#RydzowskiTeam

czekamy na Twój kontakt

Skorzystaj z pomocy naszych
doświadczonych specjalistów.

Pracujemy dla Ciebie
Klienci Indywidualni 17 770 72 12
pon - pt. 8:00 - 18:00 sob. 9:00 - 13:00
Obsługa Online 17 770 72 13
pon - pt. 8:00 - 18:00 sob. 9:00 - 13:00
Klienci Biznesowi 17 770 72 14
pon - pt. 8:00 - 18:00 sob. 9:00 - 13:00
Leasing i kredyt 17 770 72 62
pon - pt. 8:00 - 16:00
Likiwidacja Szkód 17 770 72 64
pon - pt 8:00 - 16:00
Nie czekaj! Sprawdź naszą ofertę online. Zadzwoń! 17 733 46 47

Blog


          Co to jest pożyczka leasingowa?
22 czerwca

Co to jest pożyczka leasingowa?

Autor: #RYDZOWSKITEAM
Oceń:
5
Udostępnij:

Wychodząc naprzeciw potrzebom klientów, instytucje finansowe proponują coraz to nowsze produkty. Od kilku lat w naszym kraju rośnie popularność pożyczek leasingowych. Czym jest pożyczka leasingowa i jakie są jej korzyści? O tym wszystkim przeczytacie w naszym artykule!

Czym jest pożyczka leasingowa?

Pożyczka leasingowa jest usługą finansową o cechach zbliżonych do kredytu. Podstawowa jednak różnica polega na tym, że podmiotem finansującym jest w tym przypadku firma leasingowa, a nie bank. Faktura nabycia wystawiana jest na Pożyczkobiorcę. Ponadto pożyczki leasingowe nie są udzielane na dowolny cel. Przedsiębiorca może uzyskać tego typu finansowanie na potrzeby zakupu środka trwałego, wykorzystywanego na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej. Nie sfinansujemy więc nią bieżących wydatków czy inwestycji takich jak np. remont budynku. 

Co można sfinansować za pomocą pożyczki leasingowej?

 • - Samochody osobowe i dostawcze  
 • - Pojazdy ciężarowe  
 • - Maszyny rolnicze  
 • - Sprzęt medyczny  
 • - Pozostałe maszyny i urządzenia w tym sprzęt IT
 • - Nieruchomości  

Pożyczka leasingowa na terenie UE

Niektóre firmy leasingowe posiadają specjalne oferty dla rolników nieprowadzących działalności gospodarczej, a którzy chcieliby sfinansować zakup niezbędnych maszyn czy urządzeń i skorzystać z dotacji unijnych. Pożyczka leasingowa używana jest często do finansowania wewnątrzwspólnotowego nabycia środka trwałego. Klient, kupując maszynę lub środek transportu na terenie Unii Europejskiej bez VATu, spłaca raty od wartości netto. Dzięki temu miesięczna rata pożyczki leasingowej jest niższa, niż miesięczna rata leasingu, różnica o wartość podatku VAT. Stąd duże zainteresowanie w przemyśle, gdzie większość specjalistycznych maszyn i urządzeń wytwarzana jest poza granicami Polski. W transporcie finansowane są w ten sposób najczęściej naczepy czy ciągniki siodłowe. 

Korzyści podatkowe pożyczki leasingowej

Pożyczka leasingowa jest korzystna również z podatkowego punktu widzenia. Rata pożyczki jest zwolniona z podatku VAT, co przekłada się na niższe miesięczne zobowiązanie. Jest to więc dobre rozwiązanie dla podmiotów niebędących płatnikami VAT – w przeciwieństwie do leasingu operacyjnego traktowanego jako usługa, w którym do raty zobowiązania zostaje doliczony podatek od towarów i usług – 23%. 

W czym pożyczka leasingowa przypomina leasing?

Najważniejszą cechą wspólną jest to, że finansującym jest firma leasingowa.  Dzięki temu procedura uzyskania pożyczki jest równie prosta, jak w przypadku leasingu. Firmy Leasingowe są zazwyczaj mniej restrykcyjne w przypadku oceny zdolności kredytowej niż banki. Dzięki temu procedura wnioskowania jest krótsza i mniej skomplikowana niż w banku.

Pożyczka leasingowa, a Vat-marża

Pożyczka jest dobrym sposobem na sfinansowanie nabycia przedmiotów sprzedawanych na podstawie faktury VAT-marża. Dotyczy to zazwyczaj używanych samochodów osobowych, ale także innych przedmiotów sprzedawanych bez VAT. 

O zaletach i wadach tej formy finansowania dowiecie się już w następnym artykule!

Dodaj komentarz

Oceń wpis:
5

Komentarze

Brak komentarzy. Bądź pierwszą osobą która skomentuje.
Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.