Dodano: 01.12.2021
3 min.

Nowe mieszkanie - na co zwrócić uwagę?

Z tego artykułu dowiesz się:
Ubezpieczenie nowego mieszkania na stronie rydzowski.pl

Kupno mieszkania – na co zwrócić uwagę?

Na co zwrócić uwagę przy zakupie mieszkania? Poniżej kilka istotnych wskazówek:

To najważniejsza kwestia, którą powinieneś wziąć pod uwagę – jakimi środkami finansowymi dysponujesz? Pozwoli Ci to zawęzić poszukiwania do określonego metrażu i dzielnicy, które Cię interesują. Zakup mieszkania za gotówkę? Problem z głowy – szukasz tylko ofert mieszczących się w Twoim budżecie. Oczywiście nie musisz brać pod uwagę tylko wysokości własnych środków. Warto wówczas skonsultować się z doradcą, który pomoże określić Twoje zdolności kredytowe.

Lokalizacja mieszkania

Trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie jaka lokalizacja Cię interesuje – czy to ma być mieszkanie w centrum, czy raczej na obrzeżach miasta? Czy istotna jest dla Ciebie bliska odległość do serca miasta, czy ważniejsze jest aby na nowym osiedlu było przedszkole, plac zabaw, siłownia, mały sklepik i jakiś niewielki lokalny skwer. Może przy zakupie będziesz kierować się - przede wszystkim - bliską odległością do pracy, ponieważ nienawidzisz spędzać w korku całych poranków?

Metraż mieszkania

Jak duże mieszkanie jest Ci potrzebne? Może niedługo powiększy Ci się rodzina? Szukasz mieszkania dla pary, a może zechcesz podnająć dodatkowe pokoje, co niewątpliwie podreperuje Twój domowy budżet i pozwoli na szybszą spłatę ewentualnego kredytu?

Jaką nieruchomość chcesz ubezpieczyć?

Rynek wtórny czy pierwotny?

Tutaj tak naprawdę odpowiedziałeś sobie na pytanie, w momencie wyboru lokalizacji. Decydując się na mieszkanie w centrum musisz się liczyć z zakupem mieszkania z rynku wtórnego, natomiast rozważając obrzeża możesz wziąć pod uwagę mieszkania z rynku pierwotnego. Nowe mieszkania - ceny za metr mieszkania od dewelopera są niższe niż ceny za metr mieszkania z rynku wtórnego. Należy jednak pamiętać, że używane mieszkania mają często lepszą lokalizację, a do ceny nowych należy doliczyć całe wykończenie wnętrz.

Dobrze jest poznać sąsiadów

Zastanawiasz się o co pytać przy zakupie nowego mieszkania? Warto porozmawiać z mieszkańcami danego budynku czy osiedla, które Cię interesuje. Pomogą Ci zwrócić uwagę na najważniejsze kwestie, a także szczerze odpowiedzą na Twoje pytania i rozwieją ewentualne wątpliwości. Pozwoli Ci to ominąć najczęstsze pułapki przy zakupie mieszkania.

Mieszkanie z rynku pierwotnego

Nowe mieszkanie na sprzedaż – kuszą oferty deweloperów. O czym warto pamiętać przy zakupie mieszkania z rynku pierwotnego:

  • Lokalizacja. Najczęściej są to mieszkania zlokalizowane na peryferiach miasta, z gorszym dostępem do komunikacji miejskiej.
  • Wykończenie. Najczęściej mieszkania są nie wykończone, ewentualnie można zlecić tę usługę u dewelopera - za dodatkową opłatą.
  • Kondygnacja. Kilku piętrowe, nowe budynki.
  • Możliwość zamieszkania. Często są dostępne dopiero za 2-3 lata, ewentualnie należy doliczyć czas wykończenia już wybudowanego mieszkania.
  • Czynsz. Niższy, ze względu na niepotrzebne w najbliższym czasie remonty.
  • Miejsce parkingowe. Możliwość wykupienia miejsca postojowego na parkingu przed blokiem lub w podziemnym garażu.
  • Gwarancja. W większości przypadków posiadają 5-letnią gwarancję.
  • Podatek od kupna mieszkania. W przypadku zakupu od dewelopera podatek już jest wliczony w cenę mieszkania. Przy zakupie nieruchomości do 150 m2, podatek od zakupu wynosi 8%, natomiast dla nieruchomości powyżej 150 m2 – jest to 23%.

Mieszkanie z rynku wtórnego

Mieszkanie z rynku wtórnego również posiada wiele plusów i minusów. Jeżeli zdecydowałeś się na zakup mieszkania z rynku wtórnego, pamiętaj o kilku istotnych faktach:

  1. Lokalizacja. Bardzo często są zlokalizowane w centrum, lub w jego bliskich okolicach.
  2. Wykończenie. Najczęściej są gotowe do zamieszkania, oczywiście czasem wymagające remontu czy kosmetycznych poprawek.
  3. Kondygnacja. Kilku - kilkunastu piętrowe bloki z wielkiej płyty, kilkupiętrowe bloki w starym budownictwie lub kamienice.
  4. Możliwość zamieszkania. Najczęściej są dostępne od ręki, ewentualnie w ciągu kilku miesięcy.
  5. Czynsz. Zazwyczaj wyższy niż w mieszkaniach z rynku pierwotnego - ze względu na wymagane remonty.
  6. Miejsce parkingowe. Ograniczona liczba miejsc parkingowych, bez możliwości przypisania do właściciela.
  7. Gwarancja. Nie posiada, no chyba, że wyjątkowo została ustalona indywidualnie.
  8. Podatek od kupna mieszkania. W przypadku zakupu mieszkania z rynku wtórnego zobowiązany jesteś do zapłaty podatku od czynności cywilno - prawnych (PCC) w wysokości 2% kwoty ustalonej w akcie notarialnym.

Przy nieruchomościach z rynku wtórnego warto dodatkowo pamiętać o ubezpieczeniu mieszkania – nie znając dokładnego stanu instalacji, częściej dochodzi do zalania mieszkania czy różnego rodzaju przepięć. Zakup mieszkania - nowe czy używane? Z rynku wtórnego czy pierwotnego? Najważniejsze, że to będzie Twój - bardzo przemyślany i indywidualnie dopasowany wybór. Decyzja dostosowana do Twoich potrzeb, preferencji i możliwości. Najważniejsze, to stwierdzić, że ta decyzja zakupu nowego mieszkania była jedną z najlepszych w Twoim życiu!

Co trzeba zrobić po zakupie mieszkania?

Zastanawiasz się co jeszcze trzeba zrobić po zakupie mieszkania? Trzeba się dobrze zastanowić nad zakupem polisy na mieszkanie. Warto wiedzieć, że ubezpieczenie mieszkania chroni nas nie tylko od kradzieży z włamaniem, ale także na wypadek pożaru, zalania, zdarzeń losowych, aktów wandalizmu, kradzieży czy stłuczenia szklanych przedmiotów. Niestety statystyki pokazują, że aż 40% z nas doświadcza różnego rodzaju nieprzewidzianych zdarzeń losowych. Średnia cena ubezpieczenia 50 metrowego mieszkania z rynku wtórnego w Warszawie to koszt około 220 zł rocznie. Czy warto ubezpieczyć mieszkanie? Warto spać spokojnie i nie martwić się o konsekwencje nieplanowanych zdarzeń.

Oceń artykuł
0.0 / 5
liczba głosów: 0
Blog specjalistów o ubezpieczeniu.
Wyślij formularz
Wyślij wiadomość
Porady specjalistów do spraw ubezpieczeń.
Porozmawiaj ze specjalistą
Zadzwoń do nas
Blog o ubezpieczeniach.
Odwiedź nasze biuro
Przejdź do kontaktu