#RydzowskiTeam

czekamy na Twój kontakt

Skorzystaj z pomocy naszych
doświadczonych specjalistów.

Pracujemy dla Ciebie
Klienci Indywidualni 17 770 72 12
pon - pt. 8:00 - 18:00 sob. 9:00 - 13:00
Obsługa Online 17 770 72 13
pon - pt. 8:00 - 18:00 sob. 9:00 - 13:00
Klienci Biznesowi 17 770 72 14
pon - pt. 8:00 - 18:00 sob. 9:00 - 13:00
Leasing i kredyt 17 770 72 62
pon - pt. 8:00 - 16:00
Likiwidacja Szkód 17 770 72 64
pon - pt 8:00 - 16:00
Nie czekaj! Sprawdź naszą ofertę online. Zadzwoń! 17 733 46 47

Blog


          Odbiór prawa jazdy | poradnik dla młodych kierowców
14 listopada

Odbiór prawa jazdy | poradnik dla młodych kierowców

Autor: #RYDZOWSKITEAM
Oceń:
0
Udostępnij:

W końcu masz to za sobą – zdany egzamin na prawo jazdy! Teraz musisz tylko dopełnić formalności i staniesz się pełnoprawnym kierowcą. Z pewnością zadajesz sobie pytania,  ile się czeka na odbiór prawa jazdy? Jak można sprawdzić status dokumentu i ile kosztuje jego odbiór? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszym poradniku.

Sprawdź OC dla młodych kierowców

Zdany egzamin - i co potem?

Wiele osób tak stresuje się egzaminem na prawo jazdy, że nie zastanawia się zawczasu, jakie procedury czekają po zdaniu. Tak naprawdę zdany egzamin do dopiero początek procesu, jeśli chodzi o zdobycie uprawnień do prowadzenia pojazdu. Kolejnym etapem jest dostarczenie wszystkich niezbędnych dokumentów, a także złożenie odpowiedniego wniosku o wydanie prawa jazdy. Dopiero na tej podstawie możesz legalnie prowadzić samochód.

Jakie dokumenty są potrzebne do odbioru prawa jazdy?

Po pomyślnie zdanym egzaminie na prawo jazdy konieczne jest dopełnienie formalności, które pozwolą odebrać dokument poświadczający Twoje uprawnienia. Co dokładnie będzie Ci potrzebne?

 • Wniosek o wydanie prawa jazdy. Można go pobrać ze strony obywatel.gov.pl i wypełnić w domu lub pobrać gotowy druk w urzędzie.
 • Orzeczenie lekarskie.
 • Aktualne zdjęcie. Warto wcześniej sprawdzić, jakie konkretnie musi mieć wymiary i czym się charakteryzować.
 • Dokument potwierdzający tożsamość, czyli dowód osobisty lub paszport. Dla cudzoziemców przydatny będzie paszport lub karta pobytu.
 • Jeśli masz 17 lat i dopiero wkrótce skończysz 18, przygotuj pisemną zgodę jednego z rodziców lub prawnych opiekunów,

Natomiast, jeśli posiadasz już prawo jazdy i chcesz uzyskać uprawnienia na kolejną kategorię, niezbędna będzie kserokopia dotychczasowego prawka. Dodatkowo w przypadku prawa jazdy kategorii C1, C1+E, C, C+E, D1, D1+E, D, D+E lub w sytuacji, gdy starosta skierował Cię na badania, potrzebne jest orzeczenie psychologiczne o braku przeciwskazań do kierowania pojazdem.

Ubezpieczenie OC dla młodych kierowców.

Opłata za wydanie prawa jazdy - ile wynosi?

Ile kosztuje odbiór prawa jazdy? Niestety, sam kurs to nie koniec wydatków. Trzeba jeszcze zapłacić za wydanie dokumentu. Koszt odbioru prawa jazdy wynosi 100,50 zł. Opłata jest taka sama na terenie całego kraju. Dokonać jej trzeba w tym samym urzędzie, w którym składa się wniosek. Można zapłacić na miejscu, ale możliwe jest także wykonanie przelewu. Jest to wygodna opcja, która pozwala zaoszczędzić też czas – nie musisz stać w kolejce do kasy w urzędzie.

Ile czeka się na wydanie prawa jazdy?

Wiele osób zastanawia się, ile czeka się na wydanie prawa jazdy. Nic dziwnego! Każdy kierowca chciałby mieć ten dokument jak najszybciej. Zatem ile wynosi czas oczekiwania na prawo jazdy? Nie ma jednego, odgórnie narzuconego terminu. Zwykle jest to około 14 dni od momentu złożenia wniosku do wydania dokumentu przez właściwy urząd. Czasami jednak czas oczekiwania może się wydłużyć, kiedy na przykład dostarczono nieprawidłowo wypełniony wniosek lub nastąpiły inne problemy formalne.

Status wydania prawa jazdy

Jeśli chcesz wiedzieć, na jakim etapie jest przygotowanie Twojego dokumentu, warto sprawdzać status prawa jazdy. Dzięki temu dowiesz się nie tylko, że prawko jest już gotowe do odebrania, ale także czy nie nastąpiły jakieś formalne komplikacje, które należałoby wyjaśnić. Sprawdzenie statusu prawa jazdy jest szybkie i wygodne. Można zrobić to przez Internet, na stronie info-car.pl. Prowadzona jest ona przez Państwową Wytwórnię Papierów Wartościowych, która także produkuje dokumenty. Możesz więc mieć pewność, że informacje są wiarygodne.

Jak sprawdzić status prawa jazdy?

1. Wejdź na stronę info-car.pl i w dolnej części strony wybierz, za pomocą jakich danych chcesz się zalogować. Może to być data urodzenia, numer PESEL lub PKK.

2. Wpisz w aktywne pole konieczne dane.

3. Uzupełnij swoje imię i nazwisko.

4. To już wszystko! Usługa jest całkowicie bezpłatna, poza tym nie musisz rejestrować się w systemie. Możesz zalogować się za pomocą danych, które już posiadasz.

Jazda bez prawa jazdy po zdanym egzaminie - czy jest legalna?

Czy jazda bez prawa jazdy pod zdanym egzaminie jest legalna? Na to pytanie można odpowiedzieć dwojako. Otóż, jeśli jesteś już po zdanym pozytywnie egzaminie, ale nie minęło zbyt wiele czasu, możliwe, że Twoje dane nie znajdują się jeszcze w ewidencji kierowców. W razie kontroli drogowej, funkcjonariusze mają obowiązek to sprawdzić. Jeśli nie znajdą odpowiedniego wpisu, odpowiesz za prowadzenie pojazdu bez uprawnień. Co za to grozi? Przede wszystkim wysoki mandat, który obecnie wynosi 1500 zł.  Sytuacja wygląda nieco inaczej, jeśli Twoje dane znajdują się już w systemie, a Twój dokument czeka na odebranie. Wystarczy, jeśli wylegitymujesz się dowodem osobistym, a policjant na tej podstawie sprawdzi status Twoich uprawnień.

W żadnym wypadku jednak nie rekomendujemy prowadzenia pojazdu bez odebrania prawa jazdy. Tylko posiadając fizyczny dokument masz 100% pewności, że Twoje dane znajdują się w bazie uprawnień CEPiK i podczas kontroli drogowej nie grożą Ci nieprzyjemności.

Pierwsze ubezpieczenie - Rydzowski Ubezpieczenia

Pierwszy samochód - OC dla młodego kierowcy 

Wybór pierwszego samochodu przez młodego kierowcę, który właśnie zdał egzamin na prawo jazdy, zawsze wzbudza wiele emocji. Z pewnością bardzo ważne kwestie, które decydują o tym, jakie auto warto kupić, to bezpieczeństwo, łatwość i wygoda użytkowania, a także niskie koszty eksploatacyjne. Warto jednak wiedzieć, że wybór pierwszego samochodu wpływa także na cenę obowiązkowego ubezpieczenia OC. Dlatego polecamy sprawdzić przed zakupem, przynajmniej orientacyjnie, ile może wynosić OC dla pojazdu o danych parametrach. Z pewnością kosztowniejsze jest ubezpieczenie aut z segmentu premium, na przykład marki BMW i Lexus. Jeśli planujesz oszczędzić na OC, rozsądniejszy może być wybór pojazdu mniej prestiżowego.

Ile zapłaci młody kierowca za OC?

OC dla młodego kierowcy – ile dokładnie musi zapłacić? Przedstawiamy zestawienie kosztów jeśli chodzi o auta średniego segmentu, które cieszą się największą popularnością wśród młodych kierowców.

Koszt OC dla młodego kierowcy

Suzuki - około 977 zł

Dacia - około 1 049 zł

Daihatsu - około 1 104 zł

Smart - około 1 131 zł

Kia - około 1 149 zł

Porównywanie ofert ubezpieczenia - klucz do oszczędności

Warto pamiętać, że na ostateczną cenę ubezpieczenia wpływ ma nie tylko marka auta, ale także pojemność silnika, wiek samochodu, a także doświadczenie kierowcy. Jeśli zależy Ci na najtańszej ofercie, jest tylko jedno wyjście – sprawdzić kilka propozycji i wybrać taką, którą będzie najkorzystniejsza. W tym procesie pomogą Ci nasi specjaliści, którzy nie tylko przygotują dla Ciebie najbardziej opłacalne rozwiązania, ale także doradzą, w jaki sposób możesz obniżyć kwotę ubezpieczenia.

Najczęściej zadawane pytania:

Czy trzeba się umawiać na odbiór prawa jazdy?

Po odbiór prawa jazdy możesz zgłosić się, kiedy otrzymasz potwierdzenie z urzędu, że dokument jest już gotowy.

Ile średnio czeka się na odbiór prawa jazdy?

Na wydanie prawa jazdy czeka się zwykle do 14 dni.

Czy mogę upoważnić bliską osobę do odebrania prawa jazdy?

Tak, jest taka możliwość. Jeśli chcesz, żeby dokument został odebrany w Twoim imieniu, konieczne jest stosowne pełnomocnictwo. Za upoważnienie trzeba zapłacić 17 zł – jest to opłata skarbowa. Nie dotyczy ona małżonków, wstępnego, zstępnego i rodzeństwa.

Dodaj komentarz

Oceń wpis:
0

Komentarze

Bądź pierwszą osobą, która skomentuje.
Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.