#RydzowskiTeam

czekamy na Twój kontakt

Skorzystaj z pomocy naszych
doświadczonych specjalistów.

Pracujemy dla Ciebie
Klienci Indywidualni 17 770 72 12
pon - pt. 8:00 - 18:00 sob. 9:00 - 13:00
Obsługa Online 17 770 72 13
pon - pt. 8:00 - 18:00 sob. 9:00 - 13:00
Klienci Biznesowi 17 770 72 14
pon - pt. 8:00 - 18:00 sob. 9:00 - 13:00
Leasing i kredyt 17 770 72 62
pon - pt. 8:00 - 16:00
Likiwidacja Szkód 17 770 72 64
pon - pt 8:00 - 16:00
Nie czekaj! Sprawdź naszą ofertę online. Zadzwoń! 17 733 46 47

Blog


                    Wady i zalety prawa jazdy na pojazdy z automatyczną skrzynią biegów
27 sierpnia

Wady i zalety prawa jazdy na pojazdy z automatyczną skrzynią biegów

Autor: #RYDZOWSKITEAM
Oceń:
5
Udostępnij:

Prawo jazdy na automat

Samochody z automatyczną skrzynią biegów zyskują na popularności. Im nowszy rocznik, tym łatwiej trafić na taki pojazd. To sprawia, że prawo jazdy na automat okazuje się coraz ciekawszym sposobem na uzyskanie uprawnień do jazdy pojazdami. Czy można zdawać prawo jazdy na automacie? Co oznacza kod 78? Poznaj cechy takiego rozwiązania.

zapłać mniej za OC!

Egzamin na automat? Łatwiejszy!

Egzamin na prawo jazdy odbywa się po zaledwie 30 godzinach jazdy. Niektórym kierowcom taki czas nie wystarcza na opanowanie wszystkich niuansów kierowania samochodami. Pierwsze jazdy mogą być szczególnie problematyczne, gdyż trzeba przyzwyczaić się do szczególnej podzielności uwagi. Musisz patrzeć na drogę przed siebie, na lusterka, na prędkościomierz, na obrotomierz, zwracać uwagę na znaki, zmieniać biegi, obsługiwać gaz, hamulec i sprzęgło, pilnować kierunkowskazów. 

Z tego powodu wizyta w WORDzie zawsze wiąże się ze stresem. W nerwach łatwo jest stracić koncentrację i przykładowo zgasić samochód na wzniesieniu. Jest to jeden z błędów kardynalnych, przez które przerwany zostanie egzamin na prawo jazdy. Jeżeli popełnisz taką pomyłkę, otrzymasz wynik negatywny. Opłata za kolejne podejście wynosi 140zł.

Można jednak zminimalizować ryzyko popełnienia gafy związanej ze zmianą biegów. Wystarczy przystąpić do kursu na automatycznej skrzyni biegów. Decyzja taka wiąże się ze zdawaniem prawa jazdy na automacie. Jest to rozwiązanie, które posiada wiele zalet. Zwłaszcza, jeżeli problemy sprawia ci opanowanie multi-taskingu za kierownicą. Jak jeździć automatem? Zdecydowanie łatwiej niż na manualu.

Ile kosztuje prawo jazdy na automat?

Kurs na automat nie jest jednak popularny, choć szkoły jazdy odnotowują wzrost zainteresowania prawem jazdy tylko na automat. Taki stan rzeczy częściowo jest spowodowany… niską popularnością kursów prawa jazdy na automacie. Do nauki jazdy na automatycznej skrzyni biegów wymagany jest samochód wyposażony w taki właśnie system przełożenia napędu.

Ponieważ niewielu kursantów wybiera taką opcję, większość ośrodków szkolenia kierowców nie posiada nawet samochodu ze skrzynią automatyczną. Z kolei te OSK, które mają w swojej ofercie taki kurs, mogą wymagać opłaty wyższej o kilkaset złotych. Nie jest to jednak regułą.

Jakie są ograniczenia prawa jazdy na automatyczną skrzynią biegów?

Drugim i prawdopodobnie ważniejszym powodem, przez który kandydaci na kierowców unikają szkolenia na kategorię B z kodem 78 jest zakaz prowadzenia pojazdów z manualną skrzynią biegów. Znacząco to ogranicza możliwości zakupu nowego czy używanego auta.

Co prawda automatyczna skrzynia biegów jest już obecnie standardowym wyposażeniem samochodów. W ofertach nowych pojazdów pojawia się na równi z manualem, czasami nawet częściej. Opcja taka jest jednak często droższa o kilka tysięcy. Z kolei hybrydy i samochody elektryczne są wyposażone wyłącznie w skrzynię automatyczną.

Widać w tym względzie zmianę względem sytuacji sprzed kilkunastu lat. Wówczas automatyczną skrzynię biegów niełatwo było znaleźć nawet w pojazdach wyższych segmentów. Rynek aut używanych jest więc dosyć biedny, jeżeli chodzi o automaty. Zwłaszcza, jeżeli chodzi o pojazdy segmentów A, B czy C. To równocześnie oznacza znacznie wyższe ceny używanych samochodów miejskich czy kompaktowych ze skrzyniami automatycznymi.

Kategoria B automat – dla kogo?

Jeżeli w Twoim domu jeździ się tylko samochodami z automatyczną skrzynią biegów, nie zastanawiaj się długo i wybierz kurs na automat. Rozwiązanie takie jest również dobre w przypadku, gdy masz wielkie problemy z opanowaniem skrzyni manualnej, a na samą myśl o drążku zmiany biegów dostajesz gęsiej skórki. Skrzynia automatyczna ułatwia również obsługę pojazdu osobom niepełnosprawnym. Co prawda w niektórych ośrodkach zapłacisz więcej za kurs prawa jazdy. Ewentualna różnica w cenie wynosi jednak równowartość dwóch-trzech nieudanych podejść do egzaminu praktycznego.

Ważne jest to, że po zdaniu egzaminu na skrzynię automatyczną, można bez dodatkowych kursów również podejść do próby w samochodzie z manualną skrzynią biegów. Nie trzeba również ponownie zdawać teorii – odbywa się tylko i wyłącznie egzamin praktyczny. Warto jednak wcześniej przeznaczyć kilka godzin na zapoznanie się z jazdą na manualu. Przyzwyczajenie do jazdy bez pedału sprzęgła nie jest łatwe do zmiany.

Prawo jazdy kat. B na automat – wady i zalety.

Przed zapisaniem się na kurs w ośrodku szkolenia kierowców musisz dokładnie się zastanowić nad Twoimi potrzebami. Zdawanie prawa jazdy na automacie nie jest rozwiązaniem gorszym, lecz przeznaczonym dla konkretnej grupy osób.

Zdecydowana wada takiego rozwiązania to zakaz jazdy pojazdami z manualną skrzynią biegów. Z tym wiążą się wyższe ceny samochodów oraz węższy rynek aut używanych. Poza tym, możesz ponieść również dodatkowe koszty związane z samym kursem na prawo jazdy.

Znaczącą zaletą jest jednak uproszczenie samej jazdy. Twój samochód ma np. system multitronic albo skrzynię DSG? Nie musisz przejmować się kontrolą obrotomierza czy obsługą sprzęgła i drążka zmiany biegów. Zdecydowanie ułatwia to pierwsze chwile za kierownicą. Dodatkowo, większą uwagę możesz poświęcić drodze. Z tego powodu egzamin praktyczny na automat jest prostszy, a kwoty zostawiane w WORDach– niższe. Tutaj właśnie można „odrobić” koszt egzaminu. No i zawsze można podejść do egzaminu na standardową kategorię B. Bez dodatkowych kursów i zdawania teorii.

Dodaj komentarz

Oceń wpis:
5

Komentarze

Katarzyna
25 maja 2022

a czy po kursie z manualną skrzynia mogę iść na egzamin na automatycznej skrzyni?

#RydzowskiTeam
28 czerwca 2022

@Katarzyna Jasne- może Pani tak zrobić. Jednak niektóre WORDy nie posiadają jeszcze własnych samochodów z automatyczną skrzynią biegów. Dlatego taki pojazd może Pani zapewnić sobie dzięki swojej szkole jazdy- jeśli ona ma w swojej flocie samochód ,,w automacie". Warto też pamiętać, że po kursie z manualną skrzynią trzeba poćwiczyć jazdę na skrzyni automatycznej. Można w tym celu dokupić dodatkowe godziny z instruktorem. Ważna informacja: zdając egzamin na skrzyni automatycznej nie można później prowadzić pojazdów z manualną skrzynią biegów!

Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.