Dodano: 15.10.2021
7 min.

Czy ubezpieczenie fotowoltaiki się opłaca?

Z tego artykułu dowiesz się:
Ubezpieczenie fotowoltaiki. Rydzowski Ubezpieczenia.

Jak działa ubezpieczenie fotowoltaiki?

OZE to bardzo efektywny sposób na dostarczenie do budynków mieszkalnych i gospodarczych prądu. Instalacje fotowoltaiczne, panele solarne czy pompy ciepła zyskują na popularności. Z tego względu coraz więcej Towarzystw Ubezpieczeniowych wprowadza nowy produkt – ubezpieczenie OZE. Jak działa ta polisa? I jak wygląda proces zakupu ochrony? Można to opisać następująco:

 • Właściciel instalacji OZE z pomocą specjalistów z multiagencji ubezpieczeniowej wybiera polisę.
 • Po znalezieniu najkorzystniejszej opcji, następuje podpisanie umowy ubezpieczenia OZE.
 • Instalacja OZE zostaje objęta ochroną.
 • W razie wystąpienia szkody, właściciel zgłasza ten fakt specjalistom ds. likwidacji szkód.
 • Ubezpieczyciel wypłaca odszkodowanie. Świadczenie finansowe pokrywa koszty naprawy lub zakupu nowej instalacji.

Ubezpieczenie fotowoltaiki a ubezpieczenie domu

Warto mieć świadomość, że są dwie opcje zakupu ochrony fotowoltaiki. Właściciele instalacji mogą wybrać tradycyjne ubezpieczenie domu lub kupić osobną polisę dla OZE. Które wybrać? Pokrótce wyjaśniamy jaka jest korelacja między polisą na dom a OZE. W przypadku ubezpieczenia domu, ochroną objęte są także elementy stałe. Oznacza to, że zabezpieczona jest wtedy również pompa ciepła, która znajduje się bezpośrednio przy budynku mieszkalnym lub wewnątrz domu. Natomiast pompa, znajdująca się w pobliskim budynku gospodarczym już nie. Ubezpieczenie fotowoltaiki a ubezpieczenie domu wygląda podobnie. Panele na dachu są w takim przypadku objęte ochroną, ale te zamontowane na gruncie już nie.

Co wybrać?

W większości przypadków korzystniejszy jest wybór polisy dedykowanej dla zielonej energii. Ogólne warunki ubezpieczenia fotowoltaiki są bardziej szczegółowe i uwzględnionych jest tam więcej zdarzeń niż w przypadku standardowej polisy dla domu. Na przykład: uszkodzenie paneli fotowoltaicznych przez ptaki, które zagnieżdżą się na dachu czy kradzież przez złodzieja zewnętrznej części pompy ciepła.

Przykład:

Pan Andrzej ma pompę ciepła w kotłowni ubezpieczoną w ramach polisy na dom. Po obfitych opadach deszczu doszło do lokalnych podtopień i urządzenie zostało zalane. Oprócz tego woda zniszczyła kilka pomieszczeń na parterze. Suma ubezpieczenia była niska, więc rekompensata finansowa od Ubezpieczyciela nie wystarczyła na naprawę wszystkiego. Gdyby Pan Andrzej miał oddzielne ubezpieczenie OZE, otrzymałby zdecydowanie wyższe świadczenie. Nie musiałby się martwić o finanse.

Warto wiec pamiętać, że elementy OZE są traktowane jako elementy stałe w polisie na dom. Zatem zakres i sposób ochrony może być niedopasowany do specyfiki danego urządzenia. Przed podjęciem decyzji o zakupie ubezpieczenia fotowoltaiki, warto poprosić o poradę specjalistę z multiagencji ubezpieczeniowej.

Czy warto ubezpieczyć pompę ciepła?

Pompa ciepła to urządzenie, które jest alternatywą dla tradycyjnego, opałowego ogrzewania. Osoby, które się na nie decydują, zastanawiają się czy warto ubezpieczyć pompę ciepła. Wybór osobnej polisy (pompa ciepła ubezpieczenie)dla tego urządzenia to rozsądna opcja. Przede wszystkim dlatego, że w razie szkody Ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie. Ryzyko wystąpienia niekorzystnej sytuacji jest dosyć wysokie. W trakcie użytkowania pompy ciepła może dojść do:

 • awarii pompy ciepła,
 • uszkodzenia zewnętrznej części pompy ciepła przez psa
 • zalania pompy ciepła,
 • zniszczenia sprzętu w wyniku wybuchu petardy.


Ubezpieczenie pompy ciepła chroni więc przed zbędnymi kosztami naprawy czy wymiany urządzenia. Straty pokrywa Ubezpieczyciel.

Czy warto ubezpieczyć panele solarne i słoneczne?

Popularne w ostatnim czasie są również panele solarne. Zasada ich działania jest prosta - energia słoneczna wykorzystywana jest do ogrzewania wody. Koszt zakupu takiej instalacji dla 4-osobowej rodziny wynosi około 12 tysięcy. Inwestycja zwraca się zwykle po 10-ciu latach. Jednak trzeba mieć na uwadze, że w trakcie ich używania może dojść do awarii. Czy ubezpieczenie solarów się opłaca? Podstawowa wymiana bezpieczników to około 300 złotych, ale większa naprawa może kosztować nawet kilka tysięcy złotych. Nagły koszt może przerosnąć możliwości finansowe właścicieli instalacji solarnej. Zatem odpowiedź na pytanie czy warto ubezpieczyć panele solarne, nasuwa się sama. Polisa to gwarancja, że likwidację szkody opłaci Ubezpieczyciel.

Ubezpieczenie fotowoltaiki jest dostępne w multiagencji Rydzowski Ubezpieczenia.

Czy warto ubezpieczyć fotowoltaikę?

Podobnie jak w przypadku paneli solarnych, te fotowoltaiczne łatwo mogą ulec uszkodzeniu. Wystarczy, że będą niekorzystne warunki atmosferyczne, takie jak grad, burza z piorunami czy długotrwałe, rekordowe upały. Czy warto ubezpieczyć fotowoltaikę? Zakup polisy jest racjonalny. W końcu panele fotowoltaiczne mają służyć przez wiele lat, a ceny ubezpieczenia są względnie niskie. Najtańsza polisa wynosi 9 zł/miesięcznie.

Polisa instalacji OZE – gwarancja, że Twój budżet jest bezpieczny

Jak już wspominaliśmy, inwestycja w instalacje ekologiczne to koszt około 30 tysięcy złotych. Trudno więc sobie wyobrazić, że w jednym momencie uderzenie pioruna niszczy panele fotowoltaiczne lub, że po podtopieniu pompa ciepła przestaje działać. W niektórych przypadkach koszt naprawy mógłby przerosnąć możliwości finansowe właścicieli urządzeń eko. Zatem odpowiedź na pytanie czy warto ubezpieczyć fotowoltaikę jest jednoznaczna. Polisa na fotowoltaikę to gwarancja, że nieprzewidziane zdarzenia nie naruszą budżetu domowego. Przy czym, cena ubezpieczenia OZE jest dosyć niska. Dokładnie wyjaśniliśmy to w artykule Ubezpieczenie fotowoltaiki – ile kosztuje?

Jakie ubezpieczenie chcesz kupić?

Dostaniesz rekompensatę finansową w razie spadku produkcji energii

Poziom nasłonecznienia w poszczególnych regionach Polski jest dosyć równomierny. Zdarza się jednak, że niektóre tygodnie są wyjątkowo pochmurne i deszczowe. Nietrudno się domyślić, że taka aura negatywnie wpływa na wydajność instalacji fotowoltaicznej. Dla niektórych właścicieli paneli fotowoltaicznych może oznaczać to konieczność korzystania z tradycyjnego prądu. W szczególności, gdy posiadają oni w swoim domu dużo urządzeń, które potrzebują stałego dostępu do energii. Ubezpieczenie fotowoltaiki, które chroni przed takimi sytuacjami oferuje m. in PZU Eko Energia. Ubezpieczyciel wypłaci rekompensatę za stratę finansową, którą poniósł klient w związku małą produkcją energii.

Kiedy nie otrzymasz rekompensaty po spodku energii?

Oczywiście, kupując ubezpieczenie fotowoltaiki warto dokładnie przeczytać OWU. Są tam określone przypadki, w których Ubezpieczyciel nie wypłaci rekompensaty za niższą produkcję energii. Kiedy tak się stanie? Przede wszystkim, gdy jest to spowodowane:

 • prowadzeniem prac serwisowych lub konserwacyjnych,
 • przebudową instalacji fotowoltaicznej – niezgodną z projektem,
 • wadliwym przyłączeniem instalacji fotowoltaicznej.

Ubezpieczenie fotowoltaiki nie zadziała też, gdy spadek energii będzie mniejszy niż 20%.

Od czego zależy wypłata rekompensaty?

Wiele osób zastanawia się, jak w ramach ubezpieczenia fotowoltaiki wyliczane jest odszkodowanie. Najprościej wyjaśniając, wysokość rekompensaty zależy od takich czynników jak cena prądu i ilość niewyprodukowanej energii. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule: ubezpieczenie fotowoltaiki.

Przykład rekompensaty w ramach ubezpieczenia OZE

W umowie polisy na fotowoltaikę założono, że instalacja wyprodukuje 5 000 kWh/rok. Faktycznie wartość ta wyniosła 3 500 kWh/rok. Strata energii to 1 500 kWh/rocznie. Ubezpieczyciel mnoży tą wartość przez cenę energii i wypłaca odszkodowanie. (1 500 * 0.60 = 900 zł)

Przykład:

Anna długo zastanawiała się czy warto ubezpieczyć fotowoltaikę. Wielokrotnie wpisywała w Internecie: fotowoltaika ubezpieczenie- czy się opłaca.  W końcu postanowiła to zrobić. Wyniosło ją to 9 złotych miesięcznie. Po pewnym czasie doceniła swój wybór. Pogoda była wyjątkowo niekorzystna, a panele fotowoltaiczne nie produkowały tyle energii, ile powinny. Za stratę energii otrzymała odszkodowanie – 900 złotych. Rekompensata była więc 100 x większa od miesięcznego kosztu polisy.

Ubezpieczenie fotowoltaiki -  nie stresujesz się dodatkowymi kosztami

Awarie instalacji OZE nie zdarzają się często, ale gdy już wystąpią są bardzo kosztowne. W przypadku paneli fotowoltaicznych mogą to być błędy montażowe, odklejenie się folii ochronnej czy przegrzanie skrzynki przyłączeniowej. Z kolei, pompy ciepła najczęściej szwankują z powodu nieprawidłowo wykonanej instalacji. Ceny za serwis z roku na rok są coraz wyższe, więc nie wszyscy mogą sobie pozwolić na pokrycie kosztów z własnej kieszeni. W szczególności, gdy awaria instalacji OZE wystąpi nagle. Ubezpieczenie fotowoltaiki, ubezpieczenie paneli solarnych czy ubezpieczenie pomp ciepła jest więc gwarancją spokoju. Nie trzeba się wtedy stresować nieplanowanymi wydatkami.

PZU Eko Energia:

Dla przykładu, w ofercie PZU Eko Energia, istnieje kilka wariantów ubezpieczenia fotowoltaiki. Przy najtańszym wariancie Ubezpieczyciel wypłaci do 3000 zł w przypadku awarii, a przy najdroższym do 9000 zł. W pierwszym roku działania instalacji OZE, prawdopodobieństwo awarii jest małe, zatem nie trzeba od razu kupować pełnego pakietu. Jeśli jednak instalacja służy już kilka lat lub gdy pojawiały się problemy – rekomendowany jest droższy wariant.

Ubezpieczenie instalacji OZE – ograniczasz potencjalne straty

Oczywiście, fotowoltaika ubezpieczenie jest dobrowolne. Osoby, które uważają, że ich urządzenie nie ulegnie awarii, a polisa to zbędny wydatek – nie muszą jej kupować. Nie da się jednak ukryć, że jest to dosyć ryzykowna postawa. W razie szkody, budżet domowy może zostać mocno naruszony. Z tego względu zakup ochrony jest synonimem odpowiedzialności i wysokiej świadomości konsumenta.

Przykład

Pani Janina zainwestowała w panele fotowoltaiczne, ale nie ubezpieczyła ich. Nie posiadała także ubezpieczenia domu. Niestety podczas burzy grad znacznie uszkodził instalację. Instalacja OZE przestała być wydajna. Pani Janina poniosła ogromne koszty likwidacji szkody. Gdyby wcześniej założyła, że ubezpieczenie paneli fotowoltaicznych się opłaca, nie poniosłaby tak dotkliwych strat finansowych

Ubezpieczenie fotowoltaiki – gwarancja spokoju

Reasumując, ubezpieczenie OZE od wszystkich ryzyk daje poczucie spokoju. Właściciele pomp ciepła nie muszą się wtedy martwić, że ktoś ukradnie zewnętrzną część pompy lub, że wybuch petardy zniszczy to ekologiczne urządzenie. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku paneli fotowoltaicznych, które może zniszczyć grad lub zalegający śnieg. Większość powstałych szkód zrekompensuje Ubezpieczyciel. Zatem nawet w chwili długiego wyjazdu z domu czy w trakcie ekstremalnej burzy, osoby inwestujące w OZE mogą być spokojne.

Przykład:

Damian zastanawiał się, czy opłaca się ubezpieczyć fotowoltaikę. Dokładnie to przeanalizował. Koszt ubezpieczenia instalacji OZE to około 10 złotych miesięcznie. Rocznie daje to 120 zł, a w ciągu 10 lat 1200 zł. Ryzyko wystąpienia szkody w przeciągu 10- ciu lat jest ogromne. Likwidacja szkody to zazwyczaj kilka tysięcy. Zatem, nawet jeśli szkoda wystąpiłaby tylko raz w tym przedziale czasu, ubezpieczenie jest opłacalne.

Podsumowanie

Reasumując, w większości przypadków ubezpieczenie fotowoltaiki jest opłacalne. Ze statystyk wynika, że do uszkodzenia instalacji dochodzi dosyć często. Zazwyczaj na wskutek niekorzystnych warunków atmosferycznych, takich jak grad, burze z piorunami, intensywne opady śniegu czy  lokalne podtopienia. Koszt usunięcia szkody jest wysoki – nawet kilka tysięcy! Nie każdy właściciel instalacji OZE jest przygotowany na poniesienie takich kosztów. Warto więc ubezpieczyć zieloną energię po wcześniejszej konsultacji z agentem ubezpieczeniowym. Wtedy można wybrać najlepszą opcję.

Oceń artykuł
0.0 / 5
liczba głosów: 0
Blog specjalistów o ubezpieczeniu.
Wyślij formularz
Wyślij wiadomość
Porady specjalistów do spraw ubezpieczeń.
Porozmawiaj ze specjalistą
Zadzwoń do nas
Blog o ubezpieczeniach.
Odwiedź nasze biuro
Przejdź do kontaktu