Dodano: 04.07.2024
3 min.
Edyta Gąsior. Specjalistka ds. contentu, copywriter Mielec.
Autor: Edyta Gąsior

Ubezpieczenie na życie dla seniora - czy warto?

Z tego artykułu dowiesz się:
Para starszych ludzi, którzy zakupili sobie ubezpieczenie na życie dla seniora.

Ubezpieczenie na życie dla seniora to rozsądna decyzja - po przejściu na emeryturę, przestaje obowiązywać ubezpieczenie grupowe, opłacane w pracy. Warto więc zapewnić sobie bezpieczeństwo finansowe na wypadek niekorzystnych zdarzeń jak np. pobyt w szpitalu czy poważne zachorowanie. W artykule kompleksowo opisaliśmy ten temat. Zapraszamy do przeczytania i do zakupu polisy.

Wybierz pakiet dla seniora 

Czym jest ubezpieczenie na życie dla seniorów?

Ubezpieczenie na życie dla seniora to rodzaj polisy ubezpieczeniowej zaprojektowanej specjalnie z myślą o osobach starszych, zwykle powyżej 50-60 roku życia. Jego głównym celem jest zapewnienie finansowego wsparcia dla bliskich po śmierci ubezpieczonego. Polisa taka może pokryć różne wydatki, takie jak koszty pogrzebu, spłata długów czy zapewnienie dodatkowego wsparcia finansowego rodzinie. W Rydzowski Ubezpieczenia pakiety dla seniora są dodatkowo wzbogacone o ochronę zdrowia. Innymi słowy, polisa na życie dla seniora, którą oferujemy zapewnia m.in. rekompensatę za pobyt w szpitalu, kartę apteczną, zagraniczna konsultacja medyczna i wiele innych.

Czy warto kupić ubezpieczenie seniora?

Wiele osób zastanawia się, czy warto kupić ubezpieczenie na życie dla osoby starszej. I chociaż poglądy na tę kwestię są różne, to z naszego doświadczenia wiemy, że ochrona ubezpieczeniowa da seniorów jest bardzo przydatna. W szczególności, gdy mowa o pakietach ochrony życia i zdrowia. Ubezpieczenie na życie dla seniora ma wiele zalet. Przedstawiamy najważniejsze z nich:

 • Zabezpieczenie finansowe dla rodziny - polisa może zapewnić wsparcie finansowe dla bliskich po śmierci seniora, co może pomóc w pokryciu kosztów pogrzebu, spłacie długów i zapewnieniu stabilności finansowej.

 • Ochrona zdrowotna - w przypadku diagnozy poważnej choroby, hospitalizacji lub długoterminowej opieki zdrowotnej, polisa może pokryć koszty leczenia, co odciąża budżet domowy.

 • Spokój ducha: posiadanie ubezpieczenia może dawać seniorowi i jego rodzinie poczucie bezpieczeństwa i spokoju, wiedząc, że w razie nieprzewidzianych wydarzeń będą zabezpieczeni finansowo.

 • Elastyczność - polisy dają możliwość dostosowania składek oraz zakresu ochrony do indywidualnych potrzeb i możliwości finansowych.

A czy polisa na życie dla seniora ma jakieś wady? Niektórzy za taką uznają koszt ubezpieczenia na życie dla seniora. Tu jednak musimy nakreślić, że w Rydzowski Ubezpieczenia oferujemy sześć różnych pakietów dla seniora. Polisy są zróżnicowane pod względem ceny i zakresu.

Kiedy warto rozważyć zakup ubezpieczenia seniora?

Jak już wspominaliśmy, ochrona ubezpieczeniowa dla seniorów ma wiele zalet i każda osoba po 60 powinna rozważyć taką opcję. Niemniej, można wymienić kilka sytuacji, w których polisa na życie jest szczególnie polecana. Kiedy warto nabyć ubezpieczenie po 60?

 • Nie masz zbyt dużo oszczędności na koncie - w razie nieszczęśliwego zdarzenia, polisa dla seniora może być bardzo pomocna. Przykładowo, po pobycie w szpitalu możesz otrzymać rekompensatę finansową.
 • Planowanie spadkowe: polisa może być częścią strategii planowania spadkowego, aby zapewnić, że bliscy otrzymają wsparcie finansowe.
 • Chęć zabezpieczenia rodziny: jeśli celem jest zabezpieczenie bliskich przed finansowymi konsekwencjami śmierci lub choroby.
 • Lubisz poczucie finansowego bezpieczeństwa.

Jaki jest zakres ubezpieczenia na życie PZU dla seniorów?

Zakres ochrony ubezpieczeniowej dla seniorów jest zależny od wybranego pakietu. Możemy jednak pokrótce przybliżyć, jak wygląda ubezpieczenie na życie dla osób starszych w firmie PZU (z którą współpracujemy). Ubezpieczenie na życie PZU dla seniorów obejmuje leczenie szpitalne ubezpieczonego (m.in.świadczenie za każdy dzień pobytu w szpitalu czy na oddziale intensywnej terapii), a także zdrowie rekompensata za uszczerbek na zdrowiu ubezpieczonego, karta apteczna dla ubezpieczonego. Ubezpieczenie działa także na wypadek śmierci ubezpieczonego lub jego partnera/małżonka.

Do którego roku życia można kupić ubezpieczenie osób starszych?

Wiek ubezpieczonego, w przypadku polisy na życie seniora ma kolosalne znaczenie. Towarzystwa Ubezpieczeniowe oferty dla seniorów determinują w dużej mierze właśnie od tego czynnika. Wynika to z faktu, że ryzyka ubezpieczeniowe dla seniorów są inne niż w przypadku osoby po 20 czy 30 roku życia. Chociażby dlatego, że ryzyko wystąpienia chorób u seniorów jest zdecydowanie wyższe.

Ubezpieczenie na życie po 60 roku życia

O ubezpieczeniu po 60 roku życia zaczynają myśleć przede wszystkim osoby, które przechodzą wtedy na emeryturę. W Polsce wiek emerytalny dla kobiet wynosi właśnie 60 lat, więc po 60 roku życia pracodawca nie płaci już ubezpieczenia grupowego i konieczne jest przejście na ubezpieczenie indywidualne. Ochrona finansowa dla osób starszych po 60 roku życia jest możliwa na dwa sposoby. Przede wszystkim można zdecydować się na polisę terminową lub wybrać wariant, jakim jest polisa bezterminowa. Jak to wygląda w praktyce? I na co zwracać uwagę? Poniżej podajemy informacje, czym różnią się oba warianty:

 • wariant II – na czas określony – dla osób, których wiek polisowy na dzień wnioskowanej daty początku ochrony wynosi co najmniej 60 lat i nie więcej niż 69 lat,
 • wariant III – na czas nieokreślony – dla osób, których wiek polisowy na dzień wnioskowanej daty początku ochrony wynosi co najmniej 60 lat i nie więcej niż 70 lat.

Ubezpieczenie na życie po 65 roku życia

Warunki ubezpieczenia na życie dla seniorów po 65 roku życia są takie same, jak w przypadku osób po 60. W tym przypadku również polisa indywidualna może być zawarta na czas określony lub nieokreślony. I również są dostępne gotowe pakiety ochrony.

Polisa dla osób starszych - po 70

Czy ubezpieczenie po 70 roku życia jest w ogóle możliwe? Takie pytanie często zadają sobie seniorzy, którzy chcą zdecydować się na ubezpieczenie na wypadek pobytu w szpitalu, poważnego zachorowania czy na wypadek śmierci. Dla osób po 70 roku życia ubezpieczenie jest możliwe w przypadku dożywotniej polisy, niemniej koniczne jest wcześniejsze podpisanie umowy. W Rydzowski Ubezpieczenia, w przypadku polisy na czas nieokreślony, wiek polisowy na dzień wnioskowanej daty początku ochrony powinien wynosić co najmniej 60 lat i nie więcej niż 70. Innymi słowy - ubezpieczenie po 70 będzie działać, jeśli o podpisaniu umowy senior pomyśli nieco wcześniej. O szczegóły ubezpieczenia możesz zapytać naszego specjalistę.

Ile zapłacisz za ubezpieczenie dla seniora?

Składka ubezpieczeniowa dla seniorów są zróżnicowane. W Rydzowski Ubezpieczenia przygotowaliśmy sześć różnych wariantów cenowych polisy. Porównanie cen ubezpieczeń dla seniorów jest możliwe już na naszej stronie. Dostępne u nas pakiety znajdują się w przedziale finansowym od 76 złotych do 227,50 złotych. Widełki cenowe są zróżnicowane, bo wysokość sumy ubezpieczenia dla seniorów w każdym wariancie jest nieco inna. To ile kosztuje polisa jest zależne także od takich czynników jak zakres i to na jaką ochronę w Rydzowski Ubezpieczenia się zdecydujesz.

Co wpływa na cenę składki ubezpieczenia?

Cena składki ubezpieczenia jest zależna od kilku czynników. Na to ile zapłacisz wpływa między innymi:

 • wysokość sumy ubezpieczenia,
 • warunki ubezpieczenia na życie dla seniorów (zakres),
 • wybrane Towarzystwo Ubezpieczeniowe,
 • umowy dodatkowe.

Gdzie kupić ubezpieczenie na życie dla seniora?

Ochrona finansowa dla osób starszych może zostać zakupiona stacjonarnie lub zdalnie, przez internet. Nie da się ukryć, że zdecydowanie wygodniejsza jest druga opcja. Tym bardziej, że coraz więcej osób po 70 roku życia korzysta z laptopa lub czy smartfonów. Ubezpieczenie na życie online można kupić za pośrednictwem naszej strony. Wystarczy skorzystać z intuicyjnego narzędzia, jakim jest kalkulator ubezpieczenia na życie bez podawania danych. W tym prostym formularzu pytamy przede wszystkim o wiek, podstawowe dane kontaktowe (adres mailowy bądź numer telefonu) i o to, jaka składka ubezpieczeniowa dla seniorów jest odpowiednia. Po wysłaniu wiadomości do nas, skontaktujemy się z Tobą, jeszcze raz potwierdzimy wybrany przez Ciebie pakiet, i odpowiemy na pytania, dotyczące np. tego, co obejmuje polisa. Gdy wszystko potwierdzimy, wszystkie dokumenty otrzymasz drogą mailową lub pocztową (jeśli taka forma będzie bardziej Ci odpowiadać. Polisa bezterminowa lub terminowa mogą zostać opłacone online.

Warunki ubezpieczenia dla seniora

Zakres ochrony ubezpieczeniowej dla seniorów zawsze jest zawarte w ofercie i w OWU. Z naszego doświadczenia wynika, że warto też zwrócić uwagę na inne elementy ubezpieczenia między innymi na wyłączenia w ochronie. Najczęściej ubezpieczenie na życie po 60 roku życia nie zadziała, gdy:

 • ubezpieczony zatai poważną chorobę, 
 • gdy ubezpieczony popełni samobójstwo, 
 • wyłączeniem jest także wojna czy akty terroryzmu na terenie kraju ubezpieczonego. 

Umowa ubezpieczenia na życie dla seniora

Przeanalizowałeś dostępne ubezpieczenia i zdecydowałeś się na któryś z pakietów ubezpieczenia dla emeryta? W takim razie nadchodzi czas na finalizowanie sprawy i zawarcie umowy online. A jeśli nadal zastanawiasz się nad wyborem ubezpieczenia dla osoby starszej, to możemy zaproponować Ci porównanie cen ubezpieczeń dla seniorów. Rozmawiając o cenach weźmiemy też pod uwagę wysokość sumy ubezpieczenia dla seniorów i podpowiemy, na co warto zwrócić uwagę w ubezpieczeniu. Z naszego doświadczenia wynika, że podczas zakupu ubezpieczenia dla osoby na emeryturze warto przeanalizować wyłączenia i ogólne zasady.

Pytania o ubezpieczenie 

Dodatkowe umowy do polisy - czy warto je podpisać?
Ubezpieczenie dożywotnie - czy jest konieczna ankieta medyczna?
Kto otrzyma rekompensatę po śmierci ubezpieczonego?
Edyta Gąsior. Specjalistka ds. contentu, copywriter Mielec.

Autor artykułu:

Edyta Gąsior

Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. W branży content marketingu działa od ponad 5 lat. Dzięki bogatemu doświadczeniu zawodowemu, potrafi w prosty sposób wytłumaczyć skomplikowane zagadnienia. W #RydzowskiTeam jest odpowiedzialna za wysokiej jakości treści na tematy ubezpieczeniowo-finansowe.

Oceń artykuł
0.0 / 5
liczba głosów: 0
Blog specjalistów o ubezpieczeniu.
Wyślij formularz
Wyślij wiadomość
Porady specjalistów do spraw ubezpieczeń.
Porozmawiaj ze specjalistą
Zadzwoń do nas
Blog o ubezpieczeniach.
Odwiedź nasze biuro
Przejdź do kontaktu