Dodano: 08.08.2022
6 min.

Klasy i segmenty samochodów w Polsce

Z tego artykułu dowiesz się:
Klasy i segmenty samochodów w Polsce - Rydzowski Ubezpieczenia

Jakie kryteria stosuje się do segmentacji aut?

Segmentacja samochodów pozwala na rozróżnienie od siebie poszczególnych modeli. Kryteria różnią się od siebie w zależności od rynku. W Ameryce Północnej stosuje się podział ze względu na cenę pojazdu. Z kolei w Europie klasyfikacja opiera się na wielkości samochodu. W celu porównania aut często korzysta się z obu podziałów jednocześnie. Zdarza się także, że podział jest nieostry i dany model samochodu znajduje się na granicy dwóch klas. Niektóre modele skonstruowane są na tym samym podwoziu, ale innym nadwoziu i przez to trafiają do innych segmentów.

Klasyfikacja aut osobowych w Europie

W Europie segmentacja pojazdów pojawiła się za sprawą Unii Europejskiej. Potrzebny był jednolity system, który pozwoli na kategoryzację aut. Wprowadzono podział na klasy A, B, C, D, E, F, S, H, J, M. Klasy samochodów to inaczej standardy rozmiarów, według których produkowane są pojazdy. Wyróżnić można między innymi auta miejskie, sportowe, kompaktowe lub limuzyny. Warto jednak pamiętać, że ten podział jest dość płynny. Czego możemy się dowiedzieć na podstawie określonej klasy? Jakie są wymiary zewnętrzne, typ nadwozia, ilość drzwi, rozstaw osi, a także możemy poznać cenę.

Jak sprawdzić klasę samochodu?

Klasę samochodu najłatwiej można sprawdzić określając wielkość i rodzaj nadwozia. Klasa A i B to samochody miejskie, które nie przekraczają 4 metrów długości i najczęściej posiadają nadwozie typu hatchback. Segment C i D to kompakty i auta rodzinne z nadwoziem kombi oraz sedan. Z kolei kolejne klasy, czyli E i F wyróżnia luksusowe wyposażenie. Ostatnie cztery klasy – S, H, J oraz M to samochody sportowe, kabriolety, samochody terenowe i minivany. Poniżej omawiamy poszczególne klasy bardziej szczegółowo, podajemy także konkretne przykłady.

Segment A
Segment B
Segment C
Segment D
Segment E

Klasy samochodów PREMIUM

Kolejne klasy, czyli F, S, H, J i M to samochody klasy premium. Do tego segmentu należą luksusowe limuzyny, kabriolety, a także auta sportowe.

Ubezpieczenie samochodu z segmentu premium. Rydzowski Ubezpieczenia.

Samochody premium - segment F

Do segmentu F należy ekskluzywne pojazdy, którymi poruszają się przedstawiciele władz państwowych, a także ludzie biznesu. Zapewniają niezwykle wysoki komfort podróżowania, z naciskiem na pasażerów siedzących na tylnym siedzeniu. Auta klasy F mają potężne silniki, zapewniające najwyższe osiągi. Do ich produkcji wykorzystuje się najbardziej zaawansowane rozwiązania technologiczne. Wnętrza wykończone są najlepszymi materiałami. Popularne samochody klasy F: BMW seria 7, Audi A8, Mercedes klasy S, Jaguar XJ, Lexus LS.

Samochody premium - segment S

Segment S, czasami nazywany klasą G, jest bardzo szeroki. Zalicza się do niego zarówno samochody sportowe produkowane seryjnie, jak i auta tworzone na specjalne zamówienie, jak na przykład Bugatti Veyron. To, co je charakteryzuje, to opływowa sylwetka, niskie zawieszenie, a także potężny silnik, minimum V8. Takie auta zdecydowanie robią wrażenie i są bardzo ekskluzywne. Popularne samochody klasy S: Audi R8, Porsche 911, Lamborghini Aventador, Chevrolet Corvette, Maserati GranTurismo, BMW serii 6.

Samochody premium - segment H

Do segmentu H zalicza się kabriolety, czyli auta posiadające charakterystyczne nadwozie bez stałego dachu. Auta w tej klasie to zmodyfikowane wersje modeli z segmentu B, C i S. Dach wykonany jest najczęściej ze stali, czasami z dodatkiem szkła i składa się automatycznie. Kabriolety doskonale sprawdzają się na wycieczki malowniczymi trasami w upalne dni. Dzięki możliwości rozłożenia dachu komfort jazdy jest zachowany o każdej porze roku. Popularne samochody klasy H: BMW serii 2 Cabrio, Fiat 124 Spider, Mazda MX-5, Mini Cabrio, Porsche 718 Boxster.

Samochody premium - segment J

W segmencie J odnaleźć można różnego rodzaju samochody terenowe, przede wszystkim SUV-y, ale także auta off-roadowe. SUV-y klasy J łączą w sobie zalety samochodu sportowego i użytkowego, który doskonale sprawdza się w każdym terenie. Są bardzo funkcjonalne i wygodne, a niektóre modele posiadają luksusowe wyposażenie. Popularne samochody klasy J: Range Rover, Porsche Cayenne, Kia Sorento, Jeep Cherokee, Volvo XC90. Z racji wysokich wartości, właściciele samochodów klasy J często decydują się na zabezpieczenie ich wartości poprzez dodatkowe ubezpieczenie GAP.

Jaki samochód chcesz ubezpieczyć?

Samochody premium - segment M

Segment M obejmuje pojazdy, które charakteryzuje przestronne wnętrze. Do tej klasy należą głównie vany i minivany, które przeznaczone są dla więcej niż 5 osób. Charakteryzuje je także pojemna przestrzeń bagażowa. Wyposażenie aut klasy M jest zróżnicowane, ale bardzo przypomina to znane z aut rodzinnych. Popularne samochody klasy M: Opel Zafira, Peugeot 807, Toyota Sienna, Renault Espace, Seat Alhambra.

Do czego służy podział pojazdów na segmenty?

Podział samochodów na segmenty pozwala na łatwiejsze określenie ich przeznaczenia. Dzięki znajomości klas od razu wiadomo, czy auto dobrze sprawdzi się do ekonomicznego poruszania po mieście, czy raczej jest luksusowym samochodem z wyższej półki. Segmentacja pojazdów pozwala na łatwiejszą orientacją na zróżnicowanym rynku motoryzacyjnym.

Oceń artykuł
0.0 / 5
liczba głosów: 0
Blog specjalistów o ubezpieczeniu.
Wyślij formularz
Wyślij wiadomość
Porady specjalistów do spraw ubezpieczeń.
Porozmawiaj ze specjalistą
Zadzwoń do nas
Blog o ubezpieczeniach.
Odwiedź nasze biuro
Przejdź do kontaktu