Dodano: 03.02.2020
2 min.

Po co w ogóle płacimy za ubezpieczenie OC?

Z tego artykułu dowiesz się:
Stłuczka i likwidacja szkody w Rydzowski Ubezpieczenia

Po co kupować ubezpieczenie OC?

Posiadasz samochód i wiesz, że co roku musisz opłacać polisę OC. Czy wiesz jednak czym jest obowiązkowe ubezpieczenie pojazdu? Przed czym Cię chroni i co zapewnia? Odpowiedzialność cywilna posiadacza pojazdu jest niezbędna do tego, byś w ogóle mógł się nim poruszać.

Kilka słów o komunikacyjnym OC

Ubezpieczenie OC posiadacza pojazdu mechanicznego jest ubezpieczeniem obowiązkowym, narzuconym przez ustawodawcę, a zakres i warunki  reguluje Ustawa z 22.05.2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze   Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (Dz.U. z 2003r. Nr 124, po z. 1152 ze zm.). Obowiązek zawarcia umowy poddany jest kontroli upoważnionych organów, które mogą stosować środki represyjne, np. kary pieniężne.

Kiedy muszę wykupić OC?

Ubezpieczenie OC jest zobowiązany zawrzeć każdy posiadacz:

  • pojazdu mechanicznego, zarejestrowanego na terenie RP,
  • pojazdu wolnobieżnego, z chwilą wprowadzenia go na drogę,
  • pojazdu mechanicznego, w dniu jego rejestracji (dopuszczenia do ruchu przez odpowiedni wydział komunikacji),
  • pojazdu zarejestrowanego za granicą, niedopuszczonego do ruchu na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej,
  • pojazdu historycznego, z chwilą wprowadzenia takiego pojazdu na drogę.

Jaki pojazd chcesz ubezpieczyć?

Co daje polisa OC?

Dzięki zawarciu takiej umowy możemy być pewni, że zostaną zwrócone koszty w wyniku poniesionych przez poszkodowanego szkód, np.: naprawa uszkodzeń powstałych podczas kolizji, koszt pojazdu zastępczego na czas naprawy pojazdu, koszt akcji ratowniczej, koszty rehabilitacji jeśli ucierpiały osoby itp. Jeżeli natomiast to my będziemy sprawcami wypadku, ubezpieczenie chroni nas od wypłaty odszkodowania wszystkim osobom poszkodowanym oraz pokrywa koszty naprawy pojazdu lub uszkodzonego mienia. Czasem takie szkody mogą być naprawdę poważne co przekłada się na wysokie wypłaty odszkodowań, a w przypadku braku ubezpieczenia może doprowadzić nas do katastrofy finansowej.

Jakie szkody obejmuje OC?

Najczęściej występujące szkody, to drobne kolizje parkingowe, np. podczas cofania w celu zaparkowania na parkingu przed supermarketem lub niezachowanie ostrożności podczas wyjazdu i tym samym spowodowanie drobnego uszkodzenia innego pojazdu. Kwoty odszkodowań mogą się wahać od kilkuset złotych do nawet kilku tysięcy, jeżeli poszkodowany pojazd jest nowy lub jest z grupy marek Premium, np. Audi, BMW, Mercedes itp. Czasami dochodzi do bardzo poważnych wypadków, gdzie liczba poszkodowanych wynosi nawet do kilkunastu osób. Zdarzają się również wypadki śmiertelne, gdzie oprócz wypłaty odszkodowania za szkodę całkowitą pojazdu, wypłacane jest zadośćuczynienie osobom bliskim lub renta w przypadkach gdzie, doszło do trwałego uszczerbku na zdrowiu osoby poszkodowanej. Wypłacone odszkodowanie może oscylować od kilkudziesięciu do nawet kilkuset tysięcy zł, w zależności od rodzaju szkody i ilości osób poszkodowanych. Zdarzają się szkody, gdzie wysokość odszkodowania przekracza sumę ubezpieczenia pomimo bardzo wysokich limitów.

Ile wynosi minimalna suma gwarancyjna OC?

Minimalna suma gwarancyjna OC posiadaczy pojazdów mechanicznych wynosi równowartość:

  • w przypadku szkód na osobie - 5 210 000 euro w odniesieniu do jednego zdarzenia, którego skutki są objęte ubezpieczeniem bez względu na liczbę poszkodowanych
  • w przypadku szkód w mieniu – 1 050 000 euro w odniesieniu do jednego zdarzenia, którego skutki są objęte ubezpieczeniem bez względu na liczbę poszkodowanych

Dla porównania w Belgii, Finlandii, Francji, Irlandii, Izraelu czy w Wielkiej Brytanii nie ma limitu dla szkody osobowej. Natomiast w Luksemburgu czy w Tunezji jest ogólny brak limitów.

Nieużytkowany pojazd też musi być ubezpieczony

Ubezpieczenie zawarte jest na okres 12 miesięcy, po upływie tego czasu automatycznie zostaje przedłużone - z wyjątkiem tego, gdy nie zostało ono opłacone w czasie upływu trwającej polisy oraz w momencie przekazania na nowonabywcę już ubezpieczonego pojazdu. Samochód powinien być ubezpieczony nawet wtedy, gdy stoi nieużytkowany, ponieważ może zdarzyć się sytuacja, gdy np. dojdzie do samozapłonu w wyniku czego straty poniosą sąsiednie samochody, a wówczas ubezpieczyciel ma obowiązek wypłacenia odszkodowania. Reasumując, wszystkie zarejestrowane pojazdy powinny posiadać OC. Na szczęście są patenty na oszczędności. Na naszym blogu opisaliśmy 4 sposoby jak zaoszczędzić na OC. Zapraszamy do przeczytania artykułu. 

Oceń artykuł
5.0 / 5
liczba głosów: 1
Blog specjalistów o ubezpieczeniu.
Wyślij formularz
Wyślij wiadomość
Porady specjalistów do spraw ubezpieczeń.
Porozmawiaj ze specjalistą
Zadzwoń do nas
Blog o ubezpieczeniach.
Odwiedź nasze biuro
Przejdź do kontaktu