Dodano: 20.04.2020
4 min.

Warianty, które uratują Twój leasing w czasie pandemii

Z tego artykułu dowiesz się:
Kobieta ma leasing w firmie Rydzowski Leasing.

Problemy z opłacaniem rat leasingowych

Jeśli masz kłopot z opłacaniem bieżących rat leasingowych, warto abyś zapoznał się z rozwiązaniami proponowanymi przez ekspertów z Rydzowski Leasing, którzy pomogą wybrać wariant dopasowany do Twojej indywidualnej sytuacji. Chcemy Cię wspierać w tym trudnym dla nas wszystkich czasie i zadbać o Twoje finanse. Poniżej wymieniamy i opisujemy możliwe propozycję, które mogą Ci pomóc bezproblemowo spłacić leasing w czasie koronowirusa. 

Zawieszenie leasingu / prolongata rat kredytu

Nie jest to uniwersalnie stosowana procedura, ale ze względu na wyjątkową sytuację leasingodawcy oferują taki rodzaj karencji. Okres na jaki nasze raty zostaną zawieszone zostanie doliczony do zakończenia naszej umowy - jednocześnie wydłużając naszą umowę o ten sam okres. Dodatkowo możemy być zobligowani do uiszczenia opłaty manipulacyjnej i/lub spłaty (jedynie) naliczonych nam odsetek. Podsumowując, zdecydowany spadek obciążeń miesięcznych, niestety często krótkotrwały.

Restrukturyzacja harmonogramu rat leasingu

Najprościej mówiąc jest to zmiana warunków spłaty posiadanego leasingu, która jest powszechnie zagwarantowana Klientom na mocy prawa bankowego (art. 75c. Ustawy o prawie bankowym z dnia 29 sierpnia 1997 r.). Restrukturyzacja leasingu sprawia, że warunki spłaty zadłużenia są dostosowane do aktualnej sytuacji finansowej leasingobiorcy. Warto pamiętać, aby restrukturyzację leasingu rozważać już w momencie, gdy spodziewamy się pogorszenia sytuacji finansowej, a nie gdy już do niej dojdzie. Pozwoli nam to wynegocjować jak lepsze warunki umowy.

Wydłużenie okresu leasingu Rydzowski Ubezpieczenia.

Wydłużenie okresu leasingu

Jest to najłatwiej dostępny sposób obniżenia miesięcznej spłaty choć nie zawsze możliwy, ponieważ wszystko zależy od okresu na jaki została zawarta umowa. Jeżeli jednak spełniamy kryteria nasza umowa zostanie przedłużona, a harmonogram rat zmieniony, gdzie dodatkowo po naszej stronie pozostaje pokrycie opłaty manipulacyjnej ww. czynności. Podsumowując, najpowszechniejsza i najczęściej dostępna metoda na obniżenie miesięcznej płatności. Niestety kwota raty ulega jedynie niewielkiemu zmniejszeniu.

Sprawdź teraz!

Cesja – przekazanie leasingu innemu podmiotowi

Jedno z trudniejszych rozwiązań, ale niestety w niektórych przypadkach jedyne, aby nie popaść w zadłużenie. To rozwiązanie dla tych, którzy są niemal w 100% pewni, że nie udźwigną spłaty leasingu przez dłuższy okres i muszą podjąć decyzję o pozbyciu się go całkowicie. Ogromnym minusem pozostaje fakt, że jako leasingobiorcy sami musimy znaleźć firmę, która przejmie i zdecyduje się kontynuować spłatę leasingu na „naszych”, dotychczasowych warunkach. Podsumowując, cesja to najkorzystniejszy i najmniej obciążający nas finansowo sposób na wycofanie się z umowy, niestety zdecydowanie bardziej czasochłonny. Znalezienie osoby, która przejmie nasz leasing zostaje po naszej stronie, a jest to o wiele bardziej utrudnione – ze względu na panującą epidemię.

Przedterminowy wykup leasingu

W obecnej sytuacji gdy znalezienie kogoś, kto przejmie nasz leasing jest niezwykle skomplikowane, a wręcz może się okazać niemożliwe - szybszym i łatwiejszym rozwiązaniem wydaje się być gotówkowa sprzedaż przedmiotu umowy. W tym wypadku, aby wykup był możliwy na zasadzie rozliczenia umowy i spłaty pozostałych rat - z pominięciem części oprocentowania - od zawarcia leasingu powinno minąć 40% czasu normatywnej amortyzacji leasingowanego przedmiotu. Jeżeli ten okres jest krótszy wykup będzie możliwy za aktualną cenę rynkową leasingowanego przedmiotu. Podsumowując, otrzymujemy możliwość dysponowania wykupionym przedmiotem, niestety wiąże się to z posiadaniem odpowiedniej ilości gotówki.

Przerwanie leasingu i zwrot przedmiotu

Jest to najbardziej niekorzystne i radykalne rozwiązanie dla leasingobiorcy jednak w niektórych przypadkach jedyne. Pozwala ono wstrzymać umowę oraz zwrócić przedmiot do leasingodawcy. Umowa zostaje rozliczona analogicznie, jak w przypadku wcześniejszego wykupu. Leasingodawcy przysługują pozostałe do zakończenia umowy raty, pomniejszone o część oprocentowania i powiększone o opłatę manipulacyjną za przerwanie umowy. Tak wyliczona kwota powinna zostać pomniejszona o wartość zwróconego przedmiotu. Teoretycznie choć brzmi to bardzo przystępnie, w praktyce okazuje się być rozwiązaniem jest niekorzystnym z dwóch powodów:

  • jeżeli cena zwracanego przedmiotu jest większa od kwoty należnej leasingodawcy, to zostaniemy praktycznie z niczym – większość leasingodawców nie zwraca ewentualnej nadwyżki,
  • jeśli wartość zwracanego przedmiotu jest niższa od kwoty należnej leasingodawcy, leasingobiorca będzie musiał dopłacić różnicę i niestety tak się dzieje w większości przypadków.
     

Czy warto przerwać leasing?

Niezaprzeczalnym minusem tego rozwiązania jest zobowiązanie się do zwrotu leasingowanego przedmiotu, na wskazane przez leasingodawcę miejsce, co niewątpliwie generuje dodatkowe koszty. Poza tym rozliczenie następuje dopiero, gdy ww. przedmiot zostanie sprzedany, co również może chwilę potrwać.

Masz pytania na temat leasingu?

Skontaktuj się z nami!

Przesuń w prawo aby wysłać
Oceń artykuł
0.0 / 5
liczba głosów: 0
Blog specjalistów o ubezpieczeniu.
Wyślij formularz
Wyślij wiadomość
Porady specjalistów do spraw ubezpieczeń.
Porozmawiaj ze specjalistą
Zadzwoń do nas
Blog o ubezpieczeniach.
Odwiedź nasze biuro
Przejdź do kontaktu