Dodano: 04.01.2023
2 min.

Konfiskata samochodu - co się zmieni w 2023 roku?

Z tego artykułu dowiesz się:
Badanie trzeźwości. Jak podkreślają specjaliści z Rydzowski Ubezpieczenia, w 2023 r. pijani kierowcy będą mogli stracić auto.

W 2023 roku zmienią się przepisy i pijani kierowcy będą mogli stracić samochód. 

Konfiskata samochodu za alkohol już niedługo wejdzie w życie. Choć nowelizacja kodeksu karnego budzi sporo kontrowersji oraz ma swoich przeciwników i zwolenników, jedno jest pewne – nikt po spożyciu alkoholu nie powinien siadać za kierownicą. Zobacz, jak już niedługo będzie wyglądało zabranie auta za jazdę po alkoholu.

Nowelizacja kodeksu karnego

Choć o nowelizacji kodeksu karnego odnośnie między innymi konfiskaty samochodu mówiono już jakiś czas temu, wiele osób zastanawiało się, jak te zmiany będą wyglądać w praktyce. Projekt konfiskaty samochodu za jazdę po pijanemu trafił do Sejmu w lutym 2022 roku, a ostatecznie został przegłosowany w listopadzie. Jak ogłoszono w internetowym Serwisie Rzeczypospolitej Polskiej gov.pl, Prezydent RP podpisał nowelizację Kodeksu karnego. Zmiany – określane jako przełomowe – nie dotyczą jedynie pijanych kierowców, a również bardziej elastycznego wymierzania przez sądy kar, podwyższenia kar za pedofilię i gwałty czy przestępstw przeciwko zdrowiu i życiu.

Jazda po alkoholu - konsekwencje 

To, że jazda po alkoholu jest w Polsce przestępstwem, było wiadome od dawna. Dopuszczalnym stężeniem alkoholu w krwi kierowcy jest 0,2 promila. Jeśli stężenie to w krwi osoby kierującej pojazdem mieści się w skali od 0,2 do 0,5 promila, znajduje się ona w stanie po spożyciu alkoholu. Jeśli jest to więcej, wtedy polskie prawo mówi o stanie nietrzeźwości. Kary za jazdę po alkoholu są dotkliwe. Do tej pory były to:

  • wysoka grzywna, 
  • zakaz prowadzenia pojazdów przez określony czas, 
  • utrata punktów karnych, 
  • ograniczenie wolności lub kara więzienia, 
  • od grudnia 2023 - będzie można stracić samochód.

Konfiskata samochodu za alkohol - kiedy?

Zabranie auta za jazdę po alkoholu jest możliwe w dwóch przypadkach. Pierwszym z nich jest prowadzenie pojazdu, mając w organizmie ponad 1,5 promila alkoholu – bez względu na sytuację. Natomiast drugim przypadkiem jest doprowadzenie do wypadku, kiedy kierowca posiada ponad 0,5 promila alkoholu we krwi, czyli znajdując się w stanie nietrzeźwości.

Co, gdy samochód nie jest własnością kierowcy?

Przypadkiem, w którym nie dojdzie do zabrania auta za jazdę po alkoholu, jest niebycie właścicielem pojazdu. Jeśli samochód jest leasingowany, karą za prowadzenie go pod wpływem alkoholu jest spłacenie równowartości pojazdu. Podobna sytuacja ma miejsce, gdy kierowca nie posiada wyłącznej własności oraz gdy pojazd został całkowicie zniszczony. Są dwa sposoby na ustalenie równowartość pojazdu. Pierwszym z nich jest przyjęcie wartości określonej w polisie ubezpieczeniowej. Drugi sposób bazuje na średniej wartości rynkowej auta. W określeniu równowartości samochodu nie biorą udziału biegli, o ile pojazd nie posiadał szczególnych cech, które utrudniają obliczenie wartości.

Jazda samochodem służbowym - co wtedy?

Jeśli pijany kierowca będzie poruszał się samochodem służbowym, kara za to wykroczenie wygląda nieco inaczej. W takim przypadku nie nastąpi konfiskata samochodu za alkohol. Ustawa chroni przedsiębiorców, dlatego, jeśli pracownik będzie poruszał się pojazdem służbowym pijany, będzie musiał zapłacić minimum 5 000 złotych na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej.

Masz dużo punktów karnych?

Napisz do nas - znajdziemy dla Ciebie tanie OC!

Przesuń w prawo aby wysłać

Nowy taryfikator mandatów za jazdę po środkach odurzających

Kara za prowadzenie pojazdu pod wpływem narkotyków jest zależna od tego, czy będzie zakwalifikowana jako wykroczenie, czy przestępstwo. W pierwszym przypadku może być to areszt lub grzywna licząca nawet 5 000 zł. Kierowca może również otrzymać zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych. Jeśli jednak sprawa zostanie zakwalifikowana jako przestępstwo, kary są o wiele surowsze. Może być to nawet dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów lub pozbawienie wolności. Zarówno za jazdę po alkoholu, jak i po środkach odurzających kierowca może dostać 15 punktów karnych.

Konfiskata samochodu w innych krajach europejskich

Konfiskata samochodu w Austrii
Konfiskata samochodu w Niemczech
Konfiskata samochodu we Francji
Konfiskata samochodu we Włoszech
Konfiskata samochodu w Finlandii
Konfiskata samochodu w Szwajcarii

Jazda po alkoholu a Autocasco

Bez względu na to, czy kierowca znajduje się w stanie po spożyciu alkoholu, czy w stanie nietrzeźwości, żaden Ubezpieczyciel nie weźmie odpowiedzialności za takie zachowanie. Jazda pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających jest jednym z przypadków – wyłączeń - które uniemożliwiają wypłatę odszkodowania z tytułu Autocasco. Co jeśli pijany kierowca spowoduje wypadek, w którym ucierpią osoby trzecie? W takim przypadku Ubezpieczyciel pokryje koszty wynikające z ubezpieczenia OC, jednak kierowca będzie musiał zwrócić koszty, które Ubezpieczyciel wypłacił poszkodowanym. Taka sytuacja nazywana jest regresem ubezpieczeniowym.

Najczęściej zadawane pytania

Konfiskata samochodu - kiedy wejdzie w życie?
Jak będzie szacowana wartość konfiskowanego samochodu?
Mam sporo punktów karnych. Jak je skasować?
Oceń artykuł
0.0 / 5
liczba głosów: 0
Blog specjalistów o ubezpieczeniu.
Wyślij formularz
Wyślij wiadomość
Porady specjalistów do spraw ubezpieczeń.
Porozmawiaj ze specjalistą
Zadzwoń do nas
Blog o ubezpieczeniach.
Odwiedź nasze biuro
Przejdź do kontaktu