#RydzowskiTeam

czekamy na Twój kontakt

Skorzystaj z pomocy naszych
doświadczonych specjalistów.

Pracujemy dla Ciebie
Klienci Indywidualni 17 770 72 12
pon - pt. 8:00 - 18:00 sob. 9:00 - 13:00
Obsługa Online 17 770 72 13
pon - pt. 8:00 - 18:00 sob. 9:00 - 13:00
Klienci Biznesowi 17 770 72 14
pon - pt. 8:00 - 18:00 sob. 9:00 - 13:00
Leasing i kredyt 17 770 72 62
pon - pt. 8:00 - 16:00
Likiwidacja Szkód 17 770 72 64
pon - pt 8:00 - 16:00
Nie czekaj! Sprawdź naszą ofertę online. Zadzwoń! 17 733 46 47

Blog


                    Warianty, które uratują Twój leasing w czasie pandemii
20 kwietnia

Warianty, które uratują Twój leasing w czasie pandemii

Autor: #RYDZOWSKITEAM
Oceń:
0
Udostępnij:

Pandemia zamiast się kończyć, przybiera na sile, a jej skutki są dla Ciebie coraz bardziej dotkliwe? Na karku spłata rat leasingowych, a Ty obawiasz się o swoją płynność finansową? Przedstawiamy kilka propozycji dzięki którym unikniesz zadłużenia i zachowasz leasingowany przedmiot.

Jeśli masz kłopot z opłacaniem bieżących rat leasingowych, warto abyś zapoznał się z rozwiązaniami proponowanymi przez ekspertów z Rydzowski Leasing, którzy pomogą wybrać wariant dopasowany do Twojej indywidualnej sytuacji. Chcemy Cię wspierać w tym trudnym dla nas wszystkich czasie i zadbać o Twoje finanse.
Poniżej wymieniamy i opisujemy możliwe propozycję, które mogą Ci pomóc.


Zawieszenie leasingu / prolongata rat kredytu


Nie jest to uniwersalnie stosowana procedura, ale ze względu na wyjątkową sytuację leasingodawcy oferują taki rodzaj karencji. Okres na jaki nasze raty zostaną zawieszone zostanie doliczony do zakończenia naszej umowy - jednocześnie wydłużając naszą umowę o ten sam okres. Dodatkowo możemy być zobligowani do uiszczenia opłaty manipulacyjnej i/lub spłaty (jedynie) naliczonych nam odsetek.
Podsumowując:
Zdecydowany spadek obciążeń miesięcznych, niestety często krótkotrwały.


Restrukturyzacja harmonogramu rat leasingu


Najprościej mówiąc jest to zmiana warunków spłaty posiadanego leasingu, która jest powszechnie zagwarantowana Klientom na mocy prawa bankowego (art. 75c. Ustawy o prawie bankowym z dnia 29 sierpnia 1997 r.). Restrukturyzacja leasingu sprawia, że warunki spłaty zadłużenia są dostosowane do aktualnej sytuacji finansowej leasingobiorcy. Warto pamiętać, aby restrukturyzację leasingu rozważać już w momencie, gdy spodziewamy się pogorszenia sytuacji finansowej, a nie gdy już do niej dojdzie. Pozwoli nam to wynegocjować jak lepsze warunki umowy.
Podsumowując:
Odczuwalny spadek obciążenia, może wiązać się z dodatkowymi opłatami , a w konsekwencji wzrostem całkowitego kosztu leasingu– większość Firm Leasingowych jednak zwalnia Klientów z opłat za zmiany harmonogramu.


Wydłużenie okresu leasingu


Jest to najłatwiej dostępny sposób obniżenia miesięcznej spłaty choć nie zawsze możliwy, ponieważ wszystko zależy od okresu na jaki została zawarta umowa. Jeżeli jednak spełniamy kryteria nasza umowa zostanie przedłużona, a harmonogram rat zmieniony, gdzie dodatkowo po naszej stronie pozostaje pokrycie opłaty manipulacyjnej ww. czynności.
Podsumowując:
Najpowszechniejsza i najczęściej dostępna metoda na obniżenie miesięcznej płatności. Niestety kwota raty ulega jedynie niewielkiemu zmniejszeniu.


Cesja – przekazanie leasingu innemu podmiotowi


Jedno z trudniejszych rozwiązań, ale niestety w niektórych przypadkach jedyne, aby nie popaść w zadłużenie. To rozwiązanie dla tych, którzy są niemal w 100% pewni, że nie udźwigną spłaty leasingu przez dłuższy okres i muszą podjąć decyzję o pozbyciu się go całkowicie. Ogromnym minusem pozostaje fakt, że jako leasingobiorcy sami musimy znaleźć firmę, która przejmie i zdecyduje się kontynuować spłatę leasingu na „naszych”, dotychczasowych warunkach.
Podsumowując:
Najkorzystniejszy i najmniej obciążający nas finansowo sposób na wycofanie się z umowy, niestety zdecydowanie bardziej czasochłonny. Znalezienie osoby, która przejmie nasz leasing zostaje po naszej stronie, a jest to o wiele bardziej utrudnione – ze względu na panującą epidemię.

Przedterminowy wykup leasingu


W obecnej sytuacji gdy znalezienie kogoś, kto przejmie nasz leasing jest niezwykle skomplikowane, a wręcz może się okazać niemożliwe - szybszym i łatwiejszym rozwiązaniem wydaje się być gotówkowa sprzedaż przedmiotu umowy. W tym wypadku, aby wykup był możliwy na zasadzie rozliczenia umowy i spłaty pozostałych rat - z pominięciem części oprocentowania - od zawarcia leasingu powinno minąć 40% czasu normatywnej amortyzacji leasingowanego przedmiotu. Jeżeli ten okres jest krótszy wykup będzie możliwy za aktualną cenę rynkową leasingowanego przedmiotu.
Podsumowując:
Otrzymujemy możliwość dysponowania wykupionym przedmiotem, niestety wiąże się to z posiadaniem odpowiedniej ilości gotówki.
Przerwanie leasingu i zwrot przedmiotu
Jest to najbardziej niekorzystne i radykalne rozwiązanie dla leasingobiorcy jednak w niektórych przypadkach jedyne. Pozwala ono wstrzymać umowę oraz zwrócić przedmiot do leasingodawcy. Umowa zostaje rozliczona analogicznie, jak w przypadku wcześniejszego wykupu. Leasingodawcy przysługują pozostałe do zakończenia umowy raty, pomniejszone o część oprocentowania i powiększone o opłatę manipulacyjną za przerwanie umowy. Tak wyliczona kwota powinna zostać pomniejszona o wartość zwróconego przedmiotu. Teoretycznie choć brzmi to bardzo przystępnie, w praktyce okazuje się być rozwiązaniem jest niekorzystnym z dwóch powodów:
• jeżeli cena zwracanego przedmiotu jest większa od kwoty należnej leasingodawcy, to zostaniemy praktycznie z niczym – większość leasingodawców nie zwraca ewentualnej nadwyżki.
• jeśli wartość zwracanego przedmiotu jest niższa od kwoty należnej leasingodawcy, leasingobiorca będzie musiał dopłacić różnicę i niestety tak się dzieje w większości przypadków.

Podsumowanie: Niezaprzeczalnym minusem tego rozwiązania jest zobowiązanie się do zwrotu leasingowanego przedmiotu, na wskazane przez leasingodawcę miejsce, co niewątpliwie generuje dodatkowe koszty. Poza tym rozliczenie następuje dopiero, gdy ww. przedmiot zostanie sprzedany, co również może chwilę potrwać.


Powyższe przykłady, to jedynie propozycje dostępnych na rynku rozwiązań. Warto bardzo dokładnie sprawdzić, które z nich oferują nasi leasingodawcy i które pasują do podpisanej przez nas umowy, tym samym najkorzystniej sprawdzając się w naszym przypadku.


Jeżeli potrzebujesz jakiejkolwiek pomocy przy uzyskaniu informacji lub załatwianiu formalności specjaliści z Rydzowski Leasing służą swoim wsparciem!

Document

Tytuł nagłówka

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.

Czym jest umowa na odległość?

Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipisicing elit. Placeat dolorum sunt labore alias molestias.

Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipisicing elit. Placeat dolorum sunt labore alias molestias cupiditate facere necessitatibus, repellat autem, et, beatae? Quam modi repellendus qui delectus. Maiores, recusandae tempore dolores!

Czym jest umowa na odległość?

Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipisicing elit. Placeat dolorum sunt labore alias molestias.

Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipisicing elit. Placeat dolorum sunt labore alias molestias cupiditate facere necessitatibus, repellat autem, et, beatae? Quam modi repellendus qui delectus. Maiores, recusandae tempore dolores!

// kolejny blok

Document icon

Przez internet

sprawnie i szybko wypełnij nasz krótki formularz

Document icon

Zamów rozmowę

sprawnie i szybko wypełnij nasz krótki formularz

Dodaj komentarz

Oceń wpis:
0

Komentarze

Brak komentarzy. Bądź pierwszą osobą która skomentuje.
Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.