#RydzowskiTeam

czekamy na Twój kontakt

Skorzystaj z pomocy naszych
doświadczonych specjalistów.

Pracujemy dla Ciebie
Klienci Indywidualni 17 770 72 12
pon - pt. 8:00 - 18:00 sob. 9:00 - 13:00
Obsługa Online 17 770 72 13
pon - pt. 8:00 - 18:00 sob. 9:00 - 13:00
Klienci Biznesowi 17 770 72 14
pon - pt. 8:00 - 18:00 sob. 9:00 - 13:00
Leasing i kredyt 17 770 72 62
pon - pt. 8:00 - 16:00
Likiwidacja Szkód 17 770 72 64
pon - pt 8:00 - 16:00
Nie czekaj! Sprawdź naszą ofertę online. Zadzwoń! 17 733 46 47

Blog


          Rodzaje ubezpieczenia GAP
21 lutego

Rodzaje ubezpieczenia GAP

Autor: #RYDZOWSKITEAM
Oceń:
0
Udostępnij:

Poznaj rodzaje ubezpieczenia GAP

Ubezpieczenie GAP cieszy się coraz większym zainteresowaniem. W końcu nowe auta szybko tracą na wartości. W razie szkody całkowitej lub kradzieży odszkodowanie z samego AC mogłoby być niskie. I przede wszystkim niewystarczające na zakup innego pojazdu o podobnych parametrach. Przed taką stratą finansową chroni ubezpieczenie GAP. W artykule wyjaśniamy, jakie są rodzaje tej polisy. Podpowiadamy, która opcja jest najkorzystniejsza.

Rodzaje ubezpieczeń GAP

Ubezpieczenie GAP to ochrona przed utratą wartości pojazdu w czasie. Rekompensata wypłacana jest w przypadku szkody całkowitej lub kradzieży. Warto jednak wiedzieć, że kwota odszkodowania w dużej mierze zależy od rodzaju polisy GAP. Można wyróżnić cztery podstawowe rodzaje ochrony: GAP fakturowy, GAP indeksowy, GAP finansowy oraz GAP Casco.

GAP fakturowy

GAP fakturowy jest uznawany za jedną z najkorzystniejszych opcji. Dlaczego właśnie ten rodzaj? I co daje ubezpieczenie GAP? Wyjaśniamy. GAP fakturowy pokrywa różnicę między ceną auta z faktury a wartością odszkodowania z AC.

rodzaje ubezpieczenia GAP
Przykład:

Jacek kupił auto w 2020 roku za 100 tysięcy złotych. Po roku ktoś ukradł ten samochód. Niestety wartość pojazdu spadła. Z ubezpieczenia AC otrzymał więc tylko 80 tysięcy złotych. Na szczęście Jacek miał ubezpieczenie GAP fakturowy. Dzięki temu otrzymał jeszcze 20 tysięcy. W sumie odzyskał 100 tysięcy.

GAP fakturowy czy warto? Przedstawiony wyżej przykład pokazuje, że jest to opłacalna opcja, której celem jest ochrona przed dużą stratą finansową. Niemniej, warto mieć świadomość, że jest to najdroższa opcja ubezpieczenia GAP.

GAP indeksowy

Nieco inaczej działa GAP indeksowy. W tym przypadku, w razie szkody całkowitej lub kradzieży, Ubezpieczyciel wypłaca 20-30% wartości odszkodowania z AC/OC. Ubezpieczenie GAP indeksowy najchętniej wybierają osoby, które zawarły krótką umowę leasingową. 

polisa gap rodzaje
Przykład:

Anna leasingowała samochód o wartości 100 tysięcy złotych. Po 2,5 roku wartość auta spadła o 40%. Po szkodzie całkowitej, z ubezpieczenia OC otrzymała więc 60 tysięcy. Anna miała jednak jeszcze wykupiony GAP indeksowy 30%. Z tego względu dodatkowo dostała 18 tysięcy. W sumie wartość jej rekompensaty to 78 tysięcy złotych.

GAP finansowy

Kolejnym rodzajem polisy jest GAP finansowy. Jest to dobra opcja dla tych, którzy korzystają z finansowania w formie leasingu. W razie szkody całkowitej, kierowca otrzyma różnicę między sumą rat leasingu do spłaty a wartością odszkodowania AC. Warto zaznaczyć, że jest to najtańsza opcja.

rodzaje gapu
Przykład:

Kamil wziął w leasing pojazd. Do spłaty pozostało mu 80 tysięcy złotych. Niestety, w wyniku poważnej stłuczki została stwierdzona szkoda całkowita. Z AC Kamil otrzymał 65 tysięcy. Na szczęście miał wykupione ubezpieczenie GAP finansowy. Z tego tytułu otrzymał rekompensatę 25 tysięcy złotych. Pozwoliło to na spłatę leasingu.

GAP Casco

GAP Casco to dobra opcja dla osób, których umowa leasingowa już trwa. W takich przypadkach ubezpieczenie GAP Casco zawierane jest jako aneks do umowy. Jak działa ten rodzaj polisy? W razie szkody całkowitej, pokrywana jest różnica między rekompensatą z AC/OC a kwotą AC na moment zawarcia umowy.

Document
Przykład

Jan zawarł polisę AC o wartości 50 tysięcy złotych. Po roku samochód uległ całkowitemu zniszczeniu. Jan z AC otrzymał 35 tysięcy złotych. Natomiast z ubezpieczenia GAP Casco otrzymał 15 tysięcy złotych.

Kiedy polisa nie obowiązuje?

W niektórych przypadkach ubezpieczenie GAP w leasingu nie zadziała. Kiedy dokładnie? Najważniejsze wyłączenia to:

 • jazda pod wpływem substancji odurzających
 • wykorzystywanie auta do celów zarobkowych
 • modyfikacje w sposób niezgodny z zaleceniami
 • prowadzenie auta bez uprawnień

Jak skorzystać z ubezpieczenia GAP? Przede wszystkim, trzeba postępować zgodnie z prawem.

Ubezpieczenie GAP – gdzie kupić?

Przed zawarciem umowy GAP, wiele osób poszukuje informacji na ten temat. Wpisują w wyszukiwarce frazy takie jak: GAP fakturowy kalkulator, GAP finansowy kalkulator, GAP indeksowy kalkulator. Z jednej strony, to dobry pomysł. Mogą bowiem zorientować się, jak kształtują się ceny. Niemniej, takie rozwiązanie ma też pewne wady. Są tam podane sztywne ceny, których nie można negocjować. Zatem, jak i gdzie kupić ubezpieczenie GAP? Najlepiej, kwestię GAP ubezpieczenia skonsultować ze specjalistą. Rozległą wiedzą na ten temat mogą pochwalić się specjaliści z Rydzowski Ubezpieczenia. Doradca, wyjaśni wszystko od podstaw. Opowie jak działa GAP. A także zbada potrzeby kierowcy i podpowie, który wariant jest najkorzystniejszy.

Zakup ubezpieczenia – na co zwrócić uwagę?

Podsumowując, przed zakupem ubezpieczenia GAP warto zwrócić uwagę na takie kwestie jak:

 • rodzaj ubezpieczenia GAP,
 • zakres polisy i wyłączenia,
 • maksymalna wypłata z tytułu polisy.

Dodaj komentarz

Oceń wpis:
0

Komentarze

Bądź pierwszą osobą, która skomentuje.
Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.