, jak ważne jest bezpieczeństwo i woli chuchać na zimne. Ubezpieczenia traktuje jak pomocny element życia, a nie jak zbędny wydatek - o czym chce w zrozumiały sposób komunikować innym.  Od ponad trzech lat zajmuje się pisaniem tekstów, a od roku specjalizuje się w tematyce ubezpieczeń dla klientów indywidualnych. Po pracy spędza czas ze swoim królikiem i czyta książki kryminalne.

Oceń artykuł
0.0 / 5
liczba głosów: 0
Blog specjalistów o ubezpieczeniu.
Wyślij formularz
Wyślij wiadomość
Porady specjalistów do spraw ubezpieczeń.
Porozmawiaj ze specjalistą
Zadzwoń do nas
Blog o ubezpieczeniach.
Odwiedź nasze biuro
Przejdź do kontaktu