Dodano: 27.05.2021
3 min.

Jakie są metody likwidacji szkód? Na czym polegają? | Wszystko wyjaśniamy

Z tego artykułu dowiesz się:
Kobieta zgłasza szkodę komunikacyjną - dzwoni do firmy Rydzowski Ubezpieczenia.

Co to jest likwidacja szkody?

Likwidacja szkody to rodzaj postępowania, które prowadzone jest przez konkretne Towarzystwo Ubezpieczeniowe. Jego zadaniem jest ustalenie wszystkich okoliczności zdarzenia drogowego, określeniem odpowiedzialności oraz rozmiaru szkody.

Jakie są metody likwidacji szkód

Metody likwidacji szkody jakie są? To pytanie, które bardzo często pojawia się wyszukiwarkach polskich kierowców. Na potrzeby naszego materiału pod uwagę weźmiemy metody likwidacji szkód w ramach postępowania z OC sprawcy.

Możemy więc wyróżnić trzy rodzaje metod, które dokładnie opiszemy:

  • metoda serwisowa (bezgotówkowa)
  • metoda kosztorysowa (gotówkowa)
  • bezpośrednia likwidacja szkód.

Metoda serwisowa (bezgotówkowa). Na czym polega? Jak działa?

Metoda serwisowa, zwana też bezgotówkową, opiera się na rozliczeniu przebiegającym między Towarzystwem a serwisem na bazie dokładnego kosztu naprawy. Naprawa odbywa się we wskazanym przez Ubezpieczyciela serwisie. Jak sama nazwa wskazuje, przez ręce poszkodowanego nie przechodzą żadne pieniądze. Po stronie właściciela pojazdu jest jedynie oddanie samochodu do naprawy oraz odebranie w pełni sprawnego pojazdu.

Metoda kosztorysowa (gotówkowa). Jak działa? Na czym polega?

Metoda kosztorysowa, którą nazywa się również gotówkową opiera się na ocenie szkód przez rzeczoznawcę. Bazując na oględzinach samochodu, opisie zdarzeń czy zdjęciach uszkodzeń oraz średnich cenach części i robocizny w rejonie wyceniany jest koszt likwidacji szkody. Naprawa wówczas jest po stronie poszkodowanego, który po otrzymaniu kwoty odszkodowania może naprawić pojazd w dowolnym warsztacie, czy też nawet dokonać tej naprawy samemu. 

Bezpośrednia likwidacja szkód. Co to? Jak działa?

Bezpośrednia likwidacja szkody, w skrócie BLS, to uproszczony system likwidacji szkody. W głównej mierze polega on na tym, że likwidacją szkody i wypłatą odszkodowania zajmuje się Towarzystwo w którym to poszkodowany posiada polisę OC. Cały proces dzięki temu ma przebiegać szybciej i w bardziej przystępny sposób.

Oczywiście skorzystanie z tej metody likwidacji szkody jest zupełnie dobrowolne. Oczywiście skorzystanie z tej metody likwidacji szkody jest zupełnie dobrowolne. Co ważne: taka forma likwidacji szkody jest możliwa tylko wtedy, gdy Ubezpieczyciel zarówno sprawcy jak i poszkodowanego należą do systemu BLS. Bezpośrednia Likwidacja Szkód może mieć miejsce tylko wtedy, gdy mamy do czynienia ze szkodą w mieniu a jej rozmiar nie przekroczył kwoty 30 tysięcy złotych.

Niektórzy kierowcy obawiają się, że skorzystanie z metody Bezpośredniej Likwidacji Szkody może wpłynąć na ich zniżki za bezszkodową jazdę. Uspokajamy: taka sytuacja nie ma miejsca. Fakt, że szkodę zgłaszamy w naszym Towarzystwie Ubezpieczeniowym nie powoduje, że to my zostaniemy obarczeni historią szkodowości. BLS jest regulowany umowami pomiędzy Ubezpieczycielami, jednak odpowiedzialność za szkodę nadal ciąży na sprawcy zdarzenia. 

Podobieństwa i różnice

Główna różnica pomiędzy metodami polega na sposobie rozliczenia szkody. Metoda bezgotówkowa opiera się na kosztorysie przygotowanym przez Towarzystwo Ubezpieczeniowe i bezpośrednim rozliczeniu z serwisem, w którym samochód był naprawiany. Z kolei metoda kosztorysowa, inaczej nazywana gotówkową, wymaga od nas bezpośredniego zaangażowania w wybór i rozliczenie z warsztatem. 

Metody likwidacji szkód. Wady i zalety

Różnice między obiema metodami likwidacji szkód sprawiają, że każda z nich ma swoje plusy i minusy. Największą zaletą metody serwisowej jest przekazanie wszystkich spraw związanych z naprawą samochodu do Towarzystwa Ubezpieczeniowego. Ty jedynie oddajesz uszkodzony pojazd, a następnie odbierasz w pełni sprawny. Sposób taki może okazać się nieopłacalny przy starszych pojazdach, do których ceny części nieoryginalnych będą zdecydowanie niższe niż części dostępnych w renomowanych serwisach. Z kolei metoda kosztorysowa daje dowolność w doborze mechanika oraz wykorzystywanych części, ale dopilnowanie wszystkich terminów i napraw jest na naszej głowie.

Miałeś stłuczkę lub kolizję?

Napisz do nas - pomożemy Ci w likwidacji szkody!

Przesuń w prawo aby wysłać

Likwidacja szkody gotówkowa a bezgotówkowa

Metoda gotówkowa czy bezgotówkowa, którą wybrać? Jeśli chodzi o tego typu wątpliwości, obiekcje możemy podzielić na dwie kategorie. Po pierwsze, dużo zależy od tego czy potrafisz samodzielnie zorganizować naprawę samochodu i czy masz wystarczająco dużo czasu na tego typu aktywności. 

Drugą kwestią, która często wpływa na wybór metody jest kwestia wartości samochodu. Zazwyczaj starsze modele o niższej wartości są obsługiwane w ramach metody kosztorysowej. Wynika to z faktu, że łatwiej jest znaleźć części zamienne, a nawet niektóre uszkodzenia możemy naprawić w indywidualnym zakresie. 

Pojazdy o wyższej wartości zazwyczaj są likwidowane w formie metody serwisowej. Pozwala to właścicielowi zaoszczędzić czas i nabrać pewności co do odpowiedniego poziomu naprawy auta. 

Oceń artykuł
0.0 / 5
liczba głosów: 0
Blog specjalistów o ubezpieczeniu.
Wyślij formularz
Wyślij wiadomość
Porady specjalistów do spraw ubezpieczeń.
Porozmawiaj ze specjalistą
Zadzwoń do nas
Blog o ubezpieczeniach.
Odwiedź nasze biuro
Przejdź do kontaktu