#RydzowskiTeam

czekamy na Twój kontakt

Skorzystaj z pomocy naszych
doświadczonych specjalistów.

Pracujemy dla Ciebie
Klienci Indywidualni 17 770 72 12
pon - pt. 8:00 - 18:00 sob. 9:00 - 13:00
Obsługa Online 17 770 72 13
pon - pt. 8:00 - 18:00 sob. 9:00 - 13:00
Klienci Biznesowi 17 770 72 14
pon - pt. 8:00 - 18:00 sob. 9:00 - 13:00
Leasing i kredyt 17 770 72 62
pon - pt. 8:00 - 16:00
Likiwidacja Szkód 17 770 72 64
pon - pt 8:00 - 16:00
Nie czekaj! Sprawdź naszą ofertę online. Zadzwoń! 17 733 46 47

Blog


                    Metody likwidacji szkód - czym się różnią?
27 maja

Metody likwidacji szkód - czym się różnią?

Autor: #RYDZOWSKITEAM
Oceń:
5
Udostępnij:

W trakcie likwidacji szkód z OC sprawcy zdarzenia drogowego będziesz stać przed dylematem - którą metodę wybrać? Każda ma swoje wady i zalety, dzięki czemu jedna albo druga opłaca się w innych okolicznościach. Stawiając na korzystniejszą opcję, można zaoszczędzić czas, pieniądze czy też nerwy. 

Z tego wpisu dowiesz się:
- Czym jest metoda kosztorysowa, a czym serwisowa
- Jakie są wady i zalety obu rozwiązań
- Kiedy opłaca się wybrać rozliczenie kosztorysowe, a kiedy serwisowe

Co przed likwidacją?

Zanim będziesz likwidować szkodę, trzeba rzecz jasna mieć jakąś szkodę, powstałą w wyniku wypadku bądź kolizji drogowej. Ważne jest też, że z jednej z tych metod możesz skorzystać, gdy to Ty zostałeś poszkodowanym w zdarzeniu drogowym. Wówczas koszt naprawy Twojego pojazdu zostanie pokryty przez Towarzystwo Ubezpieczeniowe sprawcy. Firma ta może to zrobić na dwa sposoby, natomiast przed wyborem jednego z nich stoisz Ty. Decyzję musisz podjąć na podstawie poszczególnych zalet jednej i drugiej metody oraz dopasowania ich do własnych potrzeb. 

Metoda serwisowa

Metoda serwisowa, czasami zwana też bezgotówkową, opiera się na rozliczeniu przebiegającym między Towarzystwem a serwisem na bazie dokładnego kosztu naprawy. Naprawa odbywa się we wskazanym przez Ubezpieczyciela serwisie. Jak sama nazwa wskazuje, przez ręce poszkodowanego nie przechodzą żadne pieniądze. Po stronie właściciela pojazdu jest jedynie oddanie samochodu do naprawy oraz odebranie w pełni sprawnego pojazdu.

Metoda kosztorysowa

Metoda kosztorysowa, którą nazywa się również gotówkową opiera się na ocenie szkód przez rzeczoznawcę. Bazując na oględzinach samochodu, opisie zdarzeń czy zdjęciach uszkodzeń oraz średnich cenach części i robocizny w rejonie wyceniany jest koszt likwidacji szkody. Naprawa wówczas jest po stronie poszkodowanego, który po otrzymaniu kwoty odszkodowania może naprawić pojazd w dowolnym warsztacie, czy też nawet dokonać tej naprawy samemu. 

Podobieństwa i różnice

Głównym podobieństwem obu metod likwidacji szkód pokrywają koszt naprawy pojazdu, zaś główna różnica między nimi polega na sposobie działania. Metoda bezgotówkowa opiera się na kosztorysie przygotowanym przez towarzystwo ubezpieczeniowe i bezpośrednim rozliczeniu z serwisem, w którym samochód był naprawiany. Metoda gotówkowa z kolei polega na przekazaniu środków na naprawę właścicielowi samochodu, który samodzielnie wybiera miejsce serwisowania. 

Wady i zalety

Różnice między obiema metodami likwidacji szkód sprawiają, że każda z nich ma swoje plusy i minusy. Największą zaletą metody serwisowej jest przekazanie wszystkich spraw związanych z naprawą samochodu na towarzystwo ubezpieczeniowe. Ty jedynie oddajesz uszkodzony pojazd, a następnie odbierasz w pełni sprawny. Sposób taki może okazać się nieopłacalny przy starszych autach, do których ceny części nieoryginalnych będą zdecydowanie niższe niż części produkowanych przez producenta samochodu. Z kolei metoda kosztorysowa daje dowolność w doborze mechanika oraz wykorzystywanych części, ale dopilnowanie wszystkich terminów i napraw jest na Twojej głowie.

Którą opcję wybrać?

Odpowiedź jest prosta, a zarazem mało mówiąca - to zależy. Jeżeli poruszasz się starszym samochodem, do którego nie sposób znaleźć oryginalnych części; jesteś w stanie samemu naprawić poniesione szkody, bądź też masz swojego zaufanego mechanika; uszkodzenia pojazdu są niewielkie i proces naprawczy zajmie niedługo, wybierz opcję gotówkową. Jeżeli Twój samochód jest nowy i musi być serwisowany w ASO; uszkodzenia są poważne i naprawa nieoryginalnymi częściami nie wchodzi w grę; cenisz sobie swój czas, i po oddaniu swojego samochodu do naprawy chcesz otrzymać sprawne auto - metoda bezgotówkowa jest dla Ciebie.
Po przeanalizowaniu Twojej sytuacji, wybór pasującej dla Ciebie metody likwidacji szkody jest proste. Niezależnie jednak od tego, jaką opcję wybierzesz, najważniejsze jest żebyś mógł znowu jeździć swoim w pełni sprawnym samochodem, mogąc cieszyć się każdym pokonanym kilometrem.
Document icon

Wypełnij formularz.

Szybko i prosto!

Poznaj ofertę.

Document icon

Odwiedź nasze biuro.

Al. Niepodległości 5.

Mielec, 39-300

Document icon

Skontaktuj się z nami.

Oszczędź na OC.

tel: 17 773 46 47

Dodaj komentarz

Oceń wpis:
5
Wystąpił błąd

Komentarze

Brak komentarzy. Bądź pierwszą osobą która skomentuje.
Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.