#RydzowskiTeam

czekamy na Twój kontakt

Skorzystaj z pomocy naszych
doświadczonych specjalistów.

Pracujemy dla Ciebie
Klienci Indywidualni 17 770 72 12
pon - pt. 8:00 - 18:00 sob. 9:00 - 13:00
Obsługa Online 17 770 72 13
pon - pt. 8:00 - 18:00 sob. 9:00 - 13:00
Klienci Biznesowi 17 770 72 14
pon - pt. 8:00 - 18:00 sob. 9:00 - 13:00
Leasing i kredyt 17 770 72 62
pon - pt. 8:00 - 16:00
Likiwidacja Szkód 17 770 72 64
pon - pt 8:00 - 16:00
Nie czekaj! Sprawdź naszą ofertę online. Zadzwoń! 17 733 46 47

Blog


          Mieszkanie na obrzeżach miasta – wady i zalety
19 listopada

Mieszkanie na obrzeżach miasta – wady i zalety

Autor: #RYDZOWSKITEAM
Oceń:
5
Udostępnij:

Mieszkanie na obrzeżach miasta - czy coraz częściej zastanawiasz się nad taką opcją? Masz już dość tego całego zgiełku i pędu - nie wiadomo dokąd? Denerwuje Cię stanie w korkach, hałaśliwy sąsiad za ścianą i ten wszechogarniający beton dookoła? Może to jest Twój czas na mieszkanie na obrzeżach miasta! Poznaj wady i zalety takiego rozwiązania! Przekonaj się czy to na pewno jest Twój pomysł na życie. 

Mieszkanie czy dom?

Anna i Piotr są małżeństwem z kilkuletnim stażem. Mają dwójkę dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Od prawie 11 lat mieszkają w 50 m2 mieszkaniu, w jednym z większych miast Polski centralnej/wschodniej. Oboje mają dobrze płatną pracę, więc gdy Piotr awansował, podjęli decyzję o zakupie większej nieruchomości. Stanęli przed odwiecznym dylematem – gdzie kupić mieszkanie, a przede wszystkim - mieszkanie czy dom?

Czy Ty również zastanawiasz się nad zakupem nieruchomości? To ma być inwestycja na przyszłość? Czy podobnie, jak nasi bohaterowie, chcesz zwiększyć komfort życia? Powiększyć przestrzeń dookoła? Stworzyć swoje własne, wymarzone gniazdko? Cieszyć się ciszą i spokojem każdego dnia? W taki razie ten poradnik jest dla Ciebie. Dzięki niemu łatwiej podejmiesz decyzję czy wybrać mieszkanie czy dom

Wybór rodzaju nieruchomości - co jest ważne?

Przy podjęciu jednej z najważniejszych decyzji życia - warto odpowiedzieć sobie na kilka poniższych pytań:

 • Jakie możliwości daje Ci Twoja sytuacja finansowa?
 • Jaka powierzchnia nieruchomości Cię interesuje?
 • Czy masz prawo jazdy, jesteś zmotoryzowany i lubisz jeździć samochodem?
 • Czy wiesz jak wygląda komunikacja zbiorowa na obrzeżach Twojego miasta?
 • Czy liczysz się ze zwiększeniem liczby obowiązków po zakupie domu, takich jak: dbanie o ogród czy koszenie trawy?

Dom czy mieszkanie? Wybór docelowego miejsca zamieszkania to bardzo indywidualna i niezwykle ważna decyzja w życiu każdego człowieka. Warto przeanalizować wszystkie za i przeciw. Wyszczególnić swoje założenia i oczekiwania. Odpowiedzieć sobie dokładnie na powyższe pytania – wówczas możesz być pewien, że podejmiemy najlepszą dla siebie decyzję!

Mieszkanie czy dom - przykład

Anna i Piotr, po długich i burzliwych debatach doszli do wniosku, że ich marzeniem jest niewielki domek na obrzeżach miasta. Z dala od codziennego zgiełku centrum miasta. Z pięknym ogrodem i wygodnym hamakiem. Musi być jednak usytuowany w niedalekiej odległości od placówek oświatowych. Para zdaje sobie sprawę, że czeka ich jeszcze sporo dojazdów, ponieważ dzieci niedawno rozpoczęły edukacje szkolną. Zaczęło się intensywne przeglądanie ogłoszeń oferujących na sprzedaż działki oraz domy, zarówno z rynku pierwotnego, jak i wtórnego. Nie mając jednak pojęcia na co zwrócić uwagę - ostatecznie postanowili zaufać specjalistom lokalnego biura nieruchomości, którzy w niedługim czasie przedstawili im kilka ciekawych propozycji.

Mieszkanie czy dom?

Mieszkanie w centrum czy na obrzeżach?

Mieszkanie w centrum czy na obrzeżach miasta? Odwieczny dylemat zdecydowanych na zakup nieruchomości. Co wybrać? Żeby podjąć właściwą dla siebie decyzję, warto poznać zalety jednego i drugiego rozwiązania. Pomoże Ci w tym dalsza część artykułu. Przedstawiamy w niej wady i zalety mieszkania na obrzeżu miasta, a także plusy i minusy mieszkania w centrum.

Zalety mieszkania w centrum:

 • wysoko rozwinięta komunikacja miejska
 • szeroki wybór ośrodków edukacyjnych, kulturalnych i rozrywkowych, placówek usługowych, centrów handlowych, czy innych podobnych lokali,
 • bliska odległość do przedszkola, szkoły, pracy oraz wszystkich ww. placówek edukacyjnych,
 • dzięki temu, że wszędzie jest blisko można zaoszczędzić pieniądze, związane z dojazdem.

Wady mieszkania w centrum:

 • zgiełk i tłok miasta,
 • brak lub duża odległość do zielonych terenów rekreacyjnych,
 • mocno zanieczyszczone powietrze,
 • często zakorkowane ulice.

Mieszkanie w centrum miasta - kto się powinien zdecydować?

Na mieszkanie w bloku, w centrum miasta bardzo często decydują się ludzie młodzi, niezależni, bez zobowiązań. Ceniący sobie, niemal bez przerwy, tętniące życiem miasto. Ale nie tylko oni! Trzeba pamiętać, że życie w mieście jest bardzo wygodne, również z punktu widzenia – konieczności dbania o stan techniczny nieruchomości. Opisał to krótko jeden z zarządców mieszkaniowych.

 Bloki najczęściej objęte są opieką wspólnot czy spółdzielni mieszkaniowych – które dzięki regularnym dodatkom do czynszu, mają środki na to, aby dbać o cały budynek oraz jego części wspólne. Oznacza to, że mieszkańców omija koszenie trawnika, odśnieżanie, sprzątanie części wspólnych, czy dbanie o elewacje budynku. Dodatkowo sytuacja z zakupem mieszkania jest bardziej klarowna. Wynika to z faktu, że zainteresowani taką opcją dokładnie wiedzą, ile zapłacą za wybraną nieruchomość, a doliczając – średnio - ok 1000 zł za m2 mogą mniej więcej określić jaki będzie koszt wraz z wykończeniem i ubezpieczeniem mieszkania.

Rodziny z dziećmi mieszkanie w centrum miasta doceniają natomiast za bliską odległość do placówek edukacyjnych, placów zabaw, klubików zabaw dla dzieci, basenów, kin czy kubów sportowych. Te ośrodki występują niemal na każdym osiedlu.

Mieszkanie na obrzeżach miasta – a może jednak cisza i spokój?

Z drugiej strony mamy całkowite przeciwieństwo – obrzeża miasta – z dala od zgiełku i hałasu miasta. Bliżej natury. Często z dłuższym dojazdem do domu. Nie zniechęca to jednak zmotoryzowanych, ponieważ, gdy już jesteś w swojej cichej i spokojnej alkowie – nic nie jest w stanie zmącić Twojego spokoju. Jakie są jeszcze zalety mieszkania na obrzeżach miasta? Na weekendzie możesz wyciągnąć leżak, rozpalić grilla, zaprosić znajomych i do rana słuchać muzyki wydobywającej się z najnowszych głośników – nie musisz obawiać się stukania w sufit czy wizyty policyjnego patrolu – tu cisza nocna nie obowiązuje. Również jeżeli chodzi o metraż nieruchomości - zazwyczaj jest sporo większy od mieszkań w bloku - a to ze względu na to, że na obrzeżach miasta cena za m2 nieruchomości potrafi być nawet dwa razy niższa niż w centrum!

Mieszkanie na obrzeżach Warszawy - przykład

Kilka lat temu obserwując ceny mieszkań w Warszawie – średnia cena za m2 mieszkania na warszawskim Śródmieściu oscylowała w okolicach ponad 10 000 zł. W momencie gdy się oddalamy się od centrum, w stronę Pragi Północnej – ceny zaczęły się wahać w okolicach 7 000 zł, natomiast bliżej Sulejówka stawka jest już nieco ponad 6 000 zł. Obserwując tę tendencję spadkową, możemy oszacować, że cena na obrzeżach Warszawy mogła dojść nawet do połowy ceny w centrum. Zatem,  mieszkanie na obrzeżach miasta jest opłacalne. Zaoszczędzone pieniądze można bowiem przeznaczyć na zakup wybranego elementu oraz na ubezpieczenie domu. 

Zalety mieszkania na obrzeżach:

 • atrakcyjniejsze ceny nieruchomości,
 • spokój i cisza,
 • świeże, czyste powietrze,
 • bliskość natury – lasy, stawy, łąki, parki.

Ubezpieczenie?

Wady mieszkania na obrzeżach miasta:

 • utrudniony, dłuższy dojazdu do pracy czy szkoły –posiadanie samochodu jest niezbędne,
 • słabiej rozwinięta komunikacja zbiorowa,
 • ograniczona liczba obiektów i lokali użyteczności publicznej, sklepów, restauracji, placówek oświatowych oraz innych lokali usługowych.
 • w razie zmiany decyzji, niełatwo wynająć nieruchomość na obrzeżach – trudniej o potencjalnych najemców

Mieszkanie na obrzeżach koszt

Biorąc pod uwagę koszty eksploatacji i podstawowe opłaty właściciela mieszkania 50-60 m2 w porównaniu do tych samych wydatków posiadacza domu ok 100-150 m2 może się okazać, że wyjdą bardzo zbliżone kwoty. Oczywiście jest to zależne od bardzo wiele różnych czynników - na przykład od kosztów ogrzewania, kwoty ubezpieczenia mieszkania. Biorąc jednak pod uwagę jedynie oszczędność na ogrzewaniu użytkownika mieszkania, które w zamian wydatkuje w comiesięcznym czynszu, trudno wskazać jednoznacznie faworyta, ponieważ koszty podstawowe wychodzą bardzo podobnie.

Ubezpieczenie mieszkania - czy jest obowiązkowe?

Niezależnie od tego czy wybierasz mieszkanie na obrzeżach miasta czy w centrum, warto pomyśleć o ubezpieczeniu nieruchomości. Oczywiście, nie jest to obowiązek. Niemniej, to bardzo rozsądna decyzja. Przede wszystkim dlatego, że podstawowe ubezpieczenie mieszkania i domu zazwyczaj chroni na wypadek pożaru, zalania, zdarzeń losowych, aktów wandalizmu, kradzieży czy stłuczenia szklanych przedmiotów.

Czy warto ubezpieczyć mieszkanie?

Oczywiście, niektóre firmy ubezpieczeniowe nie posiadają wariantu gwarantującego ochronę ruchomości czy od kradzieży z włamaniem. Stawki wypłacanego odszkodowania, a także maksymalne sumy ubezpieczenia również są bardzo różne i zmienne w zależności od oferty danego towarzystwa ubezpieczeniowego. Naprawdę warto więc w sprawie wyboru najlepszego ubezpieczenia, skontaktować się z zaufanym i doświadczonym specjalistą multiagencji ubezpieczeń. Pomoże Ci dowiedzieć się czego oczekujesz. Wytłumaczy i przedstawi Ci wszystkie możliwe formy ochrony. Pomoże Ci indywidualnie dopasować najlepszy dla Ciebie wariant ubezpieczenia domu.

Rozszerzona ochrona mieszkania - czy warto się zdecydować?

Ubezpieczenie mieszkania i domu chroni nie tylko samą nieruchomość. To Ty sam możesz zdecydować, które ruchomości i wybrane przedmioty zabezpieczysz. Za dodatkową opłatą możesz spać spokojnie, wiedząc, że Twoja polisa na dom, chroni także zaparkowany w garażu samochód. Ubezpieczenie może więc zawierać:

 • pomoc medyczną 24/h
 • bezpłatną pomoc fachowców – hydraulika, elektryka, ślusarza, czy fachowca od naprawy sprzętów AGD/RTV
 • ochronę: budynków niemieszkalnych, wszystkich budowli znajdujących się na terenie posesji, sprzętów elektronicznych, audiowizualnych, komputerowych, elementów szklanych, biżuterii, czy innych ważnych dla nas i kosztowności.

Ubezpieczenie mieszkania w praktyce - przykład

Tydzień temu, do biura Rydzowski Ubezpieczenia zgłosili się szczęśliwi posiadacze nowo wybudowanego bliźniaka, na pięknym osiedlu, usytuowanym na obrzeżach miasta - Ania i Piotr. Po przeanalizowaniu wszystkich czynników, wzięciu pod uwagę ich oczekiwania – specjalista #Rydzowski Team przedstawił im kilka interesujących ofert. Finalnie - wykupili polisę na dom w jednym z popularnych towarzystw ubezpieczeniowych. Ubezpieczyli ruchomości w najwyższym wariancie na kwotę 30 000 zł od zalania i zdarzeń losowych oraz na 20 000 zł od włamania z kradzieżą. W razie pierwszej szkody – zalania domu i uszkodzeniu mienia – Ania i Piotr otrzymaliby 3 000 zł, natomiast w momencie włamania i kradzieży – suma odszkodowania wyniosłaby 2 000 zł.

Mieszkanie na obrzeżach miasta czy w centrum - co wybrać?

Wszystkie te wady i zalety, czy możliwości jakie daje nam miejsce zamieszkania to bardzo indywidualna kwestia – co dla jednego jest plusem, dla drugiego może być minusem. W podjęciu tej, bardzo często, najważniejszej decyzji życia nikt nam nie pomoże. Analizując wszystkie czynniki, najważniejszym wyznacznikiem przy podejmowaniu decyzji odnośnie mieszkania na obrzeżach miasta lub mieszkania w centrum powinna być nasza sytuacja ekonomiczna. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że nie sztuką jest rozpoczęcie przedsięwzięcia – sztuką jest doprowadzenie go do końca i to tak, abyś po jego zakończeniu mógł się nim w pełni i zasłużenie cieszyć!

Dodaj komentarz

Oceń wpis:
5

Komentarze

Brak komentarzy. Bądź pierwszą osobą która skomentuje.
Admila
22 listopada 2021

Ja zawsze chciala mieszkać w dużym mieście ale tyle kosztów co trzeba płacic to trudno. Ladny domek pod miastem to też fajna sprawa.

Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.