Dodano: 25.01.2023
2 min.

Które ubezpieczenia rolnicze są obowiązkowe? Poradnik

Z tego artykułu dowiesz się:
Kobieta, która spokojnie pracuje na roli, ponieważ posiada ubezpieczenie OC dla rolnika. Ochroną są objęte też uprawy.

W kilku przypadkach ubezpieczenie rolnicze jest wymagane przez prawo. Wyślij formularz i uzyskaj ofertę. 

Praca rolnika to codzienne obowiązki, które wymagają zaangażowania, ale również stwarzają wiele zagrożeń. Dlatego, by była ona bezpieczna, warto posiadać ubezpieczenie rolnicze. W kilku przypadkach jest to również wymagane przez polskie prawo. W artykule podpowiadamy, co warto wiedzieć o ubezpieczeniu dla rolników.

Jakie ubezpieczenia rolnicze są obowiązkowe?

Ponieważ rolnictwo to ciężka praca w gospodarstwie, może być zagrożeniem nie tylko dla właściciela, ale i jego pracowników. Dlatego według polskiego prawa konieczne jest posiadanie odpowiedniego ubezpieczenia dla rolników. Jak mówi ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych z 22 maja 2003 roku, gospodarstwem rolnym jest „obszar użytków rolnych, gruntów pod stawami oraz sklasyfikowanych jako użytki rolne gruntów pod zabudowaniami, przekraczający łącznie powierzchnię 1,0 ha, jeżeli podlega on w całości lub części opodatkowaniu podatkiem rolnym, a także obszar takich użytków i gruntów, niezależnie od jego powierzchni, jeżeli jest prowadzona na nim produkcja rolna, stanowiąca dział specjalny w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych”. Co to oznacza w praktyce i jakim polisom podlega rolnik? Konieczne jest posiadanie przede wszystkim:

  • OC rolnika, 
  • ubezpieczenia budynków rolnych. 

OC rolnika - wszystko, co musisz wiedzieć

Jak już wspomnieliśmy, obowiązkowym ubezpieczeniem jest OC rolnika. Konieczne jest, gdy rolnik jest posiadaczem lub współposiadaczem użytków rolnych powyżej 1 ha lub na mniejszym terenie, na którym jest prowadzona produkcja rolna. Ubezpieczenie to chroni rolnika, jego rodzinę i osoby, które pracują w gospodarstwie. Zapewnia odszkodowanie i pomoc finansową, gdy osobom trzecim stanie się krzywda, np. przez przypadek zniszczysz pole sąsiada czy spowodujesz wypadek, w którym będzie poszkodowana inna osoba. Obejmuje również zadośćuczynienie związane z uszkodzeniem ciała czy zwrot kosztów leczenia samego rolnika lub jego bliskich i pracown5580ików. Z tego powodu ubezpieczenie rolnicze OC uwzględnia wysokie sumy ubezpieczenia. Minimalna suma w przypadku osób wynosi 5 mln euro, natomiast w przypadku mienia – 1 mln euro. Polisa chroni także wszystkie pojazdy wolnobieżne.

Który pojazd rolniczy chcesz ubezpieczyć?

Ubezpieczenie budynków rolnych - kto musi je wykupić?

Kolejnym obowiązkowym ubezpieczeniem rolniczym jest ubezpieczenie budynków rolnych. Polisa jest obligatoryjna, gdy powierzchnia gospodarstwa rolnego ma co najmniej 1 ha. Ochrona obejmuje wszystkie budynki mieszkalne i rolne, które znajdują się na terenie gospodarstwa. Nie wliczają się jednak w nie tunele i namioty foliowe. Ubezpieczenie budynków rolnych jest przydatne, gdy dojdzie do zniszczeń w wyniku pożaru, powodzi lub różnych zjawisk atmosferycznych (np. uderzenie pioruna, deszcz, grad, śnieg). Zapewnia odszkodowanie również w przypadku upadku samolotu czy innego statku powietrznego.

Jaka grozi kara za brak ubezpieczenia dla rolników?

Ponieważ ubezpieczenia te są obowiązkowe, polskie prawo przewiduje kary dla tych rolników, którzy nie zakupili polisy. Jaką karę może otrzymać gospodarstwo za brak ubezpieczenia rolniczego OC? Jest to grzywna w wysokości 10% minimalnego wynagrodzenia za pracę, czyli w 2023 roku około 350 zł. Natomiast w przypadku obowiązkowego ubezpieczenia budynków rolnych nieco więcej, bo 25% minimalnego wynagrodzenia o pracę, tj. około 1400 zł (w 2023 roku).

Chcesz kupić ubezpieczenie rolne?

Przygotujemy dla Ciebie korzystną ofertę!

Przesuń w prawo aby wysłać

Ubezpieczenie ciągnika rolniczego i przyczepy

 Ciągnik – tak jak każdy pojazd – powinien być objęty polisą OC. Podobnie jak przyczepa rolnicza. Według prawa za przyczepy rolnicze uznaje się przyczepy ciągnikowe, przyczepy do traktora, przyczepy profesjonalne oraz wszystkie przyczepy niepodlegające rejestracji. Polisa obowiązuje przez 12 miesięcy, niezależnie od tego, w jakim czasie maszyna jest używana. Nawet jeśli korzystasz z ciągnika czy przyczepy tylko w okresie letnim, i tak musisz kupić roczne ubezpieczenie. By otrzymać indywidualną ofertę polisy na ciągnik rolniczy możesz skorzystać z naszego kalkulatora OC - gdy wyślesz do nas formularz, skontaktujemy się z Tobą i przedstawimy najkorzystniejszą ofertę OC.

Ubezpieczenie rolnicze - koszt

Cena obowiązkowych ubezpieczeń dla rolników jest zależna od wielu czynników. Przykładowo, koszt OC rolnika zależny jest od wielkości gospodarstwa rolnego i oczywiście od tego, ile osób jest tam zatrudnionych. Jeśli mowa o standardowym, małym gospodarstwie na którym pracuje wyłącznie najbliższa rodzina rolnika, to ochrona nie będzie droga - kilkaset/tysiąc złotych w skali roku. Więcej zapłacą rolnicy, prowadzący wielkopowierzchniowe przedsiębiorstwa rolne. Również indywidualnie trzeba pytać o koszt OC ciągnika rolniczego. Niemniej, z naszego doświadczenia wiemy, że cena ta wynosi około 40-100 złotych rocznie. Podczas gdy kara za brak OC wynieść może nawet 1160 złotych. Natomiast, jeśli rolnik postanawia ubezpieczyć uprawy to może skorzystać z dofinansowania do ochrony, które wynosi nawet do 65% kwoty polisy. Zapraszamy do kontaktu z nami, by zapytać o szczegóły. 

Krowa - zwierzę, które zostało objęte ubezpieczeniem zwierząt w gospodarstwie. Właściciel zwierzęcia kupił polisę na rydzowski.pl

Jakie ubezpieczenia rolnicze jeszcze warto mieć?

Oprócz obowiązkowych ubezpieczeń rolniczych warto pomyśleć również o ubezpieczeniach dobrowolnych. Ich posiadanie nie jest wymagane przez prawo, jednak zdecydowanie warto je rozważyć. Rolnictwo jest ciężką pracą, w której o wypadek nietrudno. Wtedy może przydać się ubezpieczenie NNW dla rolnika (obejmujące również nowotwory), które obowiązuje nie tylko na terenie gospodarstwa, a również poza nim. Innym ubezpieczeniem, które warto rozważyć, jest ubezpieczenie zwierząt w gospodarstwie oraz ubezpieczenie szyb i innych przedmiotów od stłuczenia i pęknięcia czy sprzętu elektronicznego.  

Ubezpiecz zwierzęta w gospodarstwie!

Ubezpieczenie agrobiznesu online

Jesteś rolnikiem i chcesz kupić ubezpieczenie rolnicze? Możesz zrobić to nawet bez wychodzenia z domu. Gdzie? Na przykład w naszej multiagencji. Skontaktuj się z nami za pomocą formularza, a my jak najszybciej oddzwonimy do Ciebie, by zaproponować Ci najkorzystniejszą ofertę. Zdaj się na doświadczenie naszych specjalistów i ciesz się ochroną swojej działalności rolniczej przez cały rok.

Oceń artykuł
0.0 / 5
liczba głosów: 0
Blog specjalistów o ubezpieczeniu.
Wyślij formularz
Wyślij wiadomość
Porady specjalistów do spraw ubezpieczeń.
Porozmawiaj ze specjalistą
Zadzwoń do nas
Blog o ubezpieczeniach.
Odwiedź nasze biuro
Przejdź do kontaktu