Ubezpieczenie OC pojazdu typu SAM - co warto wiedzieć?
Czy w Polsce można poruszać się samodzielnie skonstruowanymi pojazdami. Odpowiedź brzmi: tak! Pojazdy typu SAM to marzenie wielu miłośników czterech kółek. Rejestracja pojazdu marki "własnej" nie należy do najłatwiejszych, jednak nie jest niemożliwa. Czy w tym przypadku również konieczny jest zakup obowiązkowego ubezpieczenia OC? Przeczytaj, co należy wiedzieć o ubezpieczeniu OC pojazdu typu SAM.
Pojazd typu SAM, czyli jaki?
Pojazd typu SAM to określenie stosowane w Polsce dla pojazdów zbudowanych samodzielnie przez ich właścicieli, bez udziału dużych fabryk motoryzacyjnych. W czasach PRL-u, kiedy dostępność samochodów była ograniczona, a import zachodnich pojazdów niemal niemożliwy, wielu pasjonatów motoryzacji decydowało się na tworzenie własnych konstrukcji. Zazwyczaj wykorzystywano do tego części z różnych, nierzadko pochodzących z rozbiórki pojazdów. Współcześnie SAM to nie tylko samochody skonstruowane z recyklingowanych części, ale również nowoczesne projekty, które – podobnie jak w przeszłości – wymagają od właścicieli dużej wiedzy technicznej i umiejętności praktycznych.
Co o tym typie samochodu mówi polskie prawo? Według definicji to pojazd zbudowany przy wykorzystaniu nadwozia, podwozia lub ramy konstrukcji własnej. Obecnie często są to pojazdy powstałe na bazie ciągnika.
Jak wygląda rejestracja pojazdu typu SAM?
Budowa własnego pojazdu to prawdziwa przyjemność dla fanów motoryzacji, lecz co, gdy konstruktor decyduje się wyjechać nim na ulicę? Tak jak w przypadku innych, standardowych aut, konieczne jest zarejestrowanie pojazdu SAM. Szczególnie że od czerwca 2013 polskie prawo o ruchu drogowym jasno wskazuje o konieczności homologacji SAM. Rejestracja pojazdu tego typu to proces wymagający spełnienia wielu formalności, ponieważ każdy taki pojazd jest unikalny, a więc musi przejść szczegółową weryfikację techniczną.
Jak zarejestrować pojazd? Instrukcja krok po kroku
- Aby rozpocząć procedurę rejestracji, zgłoś się do stacji kontroli pojazdów, gdzie przeprowadza się badanie techniczne. Podczas tego badania sprawdzane jest, czy pojazd spełnia wszystkie wymagane normy bezpieczeństwa oraz czy jego konstrukcja jest zgodna z przepisami prawa.
- Po uzyskaniu pozytywnej opinii i przeglądu technicznego udaj się do wydziału komunikacji - urzędu rejestracyjnego - aby złożyć wniosek o rejestrację, wniosek o nadanie nr podwozia/nadwozia oraz tabliczki znamionowej. Jakie dokumenty będą potrzebne na tym etapie? Przygotuj dowód osobisty, oświadczenie, że jesteś właścicielem zespołów i części, z których powstał pojazd SAM oraz dopuszczenie jednostkowe pojazdu.
- Twój pojazd posiada już dowód rejestracyjny i tablice rejestracyjne? Teraz czas go ubezpieczyć, by móc poruszać się po drogach publicznych.
Pojazd marki "własnej" a ubezpieczenie OC
Czy pojazd, który został samodzielnie skonstruowany musi posiadać ubezpieczenie OC tak samo jak samochód osobowy czy ciągnik rolniczy? Jeśli chcesz się nim poruszać po polskich drogach, odpowiedź brzmi: tak. Obowiązek ten wynika z przepisów ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, a jego celem jest ochrona osób trzecich przed skutkami ewentualnych szkód spowodowanych przez pojazd. Mimo że pojazdy SAM są budowane samodzielnie, nie są one zwolnione z tego obowiązku, ponieważ nadal stanowią potencjalne zagrożenie na drodze
Krótkoterminowe ubezpieczenie - czy jest możliwe?
Krótkoterminowe polisy OC to polisy na 30 dni, nazywane też tymczasowymi. W ich posiadanie zazwyczaj mogą wejść właściciele pojazdów rejestrowanych na czas określony, w tym dla pojazdów sprowadzanych z zagranicy, wolnobieżnych, historycznych lub tych, które nie są używane regularnie. Jeśli SAM jest wykorzystywany tylko w określonym czasie, np. podczas różnych eventów motoryzacyjnych, krótkoterminowa polisa OC pozwoli na ubezpieczenie go tylko na czas użytkowania. 30-dniowe ubezpieczenie nie jest jednak oferowane przez wszystkie Towarzystwa Ubezpieczeniowe i dla każdego pojazdu.
Najczęściej zadawane pytania
Autor artykułu:
Justyna Bąk
Wie, jak ważne jest bezpieczeństwo i woli chuchać na zimne. Ubezpieczenia traktuje jak pomocny element życia, a nie jak zbędny wydatek - o czym chce w zrozumiały sposób komunikować innym. Od ponad trzech lat zajmuje się pisaniem tekstów, a od roku specjalizuje się w tematyce ubezpieczeń dla klientów indywidualnych. Po pracy spędza czas ze swoim królikiem i czyta książki kryminalne.