Dodano: 18.10.2022
3 min.

Przegląd techniczny samochodu w 2022 roku - co się zmieni?

Z tego artykułu dowiesz się:
Diagnosta wykonuje przegląd samochodu. Od 2022 roku badania techniczne wyglądają inaczej. Sprawdź na blogu rydzowski.pl

By uniknąć kary, pamiętaj o badaniach technicznych oraz o ubezpieczeniu OC.

Przegląd techniczny samochodu to bezpieczeństwo na drodze, które powinno być priorytetem dla każdego kierowcy. Z tego powodu, co jakiś czas zmieniają się przepisy dotyczące badań technicznych pojazdu. Co się zmieni po 2022 roku? Przygotowaliśmy przegląd najważniejszych zmian.

ECall, czyli zmiany w przeglądach technicznych od 1 września

Już we wrześniu 2022 roku weszły w życie zmiany w przepisach, które dotyczą okresowych przeglądów technicznych pojazdów. Zdecydowano się na nie, ponieważ między innymi wprowadzono nowe obowiązkowe wyposażenie aut osobowych i dostawczych. Od września tego roku wszystkie pojazdy osobowe i dostawcze do 3,5 tony muszą posiadać tak zwany eCall, czyli ogólnoeuropejski system szybkiego powiadamiania o wypadkach drogowych. Dotyczy to samochodów, które uzyskały homologację po 31 marca 2018 roku. Jak działa ten system? Jeśli kierowcy zdarzy się wypadek, dzięki eCall zostają powiadomione odpowiednie służby, nawet jeśli uczestnicy zdarzenia nie są przytomni. Uruchamia go czujnik przeciążenia, odpowiedzialny za aktywowanie poduszek powietrznych. ECall jest darmowy i informuje o dokładnej lokalizacji samochodu.

Dokumentacja fotograficzna

Kolejną rzeczą, która jest obowiązkowa od września 2022 roku, jest dokumentacja fotograficzna. Celem jej wykonywania jest ograniczenie nieuczciwych praktyk, które niestety zdarzają się w warsztatach diagnostycznych, a przekładają się na większą ilość niesprawnych pojazdów. Od 1 września 2022 roku obowiązkiem diagnosty jest sporządzenie dokumentacji składającej się z 3 zdjęć badanego samochodu na stanowisku kontrolnym:

  • przód i bok auta,
  • tył i drugi bok auta,
  • zestaw wskaźników samochodu i jego przebieg.

Zdjęcia te będą następnie archiwizowane przez 5 lat w bazie danych Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców.

Jaki samochód chcesz ubezpieczyć?

Co dyskwalifikuje auto w przeglądzie?

A co dyskwalifikuje auto na przeglądzie? Najczęstszymi usterkami, przez które pojazdy nie przechodzą badania technicznego, to np. pęknięta szyba, nieprawidłowy skład spalin, wycieki z samochodu czy niesprawne oświetlenie. Diagnosta może również nie dopuścić samochodu do ruchu, jeśli zauważy luzy w układzie zawieszenia, zużyte tarcze i klocki hamulcowe czy niezalegalizowaną instalację gazową LPG.

Terminy przeglądów 

Jak jeszcze wyglądają nowe zasady przeglądu technicznego? Zmieniają się warunki odnośnie terminowych przeglądów. Do tej pory kierowca, który nie dopilnował terminu badania diagnostycznego pojazdu, nie ponosił żadnych konsekwencji, jeśli nie został poddany kontroli drogowej czy nie spowodował kolizji. Obecnie każdy kierowca, który spóźni się na przegląd o 30 dni, zapłaci podwójną stawkę za badanie. Natomiast beneficjentem kar będzie Transportowy Dozór Techniczny. Jednak termin przeglądu nie wiąże się jedynie z karą.

Obecne zmiany obejmują również bonusy dla osób, które pilnują terminów przeglądu samochodu. Kierowcy, który przejdą badanie przed czasem, zachowają dotychczasowy okres ważności obowiązywania przeglądu. Będzie on ważny przez rok od daty z poprzedniego wpisu. Na wcześniejszy przegląd można przyjechać nawet 30 dni przed wyznaczoną datą.

Większe kary za brak przeglądu technicznego

Zmiany w przeglądach technicznych od 1 września nie dotyczą na razie mandatów. Dotychczasowa kara wynosi nawet 500 zł, jednak taka stawka będzie obowiązywać do końca roku. Po 1 stycznia 2023 roku mandaty będą znacznie wyższe. Nowe przepisy rygorystycznie zaostrzają to wykroczenie. Kara za brak ważnego przeglądu technicznego wynosić będzie od nowego roku od 1500 do 5000 zł.

Nowe zasady przeglądu technicznego - odwołania

Największą zmianą, która również najbardziej zaskoczyła wszystkich kierowców, jest możliwość odwołania się od decyzji diagnosty. Jeśli kierowca uzna, że przegląd techniczny samochodu odbył się niezgodnie z prawem, może się odwołać. Organem, który będzie rozpatrywał odwołania, jest Transportowy Dozór Techniczny i to tu należy kierować wszystkie wątpliwości. W takim przypadku zostanie wyznaczony nowy termin przeglądu, w którym będzie uczestniczył już pracownik Transportowego Dozoru Technicznego i sam oceni, czy doszło do nadużycia. Co, jeśli przypuszczenia kierowcy się potwierdzą i negatywny wynik przeglądu jest bezzasadny? Wtedy diagnosta jest zobowiązany do poniesienia kosztów badania. Jeśli jednak wynik powtórzonego badania znów będzie negatywny, to właściciel pojazdu zostanie obciążony kosztami ponownego badania i oczywiście nie będzie mógł nadal korzystać ze swojego samochodu

Jak przygotować  samochód osobowy do przeglądu?

Okresowe badania samochodu to obowiązek każdego kierowcy. W końcu bezpieczeństwo na drodze to podstawa. Co diagnosta sprawdza podczas przeglądu technicznego samochodu? Zazwyczaj badanie rozpoczyna się od weryfikacji zgodności dowodu rejestracyjnego z badanym pojazdem, czyli odczytania numeru nadwozia VIN z numerem wytłoczonym na karoserii. Kontroli podlega również stan licznika, elementy jak wahacze, amortyzatory, łączniki stabilizatorów, drążki kierownicze, układ hamulcowy czy oświetlenie.

Oceń artykuł
0.0 / 5
liczba głosów: 0
Blog specjalistów o ubezpieczeniu.
Wyślij formularz
Wyślij wiadomość
Porady specjalistów do spraw ubezpieczeń.
Porozmawiaj ze specjalistą
Zadzwoń do nas
Blog o ubezpieczeniach.
Odwiedź nasze biuro
Przejdź do kontaktu